φοβος για τα αεροπλανα

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Καλό ταξίδι και μη ανησυχείς ,όλα θα πάνε καλά.
Ξέρω ότι μπορεί να τα ακούς σαν μπλά μπλά, αυτό .Αλλά ως fellow traveller με τρελό θέμα , στις πτήσεις από φόβο. Μπορώ να σου πω ότι ακόμα και σε τρελά κενά άερος ,καταιγίδες και χιονοθυελες δεν μασάνε τίποτα. Οπότε στον δυνατό άνεμο θα μασήσουν;
Το πολύ πολύ να κάνει κάποιον κύκλο στην εσχάτη των περιπτώσεων που μου έχει συμβεί στην Θεσσαλονίκη ... Οπότε μην ανησυχείς καθόλου παρέ 2-3 ανάσες, κατέβασε να βλέπεις κανένα αστείο βίντεο , ή κωμωδία για να σου προκαλεί Positive mindset και δεν θα πάρεις χαμπάρι για πότε θα φτάσεις!
Να μας στείλεις φωτογραφίες!
Θα στείλω αμε, ευχαριστώ πολύ!

Καλό ταξίδι και να μην ανησυχείς. Έχω κάνει πολλά ταξίδια στο Schiphol και κάποια με πολύ κακο καιρό. Κανένα πρόβλημα όμως. Γενικότερα όταν έχει πολύ καλό καιρό απλά δεν βγάζεις ζώνη. Κατά τα άλλα οι εταιρείες είναι όλες πολύ καλές ακόμα και οι low priced
Πετάω με KLM που έχω δει ότι θεωρείται καλή εταιρεία, πρόσφατα σε ένα άρθρο την έβγαζε κιόλας στις top 25 αεροπορικές του κόσμου, μόνο αυτό μου δίνει λίγη παρηγοριά, από την άλλη δεν ξέρω αν σημαίνει και κατι ουσιαστικά για την πτήση και τις καιρικές συνθήκες αυτό. Γενικά τις μέρες που θα είμαι εκεί δείχνει βροχες, μάλλον στάθηκα λιγο άτυχη, τουλάχιστον να μην βρέχει την μέρα που έχω κλείσει για τον κήπο keukenfon με τις τουλίπες μπας κ βγάλω καμία καλή φωτό.
 

fani b

Member
Μηνύματα
30
Likes
8
Πετάω με KLM που έχω δει ότι θεωρείται καλή εταιρεία, πρόσφατα σε ένα άρθρο την έβγαζε κιόλας στις top 25 αεροπορικές του κόσμου, μόνο αυτό μου δίνει λίγη παρηγοριά, από την άλλη δεν ξέρω αν σημαίνει και κατι ουσιαστικά για την πτήση και τις καιρικές συνθήκες αυτό. Γενικά τις μέρες που θα είμαι εκεί δείχνει βροχες, μάλλον στάθηκα λιγο άτυχη, τουλάχιστον να μην βρέχει την μέρα που έχω κλείσει για τον κήπο keukenfon με τις τουλίπες μπας κ βγάλω καμία καλή φωτό.
Και να βρέχει ακόμα ο ουρανός έχει φως. Όποτε θα βγουν και καλλιτεχνικές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν έχει πολύ δυνατό άνεμο υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν σοβαρές αναταράξεις κατά την προσγείωση και όταν το αεροπλάνο θα βρίσκεται σε χαμηλό υψόμετρο. Μπορεί ακόμα να μην μπορέσει να προσγειωθεί το αεροπλάνο με την πρώτη προσπάθεια και να ξανά ανέβει ψηλά ώστε να κάνει δεύτερη ή και τρίτη προσπάθεια. Μπορεί οι μισοί επιβάτες να κάνουν το σταυρό ή να προσεύχονται στον Αλλάχ και οι άλλοι μισοί να κλάσουν μέντες και να μείνουν παγωτό αλλά μην πτοηθείς, το αεροπλάνο θα προσγειωθεί με ασφάλεια. Καλή πτήση!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
468
Likes
1.533
Οι ισχυροι ανεμοι ή οι ριπες επηρρεαζουν το αεροπλανο αλλα μπαινουν πολλες παραμετροι στην εξισωση. Τα συγκεκριμενου τυπου αεροπλανα που πετανε εις τας Ευρωπας δεν ειναι ATR - 42 να γινονται φυλλο και φτερο οποτε μην αγχωνεσαι. Επισης οι σχεδιασμοι τον αεροδρομιων εμπεριεχουν δεδομενα για τις διευθυνσεις των ανεμων γιατι ειναι διαφορετικο να εχεις αντιθετους ανεμους και διαφορετικο να ειναι πλευρικοι στους διαδρομους Α/Γ και Π/Γ. Προφανως στη δευτερη περιπτωση θα εχει περισσοτερη ασταθεια στην Π/Γ και αισθηση αναταραξεων.

Οπως και να εχει σχεδιασε το ταξιδι σου και απολαυσε το, να θυμασαι παντα οτι τα πληρωματα δεν υπερβαινουν τα ορια υπολογιζοντας ολα τα δεδομενα, καιρο, αεροπλανο κτλ. Και θα επαναλαβω αλλη μια φορα, οτι το αεροπλανο ειναι , μακραν του δευτερου, το ασφαλεστερο μεταφορικο μεσο.

Υ.Γ Νομιζα οτι στη θητεια μου στην Π.Α τα ειχα δει ολα οσον αφορα τις αναταραξεις κτλ, αλλα οταν μια φορα βρεθηκα σε πτηση για Ικαρια με πολυ αερα, αναθεωρησα τα της ζωης.... :haha: :haha::haha:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αν έχει πολύ δυνατό άνεμο υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν σοβαρές αναταράξεις κατά την προσγείωση και όταν το αεροπλάνο θα βρίσκεται σε χαμηλό υψόμετρο. Μπορεί ακόμα να μην μπορέσει να προσγειωθεί το αεροπλάνο με την πρώτη προσπάθεια και να ξανά ανέβει ψηλά ώστε να κάνει δεύτερη ή και τρίτη προσπάθεια. Μπορεί οι μισοί επιβάτες να κάνουν το σταυρό ή να προσεύχονται στον Αλλάχ και οι άλλοι μισοί να κλάσουν μέντες και να μείνουν παγωτό αλλά μην πτοηθείς, το αεροπλάνο θα προσγειωθεί με ασφάλεια. Καλή πτήση!
Εσένα να σε πάρουμε μαζί να μας δίνεις θάρρος βρε! :lol:

Οπως και να εχει σχεδιασε το ταξιδι σου και απολαυσε το, να θυμασαι παντα οτι τα πληρωματα δεν υπερβαινουν τα ορια υπολογιζοντας ολα τα δεδομενα, καιρο, αεροπλανο κτλ. Και θα επαναλαβω αλλη μια φορα, οτι το αεροπλανο ειναι , μακραν του δευτερου, το ασφαλεστερο μεταφορικο μεσο.
Ναι ε? Ένα θα πω: Mayday, 23 σεζόν, 270 επεισόδια κ έπεται συνέχεια. Μιλάμε για πολύ ασφάλεια και φοβερές πιθανότητες επιβίωσης. Αν το συγκρίνεις βέβαια με το αυτοκίνητο, ΟΚ, ναι είναι πολύ ασφαλές

Υ.Γ Νομιζα οτι στη θητεια μου στην Π.Α τα ειχα δει ολα οσον αφορα τις αναταραξεις κτλ, αλλα οταν μια φορα βρεθηκα σε πτηση για Ικαρια με πολυ αερα, αναθεωρησα τα της ζωης.... :haha: :haha::haha:
Βρε παιδιά, λυπηθείτε μας εμάς τους πετοφοβικούς ! :lol:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και θα επαναλαβω αλλη μια φορα, οτι το αεροπλανο ειναι , μακραν του δευτερου, το ασφαλεστερο μεταφορικο μεσο.
Καλά και στην αρχή της ανακάλυψης του, όταν δεν ήταν τόσο ασφαλές και έπεφτε το ένα στα τρία, υπήρχαν πάρα πολλοί άνθρωποι που το χρησιμοποιούσαν μη έχοντας άλλη επιλογή να φτάσουν γρήγορα στον προορισμό τους. Τι να κάνουμε; Αν θες να φτάσεις γρήγορα και αγαπάς τα ταξίδια θα ρισκάρεις και λίγο.
 
Last edited:

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Παιδιά όλα καλά με την πτήση τελικά !!
Δεν είχε καθόλου αναταράξεις μόνο λίγες κατά την προσγείωση στο Αμστερνταμ που σήμερα είχε τρελό αέρα!!! Ελπίζω αύριο Κ από όσο είδα τον καιρό να έχει κόψει λίγο ο αέρας. Πάντως τώρα το θέμα που προέκυψε είναι με τα εισητηρία στα μέσα...από ότι είχα διαβάσει πριν το ταξίδι μπορείς να περνάς την πιστωτική σου κάρτα σε κάθε επιβίβαση Κ αποβιβαση από τραμ.. λεωφορείο κτλ Κ να χρεώνεται αντίστοιχα με την διαδρομή που κανείς...ωστόσο της εθνική την καρτα μου δεν την δέχεται...αλλά δοκίμασα με alpha bank Κ πέρασε...η χρέωση δεν έχει φανεί ακόμα ωστόσο...ξέρεις κάνεις με τα μέσα μεταφοράς τι παίζει; Να βγάλω εισιτήριο και από πού;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
468
Likes
1.533
Καλά και στην αρχή της ανακάλυψης του, όταν δεν ήταν τόσο ασφαλές και έπεφτε το ένα στα τρία, υπήρχαν πάρα πολλοί άνθρωποι που το χρησιμοποιούσαν μη έχοντας άλλη επιλογή να φτάσουν γρήγορα στον προορισμό τους. Τι να κάνουμε; Αν θες να φτάσεις γρήγορα και αγαπάς τα ταξίδια θα ρισκάρεις και λίγο.
Μιλας με γρίφους "γέροντα" και δε σε καταλαβαινω . Πλεον δεν ειμαστε στο μια φορα, αλλα στο 2024 που η αεροπλοΐα ειναι ασφαλεστατη ( επιμενω :haha: ) και ο κοσμος εχει εναλλακτικες τραινα, αυτοκινητα και λεωφορεια. Και με βαση τα στοιχεια, οχι τα ενστικτα, το ρισκο που ορθως αναφερεις ( γιατι ρισκο εχουμε και ενω ειμαστε πεζοι στο δρομο ) ειναι παρα πολυ πολυ πιο μικρο......
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom