υποπτη κινηση καρτας και κρατησεις booking

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Καλησπέρα σας,
την περασμένη εβδομάδα έκανα κάποιες κρατήσεις από το booking για το ταξίδι μου στη Βουλγαρία που πλησιάζει. Ολες έχουν δωρεάν ακύρωση , με καμία χρέωση προκαταβολής και πληρωμή μετρητοίς στο ξενοδοχείο. Η κάρτα είναι μόνο για εγγύηση.

Πριν λίγη ώρα επικοινώνησαν από την τράπεζα μαζί μου για να μουν πουν ότι υπάρχει ύποπτη κίνηση στην κάρτα μου και προσπάθεια χρεωσης μικροποσών (1 ευρώ) σε δύο συναλλαγές. Εφόσον δεν επιβεβαίωσα ότι οι απόπειρες έγιναν από εμένα, η κάρτα ακυρώθηκε.

Το μεγάλο μου ερώτημα τώρα είναι ποιος και πώς μπορεί να προσπάθησε να χρεώσει την κάρτα μου, την οποία χρησιμοποιώ πολύ στο νετ, με το σύστημα πάντα verified by visa. Είναι όντως ασφαλής η μεταφορά των στοιχείων μέσω booking? Αλλο ένα ερώτημα που έμεινε αναπάντητο είναι πώς το σύστημα ασφαλείας εντόπισε υποπτη συναλλαγή για ένα τόσο ασήμαντο ποσό.

Αυτό τώρα που με καίει είναι τι να κάνω εγώ με τη booking. Ναι μεν οι κρατήσεις έγιναν με δωρεάν ακύρωση, αλλά πιθανή προέγκριση από τα ξενοδοχεία συνεχίζει να υφίσταται. Αν κάτι τέτοιο γίνει, θα φάω άκυρο και θα μείνω ξεκρεμαστη. Από την άλλη, αν καλεσω την booking να τους ενημερώσω ότι η κάρτα είναι ανενεργή, θα μου ζητήσουν τα στοιχεία της νέας κάρτας, τα οποία και διστάζω να δώσω.

Τι λέτε να κανω?
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Σκέψου μήπως θα ήταν καλύτερα να βγάλεις μια προπληρωμένη και όχι πιστωτική, βάζοντας λίγα χρήματα μέσα για αρχή.
Τώρα αν βρίσκεις ύποπτες συναλλαγές και στην προπληρωμένη;;; Πιθανόν, αλλά τουλάχιστον υπάρχει όριο στη ζημιά που ίσως σου κάνουν.
Κι αν δεν τη χρειάζεσαι, άδειαζέ την.... λέω μια ιδέα.... δεν ξέρω....
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Σκέψου μήπως θα ήταν καλύτερα να βγάλεις μια προπληρωμένη και όχι πιστωτική, βάζοντας λίγα χρήματα μέσα για αρχή.
Τώρα αν βρίσκεις ύποπτες συναλλαγές και στην προπληρωμένη;;; Πιθανόν, αλλά τουλάχιστον υπάρχει όριο στη ζημιά που ίσως σου κάνουν.
Κι αν δεν τη χρειάζεσαι, άδειαζέ την.... λέω μια ιδέα.... δεν ξέρω....
εννοειται! θα βγαλω χρεωστική έγκυρη για συναλλαγές στο νετ - η προπληρωμένη είναι μπελάς - και θα εχω μικροποσά μέσα. Το θέμα μου είναι αν υπάρχει όντως κενό ασφαλείας στη μεταφορά δεδομένων στη booking και αν θα δεχτούν να μην ακυρώσουν τις κρατησεις μου χωρίς την εγγυηση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Μου συνέβη το ίδιο πριν ενάμιση μήνα ακριβώς με διαρροή από το Βέλγιο. Η πιστωτική μου ακυρώθηκε και έβγαλα καινούργια. Το ότι η τράπεζα "πιάνει" τη διαρροή είναι θετικό. Το τι κάνουν οι υπάλληλοι των ξενοδοχείων είναι μάλλον το πρόβλημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Σκέψου μήπως θα ήταν καλύτερα να βγάλεις μια προπληρωμένη και όχι πιστωτική, βάζοντας λίγα χρήματα μέσα για αρχή.
Τώρα αν βρίσκεις ύποπτες συναλλαγές και στην προπληρωμένη;;; Πιθανόν, αλλά τουλάχιστον υπάρχει όριο στη ζημιά που ίσως σου κάνουν.
Κι αν δεν τη χρειάζεσαι, άδειαζέ την.... λέω μια ιδέα.... δεν ξέρω....
Δεν ξέρω και πολλά από προπληρωμένες, αλλά το ότι η τράπεζα την ενημέρωσε (όπως κι εμένα) ακόμη και για 1 ευρώ που επιχειρήθηκε να κλαπεί, και στην τελική δεν έγινε κάποια ζημιά, είναι καλύτερο νομίζω από το να χαθεί όλο το ποσό της προπληρωμένης σε μια διαρροή, όσο μικρό κι αν είναι. Επιπλέον, δεν ξέρω αν οι τράπεζες έχουν τα ίδια αντανακλαστικά για τους περιστασιακούς πελάτες των προπληρωμένων. Και δεν ξέρω κι αν μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση της συναλλαγής που θα δεις ο ίδιος ότι είναι ύποπτη.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Ναι, έχουν. Με έχουν πάρει κι εμένα τηλέφωνο για ύποπτη συναλλαγή δύο φορές, αλλά δεν ήταν για ένα ευρώ, ήταν για ολόκληρη κράτηση που τους φάνηκε ύποπτη. Και να πω ότι δεν με βρήκαν με την πρώτη στο τηλέφωνο και πήραν κι άλλη φορά, μέχρι να με πετύχουν!
Δεν είχα όμως θέμα ποτέ με ύποπτη συναλλαγή του ενός ευρώ, και δεν ξέρω να σου πω αν η ευαισθησία τους εξαντλείται σε λίγο πιο μεγάλα ποσά.
Δεν είσαι ανώνυμος με την προπληρωμένη, κανονικός πελάτης είσαι με λογαριασμό στην τράπεζα.
Ο καθένας μας βέβαια ξέρει τα δικά του καλύτερα, αλλά έχω πολλά χρόνια προπληρωμένη και δεν συνάντησα θέμα πουθενά. Δεν ξέρω τι εννοείς μπελάς.... Μπελάς θα μου ήταν να δίνω πιστωτική στο ίντερνετ!
Εύχομαι να είναι η τελευταία ύποπτη συναλλαγή που σου τυχαίνει!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μου συνέβη το ίδιο πριν ενάμιση μήνα ακριβώς με διαρροή από το Βέλγιο. Η πιστωτική μου ακυρώθηκε και έβγαλα καινούργια. Το ότι η τράπεζα "πιάνει" τη διαρροή είναι θετικό. Το τι κάνουν οι υπάλληλοι των ξενοδοχείων είναι μάλλον το πρόβλημα.
είχες κάνει κράτηση για το ξενοδοχείο από το ίδιο site? το πρόβλημά μου είναι ότι από την τράπεζα δε μπορούν να μου πουν από πού εγινε η απόπειρα, μόνο ότι προσπάθησαν να αγοράσουν προϊον από εταιρεία ηλεκτρονικού εμπορίου που εδρευει στις ΗΠΑ.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Ναι, έχουν. Με έχουν πάρει κι εμένα τηλέφωνο για ύποπτη συναλλαγή δύο φορές, αλλά δεν ήταν για ένα ευρώ, ήταν για ολόκληρη κράτηση που τους φάνηκε ύποπτη. Και να πω ότι δεν με βρήκαν με την πρώτη στο τηλέφωνο και πήραν κι άλλη φορά, μέχρι να με πετύχουν!
Δεν είχα όμως θέμα ποτέ με ύποπτη συναλλαγή του ενός ευρώ, και δεν ξέρω να σου πω αν η ευαισθησία τους εξαντλείται σε λίγο πιο μεγάλα ποσά.
Δεν είσαι ανώνυμος με την προπληρωμένη, κανονικός πελάτης είσαι με λογαριασμό στην τράπεζα.
Ο καθένας μας βέβαια ξέρει τα δικά του καλύτερα, αλλά έχω πολλά χρόνια προπληρωμένη και δεν συνάντησα θέμα πουθενά. Δεν ξέρω τι εννοείς μπελάς.... Μπελάς θα μου ήταν να δίνω πιστωτική στο ίντερνετ!
Εύχομαι να είναι η τελευταία ύποπτη συναλλαγή που σου τυχαίνει!
την κράτηση αυτή όντως δεν την είχες κάνει εσύ? η προπληρωμένη κατά τη γνώμη μου σε περιορίζει με συναλλαγές σε ταμείο, προμήθειες κλπ. Μία visa debit που θα κρατάς ένα μικρό ποσό, θα την 'φορτώνεις' όποτε θες εσύ από κάποιο ατμ και θα μπορείς να συναλλάσσεσαι on line είναι η καλύτερη λύση νομίζω.

Εν τω μεταξύ έχω μία εθνοcash για τα ταξίδια μου στο εξωτερικό, να σηκώνω λεφτά με χαμηλή προμήθεια στην πραγματική ισοτιμία κλπ.Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα, αλλά τώρα που έτυχε αυτό με την άλλη κάρτα λέω να τους καλέσω να τους ενημερώσω ότι θα ταξιδέψω Βουλγαρία και ότι θα έχω την κάρτα για αναλήψεις μετρητών, μην το θεωρήσουν ύποπτο και μου μπλοκάρουν την κάρτα όσο είμαι εκεί!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
... να τους καλέσω να τους ενημερώσω ότι θα ταξιδέψω Βουλγαρία και ότι θα έχω την κάρτα για αναλήψεις μετρητών, μην το θεωρήσουν ύποπτο και μου μπλοκάρουν την κάρτα όσο είμαι εκεί!
Καλο ειναι σε ολα τα ταξιδια,να ενημερωνετε τις τραπεζες,που εχετε την καρτα τους για το που θα πατε και ποσο θα μεινετε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Ναι, έχουν. Με έχουν πάρει κι εμένα τηλέφωνο για ύποπτη συναλλαγή δύο φορές, αλλά δεν ήταν για ένα ευρώ, ήταν για ολόκληρη κράτηση που τους φάνηκε ύποπτη. Και να πω ότι δεν με βρήκαν με την πρώτη στο τηλέφωνο και πήραν κι άλλη φορά, μέχρι να με πετύχουν!
Πολύ καλό αυτό, δεν το γνώριζα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
είχες κάνει κράτηση για το ξενοδοχείο από το ίδιο site? το πρόβλημά μου είναι ότι από την τράπεζα δε μπορούν να μου πουν από πού εγινε η απόπειρα, μόνο ότι προσπάθησαν να αγοράσουν προϊον από εταιρεία ηλεκτρονικού εμπορίου που εδρευει στις ΗΠΑ.
Την ίδια ενημέρωση είχα κι εγώ, δεν μου είπαν ποιος το επιχείρησε αλλά είχα χρησιμοποιήσει την κάρτα μου στο Βέλγιο μόνο για ξενοδοχείο και στο duty free. Μάλλον απ' το ξενοδοχείο έγινε η δουλειά. Ναι από το ίδιο site, αλλά παίζει ρόλο; Κάθε φορά που δίνω αριθμό κάρτας, αναλαμβάνω κάποιο ρίσκο. Τουλάχιστον εντοπίζεται η ενδεχόμενη διαρροή και ενημερώνεσαι.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Την ίδια ενημέρωση είχα κι εγώ, δεν μου είπαν ποιος το επιχείρησε αλλά είχα χρησιμοποιήσει την κάρτα μου στο Βέλγιο μόνο για ξενοδοχείο και στο duty free. Μάλλον απ' το ξενοδοχείο έγινε η δουλειά. Ναι από το ίδιο site, αλλά παίζει ρόλο; Κάθε φορά που δίνω αριθμό κάρτας, αναλαμβάνω κάποιο ρίσκο. Τουλάχιστον εντοπίζεται η ενδεχόμενη διαρροή και ενημερώνεσαι.
αυτό που κατάλαβα εγώ από αυτά που διάβασα και από αυτά που μου είπαν είναι ότι πιθανότατα το κενό ασφαλείας να εντοπίζεται στη μεταφορά των δεδομένων κατά την κράτηση. Αν δεις, άλλωστε, τα faq της booking, πουθενά δεν αναφέρεται στο θέμα της ασφάλειας αν οι συναλλαγές που κάνεις είναι απόλυτα ασφαλείς. Το μόνο που τονίζεται είναι ότι τα στοιχεία δεν τα κρατάει η booking, αλλά τα μεταφέρει απ'ευθειας στο ξενοδοχείο ( θέλοντας να πεταξει από πάνω της τις ευθύνες για παρόμοια περιστατικά). Το μόνο σίγουρο είναι ένα: ούτε η booking ουτε τα ξενοδοχεία προσπαθούν να χρεώσουν παράνομα την κάρτα, δε θα το έκαναν ποτέ. Η δουλειά γίνεται από τρίτους που προφανώς έχουν αντιληφθεί το υπάρχον κενό σφαλείας.

στην περίπτωση σου η ακύρωση της κάρτας έγινε πριν το ταξίδι? ενημέρωσε τη booking ότι δεν είναι ενεργή? από τη μια λέω να μην τους πω τιποτα, από την άλλη λέω ότι μπορεί καποιος να την προεγκρίνει (έχω κλεισει 4 ξενοδοχεία, σε διάφορα σημεία της βουλγαρίας) και να μεινω χωρίς δωματιο. Αν βέβαια καλέσω τη booking θα μου ζητήσουν νέα κάρτα - που δεν έχω προς το παρόν- και τότε μπορεί πάλι να ακυρωθούν οι κρατήσεις. Νομίζω, όμως, ότι μπορώ να το διαπραγματευτώ κάπως και να εγγυηθούν ανευ κάρτας τις κρατήσεις μου, αν και σίγουρα δε μπορω να αποδειξω ότι η κακόβουλη ενέργεια οφείλεται σε δικό τους κενό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.791
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom