Γενικά ταξίδι με μωρό στην ευρωπη

manasta

Member
Μηνύματα
49
Likes
287
Πρώτο ταξίδι με τα παιδιά στο εξωτερικό εν έτη 2009, δυόμιση ετών η μεγάλη, κάτι μηνών η μικρή. 14 μέρες Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία ακτοπλοϊκώς μέσω Αγκώνας. Από τότε, κάνουμε ένα με δυο ταξίδια το χρόνο εξωτερικό, πάντα με τα παιδιά. Πάντα έλεγα σε φίλους και γνωστούς να το τολμήσουν, οι περισσότεροι δεν το κάνουν και προτιμούν να τα αφήνουν σε παππούδες και γιαγιάδες.
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Τελικά αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε αεροπορικός τον Ιούνιο Άμστερνταμ με το μωρό …θα είναι τότε κοντά οκτώ μηνών τι λέτε ;;;Από φαγητό μόνο δεν ξέρω γιατί δεν θέλω να κουβαλήσω και πολλά δηλαδή αν για τέσσερις μέρες θα μπορούσαμε να την βγάλουμε με μπανάνες λιωμένες ,καμία κρέμα και θηλασμό νομίζω θα είναι το ιδανικό .Έχετε εμπειρία από Άμστερνταμ να μου δώσετε κανένα τιπ και από φάρμακα τι είχατε πάρει μαζί
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Τελικά αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε αεροπορικός τον Ιούνιο Άμστερνταμ με το μωρό …θα είναι τότε κοντά οκτώ μηνών τι λέτε ;;;Από φαγητό μόνο δεν ξέρω γιατί δεν θέλω να κουβαλήσω και πολλά δηλαδή αν για τέσσερις μέρες θα μπορούσαμε να την βγάλουμε με μπανάνες λιωμένες ,καμία κρέμα και θηλασμό νομίζω θα είναι το ιδανικό .Έχετε εμπειρία από Άμστερνταμ να μου δώσετε κανένα τιπ και από φάρμακα τι είχατε πάρει μαζί
Παρε μαζι ενα ραβδομπλεντερ, φρουτα σε ποικιλια και ενα σακουλακι ζυμαρικα και ολα θα πανε καλα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τελικά αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε αεροπορικός τον Ιούνιο Άμστερνταμ με το μωρό …θα είναι τότε κοντά οκτώ μηνών τι λέτε ;;;Από φαγητό μόνο δεν ξέρω γιατί δεν θέλω να κουβαλήσω και πολλά δηλαδή αν για τέσσερις μέρες θα μπορούσαμε να την βγάλουμε με μπανάνες λιωμένες ,καμία κρέμα και θηλασμό νομίζω θα είναι το ιδανικό .Έχετε εμπειρία από Άμστερνταμ να μου δώσετε κανένα τιπ και από φάρμακα τι είχατε πάρει μαζί
Έχει κάτι μαγαζιά στο Άμστερνταμ που τα λένε σουπερμάρκετ (supermarkt) και κάτι άλλα που τα λένε φαρμακεία (apotheek). Εκεί θα βρεις και κρέμες και φρούτα και έτοιμα γεύματα και φάρμακα.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Τελικά αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε αεροπορικός τον Ιούνιο Άμστερνταμ με το μωρό …θα είναι τότε κοντά οκτώ μηνών τι λέτε ;;;Από φαγητό μόνο δεν ξέρω γιατί δεν θέλω να κουβαλήσω και πολλά δηλαδή αν για τέσσερις μέρες θα μπορούσαμε να την βγάλουμε με μπανάνες λιωμένες ,καμία κρέμα και θηλασμό νομίζω θα είναι το ιδανικό .Έχετε εμπειρία από Άμστερνταμ να μου δώσετε κανένα τιπ και από φάρμακα τι είχατε πάρει μαζί
πολυ καλη επιλογη για καροτσι -μωρό .Με το φαγητο μην αγχωνεσαι οτι σου ειπαν παραπανω .Σε μαγαζια εξω μπορεις να παρεις κανα πουρε η καμια σουπα βελουτε επισης.Δεν παθαινει και τιποτα 4 μερες .Φαρμακα παρε παρακεταμολη ,θερμομετρο και σταγονες soldesanil και εισαι κομπλε( δεν θα τα χρειαστεις αλλα για να εισαι ησυχη .Θηλασμος στο αεροπλανο κατα την απογειωση και προσγειωση να μη πονεσουν αυτακια .Καλα να περασετε!!!
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Παρε μαζι ενα ραβδομπλεντερ, φρουτα σε ποικιλια και ενα σακουλακι ζυμαρικα και ολα θα πανε καλα.
Θα τρώει αλεσμένα μόνο ,έλεγα να πάρω τον ατμομαγειρα στη βαλίτσα για μωρά που είναι και μπλέντερ

Έχει κάτι μαγαζιά στο Άμστερνταμ που τα λένε σουπερμάρκετ (supermarkt) και κάτι άλλα που τα λένε φαρμακεία (apotheek). Εκεί θα βρεις και κρέμες και φρούτα και έτοιμα γεύματα και φάρμακα.
Δεν ξέρω αν ήταν ειρωνικό το σχόλιο αλλά δεν θα περιμένω να χρειαστώ κάτι για να το πάρω από εκεί στο φαρμακείο θα φροντίσω να τα έχω ήδη μαζί .Ζήτησα κανένα τιπ για το Άμστερνταμ όχι να μου πείτε ότι έχει σουπερμάρκετ αν δεν έχετε να προσθέσετε κάτι ας μην απανταγατε

πολυ καλη επιλογη για καροτσι -μωρό .Με το φαγητο μην αγχωνεσαι οτι σου ειπαν παραπανω .Σε μαγαζια εξω μπορεις να παρεις κανα πουρε η καμια σουπα βελουτε επισης.Δεν παθαινει και τιποτα 4 μερες .Φαρμακα παρε παρακεταμολη ,θερμομετρο και σταγονες soldesanil και εισαι κομπλε( δεν θα τα χρειαστεις αλλα για να εισαι ησυχη .Θηλασμος στο αεροπλανο κατα την απογειωση και προσγειωση να μη πονεσουν αυτακια .Καλα να περασετε!!!
Ναι αυτά είχα κατά νου για φάρμακα απλά πρώτο ταξίδι μετά από κοβιντ και με το μωρό καο αγχώνομαι παραπάνω απ ότι πρέπει γενικά !!!Σουπες δεν πολύ εμπιστεύομαι απ έξω δηλαδή προτιμώ να την φτιάξω εγώ
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
ε


Ναι αυτά είχα κατά νου για φάρμακα απλά πρώτο ταξίδι μετά από κοβιντ και με το μωρό καο αγχώνομαι παραπάνω απ ότι πρέπει γενικά !!!Σουπες δεν πολύ εμπιστεύομαι απ έξω δηλαδή προτιμώ να την φτιάξω εγώ
[/QUOTE]
Δοκιμασε τα έτοιμα γευματα απο τα φαρμακεια να ξεμπερδευεις και φρουτα και θηλασμό .Θα περασετε τέλεια,πιο ευκολο ειναι να ταξιδευεις Ευρώπη με μωρό παρα Ελλαδα .Ειναι οι περισσοτερες πόλεις Baby friendly .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν ξέρω αν ήταν ειρωνικό το σχόλιο αλλά δεν θα περιμένω να χρειαστώ κάτι για να το πάρω από εκεί στο φαρμακείο θα φροντίσω να τα έχω ήδη μαζί .Ζήτησα κανένα τιπ για το Άμστερνταμ όχι να μου πείτε ότι έχει σουπερμάρκετ αν δεν έχετε να προσθέσετε κάτι ας μην απανταγατε
Θεώρησα πως δεν είναι απαραίτητο να κουβαλάς μικροσυσκευές και το pantry της κουζίνας σου καθώς μπορείς εύκολα να βρεις οτιδήποτε χρειάζεσαι για το μωρό σε καταστήματα που θα τα έχεις κοντά σου. Αν αδυνατείς να φιλτράρεις τις απαντήσεις και να πάρεις το ζουμί τους λάβε το σχόλιο ως ειρωνικό.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Έχετε εμπειρία από Άμστερνταμ να μου δώσετε κανένα τιπ και από φάρμακα τι είχατε πάρει μαζί
Για τα φάρμακα να συμβουλευτείς τον παιδίατρό σας. Αυτός ξέρει το παιδί και τι μπορεί να χρειαστεί.
 

Helen28

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Θεώρησα πως δεν είναι απαραίτητο να κουβαλάς μικροσυσκευές και το pantry της κουζίνας σου καθώς μπορείς εύκολα να βρεις οτιδήποτε χρειάζεσαι για το μωρό σε καταστήματα που θα τα έχεις κοντά σου. Αν αδυνατείς να φιλτράρεις τις απαντήσεις και να πάρεις το ζουμί τους λάβε το σχόλιο ως ειρωνικό.
Συγνώμη αλλά δεν σε ήξερα από χθες για να καταλάβω το πνεύμα του σχολίου σου ☺
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εξηγήστε μου αυτό: όταν κάποιος είναι είρωνας γιατί να ενοχλείται για κάτι που όντως είναι; Δεν λέμε κάτι άλλο πέρα απο αυτό που είναι ολοφάνερο. Και μη μου πείτε οτι θα πρέπει να διαχειριστούμε την "ελαφριά ειρωνεία", γιατί δεν υπάρχει ελαφριά και βαριά ειρωνεία.....μία είναι η ειρωνεία! Αν δεν σας αρέσει που το λέμε τότε πάψτε να είστε είρωνες!
Εμένα μου αρέσει που μου το λέτε. Είμαι ειρωνας (δεν το αρνήθηκα ποτέ) και θα συνεχίσω να είμαι γιατί απλά μου αρέσει να μου το λένε και οι άλλοι αλλά ειδικά εσύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom