ταξίδι στην κορυφή του κόσμου!!!

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η κορυφή του κόσμου! Τα ιμαλάια στο όρος !
Αλήθεια το έχει επιχειρήσει κανείς ? ?? Είναι εφικτό? Ποιές προυποθέσεις πρεπει να πληρεί κανείς για να το επιχειρήσει???
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εγώ έχω κάνει το Everest Base Camp, στα 5.525 μέτρα.
13 μέρες άνοδος και 5 κάθοδος.
Πρέπει να προσέξεις τα εξής:

1. Μόλις έχεις ενοχλήσεις από το υψόμετρο, να κατέβεις πιο κάτω.
2. Να έχεις καλό εξοπλισμό.
3. Να έχεις ΚΑΛΟ οδηγό. Πολλοί βιάζονται να τελειώσουν τη δουλειά γρήγορα και δεν υπολογίζουν την υγεία του trekker.

Αν έχεις καλή υγεία, δεν καπνίζεις και έχεις γερά πόδια, θα το καταφέρεις.

Για κατάκτηση της κορυφής, πρέπει να είσαι έμπειρος ορειβάτης και να έχεις τουλάχιστον 50.000 δολάρια για την άδεια ανάβασης.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Κοίτα εγώ είμαι τελείως άπειρος σε θέματα ορειβασίας...
Αλλα η ιδέα και μόνο με συναρπάζει!!!

αλλα για την κορυφή της κορυφής 50.000 ? ?? .... Πολλά δεν είναι?!!!! αχαχαχ
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δηλαδή εσύ τι νόμισες? ότι θα ανέβεις στο Έβερεστ με 200 ευρώ?
Έτσι θα είχε χρεωκοπήσει το Νεπάλ εδώ και δεκαετίες.
Αυτό έχουν, αυτό πουλάνε. Και καλά κάνουν, γιατί δεν υπάρχει και άλλο στον κόσμο.
Α, και εκτός από χρήμα, πρέπει να έχεις και ελεύθερο χρόνο.
2 μήνες διαρκεί η αποστολή.
Και μερικά χρονάκια προπονήσεις στα βουνά όλου του κόσμου, κάνε λογαριασμό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή εσύ τι νόμισες? ότι θα ανέβεις στο Έβερεστ με 200 ευρώ?
Έτσι θα είχε χρεωκοπήσει το Νεπάλ εδώ και δεκαετίες.
Αυτό έχουν, αυτό πουλάνε. Και καλά κάνουν, γιατί δεν υπάρχει και άλλο στον κόσμο.
Α, και εκτός από χρήμα, πρέπει να έχεις και ελεύθερο χρόνο.
2 μήνες διαρκεί η αποστολή.
Και μερικά χρονάκια προπονήσεις στα βουνά όλου του κόσμου, κάνε λογαριασμό.
traveladdict sorry για την παρενθεση αλλα αναρωτιομουν, αφου παρακολουθησα σχετικα βιντεακια στο you tube μετά το τελευταιο ατυχημα στη lukla, πως ειναι να προσγειωνεσαι εκει..ειναι οντως τοσο συναρπαστικο οσο φαινεται? και κατι ακομα,μηπως πηγες με κανων? αν ναι ποσο μεγαλο ηταν το γκρουπ και πως ηταν γενικα? thnks...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για κατάκτηση της κορυφής, πρέπει να είσαι έμπειρος ορειβάτης και να έχεις τουλάχιστον 50.000 δολάρια για την άδεια ανάβασης.[/quote]

όχι ότι έχει σημασία αλλά μετά τα τελευταία γεγονότα στο θιβετ το Νεπάλ έχει κόψει δραστικά τα fees..ως 10000 δολ. ας τρέξουμε...
Expedition Everest, Expedition to Mt. Everest,
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δηλαδή εσύ τι νόμισες? ότι θα ανέβεις στο Έβερεστ με 200 ευρώ?
Έτσι θα είχε χρεωκοπήσει το Νεπάλ εδώ και δεκαετίες.
Αυτό έχουν, αυτό πουλάνε. Και καλά κάνουν, γιατί δεν υπάρχει και άλλο στον κόσμο.
Α, και εκτός από χρήμα, πρέπει να έχεις και ελεύθερο χρόνο.
2 μήνες διαρκεί η αποστολή.
Και μερικά χρονάκια προπονήσεις στα βουνά όλου του κόσμου, κάνε λογαριασμό.
Πάντως εμένα αυτό με τα 50.000άρικα μου κάνει για νταβατζιλίκι...
Έλεος δλδ... Το Νεπάλ το έχει αγοράσει δλδ το βουνό και είναι ιδιοκτησία του? :roll:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φίλε samion, πήγα με το γραφείο που αναφέρεις.
Εκπληκτική εμπειρία που δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου.
Δες και το σχετικό post: Πρακτορεία - Αρχηγοί καταπληκτικοί.
Όταν είμασταν στο Luboche, μας ψιλοέπιασε το υψόμετρο και δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε. Βγήκαμε λοιπόν από τον ξενώνα για να αναπνεύσουμε καθαρό αέρα, γιατί μέσα είμασταν 20 άτομα Έλληνες, Πολωνοί, Άγγλοι, ότι μπορείς να φανταστείς και είχε και κάπνα από τη σόμπα.
Με το που βγήκαμε είχε πανσέληνο και απέναντι μας ήταν το Lhotse, πάνω από 7.000 μέτρα, έτσι νάκανες τόπιανες. Ακριβώς μπροστά μας με τους παγετώνες και τα χιόνια του, ολόχρυσο κάτω από το φεγγάρι.
Εκεί είπα, χαλάλι και τα λεφτά, χαλάλι και ο κόπος. Ξέχασα κάθε κούραση και κάθε ταλαιπωρία.
To αεροδρόμιο της Lukhla είναι άλλη υπόθεση. Ο διάδρομος βγαίνει σε γκρεμό και είναι κατηφορικός, έτσι ώστε όταν το αεροπλάνο απογειώνεται να παίρνει κατηφορική φόρα και να βρίσκεται στον αέρα γρηγορότερα.
Στην προσγείωση ισχύει το αντίθετο, το αεροπλάνο συναντά ανηφόρα και σταματά γρηγορότερα, γιατί ο διάδρομος είναι πολύ μικρός.
Βέβαια ειδικά στην προσγείωση, όλοι προσεύχονται.
Φίλε kirmis, φυσικά και το Έβερεστ είναι ιδιοκτησία του Νεπάλ. (τουλάχιστον η νότια πλευρά, που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι ορειβάτες).
Τώρα αν θεωρείς νταβατζιλίκι το ότι το Νεπάλ ζητά τόσα λεφτά, δεν θα συμφωνήσω.
Η νότια πλευρά του Έβερεστ ανήκει στο Νεπάλ και οι Νεπαλέζοι αποφασίζουν πόσα θα πάρουν. Όποιος δεν μπορεί, δεν πάει. Πάει σε άλλα βουνά, υπάρχουν χιλιάδες. Έβερεστ δεν είναι όμως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φίλε samion, πήγα με το γραφείο που αναφέρεις.
Εκπληκτική εμπειρία που δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου.
thnks για τις ινφο. αυτα τα ταξιδια με ενθουσιαζουν. οι φυσικες ομορφιες του πλανητη. ωραια η πραγα, η Νεα Υορκη αλλα το Εβερεστ ειναι Εβερεστ και καλως όπως είπες παίρνουν αυτά που παίρνουν οι νεπαλέζοι. χρησιμοποιούνται όμως για τη συντήρηση των εγκαταστάσεων, καθαρισμό του βουνού κλπ? άλλη υπόθεση αυτή. μπράβο για το ταξίδι που έκανες γιατί αν και το σκέφτομαι θέλει προετοιμασία και φυσικά θάρρος για να το κάνεις. από τα ταξίδια "αντοχής" είναι πρώτη προτεραιότητα και δεύτερο στο Oymyakon Oymyakon - Wikipedia, the free encyclopedia
το τρισταν βεβαια ειναι όνειρο αλλά δεν απαιτεί φυσική αντοχή.
α, είχα δει τα ποστ σου.όποτε έχεις χρόνο δεν γράφεις και μια ιστορία για το φοβερό ταξίδι που έκανες?;)
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Φίλε traveladdict αυτό δεν το ήξερα...
Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, λες και οι δικοί μας εδώ στην Ελλάδα να ζήλεψαν απ το Νεπάλ και γι αυτό να αγόρασαν την λίμνη Βιστωνίδα ? ??

χαχαααχα!!! ;p
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παιδια, έμαθα καιτο άλλο...
Πως μπορείς με 50δολάρια να πετάξεις στην κορυφή απο Νεπάλ...
Αλλα αξίζει με αεροπλάνο? ??....

Προσωπικά έχω την εντύπωση πως δεν θα είναι καθόλου ρεαλιστικό....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom