Γαλλία φαγητό στο Παρίσι

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν έχω άποψη, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τα KFC στο Παρίσι. Αλλά παντού χάλια είναι, γιατί να μην είναι ΚΑΙ στο Παρίσι το ίδιο χάλια;


Γιατί θα έπρεπε να ξέρουμε το BO&MIE, είναι κάτι ιδιαίτερο πέρα από μια Boulangerie στο κέντρο πολύ βολική για τους τουρίστες; Δε σου έχω εξηγήσει ότι δεν τρώμε ποτέ τίποτα στα διαμερίσματα 1 & 2; :)
Το γράφω γιατί είναι αρκετά γνωστό με μεγάλη κατανάλωση. Αλλά από όπου και να φάγαμε όλα ήταν κρύα.

Τα kfc είναι τα καλύτερα, μετά από τα Wendy's.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για τους φρεντοεσπρεσο εξαρτημένους, υπάρχει ελληνικό καφέ που φτιάχνει φρεντο εσπρέσο, φρεντο καπουτσίνο, φραπέ και ελληνικό. Είναι στη Μονμαρτη κι έχει μπόλικα φαγάδικα τριγύρω σχετικά φτηνά για Γαλλία. Μιλάνε ελληνικά στο μαγαζί και γενικά σε ολόκληρο το δρόμο εκεί σχεδόν σίγουρα θα ακούσετε ελληνικά, είναι τελείως τουριστική περιοχή.

Yorgaki
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Α, ολα κι όλα, στη rue de martyrs εγώ πάω μόνο στη salle du bar tabac :)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Θα σας πω τι έκανα όταν πήγα Παρίσι κι έκατσα σχεδόν μήνα. Το πρωί έτρωγα διπλό πρωινό στο ξενοδοχείο που περιλαμβανόταν στην τιμή του δωματίου. Κατά τη διάρκεια της ημέρας καθόμουν σε τουλάχιστον 2 με 3 διαφορετικά καφέ όπου εκτός από εσπρέσο ή ένα ποτήρι κρασί έπαιρνα -μόνο τη μια φορά βέβαια- και μια μπαγκέτα (τεράστια με ζαμπόν ή πατέ). Στους μικρούς φούρνους τσιμπολογούσα καμιά φορά eclair ή mille-feuille για απογευματινό ενώ το βράδυ, αν πεινούσα, πήγαινα ή σε μια πιτσαρία, ή σ΄ένα μεξικάνικο. Φυσικά φαλάφελ στην περιοχή του Μαρέ, κρέπα στο χέρι στη Μονμάρτρη και μια φορά steak au poivre σε γαλλικό μπιστρό. Με αυτό τον τρόπο το φαγητό δεν κόστισε πολύ και το κατευχαριστήθηκα!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Όταν έγραφα για το Παρίσι στο θέμα με τις γαλλικές πόλεις, ξέχασα να κάνω μία αναφορά σε ένα ελληνικό εστιατόριο, το tzeferakos στην quartier Latin. Το αναφέρω κυρίως για άτομα που μένουν στο Παρίσι και ψάχνουν ελληνικό σπιτικό φαγητό. Είναι πολύ καλό. Αν το διαβάσετε ποτέ να ξέρετε ότι σας έχω στείλει πολύ κόσμο από όλη την υφήλιο. Όλοι έχουν να πουν τα καλύτερα.
TZEFERAKOS, Paris - Quartier Latin - Restaurant Reviews, Photos & Phone Number - Tripadvisor

Σε Έλληνες τουρίστες εννοείται πως προτείνω γαλλική ή οποιαδήποτε άλλη κουζίνα αντί αυτού.
Ήταν δίπλα στο ξενοδοχείο μας και περπατώντας να βρούμε το Πάνθεον μου ήρθε μυρωδιά από γεμιστά. Ρωτάω τη φίλη μου αν της μύρισαν τα γεμιστά ή όντως είναι η ιδέα μου, να δεις που και οι Παριζιανοι κάποιο παρόμοιο φαγητό θα έχουν... δεν ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα συνεχίσαμε τη βολτα μας, την επόμενη μέρα παλι τα ίδια, μυρωδιές στη Rue Monge κι έτσι είδαμε το ελληνικο του όνομα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν θέλετε να φάτε κάτι πολύ οικονομικό στη Γαλλία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή Too good to go (υπάρχει και σε άλλες χώρες Δανία, Ελβετία, Αυστρία, Η.Β., Καναδά και σε αρκετές πολιτείες της Αμερικής). Στην ουσία αγοράζεις από μαγαζιά που πωλούν τρόφιμα (φούρνους, κρεπερί, φαστ φουντ, εστιατόρια, σουπερμαρκετ κλπ.) μια σακούλα με προϊόντα (π.χ. των 5 ή των 12 ευρώ) που λήγουν σε λίγες μέρες ή που δεν μπορούν να πουληθούν την επομένη μέρα (π.χ. αρτοσκευάσματα). Επίλεγεις κάποιο από τα μαγαζιά που σου βγάζει στο χάρτη κοντά σου και πας και την παραλαμβάνεις χωρίς να ξέρεις τι έχει μέσα. Συνήθως είναι προϊόντα πολλαπλάσιας αξίας από τα λεφτά που έδωσες αλλά μπορεί ας πούμε η σακούλα των 5 ευρώ να έχει πράγματα αξίας 7 ευρώ. Προσωπικά δεν τη χρησιμοποιώ απλά το ρίχνω σαν ιδέα για κάποιον με στενό budget που θέλει εξοικονομήσει χρήματα από το φαγητό σε ένα ταξίδι στο Παρίσι.

Ρωτάω τη φίλη μου αν της μύρισαν τα γεμιστά ή όντως είναι η ιδέα μου, να δεις που και οι Παριζιανοι κάποιο παρόμοιο φαγητό θα έχουν...
Έχει και στη Γαλλία tomates farcies που είναι κάτι παρόμοιο με τα ελληνικά γεμιστά.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα σε όλους. Μπορείτε να μου προτείνετε φαγητό σε στυλ ταβέρνας περίπου 20 ευρώ το άτομο ή fast food που μπορώ να δοκιμάσω γαλλικά φαγητά αλλά και φθηνά?
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
457
Καλησπέρα σε όλους. Μπορείτε να μου προτείνετε φαγητό σε στυλ ταβέρνας περίπου 20 ευρώ το άτομο ή fast food που μπορώ να δοκιμάσω γαλλικά φαγητά αλλά και φθηνά?
Δεν νομίζω να βρίσκεις κάτι στα 20 ευρώ σε εστιατόριο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Τώρα για fast food, μπορείς να βρεις αλλά εκεί δεν μιλάμε για γαλλικό φαγητό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους. Μπορείτε να μου προτείνετε φαγητό σε στυλ ταβέρνας περίπου 20 ευρώ το άτομο ή fast food που μπορώ να δοκιμάσω γαλλικά φαγητά αλλά και φθηνά?
Welcome on the website of the restaurant Polidor
Με 20-25€. Έχει και κάποια set menu αλλά σε περιορίζουν σε επιλογές. Το μοσχαράκι μπουργκινιόν είναι κορυφαίο σε αυτο το μαγαζί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σε όλους. Μπορείτε να μου προτείνετε φαγητό σε στυλ ταβέρνας περίπου 20 ευρώ το άτομο ή fast food που μπορώ να δοκιμάσω γαλλικά φαγητά αλλά και φθηνά?
Με 20€ μόνο κρέπες ή κανένα croissant, quice Lorraine, croque Monsieur ή Madam κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom