φλωρεντια βερονα βενετια

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Λοιπόν, κλείνω Φλωρεντία στο Il Perseo. Βλεπω πολυ καλες κριτικες και 137/βραδια ειναι καλα θεωρω.
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Καλησπερα και παλι!!! Εχουμε κανονισμενα αεροπορικα και ξενοδοχεια για Βενετια-Βερονα-Φλωρεντια.
1) Χρειαζεται να κλεισουμε και εισοδους σε μουσεια απο τωρα; Γιατι λιγο χλωμο να ξερω σημερα με ποια σειρα θα τα παω η αν πχ βρεχει και θελω να παω αλλη μερα....
2) τα τρενα απο τη μια περιοχη στην αλλη τα κλεινω κι αυτα τωρα η επιτοπου;
3) Συναδελφοι που εχουν παει Φλωρεντία ειπαν ο ενας οτι οι 4 νυχτες ειναι πολλες κι η αλλη οτι δεν της αρεσε καθολου. Εβαλα τοσες μπας κι αξιωθουμε και κανουμε μονοημερη Σιενα - Σαν Τζιμινιανο. Αν εκανα βλακεια, να ακυρωσω τη μια νυχτα και να παω πχ Ρωμη απ οπου κι αναχωρουμε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Η συνάδελφος σου πήγε κάτω απο κακές συνθήκες μάλλον. Η Φλωρεντια είναι όνειρο και θέλει μέρες.
Κλείσε το Ufizzi τηλεφωνικά και δεν πληρώνεις τίποτα εκ των προτέρων. Αν έχεις αμφιβολία, κράτηση 2 διαφορετικές μέρες και πήγαινε τη μια, δεν έχεις κανένα πέναλτι. Αν δεν κλείσεις, ετοιμάσου για 3ωρη αναμονή. Μη βάλεις Ρώμη γιατί θα ξενερώσεις, το λέω γιατί δε με τρελαίνει βέβαια.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.394
1) Χρειαζεται να κλεισουμε και εισοδους σε μουσεια απο τωρα; Γιατι λιγο χλωμο να ξερω σημερα με ποια σειρα θα τα παω η αν πχ βρεχει και θελω να παω αλλη μερα..
Ναί για να αποφύγεις τις συνήθως τεράστιες ουρές. Εκτός αν πληρώσεις επιτόπου υπερδιπλάσιο εισητήριο για να τις αποφύγεις όπως αναγκάστηκα να πληρώσω εγώ στο uffizi. Επίσης αν βρέχει είναι ιδανική επιλογή η επίσκεψη σε ένα μουσείο. Τι θα κάνεις? Θα γυρνάς υπό βροχή στην πόλη?

τα τρενα απο τη μια περιοχη στην αλλη τα κλεινω κι αυτα τωρα η επιτοπου;
Τα κλείνεις από τώρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

3) Συναδελφοι που εχουν παει Φλωρεντία ειπαν ο ενας οτι οι 4 νυχτες ειναι πολλες κι η αλλη οτι δεν της αρεσε καθολου. Εβαλα τοσες μπας κι αξιωθουμε και κανουμε μονοημερη Σιενα - Σαν Τζιμινιανο. Αν εκανα βλακεια, να ακυρωσω τη μια νυχτα και να παω πχ Ρωμη απ οπου κι αναχωρουμε;
Το αν αξίζει η Φλωρεντία είναι ένα ερώτημα το οποίο στην πραγματικότητα δεν έχει απάντηση διότι είναι θέμα γούστου.Οπότε.. Παράδειγμα εγώ ξετρελάθηκα με την Σιέννα.
Αν τελικά κλείσεις τελευταίο βράδυ στην Ρώμη φρόντισε να είσαι κέντρο η κάπου με άμεση πρόσβαση στο μετρό. Διότι περιφερειακά έχει σημεία που είναι πιο άσχημα και από τα χειρότερα της Αθήνας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το αν αξίζει η Φλωρεντία είναι ένα ερώτημα το οποίο στην πραγματικότητα δεν έχει απάντηση διότι είναι θέμα γούστου..
Οχι, οχι, οχι. Αν σε ρωταγε καποιος αν αξιζει ο Παρθενωνας ετσι θα απαντουσες? Οτι ειναι θεμα γουστου? Φυσικα και εχει απαντηση το ερωτημα, κατηγορηματικη κιολας: αξιζει κ παρααξιζει! Χωρις Ρωμη, Φλωρεντια, Βενετια δεν εχεις παει Ιταλια. Κι αν νομιζει καποιος οτι εχει παει χωρις αυτες απλα δεν πηρε μυρωδια. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Η πολη, ποθος που εκπληρωνεται για δεκάδες εκατομμυρια τουριστων ετησιως ειναι γεματη πολιτισμο και επιβαλλεται η επισκεψη σε αυτη. Αμεσως μετα τη Ρωμη βεβαιως και πριν τη Βενετια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μη βάλεις Ρώμη γιατί θα ξενερώσεις, το λέω γιατί δε με τρελαίνει βέβαια.
Ελπιζω να εννοεις για το ταξιδι του θεματος...οτι δεν ταιριαζει κ η Ρωμη..σωστα? Γιατι αν εννοεις κατι αλλο θα τα... ακουσεις...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.394
Οχι, οχι, οχι. Αν σε ρωταγε καποιος αν αξιζει ο Παρθενωνας ετσι θα απαντουσες? Οτι ειναι θεμα γουστου?
Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, έτσι θα απαντούσα! Με δεδομένο ότι δεν τον γνωρίζω για να ξέρω τις προτιμήσεις του. Δεν θα αναλύσω τους λόγους για να μην βγω εκτός θέματος. Ελπίζω να μπορέσω να το κάνω με κάποια άλλη ευκαιρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Ελπιζω να εννοεις για το ταξιδι του θεματος...οτι δεν ταιριαζει κ η Ρωμη..σωστα? Γιατι αν εννοεις κατι αλλο θα τα... ακουσεις...
Δε βαριεσαι, ας τα ακούσω: δε μ' αρεσει και τόσο. Αυτό δε σημαίνει ότι θα την αποφύγω του χρόνου, που κανόνισε το βλαστάρι μου με τους φίλους του να δουν τα επιτεύγματα των Ρωμαίων...Μόνη μου ελπίδα να τους θυμισω τον Πελοποννησιακό πόλεμο και να θελήσουν να βρεθούμε για εποπτεία στη Σικελία :haha:
 
Last edited:

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Samion πραγματικα αδημονουσα για τα σχολια σου.....
Προσωπικα, και μονο στο ακουσμα της Φλωρεντιας τρελαινομαι, απλως ετυχε να με γειωσουν 2 ανθρωποι σε 5 λεπτα και αρχισαν οι αμφιβολιες μου....
Οσο για τη βροχη, πιο πολυ αναφερομουν εχοντας τη Βενετια στο μυαλο μου παρα τη Φλωρεντια. Θα παρω λοιπον να κλεισω και τα εναπομειναντα και ελπιζω να μη σας ζαλισω αλλο με το γαμηλιο μεχρι την περιγραφη μου.... :)
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Ξέρω ότι γίνομαι κουραστική, αλλά βλέποντας τη Βερόνα αναρωτιέμαι αν έκανα πατάτα κλείνοντας μόνο 1 νύχτα. Θα φύγουμε από Βενετία και, αν φτάσουμε πχ μεσημεράκι, ίσα που θα προλάβουμε να δούμε τα βασικά. Την επόμενη αναχωρούμε για Φλωρεντία. Μήπως, λοιπόν, αντί για 1 νύχτα Βερόνα και 4 Φλωρεντία, το σπάσω σε 2 Βερόνα και 3 Φλωρεντία; Είχα βάλει τόσες, γιατί αφενός είναι μεγάλη πόλη με πολλά να δεις, αφετέρου για να κάνουμε καμια εκδρομή Σιένα, χωρίς πίεση. Ίσως όμως, να είναι προτιμότερο να χαλαρώσω 1 βράδυ επιπλέον ενδιάμεσα παρά στο τέλος........... Τα φώτα σας. Μπερδεύομαι........
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ξέρω ότι γίνομαι κουραστική, αλλά βλέποντας τη Βερόνα αναρωτιέμαι αν έκανα πατάτα κλείνοντας μόνο 1 νύχτα. Θα φύγουμε από Βενετία και, αν φτάσουμε πχ μεσημεράκι, ίσα που θα προλάβουμε να δούμε τα βασικά. Την επόμενη αναχωρούμε για Φλωρεντία. Μήπως, λοιπόν, αντί για 1 νύχτα Βερόνα και 4 Φλωρεντία, το σπάσω σε 2 Βερόνα και 3 Φλωρεντία; Είχα βάλει τόσες, γιατί αφενός είναι μεγάλη πόλη με πολλά να δεις, αφετέρου για να κάνουμε καμια εκδρομή Σιένα, χωρίς πίεση. Ίσως όμως, να είναι προτιμότερο να χαλαρώσω 1 βράδυ επιπλέον ενδιάμεσα παρά στο τέλος........... Τα φώτα σας. Μπερδεύομαι........
Άστο έτσι. Το αρχικό σου σκεπτικό είναι σωστό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom