Ryanair Γενικά ταξιδι με αβαφτιστο βρεφος

elenamou

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
γεια σας !
θέλουμε να κλείσουμε εισιτήρια για για αρχές σεπτεμβριου κ
λεμε να παρουμε κ το μωρο μας μαζι που τοτε θα ειναι 12 μηνων.
αλλα θα ειναι αβαφτιστο ,διαβατηριο θα του βγαλω ως αβαφτιστο για 3μηνες που ειναι,
αλλα το προβλημα μας ειναι στο εισητηριο που θα του κλεισουμε,
στο σημειο που ζηταει ονομα βρεφους τι γραφω ακριβως;;;
ευχαριστω
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα, έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται να έχει πιστοποιητικό γέννησης, για να γίνει ταυτοποίηση. Να υποθέσω θα είστε και οι 2 γονείς μαζί, άρα δε θα χρειαστεί έγγραφη δήλωση του ενός γονιού, που θα επιτρέπει το ταξίδι αυτό.

edit: Βρήκα αυτό

https://www.olympicair.com/el/Info/Special/Infants

Βρέφη από 8 ημερών έως 2 ετών
Οι μικροί μας φίλοι είναι ευπρόσδεκτοι να ταξιδέψουν στις πτήσεις μας μαζί με τον γονέα-κηδεμόνα τους από τις πρώτες ημέρες της ζωής τους, αρκεί να τηρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις για τη δική τους ασφάλεια:

  • Αποτελεί ευθύνη του κηδεμόνα να έχει μαζί του τα απαραίτητα έγγραφα ταυτοπροσωπίας για το βρέφος, καθώς και όποιο άλλο έγγραφο απαιτείται για τον εκάστοτε προορισμό (VISA/διαβατήριο). Βρέφη μικρότερα των επτά (7) συμπληρωμένων ημερών για πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού, από την ημέρα γέννησης, δεν επιτρέπεται να ταξιδέψουν.
  • Στην περίπτωση που το βρέφος δεν καλύπτει τις παραπάνω προϋποθέσεις, πρέπει να δοθεί ιατρική έγκριση και να τηρηθεί η διαδικασία MEDIF. Δεξιά μπορείτε να κατεβάσετε την φόρμα Ιατρική φόρμα MEDIF.
  • Σε περίπτωση πρόωρου τοκετού, οι γονείς θα πρέπει να διαθέτουν βεβαίωση καλής υγείας του βρέφους από τον μαιευτήρα γιατρό.
  • Σε περίπτωση που ένας γονέας ή κηδεμόνας (άνω των 18 ετών) επιθυμεί να ταξιδέψει μαζί με δύο βρέφη, τότε η παροχή Αποκλειστικού Συνοδού από την Olympic Air κρίνεται απαραίτητη. Η εν λόγω υπηρεσία έχει επιβάρυνση η οποία διαμορφώνεται ανάλογα με το δρομολόγιο.
  • Θα πρέπει επιπλέον να διευκρινιστεί ότι το βρέφος ταξιδεύει μόνο στην αγκαλιά του γονέα-κηδεμόνα του και δικαιολογείται η μεταφορά μίας χειραποσκευής* έως 6 κιλά με τα απαραίτητα για τη διατροφή και την υγιεινή τους.
Βρεφικές τροφές, καθώς και μητρικό γάλα σε περιορισμένη ποσότητα είναι αποδεκτές στην χειραποσκευή. Ενδεχομένως να υπάρξει πιθανότητα ελέγχου αυτών από τον έλεγχο του αεροδρομίου.

Το παιδικό κάθισμα του αυτοκινήτου ή το πτυσσόμενο παιδικό καρότσι μεταφοράς, μπορεί να μεταφερθεί σαν αποσκευή (checked baggage) χωρίς χρέωση.
Επιπλέον:
 

elenamou

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
για το διαβατηριο ξερω ,τα παραβολα μου λειπουν για να το βγαλω
το θεμα μου ειναι στο εισητηριο που θα το κλεισω ον λαιν στο ονομα βρεφους τι γραφω ακριβως?
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πιστεύω ένα τηλέφωνο ή email στην αεροπορική εταιρία, θα λύσει κάθε απορία σου ;)
 

elenamou

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
χαιρω πολυ βρε συυυ:rolleyes-80:
ηθελα να μου πει καποιος απο εδω που γνωριζει κ εχει ταξιδεψει με αβαφτιστο βρεφος να μου πει γιατι με την ραιανερ δε βρισκω ακρη!o_O
ευχαριστω παντως:)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
χαιρω πολυ βρε συυυ:rolleyes-80:
ηθελα να μου πει καποιος απο εδω που γνωριζει κ εχει ταξιδεψει με αβαφτιστο βρεφος να μου πει γιατι με την ραιανερ δε βρισκω ακρη!o_O
ευχαριστω παντως:)
Μπες στο chat της εταιρείας να σου απαντήσουν στις ερωτήσεις σου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βάλε το όνομα που θα το βαφτίσετε και υπεύθυνη δήλωση της νονάς ότι αυτό θα είναι το μελλοντικό όνομα.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
το δικό μας διαβατήριο βγήκε ως AVAPTISTO και επειδή είναι για 3 χρόνια ακόμα έτσι είναι και ας έχει βαφτιστεί το παιδί...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Πάντως το να δοθεί το όνομα στο παιδί,δεν έχει σχέση με την βάπτιση.
Μπορείς να δηλώσεις το όνομα στο ληξιαρχείο και κάνεις αργότερα την βάφτιση.
http://www.dikaiologitika.gr/eidhse...osia-apodosi-onomatos-kai-apo-tous-dyo-goneis
πολυ σωστα, το ονομα του παιδιου δεν εχει πλεον καμια σχεση με τη βαπτιση
 

elenamou

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
ολο τον κοσμο
φιλοι μου γεια σας,
τελικα λυθηκε το θεμ,ρωτησα στο Α.Τ για την απορια μου κ μεχρι ενος ετους μπορει ναναι αβαπτιστο κ το βγαζεις ετσι το διαβατηριο(για 3χρονια που ειναι το παιδικο) αλλα μολις κλεισει χρονο ομως πρεπει ναχει ονομα ειτε με βαπτιση ειτε με ονοματοδοσια αλλιως θαχει θεμα !δλδ αν βγαλεις διαβατηριο πριν ως αβαπτιστο , μολις κλεισει χρονο πρεπει να το κανεισ αντικατασταση με το ονομα που θα εχει,κανεις μια ονοματοδοσια αν δεν εχεισ κανει ακομα βαπτιση.
ετσι κ εγω εκανα ονοματοδοσια το δηλωσαμε στο δημο κ μετα παρεδωσα τα χαρτια κ περιμενω να βγει το διαβατηριο του μικρουλι μου!
μπηκα κ στο site της ραιανερ αλλαξα το ονομα του μικρουλι για το εισητηριο κ ελπιζω ολα να προχωρησουν καλα μεχρι το πρωτο μας ταξιδακι οι 3 μας!!!:xalara::airplane:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όλα θα παν καλά, καλό σας ταξίδι.:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom