Τουρκία τοπ 5 εμπειρίες κωνσταντινουπολη ???

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
πολυγραφότατοι φίλοι και ταξιδιώτες,

τι θα προτείνατε σαν τοπ 5 εμπειριες στην Κωνσταντινούπολη σε μια παρέα 4 30άρηδων culture buffs - food junkies ?

θελουμε και φωτογραφιες να βγάλουμε και να φάμε σουπερ φαγητά και να κανουμε χαμάμ και να παμε στην Ιstanbul Modern ..θα μείνουμε 5 μερες *(2 με 7 γενάρη..)

θα εχουμε και δυο φιλους τουρκους εκει.. που να ζητήσουμε να μας πανε?

ευχαριστώ πολύ πολύ , καλό βράδυ!

( ήδη διαβασα και στο travelpedia Δευκαλίωνα! ευγε για μια ακομα φορά!!! ελπιζω και εγω καποτε να ξεκουνηθώ να σου γραψω τίποτα..)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχην να ευχεστε να χιονισει! Επειτα εξαρταται απο εσας τι προτιματε: βυζαντινα η οθωμανικα; Κατα τη γνωμη μου εκτος απο τα γνωστα Αγια Σοφια και Μονη της Χωρας, εξαιρετικος ναος ειναι και ο ναος Σεργιου και Βακχου η αλλιως Κιουτσουκ Αγια Σοφια.
Πανεμορφα ειναι και τα τζαμια: Εκτος απο το Μπλε Τζαμι που θα το δεις ουτως η αλλως λογω γειτνιασης με την Αγια Σοφια, μη χασεις το Σουλειμανιγιε, ειναι οντως εντυπωσιακο. Επισης αν βρεθεις στο Ορτακιοι μη χασεις το τζαμι στην παραλια, να το επισκεφθεις και εσωτερικα. Χαζι εχει το Καπαλι Τσαρσι,καθως και το Μισιρ Τσαρσι αν γουσταρεις αγορες. Θα σου προτεινα να μη χασεις την εκδρομη στο Βοσπορο, αλλα η εποχη που θα πας δεν ειναι η πλεον καταλληλη. Δεν πειραζει, αλλη φορα.
Ενδιαφερον ειναι, αν σε ενδιαφερει να γνωρισεις μια αλλη κουλτουρα και πολιτισμο, και το http://muze.sabanciuniv.edu/main/default.php?bytLanguageID=2 Ειναι ενα ειδος μουσειο Μπενακη, λιγο απ'ολα δηλαδη, αλλα παιρνεις μια πολυ καλη ιδεα. Οποτε, αν πας, θα προλαβεις να δεις και την περιοδικη εκθεση του Dali. Ειναι βεβαια εξω απο το κεντρο αλλα οι φιλοι σας θα σας συμβουλεψουν πως θα πατε. Αν θυμαμαι καλα, εχει και εξαιρετικο εστιατοριο. Οτι χρειαστεις, στη διαθεση σου. Και για οποια λεπτομερεια θα χαρω να μου στειλεις pm.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
να σου πω την τοπ ιστορία μου από την πόλη, στην κρουαζιέρα στα πριγκηπόνησα μπερδεύτηκα και κατέβηκα σε ένα νησάκι και περίμενα μάταια να κατέβουν οι γονείς μου, όταν οι υπάλληλοι του πλοίου άρχισαν να σηκώνουν τις πόρτες τους πάτησα ωραιότατα τα κλάματα και με πήραν ξανά μέσα, οι γονείς δε πήραν χαμπάρι ότι παραλίγο θα με χαναν, αυτή ήταν και η πρώτη μπυ ταξιδιωτική εμπειρία που θα μου μείνει αξέχαστη κι ας ήμουν μόλις 4 ετών:rolleyes: , πριν λίγους μήνες με σταμάτησε στο δρόμο μία πολύ ηλικιωμένη κυρία και μου είπε οτι αυτή κι άντρας της σε εκείνο το ταξίδι παρασυρόμενοι από εμένα κατέβηκαν κι αυτοι στο νησάκι ,μονο που αυτοί έμειναν εκεί και ψάχναν μέσο να γυρίσουν, δεν ήξερα τη να της πω κρατιόμουν να μη γελάσω και φανώ αγενής την ρώτησα που με θυμάται. (δε θα με ξεχάσει ποτέ μάλλον)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
ευχαριστώ πολύ Ερση! τα σημειώνω! αν μπορω και εγω να σε βοηθησω σε κατι για νοτιοανατολική ασια πες μου!
Leftris B ειχα παει και εγω στα 4 μου Κωνσταντινούπολη , το 1982 !!! μηπως ταξιδεύαμε μαζι??
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Να φάτε οπωσδήποτε προφιτερόλ στο Inci στην istiklal cadesi. Δεν διανοείσαι για τη γεύση μιλάμε. Να πάτε για ποτό, φαγητό ή καφέ στο 360 bar στον ίδιο δρόμο. Εκπληκτική θέα. Αν γουστάρετε να κάνετε shopping ή να δείτε μια πιο εξευρωπαισμένη μεριά της πόλης, να πάτε στην συνοικία Nisantaci. Για ποτό το βράδυ στο roof bar του Intercontinental Hotel κάτω από την Taksim square. Η θέα φτάνει μέχρι την Αγια Σοφιά. Περιπλανήσου στην σκεπαστή αγορά με τα χιλιάδες μαγαζάκια.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οπωσδήποτε βόλτα στο galata serai πανέμορφη συνοικία,και απο εκεί κατηφορίζετε τα στενάκια με τα ποδια,και φτάνετε στην απέναντι μεριά που ειναι η παληά πολη..υπέροχα!!στην γειτονιά του γαλατά θα βρείτε και τα μαγαζάκια που φτιάχνουν τα μουσικά όργανα,οπως τα ούτι κλπ.για χαμάμ μην πάτε στα τουριστικά,ψάξτε τα ντόπια για τους ντόπιους ..καμία σχέση!!
για το σαββατοκύριακο μόνο ,γίνεται μια εκπληκτική αγορά στο ortakyo,προς την θάλασσα μετά το παλάτι του ντολμαμπαξέ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ευχαριστώ πολύ Ερση! τα σημειώνω! αν μπορω και εγω να σε βοηθησω σε κατι για νοτιοανατολική ασια πες μου!
Ευχαριστω πολυ! Ελπιζω να χρειαστω τη βοηθεια σου συντομα!
Θα περασεις υπεροχα! Αν σου αρεσουν τα Μουσεια μη χασεις το Αρχαιολογικο καθως και το Μουσειο Τουρκικης Τεχνης στην πλατεια Ιπποδρομιου. Παντως το ζουμι οπως αναφερει και η Ρενατα ειναι οι βολτες: παντου στο Soultanahmet, στο Beyoglou, το ελληνικο Περα δηλαδη και την περιοχη γυρω απο τον πυργο του Γαλατα. Υπαρχει και μια αγγλοφωνη εφημεριδα: απο εκει μπορεις να πληροφορηθεις τι εκδηλωσεις γινονται. Αν εισαι τυχερη και πετυχεις συναυλια κλασσικης οθωμανικης μουσικης και μαλιστα αν τυχει να λαμβανει χωρα στην Αγια Ειρηνη μην το χασεις.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ευχαριστώ πολύ Ερση! τα σημειώνω! αν μπορω και εγω να σε βοηθησω σε κατι για νοτιοανατολική ασια πες μου!
Leftris B ειχα παει και εγω στα 4 μου Κωνσταντινούπολη , το 1982 !!! μηπως ταξιδεύαμε μαζι??
εσένα είχα δει στο νησάκι που κατέβηκα μόνος αλλά δε μου έδωσες σημάσία και έφυγα:D
 

musika

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
πολυγραφότατοι φίλοι και ταξιδιώτες,

τι θα προτείνατε σαν τοπ 5 εμπειριες στην Κωνσταντινούπολη σε μια παρέα 4 30άρηδων culture buffs - food junkies ?

θελουμε και φωτογραφιες να βγάλουμε και να φάμε σουπερ φαγητά και να κανουμε χαμάμ και να παμε στην Ιstanbul Modern ..θα μείνουμε 5 μερες *(2 με 7 γενάρη..)

θα εχουμε και δυο φιλους τουρκους εκει.. που να ζητήσουμε να μας πανε?

ευχαριστώ πολύ πολύ , καλό βράδυ!

( ήδη διαβασα και στο travelpedia Δευκαλίωνα! ευγε για μια ακομα φορά!!! ελπιζω και εγω καποτε να ξεκουνηθώ να σου γραψω τίποτα..)


Είμαι ξετρελαμένη με την Πόλη. Πήγα πρώτη φορά το 1984 στα 19 μου με τους γονείς μου και την παρέα τους και κρατηθείτε camping. Κάτσαμε γύρω στις 15 μέρες και ήταν μαγεία. Ξαναπήγα τον Αύγουστο του 2004 και τον χειμώνα του 2005. Καμία σχέση με το πρώτο μου ταξίδι, αλλά και πάλι αξεπέραστη η Κωνσταντινούπολη.

Οπωσδήποτε χαμάμ. Δυστυχώς είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να σου πω σε ποιο πήγαμε αλλά ήταν 20 μέτρα από το Ζωγράφειο που είναι σε ένα στενό στην Ιστικλάλ, ανεβαίνοντας δεξιά πριν την πλατεία Ταξίμ. Είχε διαφορετικό για άντρες και γυναίκες αλλά ήταν πολύ καλό και αξιοπρεπές αλλά είδαν τουρίστες και μας πήραν τα τριπλάσια χρήματα.
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι είμαι σίγουρη ότι μας ακολουθούν σε όλα. Άλλες τιμές στους τουρίστες άλλες στους ντόπιους. Γενικά δεν είναι τόσο φτηνά όσο ακούγεται. Στο γνωστό εστιατόριο του Παντελή στην αγορά των μπαχαρικών ήταν πανάκριβα.

Μου αρέσει πολύ η βόλτα από το Καπαλί Τσαρσί στην αγορά των μπαχαρικών, με τα πόδια εννοώ. Βγαίνεις από μια πύλη του και μέσα από εμπορικούς μικρούς δρόμους φτάνει στην αγορά των μπαχαρικών. Στην διαδρομή θα δεις μαγαζιά που θα σε φέρουν πολλά χρόνια πίσω και αν παρατηρήσεις τους ανθρώπους θα καταλάβεις ότι οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν πάει ποτέ στην πλατεία Ταξίμ ή στο Νισάντασι.
Η Πόλη των 15.000.000 κατοίκων και των μεγάλων ταξικών και φυλετικών διαφορών αξίζει μια εξερεύνηση.
Αν θέλεις να πιάσεις λίγο στην ατμόσφαιρα και τις διαφορές σ' αυτό το περίεργο κράτος διάβασε το τελευταίο βιβλίο του Μάρκαρη αλλά και το "Ευτυχία" του Λιβανελί.

Σε κούρασα αλλά ήθελα να σου πω το τελευταίο μου ταξίδι ήταν επαγγελματικό και μας πήγαν στα "καλύτερα". Δεν τα συγκρίνω με αυτά που ανακαλύψαμε μόνοι μας περπατώντας, που ήταν στις γειτονιές και που παρ' ότι δεν μιλούσαν λέξη ελληνικά ή αγγλικά περάσαμε υπέροχα με φιλόξενους ανθρώπους (Δεν θα ξεχάσω ένα ζευγάρι ηλικιωμένων από την Καστάμονη σ' ένα μικρό μαγαζάκι στο Κουμ Καπί, περιοχή μέσα στο Κάστρο απέναντι από την ψαραγορά με μεζεδοπωλεία και εστιατόρια, που μας περιποιήθηκαν σα να είμασταν καλεσμένοι και όχι πελάτες).

Συγνώμη για την φλυαρία αλλά μπορώ να γράφω ώρες για την Πόλη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Είμαι ξετρελαμένη με την Πόλη. Πήγα πρώτη φορά το 1984 στα 19

Συγνώμη για την φλυαρία αλλά μπορώ να γράφω ώρες για την Πόλη.
καθόλου φλυαρία ίσα ίσα ,και εγώ ειμαι ερωτευμένη με την κωνσταντινούπολη! πές τα όλα και άλλα τόσα!!:p
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
παιδιά τελικά εφαγα προφιτερολ στο Inci στην Istiklal ... αλλα θα σας στεναχωρήσω..
νομιζω οτι του Ανδριά στη Φιλοθέη ειναι καλύτερο!!
επισης εφαγα φοβερά στο Hamdi et Lokantasi και στα Sultanahmet Koftesi..
εφαγα απιθανα γλυκά ( πχ ρυζογαλο με μαστιχα - sutlac ) στο Ara cafe .. το καφε του διασημου φωτογραφου του Magnum Ara Guler , ξεφυλλίζοντας φωτογραφικα αλμπουμ
διασημο βρωμικο ΅wet hamburger " μπεργκερ με γευση σουτζουκακια στο Bambi στο Ταξιμ..
γενικα οποιος θελει να δει που πανε οι νεοι μοντέρνοι τουρκοι θα ήταν καλο να παει σε ενα απο τα House cafes ή στα μπιστρό του Τunel..
τελευταια τοπ εμπειρια το χαμαμ στο Cemberlitas , οπου για 45 ευρω εκανα χαμαμ , μασαζ με λαδι και μασκα προσώπου και ενιωσα σουλτάνα!!
οι τιμες ήταν λιγο φτηνοτερες απο εδώ..
παντως νομιζω δεν θα ξαναπαω χειμώνα εφαγα τρομερο κρυο και βροχή για 5 μερες και γυρισα με ακροαστικά! επισης δεν πηγα καθολου στην ασιατική πλευρα για να τσεκαρω το διασημο εστιατοριο Ciya με κουζινα της νοτιοανατολικής τουρκίας..
α! λεει πολυ μια επισκεψη στο μουσειο Istanbul Modern , οπου υπαρχει μονιμη εκθεση τουρκων ζωγραφων του 20ου αιώνα.. και φοβερο gift shop & καφέ με θεα στο Βόσπορο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom