Βέλγιο Γαλλία ταξιδι στη γαλλια και το βελγιο.χρειαζομαι βοηθεια......

stelios1453

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλλια-βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
κατ'αρχην ειμαι νεος στο φορουμ και χαιρομαι πολυ που μπορω να αλλαξω πεντε κουβεντες με ανθρωπους που εχουν το ιδιο παθος με εμενα.δηλαδη τα ταξιδια.ευχομαι να εισται παντα καλα και με πολη ορεξη για ταξιδια και κουβεντα φυσικα.
τωρα,θελω τη βοηθεια σας για ενα ταξιδι που σκοπευω να κανω.σκεφτομαι να προσγειωθω στη βασιλεια της ελβετιας και στη συνεχεια να περασω στη γαλλια και τη πολη colmar.επειτα να μεταβω στο στρασβουργο.απο εκει και περα θελω το ταξιδι μου να περιεχει σιγουρα το παρισι για 3-4 μερες.στη συνεχεια θελω να επισκεφτω το brugge το βελγιου σαν βαση.με σκοπο να παω και στηνν αμβερσα αλλα και της βρυξελες.δεν θα ελεγα οχι σε αλλα μερη της εκει περιοχης.απλα ηθελα να σας δωσω μια ιδεα για το τι περιπου θελω να κανω.επισης θα ηταν καλυτερα με αυτοκινητο ενοικιασης η' με τρενο?περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες απαντησεις.σας ευχαριστω.:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
κατ'αρχην ειμαι νεος στο φορουμ και χαιρομαι πολυ που μπορω να αλλαξω πεντε κουβεντες με ανθρωπους που εχουν το ιδιο παθος με εμενα.δηλαδη τα ταξιδια.ευχομαι να εισται παντα καλα και με πολη ορεξη για ταξιδια και κουβεντα φυσικα.
τωρα,θελω τη βοηθεια σας για ενα ταξιδι που σκοπευω να κανω.σκεφτομαι να προσγειωθω στη βασιλεια της ελβετιας και στη συνεχεια να περασω στη γαλλια και τη πολη colmar.επειτα να μεταβω στο στρασβουργο.απο εκει και περα θελω το ταξιδι μου να περιεχει σιγουρα το παρισι για 3-4 μερες.στη συνεχεια θελω να επισκεφτω το brugge το βελγιου σαν βαση.με σκοπο να παω και στηνν αμβερσα αλλα και της βρυξελες.δεν θα ελεγα οχι σε αλλα μερη της εκει περιοχης.απλα ηθελα να σας δωσω μια ιδεα για το τι περιπου θελω να κανω.επισης θα ηταν καλυτερα με αυτοκινητο ενοικιασης η' με τρενο?περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες απαντησεις.σας ευχαριστω.:D
Άσε το Παρίσι για άλλο ταξίδι. Και εκτός του δρόμου σου είναι, και 3-4 μέρες δε φτάνουν ούτε για ζήτω... Έχει και πολλά ακόμα αξιόλογα μέρη στην περιοχή. Μείνε λίγο παραπάνω στο Στρασβούργο ή/και στα γύρω χωριά, κάνε μια βόλτα λίγων ωρών από Nancy ή Metz, και πέρνα και μια βόλτα από το Λουξεμβούργο....
 

stelios1453

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλλια-βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
πως θα μπορουσα να βρω μια φορμουλα ωστε να επισκεφτω ας πουμε αρχικα το παρισι εστω για 4 μερες.και στη συνεχεια στρασβουργο,βρυξελες,αμβερσα,brugge,λουξεμβουργο.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πόσες μέρες έχεις συνολικά στη διάθεσή σου;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Για να πάρεις μια γεύση απόλα αυτά θες 15αριά μέρες. Πρέπει να δεις και ένα χάρτη για να καταλάβεις γιατί μέγεθος μιλάμε.... κανα autoroute αν έχεις. Εγώ έχω κάνει οδικώς όλα αυτά που λες αλλα όχι με τη μία. Για το Colmar μην τρελαίνεσαι και πολύ (αφού πας Βασιλεία πέρασε να το δείς καλό είναι για κανα 3ωρο), καλύτερα τα χωριά στο δρόμο του κρασιού της Αλσατίας και στο Στρασβούργο όπωσδήποτε. Για το Παρίσι έχουν γραφτεί πάρα πολλά αλλά 4 μέρες είναι λίγες κάντες 6 και τρέχα απο το πρωϊ ως το βράδυ. Εννοείται ότι στο παρίσι δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο (όχι οτι αν έχεις είναι κακό αλλά πρέπει να ξέρεις πως να κινηθείς), έχει πολύ καλό δίκτυο ΜΜΜ. Για αμβέρσα δεν λέω τίποτα δύο φορες πέρασα απο κει και δεν σχημάτισα καλή γνώμη. Το Μπρίζ είναι πολύ όμορφο και οι Βρυξέλλες αξίζουν σίγουρα επίσκεψη. Σκέψου και την Γάνδη.
Αλλά σε μια εκδρομή όλα αυτά πρέπει νάσαι παληκάρι....
 

stelios1453

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλλια-βελγιο
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
πολυ ωραιες κα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σας παιδια!ας θεσουμε ενα αλλο ερωτημα ,λεγοντας οτι εχω στη διαθεση μου 8 μερες ωστε να γυρισω τη γαλλια και το βελγιο,βλεποντας τα πιο βασικα μερη τι θα μου προτεινατε και με ποια σειρα θα ηταν καλυτερα?δεκτες ολες οι αποψεις.υπαρχει ορεξη για κουβεντα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πολυ ωραιες κα πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σας παιδια!ας θεσουμε ενα αλλο ερωτημα ,λεγοντας οτι εχω στη διαθεση μου 8 μερες ωστε να γυρισω τη γαλλια και το βελγιο,βλεποντας τα πιο βασικα μερη τι θα μου προτεινατε και με ποια σειρα θα ηταν καλυτερα?δεκτες ολες οι αποψεις.υπαρχει ορεξη για κουβεντα?
Σε 8 μέρες να γυρίσεις ολόκληρη Γαλλία (και να βάλεις κι άλλη χώρα ακόμα)? Ούτε 8 μήνες δε φτάνουν.... Η Γαλλία είναι τεράστια χώρα, και ίσως με τη μεγαλύτερη συγκέντρωση τόπων ενδιαφέροντος στον πλανήτη. Σε 8 μέρες.... απλά δεν υπάρχει περίπτωση!

Περιόρισε το στόχο σου σε συγκεκριμένο(α) μικρό(α) κομμάτι(α), μόνο έτσι μπορεί να γίνει κάτι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν μιλάς για οκτώ μέρες μόνο τότε θα πρέπει ή να επικεντρωθείς σε Στρασβούργο και Παρίσι και να ξεχάσεις το Βέλγιο ή να ακολουθήσεις αυτό που σου είπε ο taver στο πρώτο του μήνυμα με μία το πολύ βέλγικη πόλη.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
+1 για Colmar και χωριά της Αλσατίας γενικά, αφού θα είσαι στην περιοχή. Σε 8 μέρες βλέπεις την Αλσατία, άντε να πας και 2 μέρες Παρίσι ή Βέλγιο αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να τρέχεις. Nancy και Αμβέρσα δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.
Το Βέλγιο μόνο του δε θέλει τουλάχιστον 5 μέρες έστω για τα πολύ βασικά;
 

sofia10

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους από Ισπανία. Πριν από λίγες μέρες έκλεισα εισιτήριο για Μαδρίτη-Βρυξέλλες στις 18 Δεκεμβρίου (με 17 ευρώ :) ). Έτσι άρχισα να προγραμματίζω σιγά σιγά τις διακοπές των Χριστουγέννων μου έχοντας πολλές ιδέες και λίγες γνώσεις. Σκοπός μου από 18 Δεκεμβρίου έως 4 Ιανουαρίου να επισκεφτώ όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη με όσο γίνεται λιγότερα χρήματα. Το μόνο που ξέρω αυτή τη στιγμή είναι ότι Χριστούγεννα θα περάσω στο Βέλγιο και Πρωτοχρονιά εκτός απροόπτου στο Παρίσι.
Οποιαδήποτε βοήθεια και ιδέα λοιπόν για το ποια μέρη και πόλεις αξίζει να επισκεφτώ εκεί τριγύρω και πως (αξίζει το interrail των 180 ευρώ; ), καλοδεχούμενη!
 

sofia10

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Οκ, ας γίνω πιο συγκεκριμένη. Μετά από πολύ ψάξιμο αρχίζω να βγάζω κάποια άκρη άλλα χρειάζομαι βοήθεια για την Ολλανδία. Έχω βρει φθηνό χοστελ για τις 27 στο Άμστερνταμ. Οπότε 2 μέρες θα είμαι εκεί. Πριν απο το Άμστερνταμ και ξεκινώντας από το Βέλγιο στις 26 (μάλλον) υπάρχει κάποια πόλη που αξίζει να επισκεφτώ; Καθώς επίσης και μετά τις 27 μέχρι τις 30 που θα πάω Παρίσι. Που αξίζει να διανυκτερεύσω (μιας και δυστυχώς πρέπει να κοιμάμαι και λίγο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom