Γενικά χειραποσκευή-τι απαγορεύεται

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ποτέ δεν μου πήραν ουτε το τσιμπιδάκι ούτε το μικρό νυχοκοπτάκι..
α ούτε και το αναπτηράκι..
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
νυχοκόπτης κάνει?
Προβληματίζομαι γιατί το σετ αυτό με το ψαλιδάκι απο Δανία το πήρα κ το μετέφερα κανονικά πίσω χωρίς να μου βάλουν χειροπέδες :D Απλά τώρα θέλω να πάρω μαζί μόνο το ψαλιδάκι!
Μα ούτε τσιμπιδάκι για τα φρύδια αφήνουν?Καραμανλής πρέπει να γυρίσω?:haha:
Το "απαγορεύονται" που έγραψες αφορούσε κ όλα τα προηγούμενα?

Αν γλυκοκοιτάξω τον ελεγκτή υπάρχει περίπτωση να περάσω τη φέτα απο το μπλόκο?:D
Ένα ψαλιδάκι είχα ξεχάσει κι εγώ στη χειραποσκευή γυρνώντας απο Λονδίνο και ο ελεγκτής μου το έβαλε κατευθείαν στο μεγάλο κουβά..όσο κι αν τον γλυκοκοίταζα (ξενέρωτος εγγλέζος ήταν αλλά τι να κάνεις..)
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, νομίζω ότι δεν θα έχεις τύχη..άσε τη φέτα εδώ να την απολαύσει κάποιος άλλος (βαρελίσια Καλαβρύτων είναι?) :bleh::bleh::bleh:
Πάντα φροντίζω να έχω ένα αναπτηράκι μικρό στη χειραποσκευή, δεν έτυχε ποτέ να μου το πετάξουν, αν και έχω διαβάσει ότι και οι αναπτήρες απαγορεύονται..
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αν θες να είσαι τυπική,googlare για να διαβάσεις τους κανονισμούς και όχι να ακούς προσωπικές εμπειρίες.Πχ
http://www.aia.gr/UserFiles/File/tr.../eu_measures/gr/111819_eu_security_faq_gr.pdf

http://www.hcaa-eleng.gr/greek/security/new_rules2006.html

Κανόνες σχετικά με τις χειραποσκευές | Αποσκευές | Σημαντικές Πληροφορίες | Σχεδιασμός & Κράτηση | Emirates Ελλάδα

Hand luggage - Wikipedia, the free encyclopedia

TSA: Prohibited Items

για να μη σου λέει ο καθένας ότι μπορεί να πέρασε και δυναμίτιδα,πριόνια κτλ
Για την φέτα,δεν βρήκα κάτι...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Ένα ψαλιδάκι είχα ξεχάσει κι εγώ στη χειραποσκευή γυρνώντας απο Λονδίνο και ο ελεγκτής μου το έβαλε κατευθείαν στο μεγάλο κουβά..όσο κι αν τον γλυκοκοίταζα (ξενέρωτος εγγλέζος ήταν αλλά τι να κάνεις..)
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, νομίζω ότι δεν θα έχεις τύχη..άσε τη φέτα εδώ να την απολαύσει κάποιος άλλος (βαρελίσια Καλαβρύτων είναι?) :bleh::bleh::bleh:
Πάντα φροντίζω να έχω ένα αναπτηράκι μικρό στη χειραποσκευή, δεν έτυχε ποτέ να μου το πετάξουν, αν και έχω διαβάσει ότι και οι αναπτήρες απαγορεύονται..
Οι Νορβηγοί είναι πιο θερμοί λες?:D
Έστω θα πάρω ένα φτηνό ψαλιδάκι μαζί μου κ αν μου το πετάξουν το κρίμα στο λαιμό τους το πολύ πολύ θα γυρίσω πιο φρυδάτη και νύχια 20ποντα :D
Η φέτα είναι χαλκιδικής άντε ανεβείτε να σφάξουμε κ ένα κρεμμύδι να τη φάμε μην πάει στον μεγάλο κουβά :p
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Οι Νορβηγοί είναι πιο θερμοί λες?:D
Έστω θα πάρω ένα φτηνό ψαλιδάκι μαζί μου κ αν μου το πετάξουν το κρίμα στο λαιμό τους το πολύ πολύ θα γυρίσω πιο φρυδάτη και νύχια 20ποντα :D
Η φέτα είναι χαλκιδικής άντε ανεβείτε να σφάξουμε κ ένα κρεμμύδι να τη φάμε μην πάει στον μεγάλο κουβά :p
Είναι πολύ τυπικοί όπως μου λέει μια φίλη μου που ταξιδεύει συχνά για Νορβηγία..Για καλό και για κακό όμως, θέλουμε μια φωτο σου πριν και μια φωτο σου μετά το ταξίδι..να μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις !!!
Ερχόμαστε μετά χαράς !!!:clap:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Αν θες να είσαι τυπική,googlare για να διαβάσεις τους κανονισμούς και όχι να ακούς προσωπικές εμπειρίες.Πχ
http://www.aia.gr/UserFiles/File/tr.../eu_measures/gr/111819_eu_security_faq_gr.pdf

http://www.hcaa-eleng.gr/greek/security/new_rules2006.html

Κανόνες σχετικά με τις χειραποσκευές | Αποσκευές | Σημαντικές Πληροφορίες | Σχεδιασμός & Κράτηση | Emirates Ελλάδα

Hand luggage - Wikipedia, the free encyclopedia

TSA: Prohibited Items

για να μη σου λέει ο καθένας ότι μπορεί να πέρασε και δυναμίτιδα,πριόνια κτλ
Για την φέτα,δεν βρήκα κάτι...
ευχαριστώ ;)
για φαγώσιμα δεν είδα ακόμη κάτι.

Δηλαδή αν βάλουμε 100 ml υδροχλωρικό οξύ δεν πειράζει κ πειράζει το αθώο το ψαλιδάκι? :D τι θα κόψω, καροτίδες? :shock:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
ξέρει κανείς άμεσα πόσο πάει η ίντσα?
"Scissors - metal with pointed tips and blades shorter than four inches" yes

ok 10
αντε να πάρω μεζούρα...
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
1 ίντσα = 2.54 εκατοστά..Ναι, πάρε μεζούρα, νομίζω χρειάζεται !!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Είναι πολύ τυπικοί όπως μου λέει μια φίλη μου που ταξιδεύει συχνά για Νορβηγία..Για καλό και για κακό όμως, θέλουμε μια φωτο σου πριν και μια φωτο σου μετά το ταξίδι..να μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις !!!
Ερχόμαστε μετά χαράς !!!:clap:
θα με δείτε στις ειδήσεις του star :haha:
Κανονίστηκε λοιπόν μόλις γυρίσω με το καλό κ την επίσκεψη σε κέντρο ομορφιάς για απολέπιση, απόξυση κ μανικιούρ :D να έρθετε να πιούμε τα τσίπουρα μας :cool:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Αγόρασε ένα ψαλιδάκι από εκεί να τελειώνεις...Η φέτα με αγχώνει εμένα, που την έχει λαχταρήσει και η φίλη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Από κει και πέρα, το τι θα περάσει ή όχι είναι και λίγο στον ελεγκτή.

Χθες το πρωί από το αεροδρόμιο της Σητείας είχα ξεχάσει στη χειραποσκευή μου 2 αντηλιακά των 200ml και δεν τα πήρε κανείς χαμπάρι (6 παρά το πρωί, υποψιάζομαι ότι ο αστυνομικός απλά κοιμόταν μπροστά στο μηχάνημα, ολόκληρα τεμάχια (καρότσια μωρών και άλλα) πέρναγαν χωρίς τον παραμικρό έλεγχο).

Στο άλλο άκρο, χθες επίσης διάβασα μια ιστορία σε ένα ξένο forum, όπου ο έλεγχος αποσκευών δεν επέτρεψε να ανέβει στο αεροπλάνο αποσκευή που περιείχε μπουκάλι τεκίλας σε σχήμα περιστρόφου σαν κι αυτό:
awww.tequilagringo.com_files_hijos_de_villa_pistol.jpg_cfcd208495d565ef66e7dff9f98764da.jpg
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ωραίο το μοντελάκι -μπουκάλι.. πρωτότυπο!!
άκου πέρασες 400ml αντιηλιακό..
χα χα μην ακούτε οι πρωινές πτήσεις ειναι καλύτερες!!
και οι μεταμεσονύχτιες για τα τελωνεία!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom