ταξιδι και καπνισμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

DIMI1977

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
τι γινετε αν εισαι καπνιστης? ενδιαφερομαι για τις ευρωπαικες χωρες και ειδικερα για τη Βουδαπεστη. αν μπορει ας με βοηθησει καποιος. υπαρχουν στα μαγαζια περιοχες καπνιστων και μη?και γενικοτερα οτι πληροφοριες εχετε.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
τι γινετε αν εισαι καπνιστης? ενδιαφερομαι για τις ευρωπαικες χωρες
Στην Ιταλια απαγορευεται το καπνισμα μεσα στα μαγαζια και οποιος θελει να καπνισει απλα βγαινει εξω...Στην Τσεχια ειναι οπως Ελλαδα...καπνιζεις οπου θες....Γερμανια (Μιλανο) παλι πρεπει να βγεις εξω για καπνισμα....αυτες ειναι χωρες...σεβονται τον ανθρωπο...θα πω την κακια μου...διοτι τι φταιμε εμεις που δεν καπνιζουμε....γιατι πρεπει να αναπνεω τον καπνο του καθε καπνιστη....θες να καπνισεις φιλε...βγες εξω και κανε μια κουτα τσιγαρα....Αλλα στο Ελλαντα δεν νομιζω να το δουμε ποτε αυτο που γινεται σε ανεπτυγμενες χωρες της ευρωπης....εμεις ειμαστε ευρωπη στα χαρτια και μονο....
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Δηλαδή ως μη καπνιστής και θέλεις να πας στο μαγαζί που σ' αρέσει και να βγαίνουν οι άλλοι έξω που σε ενοχλούν! Προσωπικά καπνίζω και πάντα σέβομαι τους άλλους που δεν καπνίζουν. Είτε ρωτώντας αν τους ενοχλεί να ανάψω τσιγάρο, είτε βγαίνοντας έξω αν είμαι σε χώρο που απαγορεύεται. Δεν μπορώ όμως καθόλου αυτόν τον ρατσισμό (κατ΄εμέ). Στο κάτω κάτω με την ίδια λογική θα μπορούσε να σου πει κι ένας καπνιστής "δεν σ' αρέσει το κάπνισμα φίλε, βγες έξω και κάτσε ή πήγαινε αλλού".
Σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο και σεβασμός! Γνώμη μου...
 

sw33t

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
χμμ..
Καλημέρα,
στην Βουδαπέστη μπορείς να καπνίσεις στο δρόμο αλλά είναι πολύ πολύ πολύ συγκεκριμένα τα μαγαζιά που σου επιτρέπουν να καπνίσεις στους εσωτερικούς χώρους.. Σε μια μόνο πιτσαρία που είχαμε βρει (δεν θυμάμαι το όνομα της αλλά ήταν κοντά σε στάση μετρό :$ ) υπήρχε χώρος καπνιστών και μη.. Στα υπόλοιπα μαγαζιά που πηγαίναμε, βγαίναμε έξω για τσιγαράκι.. :)
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο κάτω κάτω με την ίδια λογική θα μπορούσε να σου πει κι ένας καπνιστής "δεν σ' αρέσει το κάπνισμα φίλε, βγες έξω και κάτσε ή πήγαινε αλλού".
Θα συμφωνησω.....και αυτο που θα μπορουσε να γινει για εμενα θα ηταν να υπαρχουν μαγαζια για καπνιστες και μη καπνιστες. Και δεν νομιζω οτι ειναι ρατσισμος επειδη θελω να προστατευσω την υγεια μου!! Ολοι ευχομαστε υγεια και πρασινα αλογα αλλα με τις πραξεις μας δεν το δειχνουμε...εγω ομως προσπαθω και βεβαια θα την πω στα σιγουρα σε καποιον καπνιστη στην παρεα ο οποιος δεν σεβεται τους γυρω....απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει και για αυτο χρειαζονται νομοι για αυτο το θεμα και αμεσα.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Και για να επανέλθουμε στο θέμα, σε Γερμανία, Τσεχία, Ιταλία είναι όπως τα λέει ο Μανώλης.
Ειδικά στη Γερμανία, έτυχε να είμαι Πρωτοχρονιά του 2008 εκεί που εφαρμόστηκε το μέτρο και μου έκανε φοβερή εντύπωση το γεγονός ότι στις 23:59 υπήρχαν τασάκια επάνω στα τραπέζια και όλοι κάπνιζαν και στις 00:01 είχαν εξαφανιστεί όλα και όλοι είχαν βγει έξω για τσιγάρο :shock: :D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Θα συμφωνησω.....και αυτο που θα μπορουσε να γινει για εμενα θα ηταν να υπαρχουν μαγαζια για καπνιστες και μη καπνιστες. Και δεν νομιζω οτι ειναι ρατσισμος επειδη θελω να προστατευσω την υγεια μου!! Ολοι ευχομαστε υγεια και πρασινα αλογα αλλα με τις πραξεις μας δεν το δειχνουμε...εγω ομως προσπαθω και βεβαια θα την πω στα σιγουρα σε καποιον καπνιστη στην παρεα ο οποιος δεν σεβεται τους γυρω....απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει και για αυτο χρειαζονται νομοι για αυτο το θεμα και αμεσα.
Δε διαφωνώ. Όταν μίλησα για ρατσισμό εννοούσα πολύ απλά τη συμπεριφορά κάποιων που σε κοιτάνε λες και είσαι λεπρός επειδή καπνίζεις και σου φέρονται με τη μεγαλύτερη αγένεια! Και εννοείται ότι αν κάποιος δε σε σέβεται, πολύ καλά θα κάνεις και θα του την πεις! Αυτό όμως είναι αμοιβαίο..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
astral εντελως φιλικα παντα...
καταρχην διαφωνω με αυτο που ειπες παραπανω...οντως ειναι ρατσισμος ως ενα σημειο το θεμα με το τσιγαρο...αλλα απο την αλλη ο καπνιστης (ειδικα αν προκειται για νεο-ελληνα με το πουρο που δεν τον νοιαζει τιποτα) επιβαρυνει την υγεια του αλλου διπλα του...ο μη - καπνιστης ομως δεν επιβαρυνει την υγεια κανενος...

anyway...στο θεμα μας...τρομερη εντυπωση μου εκανε το αεροδρομιο στην Φρανκφουρτη, που για καπνιστες εχει κατι γυαλινα δωματιακια σαν τηλ. θαλαμους με αποροφοτηρα απο πανω...πολυ ετσι απομονωση-ρατσισμος...
οπως εντυπωση μου εκανε το οτι σε μαγαζια με καπνιζοντες-μη καπνιζοντες (παλιοτερα) στην Αυστρια ειχαν τους καπνιζοντες μακρια απο την εξοδο κινδυνου. με την λογικη οτι σε περιπτωση εκτακτης αναγκης να σωθουν οπωσδηποτε οι μη-καπνιζοντες κ μετα οι καπνιζοντες τελευταιοι....τρελος ρατσισμος εδω...αν κ για καποιους εχει μια βαση αλλα...

παντως συγκεκριμενα στο Mannheim ξερω ενα μαγαζι που επιτρεπεται το καπνισμα...ελληνικη καφετερια ειναι βεβαια...ο καθενας παιρνει ενα πλαστικο ποτηρακι με νερο κ καπνιζει...αν ερθει η υπηρεσια για ελεγχο το σβηνεις στο ποτηρακι σου...αν οχι τιμωρειται ο πελατης με ενα προστιμο κ οχι ο ιδιοκτητης ο οποιος δηλωνει '"αγνοια"

παντως το οτι ρωτας τους γυρω αν τους ενοχλει ειναι τιμη σου...μπραβο σου...χαιρομαι να ξερω οτι υπαρχουν κ τετοιο ελληνες...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Μα πάντα φιλικά μιλάμε νομίζω :)
Ακόμα κι εμένα που καπνίζω, πολλές φορές με ενοχλεί ο καπνός του διπλανού μου (δεν αναφέρομαι καν σε πούρο, που δεν το αντέχω με τίποτα). Δε φέρομαι όμως ποτέ σαν να μου ανήκει το μαγαζί...αυτό εννοώ.
Πάντως, μην εκπλήσσεσαι. Ως λαός δεν είμαστε πια και τόσο αγενείς ;) Είναι πολλοί αυτοί που ρωτάν πριν ανάψουν τσιγάρο...βέβαια, πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα, αλλά αυτό δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των Ελλήνων :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
τρομερη εντυπωση μου εκανε το αεροδρομιο στην Φρανκφουρτη, που για καπνιστες εχει κατι γυαλινα δωματιακια σαν τηλ. θαλαμους με αποροφοτηρα απο πανω..


Το ιδιο υπαρχει και στο αεροδρομιο της μαδριτης,punto de fumadores. Τα μπαρ και τα εστιατορια στην ισπανια ειναι υποχρεωμενα να εχουν αυτοκολλητο στην εισοδο δηλωντας αν επιτρεπεται η οχι το καπνισμα στο συγκεκριμενο χωρο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παρακαλώ να μην εξελιχθεί το θέμα σε αντιπαράθεση για το τι είναι σωστό και τί όχι όσον αφορά το κάπνισμα. Τόχουμε ξανακουβεντιάσει στο παρελθόν, και ουδεμία σχέση έχει με ταξίδια.

Συνεχίστε εδώ μόνο με πληροφορίες για το εξωτερικό σχετικά με το κάπνισμα, που επιτρέπεται/πού όχι, κλπ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ισως δεν το εχω προσεξει εγω...παω πασο...ευχομαι οντως να ειναι πολλοι

οκ Mr Admin.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.463
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom