Ισπανία ταξιδι στην βαρκελωνη

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ειμαι νεο μελος και ετοιμαζω ταξιδι για βαρκελωνη.διαβασα καποια πραγματα στο site μας αλλα θα ηθελα να με βοηθησετε με πιο συγκεκριμενα πραγματα.οπως το μουσειο του dali στο figueres αξιζει?μαγαζια που φαγατε και μεινατε ευχαριστημενοι,τι να προσεξω, οι ανθρωποι πως ειναι και τι παιζει απο εγκληματικοτητα? ευχαριστω:roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το μουσείο στο Φιγέρας αξίζει πάρα πολύ. η εκδρομή ως διαδρομή είναι ωραία, μπορείς να σταματήσεις και στη Χερώνα πηγαίνοντας που έινια πολύ γραφική.

ΥΓ. Μετέφερα το θέμα στην ενότητα της Ευρώπης.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ουπς εκανα λαθος ε?συγνωμη. θα κανω μια ημερησια για το μουσειο. να παω με τρενο 'η με λεωφορειο?
 

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
Να επισκευτείς την περιοχή Forum (στο τέλος της Diagonal Avenue στη θάλασσα), για να δεις πάρκα, πεζοδρομήσεις, ελεύθερους χώρους και κτίρια που θα σε κάνουν να πεις... "Μα πού ζω? Στο Ελλάντα??" ;)
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
α!να κατι που δεν ειχα διαβασει !ευχαριστω για την συμβουλη!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
skioure82 πας σε μια απο τις πιο ομορφες πόλεις της Ευρωπης! Απολαυσε το οσο μπορεις..
Μεγαλα πεζοδρομια (μονο για πεζους! ),καθαριοτητα,μετρό που σε πάει παντού,υπέροχο φαγητό,καλος και φτηνός καφές,ωραία κρασια ,καταπληκτικα κτίρια, πολυ καλες μουσικες σκηνες...
Ειμαι χρόνια ερωτευμένη με τη Βαρκελωνη και ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει..

Για μια ακόμα φορα θα βρίσκομαι εκεί αρχες Οκτωβρίου για μία εβδομάδα.Βρήκα εισιτήριο με τη VUELING 176 ευρώ και δεν μπόρεσα να αντισταθω!

Εσύ ποτε πας; Που θα μείνεις;Σε ρωτάω επειδή τα ξενοδοχεία ειναι τσιμπημένα ,εν είσαστε 2-4 ατομα μπορειτε να μείνετε σε ωραια διαμερίσματα αρκετά οικονομικά
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
οσο για εγκληματικότητα .Οσο προσεχεις στην Αθήνα ετσι να προσέχεις και εκεί.
Στοιχειώδεις προφυλάξεις ειναι αρκετό....
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Οπωσδήποτε να πας στο Παρκ Γκουέλ
επίσης να φας φρεσκότατα ψαρικά στη Boqueria (τη σκεπαστή αγορά στη Ράμπλα)
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
γεια σου κικι! η εταιρεια που θα πεταξεις ειναι καλη?βρηκες το εισητηριο απο ποιο site?εγω σημερα θα κλεισω εισητηρια,το πιο οικονομικο(!) που βρηκα ειναι της swiss!με σοκαρε η τιμη που μου ειπες.εγω λεω για μεσα νοεμβρη δυο ατομα ξενοδοχειο με 63?+πρωινο.φαινεται καλο.μια που εχεις παει τοσες φορες για πες μαγαζια για φαγητο,ποτο και ψωνια?γενικα εσυ πρεπει να ξερεις πολλες λεπτομερειες.ευχαριστω!
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Βαρκελωνη ε? χμ τι να πρωτοπεις γιαυτο το στολιδι...

Μιας που εισαι αντρας να πας στο Καμπ Νου.Μετα ειναι ωραια να επισκευθεις την Casa Battlo και την Pedrera (το λατομειο μεταφραζεται) που ειναι σχεδον διαγωνια μεταξυ τους στην λεωφορο Paseig de Gracia. To Μuseu de la musica Catalana (η εθνικη τους λυρικη σκηνη) την Sagrada familia (Αγια Οικογενεια) μια εκκλησια που θα τελειωσει το 2030! Και βασικα οτι κ να σου πω ΟΛΗ η Βαρκελωνη ειναι αξιοθεατο.Απο που να αρχισεις κ απο που να τελειωσεις...

Οποτε...
1.Να προτιμας για μετακινησεις το μετρο 1.30 κανει το εισητηριο αλλα παρε για πολλες διαδρομες που θα σου ερθουν πιο φθηνα.
2.Στα παρκα κ στην Las ramplas να προσεχεις τα πραγματα σου γιατι υπαρχουν πολλοι οικονομικοι μεταναστες που αρπαζουν.
3.Πολλες διαδρομες ειναι κοντινες κ αξιζει να ΜΗΝ παρεις μετρο γιατι θα χασεις αξιοθεατα.
4.Αμα στη Sagrada Familia θες να πας πανω πανω ΜΗΝ παρεις το ασανσερ γιατι θα περιμενεις 1.30 ωρα.(εχει κ δυο ευρω η εισοδος στο ασανσερ) εχει σκαλες να πας.
5.Αμα πεινας κανε αυτο που κανουν οι Ισπανοι.Πηγαινε το μεσημερι σε εστιατορια που εχουν μπουφε απο 6.50 ως 8.50 ευρω το ακριβο.Ολες οι κουζινες.Μην πας σε κανονικα εστιατορια αμα δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα ή πηγαινε σε ταπας μπαρ.
Το μενου εχει φαγητο και γλυκο μεσα κ τρως οσο θες...


Oλη η πολη εχει τη σφραγιδα του Gaudi.Μεγας Αρχιτεκτονας που τον πατησε το τραμ κ πεθανε...

Τα παρκα ειναι τελεια.Καλα να τα περασεις...

Οτι αλλο θες ρωτα...
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλημέρα και από εμένα. Η Βαρκελώνη είναι μία ερωτεύσιμη πόλη και θα το καταλάβεις από την πρώτη στιγμή. Τα πράγματα που μπορείς να κάνεις εκεί είναι πάρα πολλά. Τα καλύτερα νομίζω είναι: (Γράφω τα ονόματα στα ελληνικά) Κάζα Μπατλιό, Κάζα Μιλά(πεδρέρα), Πάρκο Γουέλ, Σαγράδα Φαμίλια (εκεί καλύτερα να πάς αρκετά νωρίς για να αποφύγεις τις ουρές ), Μουσείο Πικάσο, πάρε το τελεφερίκ από την περιοχή του Μαρεμάγκνουμ και πήγαινε απέναντι στο λόφο του μοτζουϊκ και από εκεί μπορείς να πάς στο μουσείο Μιρό αν ενδιαφέρεσαι για τέχνη αν όχι είναι μια πολύ ωραία βόλτα, κατεβαίνοντας από το λόφο συναντάς το Πόμπλε εσπανιόλ (καλό αλλά αρκετά τουριστικό), νοίκιασε ποδήλατο και κάνε βόλτα από την ράμπλας μέχρι την περιοχή που έγιναν οι Ολυμπιακοί . Γενικά είναι μια πόλη που αξίζει να χαθείς στους δρόμους και τα στενά της και να ανακαλύψεις μόνος σου πόσο όμορφη είναι. Καλά να περάσεις!!!!!!!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
kostis,ειμαι θυληκος σκιουρος αλλα θα παω οπωσδηποτε στο camp nou!ευχαριστω για τις συμβουλες πολυ χρησιμες οντως.πηγες προσφατα?ποιες ειναι οι περιοχες που δεν εχει τουριστικο φαγητο?θυμασαι?ευχαριστω πολυ!frida08 σευχαριστω και σενα εννοειται οτι θα παω στο ιδρυμα μιρο,και χαιρομαι που ειναι τοσο ερωτικη πολυ γιατι δεν θα παω μονη μου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom