ταξίδι στη Γερμανία

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
καλημέρα.είμαι η Ιωάννα και μένω Καλάβρυτα.
Σκέφτομαι να πάμε τέλη Νοέμβρη Γερμανία,να κάνουμε το γύρο ή να δούμε κάποιες πόλεις με το σύζυγό μου.
Για Ντισελντολφ-Κολωνία,Άαχεν και γενικά Ρήνο.
Έψαξα με germanwings δε μ'αφήνει να κάνω booking από Αθήνα για Ντισελντολφ.Μετά είδα της aegean τις προσφορές αλλά όταν πήγα να κάνω βοοκινγ για οποιαδήποτε πόλη τέλη Νοέμβρη κάτω από 240 με επιστροφή δεν είχε.Μήπως οι τιμές που λέει σε προσφορά τελειώσανε;Κοίταξα easyjet μόνο για Βερολίνο.Κοίταξα tuifly μόνο από Θεσ/νίκη και δεν έχει πτήσεις.Κλεισμένα.Μετά Ολυμπιακή δε μαφήμει να μπω στο booking
Kάποια ιδέα;
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
καλημέρα
>τελικά είπαμε να πάμε Βαυαρία τέλη Νοέμβρη με aegean, δε βρήκα κάτι άλλο.Η german wings δε μ‘αφήνει νακάνω booking.Και η aegean όχι ότι είναι φτηνή.Λέω για μια βδομάδα και σκέφτομαι για Μόναχο διαμονή,
>να δω freiburg,
>regensburg,
>rottenburg ,
>oberammergau,
>λιντερχοφ,νοισβανσταιν (κάστρα).Πως μπορώ να οργανώσω το ταξίδι;Ξέρεις;
>Τρένο;
>Πως πρέπει να οργανωθούμε;
Πρέπει να μείνω Μόναχο και βολεύουν μονοήμερες αποδράσεις;
Προσπαθώ να μιλήσω με σένα ή κάποια παιδιά που έγραψαν στο forum και μου λέει πρέπει να έχεις 20 μηνύματα και δεν απάντησε και κανείς ενώ το έγραψα στο forum.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κάτι παρόμοιο κάναμε τον Αύγουστο. Ξεκινήσαμε από Μόναχο και για 10 μέρες γυρίσαμε ένα μεγάλο μέρος της Βαυαρίας και πήραμε και μια τζούρα από Αυστρία.
Το tour που κάναμε ήταν κυρίως φωτογραφικό και είμασταν σχεδόν συνέχεια στο δρόμο. Διαλέξαμε να έχουμε διανυκτερεύσεις σε διαφορετικά μέρη και όχι μια βάση με ημερήσιες εκδρομές.
Προϋπόθεση όμως για κάτι τέτοιο είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου και η σχετικά καλή οργάνωση του προγράμματος από πριν.

Αν έχετε αρκετές μέρες στη διάθεσή σας και θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο, τότε μπορείτε να κάνετε κάτι παρόμοιο.
Αν προτιμάτε να έχετε πιο χαλαρούς ρυθμούς και οι μέρες που διαθέτετε δεν είναι αρκετές, τότε το Μόναχο είναι μια καλή βάση. Από εκεί και πέρα διαλέξτε κάποιες κοντινές εκδρομές τις οποίες θα κάνετε με τρένο.
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
ταξίδι στη βαυαρία

τώρα για αυτοκίνητο χλωμό το βλέπω μη γίνει λάθος.Μπορείς να μου πεισ ξενοδοχεία ή πόλεις από την εμπειρία σου να φτιάξω το πρόγραμμα;Για τρένο θα κοιτάξω
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πόσες μέρες θα μείνεις;
Πάντως για μένα, αν θες να γυρίσεις πραγματικά τη Βαυαρία, το αυτοκίνητο είναι απαράιτητο. Οι δρόμοι είναι πολύ καλοί και το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα gps.
Ένα παρόμοιο ταξίδι έκανα περσι το καλοκαίρι και τις εντυπώσεις μου τις έχω γράψει εδώ
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%EC%E1%ED%DF%E1-%E5%EB%E2%E5%F4%DF%E1.html.
Δες επίσης: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E9%F2-%E1%F0%FC-%E5%F1%DC%F3%EC%EF%F5%F2.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E9%DC%F4%E9%EA%E7-%E2%E1%F5%E1%F1%DF%E1.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F1%DD%F2-%F3%F4%E7-%E2%E1%F5%E1%F1%DF%E1.html
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εκτός από τις ιστορίες που αναφέρει ο dik-7 δες και αυτή Ταξίδι στη Γερμανία πάνω σε 4 ρόδες του dimosf, όπου αναφέρονται διάφορα μέρη τα οποία θα μπορούσατε να επισκεφθείτε.

Πχ. Νυρεμβέργη, Βαμβέργη, Rothenburg ob der Tauber, Regensburg κα.

Εύκολα μπορείς επίσης από Μόναχο να πας στο Salzburg στην Αυστρία.

Πάντως, αν έχετε αρκετές ημέρες και διάθεση για "περιπέτεια", το αυτοκίνητο θα ήταν η καλύτερη περίπτωση για τις μετακινήσεις σας. Πραγματικά με ένα gps και επιλογή ξενοδοχείων με πάρκινγκ δε θα είχατε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αν όμως δεν το έχετε ξανακάνει και φοβάστε, τότε βουρ για τρένα και λεωφορεία. Υπάρχουν πολύ όμορφα μέρη γύρω από το Μόναχο για να εκδράμετε.
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
βαυαρία

αυτοκίνητο ε;δε το είχαμε σκεφτεί.Βέβαια με τρένο καλύτερα γιατί δεν έχεις το άγχος της οδήγησης αλλά όμως για κάθε άτομο 30 ευρώ.Δηλαδή 60 την ημέρα.Άρα για τόσες πόλεις θέλουμε 300 και ευρώ.Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς τα εισιτήρια πήγαν στα ύψη,δηλαδή από 96 με επιστροφή,δεν πρόλαβα.Χτες μεσημέρι ήταν στα 199 και απόγευμα 250 περίπου με lufthansa kai aegean απογειώθηκαν.'Αρα για μετά τις γιορτές.Το άσχημο είναι πως δε βλέπω να θαυμάζουμε τις πόλεις Χριστούγεννα.Και salzburg ναι θα πήγαινα,μιαμιση ώρα περίπόυ είναι νομίζω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom