φυλες ανα τον κόσμο

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ανοίγω αυτό το θέμα αφού δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και ξεκινάω...
P1011588.JPG
P1011590.JPG
P1011601.JPG
P1011604.JPG
P1011609.JPG
P1020133.JPG

P1020134.JPG


Η συγκικριμένη φυλή ονομάζεται karen ή αλλιώς καγιάν και κατοικούν στο χωριό kayan lahwi στο τσανγκ μαι της Ταυλάνδης. Οι γυναίκες φοράν παραδοσιακές φορεσιές και θέτουν δαχτυλίδια από ορείχαλκο στο λαιμό τους με αποτέλεσμα να αποκτήσουν μακρύ λαιμό. Αυτό ξεκινάει από την ηλικία των 5 η 6 και κάθε χρόνο προσθέτουν και από ένα. Οπότε μπορείς να καταλάβεις την ηλικία των γυναικών από τα δαχτυλίδια που έχουν τοποθετήσει στο λαιμό τους. Αυτό το έθιμο το τηρουσαν πριν χρόνια για να προστατευτουν από τις τίγρεις που επιτίθονταν καποια χρόνια πριν στην φυλή τους. Απο τότε το τηρούν για να προσελκύουν τους τουρίστες από όλο τον κόσμο

Στην τελευταία φωτογραφία(η οποία είναι και η αγαπημένη μου) η γιαγιούλα δηλώνει την ηλικία της με τα σκουλαρίκια που φοράει.Ανάλογα με τα χρόνια φοράν και μεγαλύτερο άνοιγμα στα αφτιά τους.

Σήμερα για να βγάλουν τα "ως προς το ζην" τους πουλούν διάφορα ριχτάρια,μαξιλαροθήκες και
παραδοσιακές φορεσιές που υφαίνουν στον αργαλειό τους στους διάφορους τουρίστες που τους επισκέφτονται.Επίσης εντύπωση μου έκανε πως οι λίγοι αυτοί κάτοικοι του χωριού αυτού,είναι από τους πολύ λίγους χριστιανούς στην Ταυλάνδη. Στο τέρμα του χωριού πάνω στο λόφο υπάρχει και λειτουργεί χριστιανική εκκλησία.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μεγαλύτερο tourist trap από το χωριό τον Karen δεν έχω ματαξαναδεί...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μεγαλύτερο tourist trap από το χωριό τον Karen δεν έχω ματαξαναδεί...
Για πήγαινε στους Μaori στην Νέα Ζηλανδία, στους Uros στο Περού κι εκεί να σε δώ...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ωραίο θέμα. Οι Μπατζάο με έχουν συνεπάρει τελευταία...




12 καρέ των Μπατζάο: Οι "τσιγγάνοι" της θάλασσας και καλύτεροι ελεύθεροι δύτες στον κόσμο

Έχουν γίνει παγκοσμίως γνωστοί ως "τσιγγάνοι της θάλασσας" και τραβούν συχνά πυκνά τα φλας των ανά τον πλανήτη φωτογράφων που ταξιδεύουν μέχρι την άκρη της Γης για χάρη τους (pics)

http://news247.gr/eidiseis/psixagog...mpatzao-oi-nomades-ths-thalassas.2800949.html
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Μεγαλύτερο tourist trap από το χωριό τον Karen δεν έχω ματαξαναδεί...
Σίγουρα στις χώρες όπου υπάρχει φτώχια θα δεις δυστυχώς και κάποια tourist traps και κάποια πράγματα τα εκμεταλλεύονται, αλλά αυτό θεωρώ γίνεται παντού στον κόσμο. Εμεις ας πούμε το καλοκαίρι δεν κοπανάμε τις τιμές στα νησιά ??

Ωραίο θέμα. Οι Μπατζάο με έχουν συνεπάρει τελευταία...
Πολύ ενδιαφέρον πράγματι...
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
"Άνθρωπος της υπαίθρου" σημαίνει στην αραβική γλώσσα η λέξη Βεδουίνος.Οι Βεδουίνοι είναι νομαδικές φυλές βοσκών, δηλαδή μεταναστεύουν καθ' όλη τη διάρκεια του έτους ανάλογα με το που υπάρχει νερό. Είναι περίπου 40.000 σήμερα και βρίσκονται σκορπισμένοι στις Αφρικανικές ερήμους του Μαρόκου, της Λιβύης, της Αιγύπτου και της Ιορδανίας.
IMG_3761.JPG

Προσφέρουν απλόχερα τη φιλοξενία τους και ζουν ευτυχισμένοι, μακριά από τον πολιτισμό, σε μια σκηνή ή σε σπηλιές, με μια καμήλα, ένα άλογο, λίγους χουρμάδες και δυο σταγόνες νερό. Αγαπούν με πάθος τα άλογά τους και είναι δεινοί ιππείς.Η ζωή τους στηρίζεται στην καμήλα τους, που τους δίνει το μαλλί της για τις σκηνές τους και τα ρούχα τους, τις πατροπαράδοτες κελεμπίες.Οι Βεδουίνοι είναι μουσουλμάνοι ως επί το πλείστον.
IMG_3799.JPG
IMG_3814.JPG
IMG_4032.JPG
IMG_3804.JPG

οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες από ένα ταξίδι μας στην Ιορδανία, στην παλιά πόλη της Πέτρα και στην έρημο της Wadi Rum, όπου λόγω αυξημένου τουρισμού η φυλή για να βγάλει τα "ως προς το ζην" οι γυναίκες πουλάνε μικροπράγματα στους τουρίστες, και οι άντρες εκμεταλλεύονται τα άλογα,τα γαιδουράκια και τις καμήλες τους.
Όταν ο αρχαιολογικός χώρος αδειάζει στο σούρουπο η φυλή βρίσκει και πάλι την ησυχία της, αφού κατοικούν στις σπηλιές αυτού του πανέμορφου τόπου. Εκείνη η ώρα είναι και η πιο μαγική από όλες τους βλέπεις να τρέχουν όλοι μαζί με τα άλογα,ελεύθεροι, αφού άλλη μια κουραστική μέρα για αυτούς έχει φτάσει στο τέλος της.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σίγουρα στις χώρες όπου υπάρχει φτώχια θα δεις δυστυχώς και κάποια tourist traps και κάποια πράγματα τα εκμεταλλεύονται, αλλά αυτό θεωρώ γίνεται παντού στον κόσμο. Εμεις ας πούμε το καλοκαίρι δεν κοπανάμε τις τιμές στα νησιά ??
Το πως οριζεται η "τουριστικη παγιδα" η πως την εννοει ο καθενας ειναι θεμα για συζητηση. Προσωπικα αλλα κριτηρια εχω για το χωριο των karen και αλλα για το ελληνικο νησι η την ευρωπαικη πολη. :)

Περα απο αυτο, βρισκω το θεμα σου εξαιρετικα ενδιαφερον, παρατηρω τις φωτογραφιες με προσοχη και ελπιζω να εμπλουτιστει απο τους φιλους που εχουν αναλογους "θησαυρους" :)
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Το πως οριζεται η "τουριστικη παγιδα" η πως την εννοει ο καθενας ειναι θεμα για συζητηση. Προσωπικα αλλα κριτηρια εχω για το χωριο των karen και αλλα για το ελληνικο νησι η την ευρωπαικη πολη. :)
Ναι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου..

Περα απο αυτο, βρισκω το θεμα σου εξαιρετικα ενδιαφερον, παρατηρω τις φωτογραφιες με προσοχη και ελπιζω να εμπλουτιστει απο τους φιλους που εχουν αναλογους "θησαυρους" :)
Σε ευχαριστώ πολύ..
και γω το ελπίζω γι'αυτό και το ξεκίνησα, με αυτήν την προυπόθεση, γιατί πέρα από τα μέρη,τοπια κ.τ.λ, (φαντάζομαι όπως και σε μένα έτσι και σε πολλούς ειδικά εδώ περά,) μας γοητεύουν κυρίως οι άνθρωποι,οι διαφορετικοί από μας με τις διαφορετικές κουλτούρες και συνθήκες επιβίωσης. Υπάρχουν πιστεύω άνθρωποι του φόρουμ που έχουν πολύ περισσότερες εμπειρίες από εμένα και φαντάζομαι υλικό και φωτογραφίες πολύ πιο αξιόλογες.Θα ήθελα να τις δω...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
γιατί πέρα από τα μέρη,τοπια κ.τ.λ, (φαντάζομαι όπως και σε μένα έτσι και σε πολλούς ειδικά εδώ περά,) μας γοητεύουν κυρίως οι άνθρωποι,οι διαφορετικοί από μας με τις διαφορετικές κουλτούρες και συνθήκες επιβίωσης.
... τους οποιους Εμεις αρχισαμε να επισκεπτομαστε, Εμεις δινουμε χρηματα, Εμεις αντιμετωπιζουμε σαν ατραξιον. Εμεις δηλαδη αλλοιωνουμε και μολυνουμε με τον "πολιτισμο" μας.
Υστερα τους βλεπουμε που αρχιζουν να μας μοιαζουν και ενοχλουμαστε γιατι χανουν την αυθεντικοτητα τους προσπαθωντας να βελτιωσουν λιγο τη ζωη τους. Τι φαρισαισμος!!!

Στην πραγματικοτητα εχουν εκεινοι πολλα να μας μαθουν. ΑΝ το αντεχουμε :)
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
... τους οποιους Εμεις αρχισαμε να επισκεπτομαστε, Εμεις δινουμε χρηματα, Εμεις αντιμετωπιζουμε σαν ατραξιον. Εμεις δηλαδη αλλοιωνουμε και μολυνουμε με τον "πολιτισμο" μας.
Εδώ απλά να πώ ότι όταν επισκεφτήκαμε το χωριό karen είχαμε φυσικά πάρει κάποια πράγματα για να δώσουμε στα παιδάκια.Στον γυρισμό ζητήσαμε από τον ξεναγό μας να προχωρήσουμε για να δώσουμε τα δώρα όχι στα παιδιά των karen αλλά στα παιδάκια άλλων χωριών.Μέχρι και ο ξεναγός ξαφνιάστηκε.Το λέω αυτό γιατί ο τουρισμός ,tourist trap, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, στο συγκεκριμένο χωριό έχει κάνει πολύ καλό. Οι άνθρωποι στο χωριό αυτό ζουν καλά, έχουν να φάνε αν λοιπόν δεν μας αρέσει αυτό ας στρίψουμε στον επόμενο δρόμο,στο επόμενο χωριό και ας δούμε τι υπάρχει και παρακάτω...

P1011649.JPG

μωράκι της φυλής karen αγκαλιά στην πλάτη της μητέρας του που εξυπηρετεί τουρίστες

PC250332.JPG

μωράκι σε ένα άγνωστο χωριό κοντά στο χωριό των karen, το οποίο δεν επισκέπτονται οι τουρίστες..

Ο λόγος της επίσκεψής μας δεν ήταν άλλος από το να τους προσφέρουμε ένα πιάτο φαγητό για την επόμενη μέρα..και παιχνίδια για τα παιδάκια τα οποία ξετρελάθηκαν..
η τουριστική μας επίσκεψη έμεινε πίσω στο χωριό των karen..
 
Last edited:

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Οι κυρίες με τα τατουάζ, Φυλή Chin,
Πολιτεία Chin, Μιανμάρ
© Stefanos Papaioannou

Η Matui, 73 χρονών (σε πρώτο πλάνο) και η Matentui, 82 χρονών, μαζί με τον άντρα της, τον Kioe αράζουν στην καλύβα τους.
Αυτές οι δύο γυναίκες είναι μεταξύ των τελευταίων 5 ηλικιωμένων γυναικών σε χωριό της φυλής των Chin , οι οποίες έχουν τατουάζ στο πρόσωπο και στο σώμα, μία πρακτική την οποία έπρεπε όλα τα κορίτσια να υπομείνουν από την ηλικία των 10. Ωστόσο, στο συγκεκριμένο χωριό, ο άνθρωπος που έκανε τα τατουάζ πέθανε ξαφνικά χωρίς να προλάβει να μεταφέρει τις γνώσεις του, με αποτέλεσμα η πρακτική να σταματήσει.

Με μόνη κοινή γλώσσα, τη γλώσσα του σώματος, η επικοινωνία μας ήταν αρκετά δυνατή για να καταλάβω την απλότητα, και την γενναιοδωρία αυτών των ανθρώπων. Η Matentui, συνεχώς μου έλεγε εκείνη την μέρα ότι είμαι το εγγόνι της και αυτή η γιαγιά μου!
Φυσικά, και θα ξαναέκανα όλα αυτά τα εκατοντάδες χιλιόμετρα για να φθάσω στην περιοχή, και το ωτοστόπ στο ξύλινο βαρκάκι μέσα στο ποτάμι για να ξανασυναντήσω αυτούς τους καταπληκτικούς ανθρώπους της φυλής Chin.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom