ταξιδι με παιδια στην Ασία

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Αποφασίσαμε με τους μικρούς δίδυμους φίλους μου, ηλικίας 7 ετών, μετά από τις επιτυχημένες αποδράσεις μας σε Πορτογαλία και Αγγλία, να αφήσουμε για λίγο την Ευρώπη στην άκρη και να επεκτείνουμε τις ταξιδιωτικές μας εμπειρίες σε πιο εξωτικά μέρη. Έχοντας λοιπόν την εντολή για πιο ιδιαίτερες συγκινήσεις (ελέφαντες, μαιμούδες, δαιδαλώδης αγορές κλπ), ξεκίνησα τον σχεδιασμό...

Αφού απέκλεισα λόγω επικινδυνότητας τις κοντινές χώρες (Αίγυπτο, Ιορδανία κλπ), προσανατολίζομαι στην Ασία.

Ως πιθανά ταξίδια και μην έχοντας προσωπική γνώση και άποψη για κανένα από τα δύο, έχω απομονώσει:
1. Σιγκαπούρη - Μπαλί
2. Ταϋλάνδη -Καμπότζη
3. Ταϋλάνδη- Μπαλί


Το ταξίδι το σκεφτόμαστε για Πάσχα ή αρχές καλοκαιριού καλώς εχόντων των πραγμάτων βέβαια... και το υπολογίζουμε για 10-12 μέρες.

Να σημειώσω ότι τα παιδιά είναι εξαιρετικά συνεργάσιμα και με έμφυτο ταλέντο στην ταλαιπωρία και στις περιηγήσεις σαν τους γονείς τους. Δεν επιζητούμε 'ταξίδι άραγμα' αλλά μάλλον 'ταξίδι να δούνε τα μάτια μας χωρίς να κινδυνέψουμε".

Με βάση την δική σας εμπειρία είναι πολύ φιλόδοξο κάποιο από αυτά τα ταξίδια για τόσο μικρά παιδιά?
Ποιο από τα προτεινόμενα θα μου προτείνατε και τι δραστηριότητες θα επιλέγατε?
Έχετε κάποια άλλη πρόταση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ψηφιζω το 3. Λόγω ηλικιας παιδιων πηγαινετε σε μέρη σαν το Μπαλι κ Πουκετ με πολλες αλλα κ ασφαλεις δραστηριότητες... Παρκο με τιγρεις πχ δεν θα βρεις αλλου. Αν κ ειναι κοντρα στη φιλοζωικη μου συνειδηση...
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Thanks Samion
Από Ταϋλάνδη σκεφτόμουν κυρίως Μπανγκογκ και περίχωρα, με δραστηριότητες πλωτή αγορά, πάρκο ελεφάντων, φάρμα κροκοδείλων, BANGKOK SAFARI WORLD κλπ
Στο Πουκετ τι έχει να κάνει μια οικογένεια, πέρα από τις παραλίες?
Το πάρκο με τις τίγρεις που είναι?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εγώ θα διάλεγα Μπάλι ή Ταϊλάνδη, αφού έχετε μόνο 10-12 μέρες... Στο πρώτο μπορείς να κάνεις και τον γύρο του νησιού, ενώ στην δεύτερη μια βόλτα στα chiang mai, krabi και Bangkok.
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Εγώ θα διάλεγα Μπάλι ή Ταϊλάνδη, αφού έχετε μόνο 10-12 μέρες... Στο πρώτο μπορείς να κάνεις και τον γύρο του νησιού, ενώ στην δεύτερη μια βόλτα στα chiang mai, krabi και Bangkok.
Από δραστηριότητες για παιδιά τι θα προτιμούσες από τα δύο?
Στο krabi και στο chiang mai τι θα άξιζε να κάνει μια οικογένεια?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Στο chiang mai έχει από τα καλύτερα Zipline , βόλτα με ελέφαντες (θέλει ψάξιμο για να βρεις που θα πας ) και πολλά άλλα. Στο Krabi ή pukhet διακοπές παραλίας.
Επειδή δεν έχω παιδιά (και εξαρτάται από τι σας αρέσει να κάνετε) δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Είμαι σίγουρος ότι αν ψάξεις στο ιντερνέτ θα βρεις πολλά. Το μόνο σίγουρο για εμένα είναι ότι να πας μόνο σε μια χώρα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από δραστηριότητες για παιδιά τι θα προτιμούσες από τα δύο?
Στο krabi και στο chiang mai τι θα άξιζε να κάνει μια οικογένεια?
Ταυλανδη κ δη Πουκετ. Ενα σωρο παρκα. Απο water parks εως το tiger kingdom.+ ελεφαντες κλπ. Για παιδια παντα, ειναι καλυτερα κ δεν μπλεκεις με τη χαοτικη πρωτευουσα. Αν δινετε προτεραιοτητα στους ενηλικες κοιταξτε αλλου.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Αγαπητη @vrea εγω στο παρελθον εχω επισκεφτεί Ταυλάνδη,Σιγκαπούρη και Μπαλί. Καμπότζη δεν έχω πάει αλλά από ότι έχω διαβάσει στην θέση σου θα την αφηνα για όταν θα μεγαλώσουν λίγο οι μικροί μας φίλοι να εκτιμήσουν λίγο περισσότερο τους ναούς.
Στην θέση σου θα επέλεγα την κουρτίνα 1.
Ετσι το είχα συνδυάσει και γω. Προτείνω λοιπόν Σιγκαπούρη
για το universal studios
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...iversal_Studios_Singapore-Sentosa_Island.html
για το night safari
https://www.tripadvisor.com.gr/Attraction_Review-g294265-d324761-Reviews-Night_Safari-Singapore.html
για τον απίθανο ζωολογικό κήπο
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...-d324542-Reviews-Singapore_Zoo-Singapore.html
όπου θα δείτε και σπάνια ζώα όπως αυτό
IMG_1444.JPG

για το εκπληκτικό πάρκο των πουλιών
http://www.birdpark.com.sg/
και πολλά άλλα όπως το πάρκο με τις ορχιδέες κ.α
Η Σιγκαπούρη σε σύγκριση με την Ταυλάνδη, φερνει περισσότερο στα Ευρωπαικά standards είναι πεντακάθαρη και δεν έχει φτώχια.Είναι ότι πρέπει για πρώτη επαφή με Ασία και με παιδιά. Απλά είναι και λίγο πιο ακριβή. Αν αποφασίσεις τελικά να την επισκεφτείς κλείσε τα πάρκα από το ιντερνετ σε καλύτερη τιμή.
Μην ξεχνάμε ότι ταξιδεύεις με παιδιά.Όσο για τις βόλτες σας με ελέφαντα υπάρχει στο Μπαλί το taro elephant safasi park και έξω από το ναο tanah lot υπάρχει snake park.
Την Ταυλάνδη που την λάτρεψα θα την αφηνα για αργότερα..
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Τελικά μετά από πολύ σκέψη (όχι και τόσο πολύ δηλαδή o_O) επιλέχτηκε ο συνδυασμός Ταϊλάνδη - Καμπότζη:clap:

Ο βασικός λόγος της επιλογής των συγκεκριμένων προορισμών είναι ότι μας φαίνονται μάλλον πιο ενδιαφέροντες προορισμοί από Μπαλί και Σιγκαπούρη που ενδεχομένως είναι πιο ''δυτικοί' και ασφαλείς για οικογένειες αλλά από ότι κατάλαβα από τις περιγραφές δεν έχουν την γοητεία και την αυθεντικότητα των άλλων δύο.

Πίσω λοιπόν στον σχεδιασμό του ταξιδιού.:rolleyes:

Θα πάμε Απρίλη και συνολικά θα μείνουμε 13 μέρες. Θα προτιμήσουμε για τις μετακινήσεις μας εσωτερικές πτήσεις και θα επικεντρωθούμε σε αγωνιστικές διακοπές δηλαδή όχι νησιά και άραγμα σε πισίνες και παραλίες. :shock:

Το πρόγραμμα σκεφτόμαστε να το χωρίσουμε ως εξής : Ταϊλάνδη 9 μέρες και Καμπότζη 3 μέρες.

Ταϊλάνδη θέλουμε να δούμε Μπανγκογκ και περίχωρα και έχουμε με ερωτηματικό το Τσιαγκ Μάι αν το προλαβαίνουμε. Εδώ θα χρειαστούμε βοήθεια... Θέλουμε πρόγραμμα με δραστηριότητες (απλές, όχι να κρεμόμαστε με σκοινιά), πολιτιστικά και αξιοθέατα. Τι θα πρέπει οπωσδήποτε να προλάβουμε στην Μπαγκογκ και τι στο Τσιαγκ Μάι. Συγκεκριμένα όμως πράγματα.

Στην Καμπότζη θα κινηθούμε Ανγκορ Βάτ οπότε εκεί τα πράγματα θα είναι μάλλον πιο απλά.

Ταξιδεύουμε πάντα μόνοι μας οπότε θα χρειαστούμε τυχόν οδηγούς αν έχετε να μας συστήσετε ή και οδηγίες αν έχετε προς ναυτιλωμένους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γιατί ερωτηματικό αν προλαβαίνετε Chiang Mai; 9 μέρες έχετε στη χώρα. Δεν είναι ανάγκη να δείτε και την τελευταία πέτρα της Μπαγκόγκ, δώστε της 4 μέρες (καλά είναι), βάλτε και μια μέρα Ayuthaya, και τις 4 μέρες που μένουν δώστε τις στο βορρά (με βάση το Chiang Mai).
Να προτείνω και μια στάση στο (πολύ λίγο γνωστό αλλά πολύ όμορφο και world heritage) Shukothai στη διαδρομή προς βορά (μπορείτε να πάρετε την πρωϊνή πτήση της Bangkok Airways, τη μοναδική που υπάρχει από Μπαγκόκ για κει, και να συνεχίσετε την επόμενη μέρα με ΚΤΕΛ ως το Chiang Mai).
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Ωραίο φαίνεται το Shukothai. Τι μπορούμε να κάνουμε εκεί?

Στο Chiang Mai τι προτείνεις?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ωραίο φαίνεται το Shukothai. Τι μπορούμε να κάνουμε εκεί?
Βασικά θα πάτε γι αυτό: https://en.wikipedia.org/wiki/Sukhothai_Historical_Park . Αλλά αν έχετε όρεξη και χρόνο, υπάρχουν και διάφορα ακόμα που μπορείς να κάνεις:
https://wikitravel.org/en/Sukhothai#Do

Στο Chiang Mai τι προτείνεις?[/QUOTE]
Μεγάλη πόλη, πολλά μνημεία. https://wikitravel.org/en/Chiang_Mai
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom