Ιταλία ταξίδι με αυτοκίνητο κόμο-τοσκάνη

anikolaou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες χρειάζονται για να δει κανείς το Κόμο, Φλωρεντία,Πίζα, Σιένα (γενικά περιοχή Τοσκάνης) οδικώς. Σκέφτομαι να πάω αεροπορικώς Μιλάνο και από εκεί με ενοικίαση αυτοκινήτου να επισκεφθώ αυτά τα μέρη. Αλλά δε γνωρίζω καθόλου τις αποστάσεις μεταξύ τους και πόσες μέρες χρείαζονται για να δει κάποιος αρκετά καλά αυτά τα μέρη. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
καλως όρισες στην παρέα του travelstories
το πόσες είναι σχετικό του χρόνου που διαθέτεις οσες περισσότερες μερες τοσο το καλύτερο .
η περιοχη της Τοσκανης είναι μεγαλη και για να δεις τα βασικά θελεις τουλαχιστον 1 βδομαδα + λίμνες κόμο Μιλάνο σύνολο 1 δεκαήμερο ειναι το τελειο
για τις αποστασεις δες εδω ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides

παντως χειμωνα δεν είναι ιδανική εποχη για εκει που θελεις να πας και ειδικα λίμνες
 

anikolaou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας

Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για ένα ταξίδι που σχεδιάζω με τον άντρα μου για 9 ημέρες στην Τοσκάνη - Κόμο (2-10 Απριλίου). Θα πάμε αεροπορικώς Μιλάνο όπου θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Λέμε να ξεκινήσουμε με 2 διανυκτευρεύσεις Κόμο στη συνέχεια να πάμε Φλωρεντία (3 διανυκτευρεύσεις) για να δούμε Πίζα-Λούκα και 3 διανυκτευρεύσεις Σιένα και μετά επιστροφή Από Ρώμη

1) Καταρχή δεν ξέρω αν φτάνουν οι ημέρες για κάθε περιοχή όπως τα σχεδιάζω
2) Δεν ξέρω η απόσταση Κόμο-Φλωρεντία πόσο διαρκεί
3) Στη Φλωρεντία και τη Σιένα δεδομένου ότι θα έχουμε αυτοκίνητο τι είναι καλύτερα να επιλέξουμε α) ξενοδοχείο μέσα στην πόλη με ιδιωτικό παρκιν (δωρέαν φυσικά θέλω) β) ξενοδοχείο έξω από την πόλη και μετακίνηση με ΜΜΜ ( στην τελευταία περίπτωση θα μπορώ να κινηθώ με αυτά και βράδυ;)

Ευχαριστώ
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides
εδω βαζεις απο που θες να πας που και εκτος απο χιλιομετρα και ωρα σου λεει και το κοστος περιπου(βενζινη και διοδια)
Φλωρεντια - Κομο ειναι 4-4,5 ωρες περιπου...

3 διανυκτευρεύσεις Σιένα ειναι παρα πολλες μια φτανει.... δες και την περιπτωση να μεινετε σε κανενα αγροτοσπιτο της Τοσκανης η εποχη ειναι οτι πρεπει...
Οι ειδικοι θα σου λυσουν βεβαια περισσοτερες αποριες... οτι θες ρωτας... γιατι δεν καθεστε καθολου Ρωμη? αυτο απαιτει καποιες επιπλεον μερες βεβαια;)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Γεια σου Αννα και καλωσηρθες στο φορουμ
1. Φτανουν οι μερες για να παρεις μια καλη γευση απο τις περιοχες και να καλυψεις τα βασικα
2. Como- Firenze 372 χιλιομετρα, 3 ωρες και 48 λεπτα, δεν το λες και κοντα
ViaMichelin directions between Como and Firenze: maps and route directions for Como to Firenze
carbCost=1.3&autoConso=6.8&villeConso=6&routeConso=5.6
3. Η γνωμη μου παντα ειναι το ξενοδοχειο να ειναι οσο γινεται πιο κοντα στο κεντρο της πολης και να διαθετει παρκινγκ. Στη Σιενα παντως, ακριβως στην εισοδο της πολης εχει πολλα παρκινγκ με καρτα, ακομη και το γηπεδο λειτουργει ως παρκινγκ ενω υπαρχει ακομη και παρκιγκ δωρεαν (αν ειστε τυχεροι και βρειτε θεσεις)
 

anikolaou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ΤΟΣΚΑΝΗ - ΚΟΜΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που πήρα αλλά έχω επιπλεον απορίες
1
1) Θα ήθελα επίσης συστάσεις για κάποια ξενοδοχεία στο Κόμο Μέχρι 150 ευρώ
2) Στη Φλωρεντία επειδή θα έχω αυτοκίνητο θέλω ένα ξενοδοχείο μέσα στη πόλη αλλά
να μη φάω κληση γιατί θα κινηθώ εντός δακτυλίου. Άκουσα ότι σβήνονται οι κλήσεις από το ξενοδοχείο, αν είναι μέρα που κάνεις check-in Και check out, αληθεύει; Υπάρχει κανένα ξενοδοχείο μέσα στη πόλη που να είναι σε κοντινή απόσταση από το κέντρο και σε λογική τιμή;
3) Από ότι κατάλαβα στη Σιένα καλύτερα είναι να μείνω απ' έξω γιατί οι αποστάσεις μέσα στη πόλη είναι κοντινές αν κατάλαβα καλά. Υπάρχει κανένα ξενοδοχείο που συστήνετε;

Έχω ψάξει στα διάφορα topic του forum αλλά θέλω κάτι συγκεκριμένο γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για σερφάρισμα δεδομένου ότι έχω δύο μικρά πιτσιρίκια και η μόνη ώρα για να σερφάρω είναι το βράδυ αργά και το μεσημέρι.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον σου συγχωνευσα τα 2 θεματα που ειχες ανοιξει για το κομο και τοσκανη, εδω θα γραφεις οσες αποριες εχεις για το συγκεκριμενο θεμα. Λοιπον οσο αφορα τις ερωτησεις σου εχουν ηδη απαντηθει σε διαφορα τοπικ που εχουν γραφτει κατα καιρους, θα μπορουσες να ριξεις μια ματια, κανε μια αναζητηση και αν θες κατι παραπανω ρωτα μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.489
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom