υποπτη κινηση καρτας και κρατησεις booking

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Την ίδια ενημέρωση είχα κι εγώ, δεν μου είπαν ποιος το επιχείρησε αλλά είχα χρησιμοποιήσει την κάρτα μου στο Βέλγιο μόνο για ξενοδοχείο και στο duty free. Μάλλον απ' το ξενοδοχείο έγινε η δουλειά. Ναι από το ίδιο site, αλλά παίζει ρόλο; Κάθε φορά που δίνω αριθμό κάρτας, αναλαμβάνω κάποιο ρίσκο. Τουλάχιστον εντοπίζεται η ενδεχόμενη διαρροή και ενημερώνεσαι.
Ειχα ιδια περιπτωση,πριν 2 χρονια.Μου τηλεφωνησε το τμημα ασφαλειας της τραπεζας,οτι χρησιμοποιησαν την καρτα μου για εισιτηρια για Αιγυπτο.Και οταν ηρθε ο λογ/σμος,ειδα,οτι η κρατηση εγινε απο την Ατλαντα(αυτο μαλλον τους φανηκε περιεργο)Την καρτα μου την χρησιμοποιω,οπως εσεις,για αεροπορικα,για ξενοδοχεια κλπ.
Η υποκλοπη αριθμων καρτων μπορει να γινει απο παντου,ακομα και απο την τραπεζα,και απο οσους ειπατε πιο πανω.Το θεμα,ειναι,αν αναγνωριζει η τραπεζα,οτι δεν κανετε εσεις την συναλλαγη και οτι εγινε υποκλοπη,για να μην σας χρεωσει το χρηματικο ποσο αυτο.(πρεπει να διαβασω καλα την συμβαση-εκτος αν το γνωριζει καποιος αλλος να απαντησει)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Η διαρροή έγινε μετά το ταξίδι. Xρησιμποιώ πιστωτική συνέχεια πάνω από 10 χρόνια, είναι η πρώτη φορά που έτυχε στραβή και τα αντανακλαστικά της τράπεζας με κάνουν να νιώθω ακόμη πιο ασφαλής. Το από που έγινε η στραβή δεν με απασχολεί, θα με απασχολούσε αν η τράπεζα με άφηνε εκτεθειμένη στον κάθε απατεώνα. Η μόνη μου δυσκολία ήταν το πόσο γρήγορα θα είχα στα χέρια μου τη νέα κάρτα, καθώς πήγα Δανία και χωρίς κάρτα με chip and pin είναι αδύνατο να κινηθείς ή να βγάλεις ειστιτήρια. Την πήρα σε μια εβδομάδα κι όλα καλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Η υποκλοπη αριθμων καρτων μπορει να γινει απο παντου,ακομα και απο την τραπεζα,και απο οσους ειπατε πιο πανω.Το θεμα,ειναι,αν αναγνωριζει η τραπεζα,οτι δεν κανετε εσεις την συναλλαγη και οτι εγινε υποκλοπη,για να μην σας χρεωσει το χρηματικο ποσο αυτο.(πρεπει να διαβασω καλα την συμβαση-εκτος αν το γνωριζει καποιος αλλος να απαντησει)
Προφανώς. Η τράπεζά μου όταν με ενημέρωσε μου επισήμανε να τσεκάρω αν έχω καμία άλλη ύποτη χρέωση σε λογαριασμό που θα έρθει και να τους ενημερώσω. Δεν είχα κάτι.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
λαθος μου για το ότι δεν αναφερονται θεματα ασφαλειας συναλλαγών στη booking.
συγκεκριμένα:Booking.com uses a secure connection for your booking:
  • Your personal data and credit card details are encrypted.
  • Our secure server uses ‘Secure Socket Layer’ (SSL) technology, the online industry’s standard.
  • Our SSL certificate has been issued by Thawte.
παρόλα αυτά θεωρώ ότι η υποκλοπή εγινε κατά τη διάρκεια των κρατήσεων , καθώς η αμέσως προηγούμενη συναλλαγή μου ήταν αρκετές μέρες πριν στη groupon, το σύστημα της οποίας εμπιστεύομαι πολυ.

Οι τρεις κανόνες που ακολουθούν οι τράπεζες είναι: 1. από πού γίνονται οι συναλλαγές (βέβαια εμένα ούτε μου είπαν από ποια χώρα έγιναν ούτε άλλες φορές που χρησιμοποιησα αλλη καρτα στο εξωτερικο είχα θεμα με blocking) 2. τα μεγάλα ποσά είναι πάντα ύποπτα ειδικά όταν γίνει απανωτή συναλλαγή μετά από ένα μικροποσό (όπως στην περίπτωση μου, που αν η συναλλαγή του 1 ευρώ περνούσε, στανταρ θα γινόταν απανωτά άλλη των 1000, π΄χ.) 3. τι είδους συναλλαγές γίνονται (αν π.χ. εγώ χρησιμοποιώ την κάρτα μόνο για να ψωνίζω από το μαρινόπουλο και ξαφνικά φανεί αγορά διαμαντιών, ε είναι ύποπτο, θέλει μια προέγκριση!). Και πάλι , βεβαια, το σύστημα ασφαλείας μου φάνηκε αρκετά 'εξυπνο' , αφού 'μπλόκαρε' συναλλαγή αξίας 1 ευρώ, τίποτα το ύποπτο, δηλαδή! Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως υπέκλεψαν τα πάντα, εκτός από το όνομα π.χ. ή τον κωδικό cv2. Ειναι πιθανό αυτό?

Τώρα, σε περίπτωση που η τράπεζα δεν αντιληφθεί την κακόβουλη ενέργεια, αυτή πραγματοποιηθεί και εσύ αμφισβητήσεις κατόπιν τη συναλλαγή, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι η τράπεζα σου επιστρέφει το ποσό. Γι'αυτό , άλλωστε, 'καιγονται' να σε ενημερώσουν και να στην ακυρώσουν!

Να πω ότι στην περίπτωση μου η ύποπτη κίνηση έγινε αντιληπτή σαββατο πρωί. Μολις είχα βγει για ψωνια, κανοντας αναληψη απο ατμ. Γυρναω, βρισκω αναπάντητη στο σταθερό. Ξανακαλούν, δεν το προλαβαινω.Δεν το ψαχνω ιδιαιτερα. Το βραδυ , παω να χρησιμοποιησω την κάρτα, μου βγαζει 'ακυρη'. Περνω την τραπεζα και μου λενε πως την μπλοκαραν μιας και δε με εβρισκαν, με προστατευσαν , δηλαδή. Ηταν 100% σιγουροι ότι δεν είχα κάνει εγώ τη συναλλαγη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
παρόλα αυτά θεωρώ ότι η υποκλοπή εγινε κατά τη διάρκεια των κρατήσεων , καθώς η αμέσως προηγούμενη συναλλαγή μου ήταν αρκετές μέρες πριν στη groupon, το σύστημα της οποίας εμπιστεύομαι πολυ.
Θα είχε βουήξει το internet αν υπήρχε κενό ασφαλείας στη booking. Γιατί να τα ρίχνουμε σε μια εταιρεία που έχει αποδείξει ότι είναι σοβαρή και προστατεύει τους πελάτες της κι όχι σε ένα μ@@κα υπάλληλο του ξενοδοχείου που μπήκε στα μέιλ του ξενοδοχείου κι επιχείρησε την απατεωνιά;
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Θα είχε βουήξει το internet αν υπήρχε κενό ασφαλείας στη booking. Γιατί να τα ρίχνουμε σε μια εταιρεία που έχει αποδείξει ότι είναι σοβαρή και προστατεύει τους πελάτες της κι όχι σε ένα μ@@κα υπάλληλο του ξενοδοχείου που μπήκε στα μέιλ του ξενοδοχείου κι επιχείρησε την απατεωνιά;
γιατι ο τροπος που εγινε η απόπειρα δείχνει κάποιον που ξερει τι κανει. δε θεωρω ότι είναι ουτε η μπουκινγκ ουτε το ξενοδοχειο, αλλά καποιο 'κορακι' που από τις απανωτες συναλλαγες που εκανα κατάφερε κάτι να υποκλέψει. Και συμφωνω οτι η booking είναι τρομερή σε θέματα ποιότητας εξυπηρετησης πελατών , αλλά στα θέματα χρησης της κάρτας, δεν εμπλεκεται και τονιζει ότι πρεπει ο πελάτης να συνεννοηθει με το ξενοδοχειο σε διαφορες περιπτωσεις.

The hotel has charged my credit card, what should I do?
ar_ec.bstatic.com_static_img_transparent_85e02501df1560d359a473f544224481a83c9aa7.png
Booking.com does not charge your credit card - Please check the payment conditions in your confirmation email to ensure the charge is not just part of the hotel’s reservation policy. If you feel you have been charged incorrectly, please contact the hotel directly.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Εννοείς το ότι διέρρευσαν τα στοιχεία μου και επιχειρήθηκε απατεωνιά στο Βέλγιο όπου έκλεισα τη διαμονή μου και το ότι διέρρευσαν τα στοιχεία σου και επιχειρήθηκε απατεωνιά από τη Βουλγαρία όπου έκλεισες τη διαμονή σου αποδεικνύει ότι υπάρχουν "κοράκια"με διεθνή δράση που υποκλέπτουν τα στοιχεία κατά τη μεταφορά δεδομένων από τη booking;;; Και ασχολούνται με τα μονόευρα τα "κοράκια";;; Αν ήμουν "κοράκι" στη θέση τους θα τη χρέωνα χιλιάρικα. Ερασιτέχνης και πιθανόν ανήλικος θα ασχολούνταν με μικροποσά.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Εννοείς το ότι διέρρευσαν τα στοιχεία μου και επιχειρήθηκε απατεωνιά στο Βέλγιο όπου έκλεισα τη διαμονή μου και το ότι διέρρευσαν τα στοιχεία σου και επιχειρήθηκε απατεωνιά από τη Βουλγαρία όπου έκλεισες τη διαμονή σου αποδεικνύει ότι υπάρχουν "κοράκια"με διεθνή δράση που υποκλέπτουν τα στοιχεία κατά τη μεταφορά δεδομένων από τη booking;;; Και ασχολούνται με τα μονόευρα τα "κοράκια";;; Αν ήμουν "κοράκι" στη θέση τους θα τη χρέωνα χιλιάρικα. Ερασιτέχνης και πιθανόν ανήλικος θα ασχολούνταν με μικροποσά.
όχι, μόνο αυτά δεν εννοώ. Εννοώ ότι κάποιος υπεκλεψε δεδομένα, καμία διαρροή, φυσικά, αλιμονο, όχι από Βελγιο και Βουλγαρια, απλά κάποιος χακερ που καταφερε να το κανει, και δοκιμαστικά, για να δει αν είναι ολα οκ, αν ειναι η καρτα ενεργη κλπ, έκανε μια μικρη συναλλαγη πριν ακολουθησει αλλη μεγαλυτερη. Εσυ πιστευεις δλδ ότι αυτος που πηρε τα στοιχεια μου το έκανε μόνο για να αγοράσει κάτι αξίας 1 ευρώ από τις ΗΠΑ? Γιατι δε βγηκε εξω να ζητιανέψει καλύτερα? κανένας υπάλληλος ξενοδοχείων, εξυπνος ή χαζός, δε θα έπαιρνε στοιχεία πιστωτικής πελάτη από τη booking για να χρεωσει παρανομα την κάρτα και μάλιστα στα κρυφα (δε φαινεται χρεωση απο ξενοδοχειο)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
όχι, μόνο αυτά δεν εννοώ. Εννοώ ότι κάποιος υπεκλεψε δεδομένα, καμία διαρροή, φυσικά, αλιμονο, όχι από Βελγιο και Βουλγαρια, απλά κάποιος χακερ που καταφερε να το κανει, και δοκιμαστικά, για να δει αν είναι ολα οκ, αν ειναι η καρτα ενεργη κλπ, έκανε μια μικρη συναλλαγη πριν ακολουθησει αλλη μεγαλυτερη. Εσυ πιστευεις δλδ ότι αυτος που πηρε τα στοιχεια μου το έκανε μόνο για να αγοράσει κάτι αξίας 1 ευρώ από τις ΗΠΑ? Γιατι δε βγηκε εξω να ζητιανέψει καλύτερα? κανένας υπάλληλος ξενοδοχείων, εξυπνος ή χαζός, δε θα έπαιρνε στοιχεία πιστωτικής πελάτη από τη booking για να χρεωσει παρανομα την κάρτα και μάλιστα στα κρυφα (δε φαινεται χρεωση απο ξενοδοχειο)
Μάλλον δεν έγινε αντιληπτό. Εμένα με ενημέρωσε η τράπεζα ότι η διαρροή των στοιχείων μου έγινε από Βέλγιο και από εκεί επιχειρήθηκε να χρεωθεί η κάρτα μου. Προφανώς και αν ήταν υπάλληλος του ξενοδοχείου δεν θα το επιχειρούσε από τον υπολογιστή του ξενοδοχείου. Καλά, γιατί να μην τα πάρει τα στοιχεία, έξυπνος ή χαζος;
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μάλλον δεν έγινε αντιληπτό. Εμένα με ενημέρωσε η τράπεζα ότι η διαρροή των στοιχείων μου έγινε από Βέλγιο και από εκεί επιχειρήθηκε να χρεωθεί η κάρτα μου. Προφανώς και αν ήταν υπάλληλος του ξενοδοχείου δεν θα το επιχειρούσε από τον υπολογιστή του ξενοδοχείου. Καλά, γιατί να μην τα πάρει τα στοιχεία, έξυπνος ή χαζος;
εμένα γιατί, παρά το γεγονός ότι τους πίεσα πολύ , δε μου είπαν από πού πήγε να γίνει η συναλλαγή , παρά μονο ότι η εταιρεία με το προιον εδρευει ΗΠΑ? Και ανέφερα ότι έκανα κρατησεις για Βουλγαρια, αν μπορουν να δουν ότι απο εκεί πήγε να γίνει η χρέωση, πάλι μου είπαν πως αυτό δε μπορούν να το δουν. Μαλλον με δουλευουν.

Το booking , παρολο που δειχνει ότι δεν ανακατευεται με θέματα καρτων κλπ και πάντα ζητά επικοινωνία με το ξενοδοχείο όταν υπάρχει θέμα, θέτει γενικά πολύ αυστηρούς κανόνες στα ξενοδοχεία. Από προηγούμενη κράτηση έχω καταλάβει ότι δεν έχει ο κάθε υπάλληλος πρόσβαση στα στοιχεία των πελατών-κρατήσεων. Τα χειριζονται κάποιοι, οι υπεύθυνοι, ιδιοκτήτες κλπ, που έχουν επαφή με booking και πελάτες. Οι άλλοι απλά ενημερώνονται. Αν ήταν τόσο εύκολο να πάρει κάποιος υπάλληλος τα στοιχεία καρτών των πελατών, θα είχαν βρεθεί πάμπολλοι να το κάνουν .
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η κλοπή των στοιχείων της κάρτας μπορεί να έχει γίνει από οπουδήποτε. Όχι μόνο από το internet, αλλά και από ένα μαγαζί στην Ελλάδα και να σταλούν (π.χ. από έναν υπάλληλο του μαγαζιού) τα στοιχεία για χρήση στο εξωτερικό. Αν και φαντάζει εξαιρετικά ανασφαλές όλο αυτό, ο κίνδυνος εν τέλει δεν είναι μεγαλύτερος από το να χάσουμε ή να μας κλέψουν το πορτοφόλι. Μάλλον δε ο κίνδυνος είναι αρκετά μικρότερος γιατί σε περίπτωση αμφισβήτησης συναλλαγών πιστωτικής κάρτας από τον κάτοχό της, συνήθως η τράπεζα - εκτός εαν διαγνώσει δόλο - αναλαμβάνει αυτή το κόστος των συναλλαγών αυτών. Οι συναλλαγές αυτές είναι ασφαλισμένες από τις τράπεζες γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα υπήρχε κίνδυνος γενικότερης φοβίας στην χρήση πιστωτικών καρτών με τεράστια χασούρα για αυτές.
Προσωπικά μου έχει συμβεί να γίνουν αγορές από την πιστωτική μου κάρτα αξίας περίπου 1000 ευρώ από Αμερική, στην οποία δεν είχα ταξιδέψει το διάστημα εκείνο. Έστειλα σχετική επιστολή στην τράπεζα, η οποία και εκάλυψε το ποσό. Επίσης γνωστή μου ύστερα από έναν μήνα που εγύρισε από ταξίδι στην Αγγλία χρεώθηκαν στην πιστωτική της 3-4 δοσοληψίες, η πρώτη εκ των οποίων ήταν του 1 ευρώ. Το σύστημα αυτό (του 1 ευρώ) συνηθίζεται και είναι καθαρά δοκιμαστικό για να επιβεβαιώσουν οι κλέφτες ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν άφοβα την κάρτα. Για τον λόγο αυτό και οι τράπεζες παρακολουθούν ακόμα και τέτοιες ύποπτες συναλλαγές. Και στην περίπτωση αυτή η τράπεζα κάλυψε το ποσό.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Η κλοπή των στοιχείων της κάρτας μπορεί να έχει γίνει από οπουδήποτε. Όχι μόνο από το internet, αλλά και από ένα μαγαζί στην Ελλάδα και να σταλούν (π.χ. από έναν υπάλληλο του μαγαζιού) τα στοιχεία για χρήση στο εξωτερικό. Αν και φαντάζει εξαιρετικά ανασφαλές όλο αυτό, ο κίνδυνος εν τέλει δεν είναι μεγαλύτερος από το να χάσουμε ή να μας κλέψουν το πορτοφόλι. Μάλλον δε ο κίνδυνος είναι αρκετά μικρότερος γιατί σε περίπτωση αμφισβήτησης συναλλαγών πιστωτικής κάρτας από τον κάτοχό της, συνήθως η τράπεζα - εκτός εαν διαγνώσει δόλο - αναλαμβάνει αυτή το κόστος των συναλλαγών αυτών. Οι συναλλαγές αυτές είναι ασφαλισμένες από τις τράπεζες γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα υπήρχε κίνδυνος γενικότερης φοβίας στην χρήση πιστωτικών καρτών με τεράστια χασούρα για αυτές.
Προσωπικά μου έχει συμβεί να γίνουν αγορές από την πιστωτική μου κάρτα αξίας περίπου 1000 ευρώ από Αμερική, στην οποία δεν είχα ταξιδέψει το διάστημα εκείνο. Έστειλα σχετική επιστολή στην τράπεζα, η οποία και εκάλυψε το ποσό. Επίσης γνωστή μου ύστερα από έναν μήνα που εγύρισε από ταξίδι στην Αγγλία χρεώθηκαν στην πιστωτική της 3-4 δοσοληψίες, η πρώτη εκ των οποίων ήταν του 1 ευρώ. Το σύστημα αυτό (του 1 ευρώ) συνηθίζεται και είναι καθαρά δοκιμαστικό για να επιβεβαιώσουν οι κλέφτες ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν άφοβα την κάρτα. Για τον λόγο αυτό και οι τράπεζες παρακολουθούν ακόμα και τέτοιες ύποπτες συναλλαγές. Και στην περίπτωση αυτή η τράπεζα κάλυψε το ποσό.
πολυ χρησιμα όλα αυτά που λες! δεν ηξερα καθολου ότι από κάποιο μαγαζί , π.χ. , που πλήρωσες με πιστωτικη, μπορεί αργότερα να υπάρξει δόλος. Νόμιζα ότι εφόσον περνάει η κάρτα στο μηχάνημα, βγαίνει η απόδειξη, κοιτάς το ποσό και υπογράφεις, το θέμα τελειώνει. Δεν ήξερα ότι μένουν στοιχεία της κάρτας στο τερματικό τα οποία πιθανώς και αργότερα να ξαναχρησιμοποιηθούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.791
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom