στις αγορες του κοσμου.πληροφοριες για σοπιγκ...

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
γεια σας ειπα να αρχισω ενα αρθρο με πληροφοριες για τις αγορες απο ολο το κοσμο..ξερω πολλοι εδω λατρευουν τα μουσεια και καλα κανουν αλλα παιδια καλο ειναι οταν γυριζουμε στην ελλαδα να χουμε μαζι μας και κατι να θυμομαστε..σε λιγο βεβαια τα αντικειμενα θα καταλαβουν ..το σπιτι και θα βγουμε εμεις αλλα..ασχετο..λοιπον ξενικω με μερικες αγορες που επεσαν στην αντιληψη μου και συμπληρωνεται..
βουλγαρια..θεωρω περα απο τις κρεμες με ροδα και τα λοιπα.. εχει πιο φτηνα ασημενια ειδη απο ελλαδα..
υεμενη εχω πει περα απο τα παραδοσιακα χατζαρες κτλ υφασματα νυχτικα χιλιες και μια νυχτες και μελι.. τα ασημενια τους φτηνα αλλα πολυ βαρια..
σκωτια μαλλινα καρω αλλα οχι και φτηνα
αυστρια ειδη σπιτιου πρωτοτυπα οπως και η ολλανδια με τρελλες πρωτοτυπες ιδεες οπως και ιδιορυθμα κοσμηματα
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Αγγλία : φθηνότερα dvd και cd. Επίσης, πολύ καλές προσφορές και δελεαστικές τιμές σε ηλετρονικά προϊόντα καθώς και cameras, mp3-players, κ.τ.λ. (Ειδικά, τονίζω τα amazon και ebay, που πολλές φορές μπορείς να παραγγείλεις μέσω net).

Τουρκία (Κωνσταντινούπολη): φθηνά μικροαντικείμενα για το σπίτι καθώς και είδη τροφίμων. Δεν έχω άποψη για άλλη περιοχή της Τουρκίας, ούτε και για άλλα είδη αγορών :|

Γερμανία : Έχω εμπειρία από ένα ηλεκτρονικό προϊόν μόνο και μου βγήκε ακριβότερο από ό,τι αν το έπαιρνα εδώ. Άρα, μην το παίρνετε τοις μετρητοίς. Σίγουρα, πάντως, όλοι λίγο-πολύ γνωρίζουμε ότι τα οχήματα, τα αμάξια και οι μηχανές από την Γερμανία είναι πολύ φθηνότερα από ό,τι εδώ...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
ενδιαφέρον θεμα, γιατί οι αγορές του κόσμου,ειδικότερα οι παραδοσιακές ,τα σούκς,οπως τα λέμε στην ανατολή,χαρακτηρίζουν πολλές φορές την χωρα και τον λαό τους ......έχεις πολλα να δείς ,να μπείς στο πνεύμα του ντόπιου,και να γίνεις παρατηρητής πολλές φορές του τρόπου που ζουν ,και σε τι ξοδεύουν!!
σε χώρες οπως αίγυπτο,μαρόκο συρία,τουρκία,μου έκανε εντύπωση,η κατανάλωση των μπαχαρικών,και ο τρόπος που τα στιβάζουν μέσα στις αγορές τους!!! ολόκληρη τέχνη!!
κάτι άλλο που έμαθα στις χώρες της ανατολής ,είναι οτι τα σούκς με τα πολύτιμα μέταλλα οπως ο χρυσός ,ξεκινούν πάντα και προεκτείνονται,όσο πιο κοντά γίνεται ,στην είσοδο του μεγάλου τους τζαμιού.
δεν ειναι τυχαίο αυτό.θεωρούν οτι το πολύτιμο και το ακριβό πρέπει να προστατεύεται,γιαυτό άλλωστε ειναι και ασφαλές ,όσο κοντύτερα βρίσκεται στον τόπο λατρείας τους.
πραγματικά,το διαπίστωσα σε πολλές χώρες,και πρόσφατα στην συρία,όπου δεν χρειάστηκε κάν να ρωτήσω κατά που πέφτουν τα μαγαζάκια με χρυσό και ασήμι.απλούστατα ξεκινούσαν όλα απο την κεντρική πόρτα του μεγάλου τζαμιού!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Στη Νεα Ζηλανδια υπαρχουν τοσα πολλα προβατα ,ωστε δεν ειναι εκπληξη τα τοσα ειδη απο μαλλι που στριφτηκε και βαφτηκε στο χερι.Τα χειροποιητα πουλοβερ ειναι λιγο ακριβα αλλα η ποιοτητα τους ειναι πολυ καλη.Προσωπικα πηρα κατι μποτες απο μαλλι προβατου,που τις βρηκα καπου 20-40 ευρω πιο φτηνα απο την αυστραλια.
 
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
κοπενγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα, us
Το outlet foxtown στα συνορα Ιταλιας Ελβετιας το εχει επισκευτει κανεις? λεει τιποτα?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, σε 20 μέρες που θα το επισκεφτώ θα σε ενημερώσω..!
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Μαυρίκιος, αγορά Port Louis :πολύ καλές πασμίνες από μετάξι (προσοχή στις απομιμήσεις όμως, τις οποίες αντιλαμβάνεσαι από την υφή) σε αρκετά καλές τιμές και σε ωραία χρώματα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Οσες και οσοι βρεθείτε στη Νυρεμβέργη κοντά,
υπάρχουν 2 outlets απο εταιρίες αθλητικές και πασίγνωστες

την Αντίντας και την Πούμα την ξερουν οι πάντες
οι εδρες τους ειναι 30 χιλιομετρα περίπου εξω απο την βαυαρική πόλη
στο χωριουδάκι Herzogenaurach.

Αυτό ειναι της Αντίντας:
adidas Factory Outlet

η
adidas-Salomon AG adidas Factory Outlet - Herzogenaurach - Fashion - Qype

και 100 μέτρα πιο δίπλα είναι της Puma
puma_outlet_herzo

με εκπτώσεις απο 30 -70%!:clap:

Destination Germany - Shopping Facilities - Herzogenaurach - Shopping
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κωνσταντινούπολη: Καταπληκτικά μπαχαρικά και φθηνές καλής ποιότητας και μεγάλου μεγέθους πασμίνες.

Πορτογαλία: Δερμάτινα παπούτσια σε πολύ καλύτερες τιμές από Ελλάδα.

ΗΠΑ: Φυσικά, τρομερές ευκαιρίες σε επώνυμα ρούχα και παπούτσια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.990
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κούβα: Χειροποίητα κεντητά τελείως τσάμπα. Η μάνα μου αγόρασε, τα πούλησε στην Αθήνα κι έβγαλε όλο το αεροπορικό της έτσι για πλάκα.
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Αβάνα:πίνακες ζωγραφικής που τους βρίσκεις στο παζάρι σε πολύ καλές τιμές, το καλύτερο ρούμι(καμία σχέση με αυτό που κυκλοφορεί εδώ, σαν να πίνεις άλλο ποτό) και φυσικά τα διάσημα πούρα Αβάνας.
Ελβετία:μεγάλη παραγωγή σε swarovski, ρολόγια χειρός και κούκους και σουγιάδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.611
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom