Ryanair ταξίδι με ryanair

tenor

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά σας απευθύνομαι σε εσάς ως ύστατη λύση και έχοντας ελπίδα οτι θα με πληροφορήσετε για το θέμα μου. ήδη μου έχουν κρατηθεί τα χρήματα απο την πιστωτική μου για 3 εισητήρια εμένα και για τους γονείς μου με την rayanair για λονδίνο απο 1η μαίου η αναχώρηση απο άραξο-πάτρα- και η επιστροφή 12 μαίου απο λονδίνο στον άραξο. επειδή όμως είμαι παχύσαρκος και φέρω πολλά κιλά δεν γνώριζα οτι πρέπει να κλείσω και άλλη μια θέση για μένα-οτι πιο χυδαίο κ ρατσιστικό-- τέλος πάντων οι δικοί μου εντέλει μου παραχωρούν τα εισητήριά τους να πάω εγώ μόνος στο ταξίδι μπορώ κατα το check in ακόμη δεν το έχω κάνει να βάλω μόνο το δικό μου εισητήριο και να αφήσω κενά τα υπόλοιπα εισητήρια ή να τα εκτυπώσω κανονικά σαν να επρόκειτο να ταξιδεύσουμε όλοι και να εξηγήσω στο αεροδρόμιο οτι ταξιδεύω μόνος αλλά έχω πληρώσει και άλλες 2 θέσεις που όμως οι άνθρωποι δεν ήρθαν και έτσι τις έχω για μένα. σας παρακαλώ βοηθείστε με δεν ξέρω τι να κάνω; ή να ματαιώσω εντελώς το ταξίδι μου; μήπως δημιουργηθούν προβλήματα
; θα χάσω 217 ευρώ βοήθεια:(:(
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν είσαι υποχρεωμένος απ' την αεροπορική να κλείσεις δεύτερη ή τρίτη θέση, είναι προαιρετικό από τη μεριά σου αν θες περισσότερη άνεση.

Η διαδικασία περιγράφεται στο site της Ryanair, όπου φαίνεται ότι μπορεί κάποιος να κλείσει μια έξτρα θέση για τον ευατό του με ονοματεπώνυμο EXTRA COMFORT SEAT. Λίγο δύσκολο λοιπόν να σε αφήσουν να χρησιμοποιήσεις θέσεις που έχουν κρατηθεί για άλλους επιβάτες οι οποίοι δε θα πετάξουν.

Can I purchase an extra seat for a large person?

Πάντως μια εκτίμηση του ελεύθερου χώρου μιας θέσης σε ένα 738 της Ryanair, μπορεί να σου δώσει η απόσταση από την πλάτη του καθίσματος μέχρι την πλάτη του μπροστινού καθίσματος (76cm) και η απόσταση μεταξύ των δύο υποβραχιονίων της θέσης (43cm). Aν πιστεύεις ότι χωράς σε αυτές τις διαστάσεις, δε θα έχεις πρόβλημα.

[url=http://www.seatmaestro.com/airplanes-seat-maps/ryanair-boeing-b737-800.html]Ryanair Boeing B737 800 airplane seat map and seating details.[/URL]
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εχεις ψαξει και εχεις βρει οτι πρεπει να κλεισεις και μια ακομη θεση σαν παχυσαρκος με την ryanair?

Δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο.

Αλλα γενικα οι θεσεις στο αεροπλανο ειναι του στυλ,οπου προλαβουμε να καθησουμε.

Αυτο που λες, δηλαδη να κανεις με τσεκ ιν και τα δυο αλλα εισιτηρια,εχει μια βαση αλλα δεν ξερεις αν οι δυο κενες αυτες θεσεις θα ειναι διπλα σου ή καπου αλλου στο αεροπλανο.
Μονο αν δεν ερθει να καθησει κανενας διπλα σου θα μεινουν κενες ή εξηγησεις εκει και καταλαβει καποια απο τις αεροσυνοδους.

Παντως αφου τα πληρωσες που τα πληρωσες να το κανεις.
Αλλα για εμενα να σιγουρευτεις για αυτο που λες για τους παχυσαρκους.

ΥΓ:Παντως τωρα το εψαξα στο site τους και δεν ειδα να γραφει κατι σχετικο,οτι πρεπει να κλεισεις θεση επειδη εισαι παχυσαρκος.
 

tenor

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ

σ ευχαριστώ πολύ για την αναζήτηση που έκανες!!!!! Πολύτιμη η βοήθειά σου!!:lol:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Φίλε, το check in στην εταιρεία αυτή δεν εξασφαλίζει διπλανές θέσεις, καθώς το σύστημα είναι όποιος προλάβει πιάνει τη θέση που θέλει. Αν πράγματι θέλεις να ταξιδέψεις με παρέα, μπορείς να χρεωθείς ακόμη ένα εισιτήριο, αν είναι τόσο οικονομικό. Οι θέσεις είναι πράγματι στενές, αλλά κυρίως με μικρό χώρο για τα πόδια σε όσους είναι ψηλοί. Τα πλαϊνά "μπράτσα" στα καθίσματα ανεβαίνουν, οπότε αν δίπλα σου κάθεται ένα άτομο που μπορεί να στριμωχτεί λιγάκι, δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To σύστημα της Ryanair εξασφαλίζει διπλανές θέσεις για όσους θέλουν περισσότερη άνεση με τον τρόπο που εξηγείται στο πρώτο link της δημοσίευσης #2.

Passengers who have booked an extra seat should arrive at the boarding gate at least 30 minutes prior to the scheduled flight departure time. If you are unable to locate two seats together on the aircraft please contact our cabin crew as they will be in a position to ensure that you have two seats together. (Πηγή http://www.ryanair.com/en/questions/can-i-purchase-an-extra-seat-for-a-large-person)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πάντως ενημερωτικά αναφέρω ότι υπάρχει και η δυνατότητα πληρώνοντας ένα εξτρά ποσό να κλήσεις συγκεκριμένες θέσεις και για εσένα και για άλλα άτομα που ταξιδεύουν μαζί σου.

Είναι άσχετο βέβαια αυτό που λέω με το να κλήσεις 2 θέσεις για το ίδιο άτομο πράγμα που δεν το ήξερα ότι γίνεται.
 

tenor

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ευχαριστώ παιδιά!!

σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!! Πραγματικά χρήσιμες!! Με βοηθάτε πολύ!!:)
 

pepe!!

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
γεια σας παιδια! Βοηθηστε με!!!! Θελω να παω ενα ταξιδι στη ρωμη με την ραιανερ με τον φιλο μου...θελω να κλεισω εισητηρια με την χρεωστικη ομως ενος αλλου φιλου μας..μπορει να κλεισει τα εισητηρια αυτα ο φιλος μας...η θα υπαρξει προβλημα..επειδη η χρεωστικη δεν ειναι δικια μας??:roll:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
γεια σας παιδια! Βοηθηστε με!!!! Θελω να παω ενα ταξιδι στη ρωμη με την ραιανερ με τον φιλο μου...θελω να κλεισω εισητηρια με την χρεωστικη ομως ενος αλλου φιλου μας..μπορει να κλεισει τα εισητηρια αυτα ο φιλος μας...η θα υπαρξει προβλημα..επειδη η χρεωστικη δεν ειναι δικια μας??:roll:
μπορει.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom