Ηνωμένο Βασίλειο σκωτια για ολους?

takis16

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπερα σε ολους,

σκοπευω αυτο το καλοκαιρι εγω και μια φιλη μου να ταξιδεψουμε στην σκωτια ειμαστε 17 χρονων αλλα το καλοκαρι 18 και μετα απο τις πανελληνιες...!!!ειπα να κανω αυτο το ποστ για περισσοτερες πληροφοριες για την σκωτια εχω διαβασει ολους τους οδηγους κλπ οι βασικες μου αποριες ειναι οι εξης 1)αν ειναι ακριβα,2)ο τροπος μετακινησεων απο πολη σε πολη και απο πολεις σε χωρια καπου ακουσα οτι μπορουν να σε μεταφερουν ανθρωποι του ταχυδρομειου :p 3)μαλλον θα παμε στο λονδινο και απο εκει με τρενο στο εδιμβουργο πιστευετε οτι ειναι σωστη επιλογη? 4) θα μεινουμε σε hostels,ειναι οι ποιοτητα καλη?και τελος αν θα περασουμε καλα εμεις τα 18χρονα...?

ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλησπερα σε ολους,

σκοπευω αυτο το καλοκαιρι εγω και μια φιλη μου να ταξιδεψουμε στην σκωτια ειμαστε 17 χρονων αλλα το καλοκαρι 18 και μετα απο τις πανελληνιες...!!!ειπα να κανω αυτο το ποστ για περισσοτερες πληροφοριες για την σκωτια εχω διαβασει ολους τους οδηγους κλπ οι βασικες μου αποριες ειναι οι εξης 1)αν ειναι ακριβα,2)ο τροπος μετακινησεων απο πολη σε πολη και απο πολεις σε χωρια καπου ακουσα οτι μπορουν να σε μεταφερουν ανθρωποι του ταχυδρομειου :p 3)μαλλον θα παμε στο λονδινο και απο εκει με τρενο στο εδιμβουργο πιστευετε οτι ειναι σωστη επιλογη? 4) θα μεινουμε σε hostels,ειναι οι ποιοτητα καλη?και τελος αν θα περασουμε καλα εμεις τα 18χρονα...?

ευχαριστω εκ των προτερων :)
1) Δεν ξερω, δεν εχω παει αλλα η απαντηση ειναι σχετικη με το τι θεωριες εσυ ακριβο.
2) Σιγα μην τριγυρνατε και με το γαλατα. Συγκοινωνιες δεν εχει;
3) Αριστα θα κανετε και να μεινετε και μερικες μερες στο Λονδινο. Προσοχη, αν το ταξιδι σας ειναι ολιγοημερο η επιλογη ειναι κακιστη. Μεινατε ολες τις μερες στο Λονδινο.
4) Ακυρες ερωτησεις γιατι: 1ον δεν ξερουμε το χοστελ, αλλα και να το ξεραμε επρεπε να εχουμε παει για να απαντησουμε. 2ον αν δεν περασετε εσεις καλα που ειστε 18χρονα ποιοι θα περασουν καλα;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. Δεν είναι τραγικά ακριβά. Μπορείς να την βγάλεις και οικονομικά αν θες.
2. Ομολογώ ότι για τους ανθρώπους του ταχυδρομείου δεν είχα ακούσει πάλι.:) Συνήθως οι μετακινήσεις γίνονται με τραίνα και υπεραστικά λεωφορεία. Τα λεωφορεία είναι φθηνότερα.
3. Αν θέλετε πολύ φθηνά μπορείτε να πάτε και με το night bus, με ελάχιστο κόστος. Δεν το έχω κάνει ποτέ (προτιμώ να κάνω την συγκεκριμένη διαδρομή αεροπορικά), αλλά έχω φίλους που το κάνουν και είναι πολύ ικανοποιημένοι, αν και είναι ταλαιπωρία.
4. Σκωτία δεν έχω μείνει ποτέ σε hostel, πάντως εν γένει Βρετανία αν ψάξεις μπορείς να βρεις τέτοιου είδους accommodations με αρκετά ποιοτικά κριτήρια!
 

takis16

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καταρχας ευχαριστω για της αμμεσες απαντησεις :)

το ταξιδι θα ειναι 10ημερο θα κατσουμε 2 μερες στο λονδινο και οσο αναφορα την σκωτια θα μεινουμε 4 μερες dundee και 3 εδιμβουργο..παρολα αυτα θα γυρισουμε σχεδον ολη την σκωτια(οσο μπορεσουμε δηλαδη) :)

Σιγα μην τριγυρνατε και με το γαλατα... χαχαχα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Dundee? Why?

Φαντάζομαι θα φιλοξενηθείτε σε κάποιον φίλο;

Έντιτ: για να ρωτάς για hostel λογικά δεν θα φιλοξενηθείτε. Οπότε θα ξαναρωτήσω: Dundee? Πώς σας ήρθε να μείνετε εκεί;
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
καλησπερα σε ολους,

σκοπευω αυτο το καλοκαιρι εγω και μια φιλη μου να ταξιδεψουμε στην σκωτια ειμαστε 17 χρονων αλλα το καλοκαρι 18 και μετα απο τις πανελληνιες...!!!ειπα να κανω αυτο το ποστ για περισσοτερες πληροφοριες για την σκωτια εχω διαβασει ολους τους οδηγους κλπ οι βασικες μου αποριες ειναι οι εξης 1)αν ειναι ακριβα,2)ο τροπος μετακινησεων απο πολη σε πολη και απο πολεις σε χωρια καπου ακουσα οτι μπορουν να σε μεταφερουν ανθρωποι του ταχυδρομειου :p 3)μαλλον θα παμε στο λονδινο και απο εκει με τρενο στο εδιμβουργο πιστευετε οτι ειναι σωστη επιλογη? 4) θα μεινουμε σε hostels,ειναι οι ποιοτητα καλη?και τελος αν θα περασουμε καλα εμεις τα 18χρονα...?

ευχαριστω εκ των προτερων :)
1. Είναι αρκετά ακριβά συγκριτικά με την Ελλάδα αλλά μπορείτε να ελαττώσετε το κόστος με τη διαμονή και διατροφή στο χόστελ
2. Θα μετακινηθείτε με megabus.com | Low cost inter city bus and train travel throughout the UK , ρίξτε μια ματιά στις τιμές και θα πάθετε πλάκα
3. Όχι, πετάξτε με easy απευθείας Εδιμβούργο και κατεβείτε μετά Λονδίνο αν και προσωπικά θα ταξίδευα είτε Αγγλία είτε Σκωτία αν επρόκειτο για περιορισμένο αριθμό ημερών
4. Μια χαρά είναι τα hostels, εξαρτάται από το τι διαθέτει η τσέπη σας. Για budget Εδιμβούργο δείτε το High Street Hostel, Edinburgh, Scotland: Book Now! και για φουλ παροχές και βαβούρα το Caledonian Backpackers, Edinburgh, Scotland: Book Now! Και τα δυο κεντρικότατα.

Θα περάσετε πολύ καλά, κάντε κι ένα λογαριασμό στο CouchSurfing, βρείτε κόσμο και βγείτε το βράδυ για ποτάκι μαζί τους να ενσωματωθείτε μερικώς με τους ντόπιους. Καλή σας τύχη στις Πανελλήνιες.
 

takis16

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
dundee θα μεινουμε επειδη ειναι κοντα σε Aberdeen και inverness.πολυ βοηθητικο το ποστ σου panagiota ευχαριστουμε :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
dundee θα μεινουμε επειδη ειναι κοντα σε Aberdeen και inverness.πολυ βοηθητικο το ποστ σου panagiota ευχαριστουμε :)
Καλύτερα να μείνετε Aberdeen τότε.:roll: Είναι πανέμορφη και αρκετά μεγάλη πόλη. Το Dundee θεωρείται ψιλοχάλια (σίγουρα καλύτερο από την μέση ελληνική επαρχιακή πόλη βέβαια, αλλά είναι κρίμα να περάσετε 4 βράδια εκεί όταν η Σκωτία είναι γεμάτη όμορφες πόλεις).
 

takis16

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλύτερα να μείνετε Aberdeen τότε.:roll: Είναι πανέμορφη και αρκετά μεγάλη πόλη. Το Dundee θεωρείται ψιλοχάλια (σίγουρα καλύτερο από την μέση ελληνική επαρχιακή πόλη βέβαια, αλλά είναι κρίμα να περάσετε 4 βράδια εκεί όταν η Σκωτία είναι γεμάτη όμορφες πόλεις).
οκ θα το ψαξουμε thanks :)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
οκ θα το ψαξουμε thanks :)
συμφωνω και εγώ για το dundee (γνωστό κυρίως για τα κεικ του).
θα πρότεινα να μην διαν/σετε και τις 4 νύχτες σε μια πόλη αλλά σε διαφορετικές.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
2)ο τροπος μετακινησεων απο πολη σε πολη και απο πολεις σε χωρια καπου ακουσα οτι μπορουν να σε μεταφερουν ανθρωποι του ταχυδρομειου :p
2) Σιγα μην τριγυρνατε και με το γαλατα. Συγκοινωνιες δεν εχει;
Το postbus θα σας μεταφέρει σε δυσπρόσιτα μέρη της αγγλικής επαρχίας, Τάκη σε απίστευτες τιμές. Θα ταξιδέψετε με ντόπιους αλλά τα δρομολόγια είναι περιορισμένα. Αναζητήστε τα εδώ: Royal Mail
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom