ταξί η τραινο?

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Αν ξερατε ποσο επρεπε να πληρωνατε κακως πραξατε αν δωσατε παραπανω. Κανεις οτι κ στην Ελλαδα. Καλεις αστυνομια.
Εκει 112 carabinieri.εχει αυτοφωρο.
Βλακεια μας το ξερω. Πιο πολυ με'μενα νευριασα που το αφησα. Του το ειπα βεβαια αλλα μου'λεγε κατι για βαλιτσες και κατι τετοια. "carabinieri" επρεπε να του πω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βλακεια μας το ξερω. Πιο πολυ με'μενα νευριασα που το αφησα. Του το ειπα βεβαια αλλα μου'λεγε κατι για βαλιτσες και κατι τετοια. "carabinieri" επρεπε να του πω.
Εμενα στη Στοκχολμη, Λονδινο, Μαιαμι, Αθηνα, Θεσσαλονικη, Ναπολη κλπ προσπαθησαν να με κλεψουν ταριφες. Καλα δεν τους ξερετε?παντου ιδιοι ειναι κ τους αποφευγω οσο μπορω. Τους carabinieri τους τρεμουν. Εχει αυτοφωρο κ αδεια σε κινδυνο, δεν παιζουν οπως αλλου..
112 και θα δειτε..
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Εμενα στη Στοκχολμη, Λονδινο, Μαιαμι, Αθηνα, Θεσσαλονικη, Ναπολη κλπ προσπαθησαν να με κλεψουν ταριφες. Καλα δεν τους ξερετε?παντου ιδιοι ειναι κ τους αποφευγω οσο μπορω. Τους carabinieri τους τρεμουν. Εχει αυτοφωρο κ αδεια σε κινδυνο, δεν παιζουν οπως αλλου..
112 και θα δειτε..
Eχεις δικιο... εγω φταιω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ θυμόμουν πάντως ότι 50 είναι η ταρίφα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμενα στη Στοκχολμη, Λονδινο, Μαιαμι, Αθηνα, Θεσσαλονικη, Ναπολη κλπ προσπαθησαν να με κλεψουν ταριφες. Καλα δεν τους ξερετε?παντου ιδιοι ειναι κ τους αποφευγω οσο μπορω. Τους carabinieri τους τρεμουν. Εχει αυτοφωρο κ αδεια σε κινδυνο, δεν παιζουν οπως αλλου..
112 και θα δειτε..
Εσένα προσπάθησαν να κλέψουν, οι συνταξιδιώτες σου την πληρώνουν.... :bleh:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλα ρε συ..δεν σε εστησα στον τοιχο...κι εμενα μ'εχουν κλεψει..σιγα,διακοπες πας. Τα λεμε για να μαθαινουν ολοι κ να ξερουν ποσο να πληρωσουν.
Ναι φυσικα.;) Νευριασα απλα που με εκλεψε ενω ηξερα οτι με κλεβει. Το "εγω φταιω" τονιζει περισσοτερο το οτι δε ριχνω ευθυνη σ'αυτον, τους αντι-επαγγελματιες τους εχουμε συνηθισει εδω αλλωστε. Δεν ηταν το θεμα τα λεφτα, αλλωστε 4 ατομα ειμασταν γυρω στα 5 ευρω παραπανω δωσαμε.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμενα στη Στοκχολμη, Λονδινο, Μαιαμι, Αθηνα, Θεσσαλονικη, Ναπολη κλπ προσπαθησαν να με κλεψουν ταριφες. Καλα δεν τους ξερετε?παντου ιδιοι ειναι κ τους αποφευγω οσο μπορω. Τους carabinieri τους τρεμουν. Εχει αυτοφωρο κ αδεια σε κινδυνο, δεν παιζουν οπως αλλου..
112 και θα δειτε..
Περίεργο μου φαίνεται, μια ζωή στη Θεσσαλονίκη και κανενας δε με έχει ποτέ, και χρησιμοποιώ ταξί εδώ και πολλά χρόνια τακτικότατα.

(Στη Νάπολη μας καταέκλεψαν αλλά όπως είπες κι εσύ χαλάλι μωρέ, διακοπές είσαι. )
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
κανονικα τα ταξι στη ρωμη πρεπει να έχουν σε εμφανη σημειο το "εντυπο"(μια σελιδα πλαστικοποιημενη ειναι )που αναφερει ολες τις ταριφες...καθως και τη "σημαια"...εκει αναφερει πως και η διαδρομη απο το φουμιτσινο ειναι 40 και απο το τσιαμπινο 30...συνηθως βρισκεται στην πλατη των μπροστα καθισματων .....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΤΑΧΙ Aeroporto Fiumicino-Roma: part 1-tariffa..

επανέρχομαι στο θέμα ταξί από αεροδρόμιο στη Ρώμη..μετά από άλλο ένα επεισόδιο κλοπής-παραπλάνησης στο Φιουμιτσίνο..αυτή τη φορά θύμα έπεσε γνωστό μέλος του φόρουμ, ιταλόφιλη, με πολλές επισκέψεις στην πόλη..η παραπλάνηση ήταν τόσο επιτυχημένη που πειστηκε ότι η ταρίφα άλλαξε και από 40 Ε έγινε 60Ε. και φυσικά εμφανιζόμουν να διαδίδω ψευδείς πληροφορίες. άντε πάλι. άλλη μια αναζήτηση και ελπίζω τελευταία φορά που πέφτω θύμα τέτοιας αμφισβήτησης. όταν λέω κάτι, το έχω ψάξει. θεός δεν ειμαι, λαθη κάνω, αλλά ΟΧΙ σε αυτό το θέμα!:mad:
στο part 2 αναλύω τις παρεξήγησεις...
λοιπόν το ταξί από το αεροδρόμιο Leonardo da Vinci έχει 40Ε για προορισμό εντός των τειχών (σαν τον δακτύλιο δηλ) για όλους τους επιβατες κ τις αποσκευές τους. τελεία κ παύλα. όποιος σας ζητήσει παραπάνω ή δεν είναι κανονικός ταξιτζής ή ειναι απατεώνας. καλέστε 112 αμέσως και ΠΑΝΤΑ ζητάτε απόδειξη, όπου δια νόμου αναγραφεται ποσό, διαδρομή, ώρα κ ταυτότητα οχήματος. δεν είναι όλοι έτσι αλλά αν ξέρουμε πόσο πρέπει να πληρώσουμε είναι πολύ εύκολο να μην πεσουμε θύματα απατεώνων. για τελευταία φορά ελπίζω, ξαναβάζω τα λινκς:

1. ΔΗΜΟΣ ΡΩΜΗΣ:
TAXI SERVICE FROM FIUMICINO AIRPORT TO ROME AND VICE VERSA
The cost of the taxi service
is 40 euro, inclusive of luggage, for a maximum of four passengers
Roma Capitale | Sito Istituzionale

2. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ Leonardo da vinci:
servizio taxi per la citta di Roma. Il costo del servizio e di 40 euro, bagaglio compreso, per un massimo di quattro passeggeri,
Taxi - Come raggiungerci - Aeroporto di Fiumicino - Adr.it - Aeroporti di Roma

3. συνεταιρισμός Ταξί:
tariffa da/per aeroporto Fiumicino - Roma entro Mura Aureliane: 40 euro
→ Tariffa Taxi Roma, Fiumicino, Ciampino, costo Taxi

4. μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες ταξί:
euro 40,00 da e per aeroporto Fiumicino/Mura Aureliane
Tariffe taxi - 3570.it

5. wikipedia:
Taxis should charge the fixed price of EUR 40.00 for the ride into town at nighttime
Rome travel guide - Wikitravel
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
TAXI aeroporto Fiumicino-Roma : part 2-παρεξηγήσεις..

:D1. βεβαιωθείτε ότι παίρνετε όντως ταξί! τα ταξί είναι έτσι, λευκά με το σήμα SPQR, όνομα-νουμερο κ φυσικά στην πιάτσα:
awww.regione.lazio.it_binary_rl_mobilita_tpl_tbl_news_taxifiu.jpg


2. βεβαιωθείτε ότι παίρνετε ταξί της Ρώμης! μια συνήθης παρεξηγηση είναι να παρετε ταξί του Fiumicino που έχουν άλλη ταρίφα! 60Ε. αλλά δεν είναι στην ίδια πιάτσα..
adigiphotostatic.libero.it_varese_55_med_dec76f3e08_4263091_med.jpg


στα δεξιά η ταρίφα του Δήμου του αεροδρομίου, στα αριστερά της Ρώμης..
3. βεβαιωθείτε οτι είσαστε στη σωστη΄πιάτσα, εχει πινακίδα σαν αυτη (γράφει SPQR, Comune di Roma):

aitalytravelista.com_wp_content_uploads_2009_11_rome_taxi_fares_nancyaiellotours.jpg


ελπίζω να το κάλυψα πλήρως το θέμα..(συγνώμες δεκτές :D.. )
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν ζητάω συγνώμη και δεν φιμωνομαι !!
Μόλις μίλησα με τον σύνδεσμο μου ( αφεντικο) και μου επιβεβαίωσε ότι δώσαμε 60 ευρω και ότι το διάβασε στην πινακίδα !!
3000 χρόνια πάμε στη Ρώμη για δουλειές δε θα μας πείτε εσείς αν καθόμαστε στη σωστή ουρά για τα ταξί !!! Δεν είμαι ξανθιά (ακόμα ):bleh:
Φυσικα και οι δικές μου εικόνες είναι πιο πρόσφατες μιας και πήγαμε εκει πριν απο ένα μήνα !!!
Θύμησε λίγο στο φιλοθεαμον κοινό ποτε πηγες τελευταία φορα στη Ρώμη ...
Ασε θα το θυμίσω εγω (πριν ενάμιση χρόνο ~ιταλοφιλος σου λέει μετα )
Και ναι τα αυτοκίνητα ήταν ακριβώς όπως τα περιέγραψες .. (εκει τουλάχιστον έπεσες μέσα )
Επίσης δεν νομίζω πως είσαι ο κατάλληλος να δώσεις ινφο για τα ταξι μιας και συνηθίζεις να κινείσαι με τα λεωφορεία απο το αεροδρόμιο προς το κέντρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.805
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom