Γενικά χειραποσκευή-τι απαγορεύεται

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
βρες ένα μεταλλικό κουτί (π.χ. από σπέσιαλ ουίσκι) και βάλε εκει μέσα τη γυάλινη φιάλη με μαστίχα στη βαλίτσα έτσι θα αποφύγεις να απορροφήσει το γυαλί τυχόν χτύπημα (σου κάνει και ξύλινο βέβαια)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πετώντας Αθήνα-Φρανκφούρτη/Μόναχο-Βοστώνη, ο μοναδικός έλεγχος ασφαλείας που θα περάσεις θα είναι στο Ελ. Βενιζέλος. Μπορείς να πάρεις μαζί σου οτιδήποτε θα πέρναγε από τον Ελληνικό έλεγχο.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Πετώντας Αθήνα-Φρανκφούρτη/Μόναχο-Βοστώνη, ο μοναδικός έλεγχος ασφαλείας που θα περάσεις θα είναι στο Ελ. Βενιζέλος. Μπορείς να πάρεις μαζί σου οτιδήποτε θα πέρναγε από τον Ελληνικό έλεγχο.
Αυτό ισχύει αν ακολουθείς την διαδρομή τoυ transfer passenger,αν για παράδειγμα θέλεις να καπνίσεις θα πρέπει να βγεις εκτός κτιρίου και θα περάσεις υποχρεωτικά ξανά από έλεγχο χειραποσκευών και επιβατών.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αυτό ισχύει αν ακολουθείς την διαδρομή τoυ transfer passenger,αν για παράδειγμα θέλεις να καπνίσεις θα πρέπει να βγεις εκτός κτιρίου και θα περάσεις υποχρεωτικά ξανά από έλεγχο χειραποσκευών και επιβατών.
Που σε μερικά αεροδρόμια είναι πανεύκολο.....να συμπληρώσω εγώ:bleh:
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
καλημερα ..
στο προσφατο ταξιδι μου στην ινδοκινα και με αναχωρηση απο bangkok και στην συνεχεια εσωτερικη για θεσσαλονικη ειχα μαζι μου επτα < 7 > μπουκαλια μπυρας γεματα...κανενα προβλημα στον ελεγχο ..ηρθαν ολα εδω..και στην εκδρομη του 2009 ειχα φερει μαζι μου δυο μπουκαλια beer lao και παλι δεν ειχα προβλημα ..
ολα ηταν μεσα στην βαλιτσα και οχι στην χειραποσκευη...ενημερωτικα η μια πτηση ηταν με thai και η αλλη με qatar...
ελεανα , να στειλω μια beer lao ??????????:clap:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
ίσως να έχει πολυσυζητηθεί αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό κ καίγομαιιιιι!
Δεν έβγαλα άκρη απο την ιστοσελίδα της ταξιδιωτικής...

Μπαταρίες, φιλμ, στερεά τροφή, τυρί (δε θέλω σχόλιο :bleh: σε φίλη το πάω), ψαλιδάκι νυχιών επιτρέπονται?Απο υγρά ισχύει ακόμη αυτό με τα 50 γραμμάρια????

thx
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Ναι, Ναι, Ναι, Ναι κι νομίζω πως είναι 100μλ :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θέλω να φαντάζομαι ότι το τυρί δεν είναι σε κανένα μεγάλο τενεκέ με άλμη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
απαγορεύονται.
ψαλίδια νυστέρια μαχαίρια τομαχόουκ γιαταγάνια μολότωφ αυτοσχέδιες βόμβες -καλυντικα σε οικογενειακές συσκευασιες,
αν ξέχασα κάτι πειτε το..
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικος
Eπιτρεπεται να εχεις φιαλες με υγρο ογκου ως 100ml και συνολικα 1lt

Οταν λεω ογκου εννοω οτι δεν μπορεις να εχεις ενα πχ σαμπουαν 250αρι κ ας εχει λιγες σταγονες (κατω απο 100ml) μειγματος.Θα στο παρουνε.

Πρεπει το μπουκαλακι να λεει οτι ειναι των 100ml..

αυτα πριν τον ελεγχο θα τα βγαλεις κ θα τα βαλεις σε διαφανη σακουλα (εχουν στο αεροδρομιο) κ θα τα κρατας στο χερι κ θα τα περασεις.

Αυτο που λες για το τυρι ισως περναει αρκει να μην εχει υγρο (πχ cottage).Λουκουμαδακια με τη ζαχαρη αχνη πχ δεν περνανε.Ουτε μελια κλπ κλπ...
Περναει σιγουρα ο,τι τροφιμο αγορασεις κατι απο τα duty free -στο συσκευαζουν εκει σε σακουλα ασφαλισμενο...δεν πρεπει να το ανοιξεις.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
απαγορεύονται.
ψαλίδια νυστέρια μαχαίρια τομαχόουκ γιαταγάνια μολότωφ αυτοσχέδιες βόμβες -καλυντικα σε οικογενειακές συσκευασιες,
αν ξέχασα κάτι πειτε το..
νυχοκόπτης κάνει?
Προβληματίζομαι γιατί το σετ αυτό με το ψαλιδάκι απο Δανία το πήρα κ το μετέφερα κανονικά πίσω χωρίς να μου βάλουν χειροπέδες :D Απλά τώρα θέλω να πάρω μαζί μόνο το ψαλιδάκι!
Μα ούτε τσιμπιδάκι για τα φρύδια αφήνουν?Καραμανλής πρέπει να γυρίσω?:haha:
Το "απαγορεύονται" που έγραψες αφορούσε κ όλα τα προηγούμενα?

Αν γλυκοκοιτάξω τον ελεγκτή υπάρχει περίπτωση να περάσω τη φέτα απο το μπλόκο?:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom