συνεργαζόμενες πτήσεις??

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Γεια σας ειμαι νεο μελλος στο φορουμ. Τα ταξίδια ειναι το ονειρο μου, αλλά το τελευταιο μου ταξίδι προς Περου εγινε ένας εφιαλτης. Συνταξιδιωτισσα με τον marcob και άλλη μια κοπελα περασαμε μια απιστευτη ταλαιπωρια με την αεροπορικη εταιρεια που επιλεξαμε να παμε και καθως γυρνωντας προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις γνωσεις μας για να προφυλαχτείτε απο τις κακοτοπιες που δυστυχως πεσαμε εμεις. Ο ορος connecting flight σύμφωνα με τη συνθήκη του Μοντρεαλ, όπως μας είπε η πολιτική αεροπορεία δεν ισχύει όταν πρόκειται για 2 διαφορετικές αεροπορικές εταιρείες, παρ' όλο που εσεις μπορει να εχετε εννιαίο εισιτηριο για τον προορισμό σας. Είναι δηλαδή σαν να εχετε βγάλει 2 διαφορετικα εισιτηρια!!! Ελπίζω το μηνυμά μου να ήταν βοηθητικο για εκείνους που ήταν δυβουλοι για κάποιο εισιτηριο όπως ήμασταν εμείς πριν 6 μηνες και δεν καναμε την σωστή επιλογή, όπως έδειξε η ιστορία. Καλη χρονια σε ολους
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευχαριστουμε για την πληροφορια Libi, πραγματικα πολυ χρησιμη.
Τωρα τι να πω: " μη στενοχωριεσαι θα πας καποτε καποιο αλλο ταξιδι";
Λογικο ειναι να σκας. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι και εγω στη θεση σου θα ειχα σκασει απο το κακο μου, θα ειχα σπασει τα νευρα σε ολους τους γνωστους και φιλους μου και θα ημουν εξω φρενων για τον επομενο μηνα τουλαχιστον και βαλλε. Και σιγουρα δε θα μου εδινε καμια παρηγορια παραινεσεις του τυπου:" την υγεια σου να εχεις και θα το κανεις του χρονου το ταξιδι", μαλλον θα με εκνευριζαν. οποτε το μονο πουειλικρινα μπορω να σου πω ειναι οτι οταν διαβασa το post Marcob για το τι σας ειχε συμβει, πραγματικα εκνευριστηκα για λογαριασμο σας.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας έλεγαν σε ποιό ακριβώς άρθρο της συνθήκης του Μόντρεαλ αναφέρετε το ότι δεν ισχύει το connecting flight... Ψάχνω την συνθήκη και δεν βρίσκω άκρη...
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ωχ, τώρα μάλιστα! Και εγώ που ήλπιζα τουλάχιστον ότι το δεύτερο σκέλος της πτήσης μου που δεν είναι με Αλιτάλια θα ήταν μια χαρα...
Πάλι μου φτάξατε την μέρα!
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ειναι κατι που μας ειπωθηκε από την πολιτικη αεροπορεια στην προσπαθειά μς να πάρουμε αποζημίωση. Η αλήθεια είναι πως κι εμείς εκπλαγήκαμε. Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα πράγματα είναι δύσκολα σε τέτοιες περιπτώσεις που είναι συνεργαζόμενες εταιρείες. Η μία εταιρεία κατηγορεί την άλλη και ο πελάτης είναι στη μέση ο μόνος ζημιωμένος. Αν έχουμε νεοτερα σχετικά με τη συνθήκη αυτή θα σας ενημερώσω.

Ερση σε ευχαριστούμε πολύ για τη συναισθηματική σου κατανόηση. Πίστεψέ με νοιώθουμε ακριβώς έτσι!

Πάντως από πρώην υπάλληλο της ΙΑΤΑ έμαθα ότι εντός Ευρωπαικής ένωσης ισχυουν πιο αυστηρά πράγματα για τις αεροπορικές, οπότε αυτό tripdreamer, είναι κάτι θετικό, καθώς το connecting flight σου ειναι στην Ευρώπη. Πάντως ό,τι κι αν συμβεί, που ελπίζω να μην συμβεί τίποτα επέμεινε να σου κλείσουν άλλη πτήση, έχουν τη δυνατότητα. Καλο τεξίδι και καλή χρονια σε όλους μας με υγεία και πολλά και καλά ταξίδια!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Δεν μας το κανετε πιο λιανα αυτο να ξερουμε και εμεις τι ειναι που δεν εχουμε ιδεα?
Γιατι καλα τα διαβαζω αλλα να καταλαβαινω και τι γινεται!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom