ταξίδια & ψυχαναγκασμός

Μηνύματα
25
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ
αφορμή γι αυτό το θέμα, είναι η κατηγορία που εισέπραξα ότι η ανάγκη μου να ταξιδεύω δεν είναι για απόλαυση, αλλά ψυχαναγκαστική. Μετά από 7 χρόνια γάμου και 1 διαζύγιο, 15 ταξίδια εξωτερικό με το μωρό/νήπιο/παιδί να ακολουθεί, εισέπραξα την παραπάνω κατηγορία. Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς έχετε αποδεχθεί αυτήν την μομφή, αν την αποδέχεστε ή αν έχει κάποια δόση αλήθειας. Αληθινά θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας, από παθόντες και μη!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
η κατηγορία που εισέπραξα ότι η ανάγκη μου να ταξιδεύω δεν είναι για απόλαυση, αλλά ψυχαναγκαστική.
Μια ερωτησουλα,μονο...πως σου το επεξηγησε αυτο;τι θεωρει εκεινη "ψυχαναγκαστικο"που σε οδηγησε να ταξιδευεις;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Καλέ, ψυχαναγκασμός είναι άλλο πράγμα. Πχ αυτό που κάνω εγώ, που όταν αγοράζω βιβλία θέλω να είναι όρθια και το μπροστινό εξώφυλλο μπροστά μέσα στη σακούλα, ή πχ που ταξινομώ τα χαρτονομίσματα, να φαίνεται η μπροστινή μεριά, να μην είναι ανάποδα, και να είναι με τη σωστή σειρά βάσει αξίας μέσα στο πορτοφόλι (ναι το ξέρω, είμαι του γιατρού).
Αλλά κατάλαβα περίπου τι εννοείς. Άσ'την να λέει
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια... θα σχολίαζα
Αυτόκλητοι ψυχίατροι…
Αποτελούν τα ταξίδια πηγή δυσφορίας ή άγχους για σένα;
Διαταράσσουν την επαγγελματική, κοινωνική και την συναισθηματική σου ζωή;
Αναγνωρίζεις κάτι παθολογικό στην ανάγκη σου αυτή;
Κρίνεις ανούσιο ή υπερβολικό να θέλεις να ταξιδέψεις;
Είναι εξαιρετικά δυσχερές για σένα να μην κάνεις ένα ταξίδι ή ότι το ταξίδι καταντά ιδεοληψία;
Υποθέτω οι απαντήσεις είναι όχι.
Πάσχεις μόνο από τραβελστορίτιδα που σε διαβεβαιώ μόνο ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή δεν είναι
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
'' Τραβελστορίτιδα'' :haha: ομολογώ ότι το μυαλό μου πήγε αλλού!!!
Αν χρειάζεσαι να ταξιδευεις για να επιστρέψεις στην ζωή σου περισσότερο ηρεμος, αν πρέπει να δεις κάτι καινούργιο τουλάχιστον καθε χρόνο, αν η περίοδο πριν το ταξίδι ειναι βασανιστικα αργη... αν αν αν, τοτε ναι πασχεις απο οξεία τραβελστοριτιδα.
Όπως είπε κάποιος κάποτε, η ζωή ειναι ενα βιβλίο και δεν πρέπει να διαβάσεις μόνο την πρώτη σελίδα... Να έχουμε ζωή να ταξιδεύουμε
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Τελικα,μαλλον η αγαπη σου για τα ταξιδια,την αναγκασε να σε κατηγορησει και για αυτο,μεσα σε ενα γενικο πακετο που απ'εξω γραφει "φταις,φταις..".
Συνεχισε να ταξιδευεις...φαρμακο ειναι και οχι αρρωστια...:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω τον καταλαβαινω απολυτα τον φιλο .Απλα ειναι τεραστια γκαντεμια να σου τυχει συντροφος ...φιλος...κλπ που να μην αγαπα τα ταξιδια ...ή να μη θελει να χαλαει ολα του τα λεφτα εκει ...ή να φευγει συνεχεια.Λενε οτι δεν εχεις μετρο..λενε οτι δεν χορταινεις ποτε κλπ κλπ
Στειλτη στον αγυριστο και προσοχη ..στις επομενες ρωτα καλου κακου απο πριν ,αν αγαπουν τα ταξιδια ..και τεσταρε τες και λιγο ..πριν δεθεις συναισθηματικα.
Τα ταξιδια ειναι μεγαλο κεφαλαιο και ,αν εισαι αρρωστος με αυτα,ειναι μεγαλο κριτηριο για το αν σου κανει ή οχι ο επομενος υποψηφιος.
 

taxidiotissa

Member
Μηνύματα
30
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου-Πίτσου
Τελικα,μαλλον η αγαπη σου για τα ταξιδια,την αναγκασε να σε κατηγορησει και για αυτο,μεσα σε ενα γενικο πακετο που απ'εξω γραφει "φταις,φταις..".
Συνεχισε να ταξιδευεις...φαρμακο ειναι και οχι αρρωστια...:)
Ούτε καν απλό φάρμακο, καλή μου καρφιτσούλα, βάλσαμο ψυχής είναι τα τα ταξίδια μας!

'' Τραβελστορίτιδα'' :haha: ομολογώ ότι το μυαλό μου πήγε αλλού!!!
Αν χρειάζεσαι να ταξιδευεις για να επιστρέψεις στην ζωή σου περισσότερο ηρεμος, αν πρέπει να δεις κάτι καινούργιο τουλάχιστον καθε χρόνο, αν η περίοδο πριν το ταξίδι ειναι βασανιστικα αργη... αν αν αν, τοτε ναι πασχεις απο οξεία τραβελστοριτιδα.
Όπως είπε κάποιος κάποτε, η ζωή ειναι ενα βιβλίο και δεν πρέπει να διαβάσεις μόνο την πρώτη σελίδα... Να έχουμε ζωή να ταξιδεύουμε
Ως πάσχων συνάδελφος από οξεία τραβελστορίτιδα κι εγώ, μπαίνω στον πειρασμό να δηλώσω πως προχθές που είχα γενέθλια και κόσμο στο σπίτι, με ποικιλία ευχών, διαμόρφωσα ως επικρατέστερη και πλέον καλοδεχούμενη την εξής συναδελφική(με όλους εδώ):'Την υγειά μας νάχουμε να ταξιδεύουμε!!":clap::p
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Τι να κάνω, αφού τρελαίνομαι όταν τα πράγματα είναι ανάποδα. Εκτός αν ο άλλος είναι καλλιτέχνης και το ανάποδο είναι άποψη ξέρω 'γω
Καλά κάποιοι εδώ γύρω βλέπουν το debate κι εγώ έχω Καρρά στο τέρμα, χαμός γίνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.372
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom