Ισπανία Πορτογαλία ταξιδι ισπανια-πορτογαλια με αυτοκινητο

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο
αφιερωμενο στην παττυ που με εβαλε την μπριζα να γραψω την ιστοριουλα μου.

31 ιουλιου 2009 αναχωρουμε απο αθηνα για μαδριτη.απευθιας αυτην την φορα.την πρωτη εκανα εγκλημα να παω μεσω πραγας βαρκελωνη και εκανα 11 ωρες.για να γλειτωσω στην τελικη 50 ευρω.δεν το ξανακανω που να με παρακαλανε.φτανουμε μαδριτη οπου με λιγο ψαξιμο περνουμε μετρο και πανευκολα σε ενα 20 λεπτο ειμαστε κεντρο.βρισκουμε το δωματιο μας πολυ κοντα στη σταση μετρο.ευτυχως μιας και η ζεστη καλοκαιρι ισπανια ειναι αφορητη.μπανακι και βουρ για εξερευνηση.τι να μας πει η κουραση μπροστα στην μαγεια του ταξιδιου.μας περιμενει ενας τουρκος μονιμος μαδριλενος πια, απο το couchsurfing. συστηνεται ανεπιφυλακτα για τους γνωστες.ξεκιναμε να ανακαλυπτουμε μαδριτη.παντου μικρα μαγαζακια για πρωινο,μεσημεριανο.μου θυμησαν ταινια του χολιγουντ που παει ο μπατσος να βρει τον πληροφοριοδοτη.μικρα,στενομακρα,με πολλα γλυκα,καφεδες,σαντουιτς κτλ.στην κεντρικη πλατεια πλανωδιοι πουλανε απο μπυρες,μεχρι οτι μπορει να φανταστει ο νους.τα περηφανα αγαλματα-ανθρωποι προσφερουν απιστευτες εικονες.απορουσα αν ανεπνεαν.καφετεριες με καλαισθητες καρακλες και τραπεζια παντου,κοσμος απο ολη τη γη,κοσμος απο χαρτογιακαδες,πανκς,ρακοσυλλεκτες,κινεζουν με ολο το φωτοφραφικο στουντιο πανω τους.σε καποια φαση σκαλωνουμε σε κατι τυπους που πεζανε βιολι,εκκλησιαστικο οργανο,ουτι,κιθαρα,κρουστα.παιζουν ωραια και αραζουμε για μια μπυρα με πληθος κοσμου γυρω...και εκει που πιανουμε συζητηση με ολα τα εθνη ακουγεται κατι πολλυ γνωστο στα αυτια μας.οι τυποι αρχιζουν και παιζουν ζορμπα.αψογα παιγμενο και με τοσα περιεργα οργανα εβγαινε ενας απιστευτος ηχος.γυρναμε στα παρκα,τραβαμε οτι κτηριο βλεπουμε,χανομαστε στα στενα.ολα υπεροχα.η τελεια υποδοχη.μας λεει ο τουρκος οτι το βραδυ θα γινει σε ενα σπιτι meeting απο το couchsurfing. ωραια.ευκαιρια για γνωριμιες λεμε τωρα.πηγαινουμε στο σπιτι και αφου μας υποδεχονται με σαγκρια,χανομαστε στις φυλες της γης.εκεινο το βραδυ με αυτα που θυμαμαι μιλησα με ιταλους,αμερικανους,γερμανους,αργεντινους,φιλανδους,κινεζους,χιλιανους,
βιετναμεζα!,καναδους,μεξικανους,αυστραλους,σλοβενους,μαροκινους,βραζιλιανους.
η απολυτη βαβελ.απιστευτη η αισθηση να ανακαλυπτεις τοσους λαους.
αφου το αλκοολ εραιε αφθονο,γυρω στις 1 και αφου το σπιτι των 120 τμ περιπου δεν χωρουσε αλλους!!!! ειπαμε να βγουμε εξω να παμε σε ενα μεγαλο παρκο εκει κοντα.βουρ σε κινεζικο μινι μαρκετ( απειρα στην μαδριτη) οπου εφοδιαζομαστε με τα απαραιτητα.περνουν και κατι λατινοι 4-5 κιθαρες και παμε.παιδια για 4-5 ωρες τα παιδια παιζαν απο φλαμεγκο,σαλσα,λατιν χωρους και εγω δεν ξερω.χορο,χορο,χορο κουβεντα αλκοολ.σε μια συζητηση με κατι αργεντινους παθαμε πλακα.για το πως στην αργεντιμη μικροι μαθαιναν ελληνικη ιστορια και αρχαια ελληνικα,ποσοσ θαυμαζουν την χωρα μας,ποσο τυχεροι ειμαστε και αλλα ωραια τραγελαφικα.που να ξερανε οι αμοιροι ποσο λαμογια ειναι οι ελληνες,ανικανοι,κλεφτες,ανιστοριτοι και εγω δεν ξερω τι αλλο.ειλικρινα εριξα πολλυ γελιο με τους αργεντινους εκεινη την μερα.καταληξαμε να κανουμε βολτες με μια ματζο ισπανιδα γιατρο με καμπριο παρακαλω.μιλαμε γι ανεση τωρα:clap:
γελουσε οταν την ειπα για την τρομουστερια με την γρυπη των χοιρων στην ελλαδα.καμμια σχεση με την κατασταση που περιγραφοταν στην ελλαδα.συμπερασμα που επιβεβαιωθηκε:δεν υπαρχουν χειροτεροι και πιο κατευθηνομενοι δημοσιοφραφοι στη ευρωπη απο τους ελληνες.

δευτερη μερα αναρωση απο το ξενυχτι και ξανα βουρ για περπατημα

μαδριτη αξιζει βολτα στην grad via ,la latina και στην sol.μεγαλοι δρομοι γεματοι μαγαζια και μπαρακια.καλη ιδεα να χωνεστε στα στενακια.βρισκεις μερη που δεν φαινονται πουθενα σε τουριστικους οδηγους εννοειτε.
puerta de sol,plaza mayor οι μεγαλες πλατειες φουλ απο κοσμο και καταλληλες για αραγμα και μπυριτσα.
στα σιγουα μια επισκεψη στο παρκο retiro.τεραστιο φουλ πρασινο,μαγεια!

μαδριτη μου αρεσε αλλα δεν την βαζω στην τριαδα των αγαπημενων μου ισπανικων πολεων.

η συνεχεια εν καιρω και εν δυμανη συναδερφοι
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
geopnd σε ευχαριστώ πολύ!:oops: Χαίρομαι να αποτελώ την αφορμή για τη συγγραφή μιας ταξιδιωτικής ιστορίας! Η αφήγηση από Μαδρίτη ήταν πολύ ζωντανή και παραστατική! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom