υπερατλαντικο ταξιδι και επιστροφη και συνεπειες απο το τζετ-λαγκ..

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
καλησπερα σε ολους..θελω να κανω μια ταρζανια..και θελω να μαθω αν γινεται κυριως οργανικα..Στις 2 αυγουστου πεταω για λιμα(με οργανωμενο ταξιδι του βερσους) και θελω στις 5 αυγουστου να γυρισω για μια μερα θεσσαλονικη και να φυγω καρφι πισω,ωστε να ενσωματωθω στο γκρουπ και να συνεχισουμε στο προγραμμα..:)εψαξα για πτησεις,βρηκα αρκετες,ειναι βεβαια πανακριβες,το προγραμμα το συγκεκριμενο διημερο εχει 2 μερες ελευθερες στη λιμα(αν συμπιπτε κατι αλλο π.χ.αμαζονιος,κουσκο-ματσου πιτσου η τιτικακα βεβαια δε θα το σκεφτομασταν καν..) και θελω να ρωτησω αν μπορω οργανικα να παω και να ρθω χωρις να ειμαι σα κοτοπουλο..βεβαια δεν εχω ιδεα τι ειναι το περιφημο τζετ-λαγκ και ισως ειναι ουτοπικο για καποιους που ισως ξερουν,εχουν ζησει δηλαδη τις οποιες συνεπειες αν υπαρχουν!!
Σιγουρα παντως δεν ξερω αν επιτρεπεται να την κανεις για μια-δυο μερες απο το γκρουπ και να γυρισεις πισω αλλα γι αυτο γραφω για να μαθω πληροφοριες:lol::roll:
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
κατ΄αρχάς καλό ταξίδι και σίγουρα θα είναι γιατί είναι από μόνος του top ο προορισμός. Εκανα το ταξίδι αυτό μέσω Αμστερνταμ με ένα στοπ στην Αρούμπα για ανεφοδιασμό. Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα σε πτήση οπότε δεν μπορώ να σε φωτίσω επ΄αυτού. Οσο για τις 2 ελεύθερες μέρες στη Λίμα με μία επιβάρυνση των 100 δολ. μπορείτε να πάτε Λαπάζ η να περιπλανηθείτε στη Λίμα την οποία προσωπικά βρήκα καταπληκτική με εξαιρετικές αντικερί.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
ευχαριστω αδερφε για τις ευχες σου αλλα αυτες τις δυο μερες που οι αλλοι θα ειναι στη λιμα εγω θελω να γυρισω θεσσαλονικη και να φυγω πισω στις 6 αυγουστου ωστε να συνεχισω κανονικα το ταξιδι...οσο για τη λα παζ εχει μια πενθημερη προεκταση σε λα παζ και σαντιαγο το προγραμμα ως εχει!!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
μηπως ειναι χαζο...σορρυ για της εκφραση να το κανεις...οχι μονο οικονομικα που φυσικα δεν ειναι καθολου αμελητεο το ποσο, αλλα και για σενα....εγω θα πηγαινα μετα τις 6 και με τα λεφτα που θα δινες για το ημερησιο πηγαινελα θα καθομουν πολυ παραπανω η θα αλλαζα εντελως ημερομηνια....παντως καλα κουραγια αν το κανεις....
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Τις 2 πρώτες μέρες που θα είσαι στη Λίμα μην διορθώσεις το ρολόι σου και ακολούθα τους ρυθμούς (φαγητό - ύπνος) σύμφωνα με την ώρα Ελλάδας.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
δεν εχεις αδικο οτι ειναι χαζο και ισως ουτοπικο..δυστυχως ομως παιρνω αδεια 1 αυγουστου και πρεπει στις 19 να πιασω δουλεια..το σκεφτηκα αυτο που μου λες,αλλα επειδη θα παμε με γκρουπ ειναι στανταρ οι ημερ. και ειναι το μονο που μας βολευει με τις μερες τισ αδειας..!
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Τις 2 πρώτες μέρες που θα είσαι στη Λίμα μην διορθώσεις το ρολόι σου και ακολούθα τους ρυθμούς (φαγητό - ύπνος) σύμφωνα με την ώρα Ελλάδας.
ε,ναι ρε φιλε αυτο δε το ειχα σκεφτει:clap::clap:οποτε ειναι σαν να εισαι στην ιδια φαση..σωστο ρε φιλε,δεν υπηρχε περιπτωση να το σκεφτω:lol::lol:
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Γιώργο αυτό το εγχειρημα εγώ το βρίσκω πολύ τολμηρό. Κι αυτό γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τις πτήσεις ότι θα είναι στην ώρα τους και ότι δε θα χάσεις κάποια απ' αυτές. Στη νότα Αμερική σε high season όπως είναι τώρα αν κάποια πτήση χάσεις δεν είναι ευκολο να ξαναβρεις εισητηριο και αυτό το έζησα με την παρέα μου το χειμώνα που αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε πίσω Ελλάδα. Έχεις υπολογίσει ότι το ταξίδι είναι τουλάχιστον 35 ώρες πήγαινε έλα? Πρόσεχε πάντως μη βρεις πτήση με ενδιάμεσο σταθμό στη Νότια Αμερική, αλλά πάντα Ευρώπη για να είσαι λίγο πιο σίγουρος.
Άσε που η Λίμα είναι μια κούκλα και κυρίως τα παραλιακά της σημεία και είναι κρίμα να το χάσεις αυτό!
Πάντως αν το αποφασίσεις, καλή τύχη...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πρακτορείο δε μπορεί -και δε θα θέλει κιόλας- να στο απαγορεύσει... αλλά τα λεφτά κι ο κόπος το καθιστούν χαζομάρα. Άσε που αν υπολογίσεις και τις ώρες για Θεσσαλονική θα λαλήσεις. Καλύτερα να πεις στο πρακτορείο να σε ενωματώσει στο γκρουπ από την ημέρα που μπορείς να πας. Η Λίμα δεν είναι ακριβώς και το highlight της εκδρομής, μάλλον το πιο αδιάφορο (συγκριτικά πάντα) σημείο είναι. Εγώ στη θέση σου πάντα θα έψαχνα άλλες ημερομηνίες, με άλλο γκρουπ ή άλλη εποχή, αυτό που πας να κάνεις είναι σωματική και -κυρίως- οικονομική τρέλα. Οργανικά γίνεται, κάποτε έκανα το Αθήνα-αβάνα μέσω Ιταλίας 3 φορές την εβδονάδα, αλλά ευχάριστο δεν ήταν... κι εμένα με πλήρωναν, δεν πλήρωνα από την τσέπη μου.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
εχεις χιλια δικια ρε γιωργο αλλα σε ρωταω ρε αδερφε,γιατι σιγουρα νιωθεις και εισαι στη φαση..:ειναι δυνατον να εισαι αρρωστος με την λατινοαμερικανικη και δη ποδοσφαιρικη κουλτουρα,να ψαχνεσαι απο μικρο παιδι,να τραβιεσαι στο "μπομπονερα της ελλαδας",και να ερχεται η ομαδα που την μπλουζα της τη φορας απο μικρο παιδι,η μποκα στο χαριλαου για φιλικο και(τι ειρωνεια??)εσυ να εισαι εκει????δε το συζηταω οτι μολις πατησω με το καλο στο περου παιζει το μυαλο μου να ξεφυγει τελειως,δε λεω,αλλα οσο να ναι αν μπορω να κανω το καλαμπαλικι αυτο θα γουσταρω τρελα ρε φιλε..εχω αδικο??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υποκειμενικό είναι, αλλά για μένα ναι, έχεις άδικο. Νόμιζα ότι είχες κανένα γάμο, καμιά εγχείρηση ή καμιά επαγγελματική συνέντευξη... αλλά για τη Μπόκα...πολλά τα λεφτά και μεγάλο το μπέρδεμα. Τι να πω, εσύ ξέρεις και την καρδιά σου και την τσέπη σου...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
ναι οντως τα φραγκα ειναι πολλα,με βλεπω να βγαινω ξανα απο το σπιτι μου τα χριστουγεννα:)),αν καταφερω και παω....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom