σκανδιναβικο χριστουγεννιατικο παζάρι 14-16 νοεμβρη

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
Κάθε χρόνο διεξάγεται ένα σκανδιναβικό παζάρι στην Πειραική στη Σκανδιναβική Εκκλησία. Ουσιαστικά, πρόκειται για ένα Χριστουγεννιάτιο παζάρι στο οποίο μπορείτε να βρείτε παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα στολίδια απο Σουηδία , Δανία , Νορβηγία & Φιλανδία φτιαγμένα από ξύλο και καλάμια αλλά επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε πολλά γλυκά και φαγητά αυτών των χωρών.Στον προαύλιο χώρο θα έχει αρκετά τραπεζάκια αλλά και 2 μπουφέδες από τους οποίους μπορεί κανείς να αγοράσει γλυκά, κρέπες και hot dog , ζεστο κρασί glοgg , lussekatter, korv , frikadeller κλπ
Ωρες:
Παρασκευή 2008-11-14 BASAR kl 11-21
Σάββατο 2008-11-15 BASAR kl 11-19
Κυριακή 2008-11-16 BASAR kl 11-15

η εκκλησία βρίσκεται στην ακτη θεμιστοκλέους 282

χάρτης εδώ
http://skut.svenskakyrkan.se/atenpireus/div-egna/bilder/karta-pireus-stor.jpg
απο το σταθμό πειραιά φεύγει το λεωφορειο 904 που κανει σταση εξω απο την σκανδιναβικη εκκλησία
 
Last edited by a moderator:

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
χμμμ,πολυ ενδιαφερων.θα ηθελα πολυ να παω ,αν εμενα στην αθηνα.νομιζω οτι θα ειναι πολυ ενδιαφερον.εχει ξαναγινει?δηλαδη εχει παει κανεις να μας πει εντυπωσεις?
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
εγώ πηγαίνω σχεδον κάθε χρόνο και τρώω σκανδιναβικές λιχουδιές !! ( και αγοράζω νορβηγικές σοκολάτες για το σπίτι :))
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ζηλευω πολυ!!!θελω και εγω!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μου φαινεται κι εγω πρεπει να περασω μια βολτα να παρω μια γευση (κυριολεκτικα :haha:) απο το παζαρι. Η discolata με τις Νορβηγικες σοκολατες χτυπησε μια φλεβα μου η οποια ειναι καφε απο τον εθισμο μου στο εν λογω γλυκισμα!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
εγω θα παω μια βόλτα την κυριακή ( αν και η καλυτερη μέρα ειναι η παρασκευή που δεν εχει τόσο κόσμο) , το σαββατοκύριακο γινεται ενας ψιλοχαμός - σκάνε μύτη οι 2000 σκανδιναβές που ζουν στην αθήνα μετά τέκνων και συζύγων..
αν πας go2thebeach αγόρασε νορβηγικά krokanrullar ( σοκολατάκια με αμύγδαλα )!!!!
επισης πιες ζεστο κρασι με μπαχαρικά που το φτιάχνει ο σουηδός παπάς & φαε ταρανδο ζαμπον σε κρακερ ολικής άλεσης ή φιλανδικά karjalanpiirakka ( http://en.wikipedia.org/wiki/Karelian_pasties )
επίσης χιτ ειναι τα δανέζικα frikadeller ( κεφτεδάκια ) με ψωμί ολικής αλεσης και κόκκινο λάχανο τουρσί .. μιαμ μιάμ..
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μμμμ και μένα μου άνοιξες την όρεξη (λες και ήθελα πολύ για κάτι σκανδιναβικό).
Έχει και αυτές τις περιέργες ρέγγες που είχα βρει στη Σουηδία? ;-)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
μπορεις να αγοράσεις και sill ( ρεγκες) σε μουσταρδα και διαφορες αλλες σαλτσες .. μπορεις να τις βρεις και στο ΙΚΕΑ νομιζω βεβαια..
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
Τι ωραία ιδέα !!!!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Δίπλα στη δουλειά μου είναι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι?:shock: Ενδιαφέρον...
 

eleni V

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
κάτι παρόμοιο στη Θεσσαλονίκη?

μου ακούγετε πολύ ενδιαφέρον. Κάτι παρόμοιο μήπως μ,πορούμε να δούμε στη Θεσσαλονίκη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom