Γενικά χειραποσκευή-τι απαγορεύεται

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
στη χειραποσκευή θα το έβρισκα λογικό γιατί ξέρω τι μαχαίρια κ μπαλντάδες κουβαλάνε οι σεφ... μου έχουν μαγειρέψει πολλές φορές :D
Στη βαλίτσα κάτω είναι παράλογο!!!!

για ρουχαλάκια ξέρεις τίποτα?Μιας κ μείναμε οι 2 μας αυτή την ώρα :haha:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
δεν μπορώ να πω είχα μια αμυδρή ελπίδα για το μαγιώ :haha:

ευχαριστώ;)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Επειδη τα χω πρόσφατα:
Στο Stansted (Λονδίνο), οτι ωρα και να περάσεις ειναι (φυσικά) τυπικότατοι κι εκνευριστικότατοι. Ετσι και σου βγάλουν την χειραποσκευή για έλεγχο θέλεις μισάωρο και βάλε, (μια γυναικα με τρια μωρά δίπλα μου , διαμαρτυρήθηκε,ζήτησε να ελεγχθεί η χειραποσκευή της πριν απ τις άλλες , δεν της εδωσαν καμια σημασία κι εχασε η φουκαριάρα την πτηση... ).
Στη Θεσσαλονίκη και το Δουβλίνο, τίποτα το ιδιαίτερο.
Α... κάπου πήρε το μάτι μου - νομιζω στο Λονδίνο -πως το μέγεθος της λάμας πρέπει να ναι έως 6εκ.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Ετσι και σου βγάλουν την χειραποσκευή για έλεγχο θέλεις μισάωρο και βάλε, .
:lol::lol::lol:

Αν εχεις περασει απο τους 9 ελεγχους στο Μπεν Γκουριον του Τελ Αβιβ θα καταλαβεις γιατι γελαω...

Οσο για το νυχοκοπτακι (αφου το μετρησεις και δεν ειναι πανω απο 6εκ οπως λεει και ο vangatos) σου προτεινω να το περασεις στομπρελοκ με τα κλειδια σου. Το εχω περασει 2-3 φορες χωρις προβλημα.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Από κει και πέρα, το τι θα περάσει ή όχι είναι και λίγο στον ελεγκτή.

Χθες το πρωί από το αεροδρόμιο της Σητείας είχα ξεχάσει στη χειραποσκευή μου 2 αντηλιακά των 200ml και δεν τα πήρε κανείς χαμπάρι (6 παρά το πρωί, υποψιάζομαι ότι ο αστυνομικός απλά κοιμόταν μπροστά στο μηχάνημα, ολόκληρα τεμάχια (καρότσια μωρών και άλλα) πέρναγαν χωρίς τον παραμικρό έλεγχο).

Στο άλλο άκρο, χθες επίσης διάβασα μια ιστορία σε ένα ξένο forum, όπου ο έλεγχος αποσκευών δεν επέτρεψε να ανέβει στο αεροπλάνο αποσκευή που περιείχε μπουκάλι τεκίλας σε σχήμα περιστρόφου σαν κι αυτό:
awww.tequilagringo.com_files_hijos_de_villa_pistol.jpg_cfcd208495d565ef66e7dff9f98764da.jpg
Πάντως, για να ακριβολογούμε, το μπουκάλι της τεκίλας έχει σχήμα πιστολιού, όχι περοστόφου! :rolleyes:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Να ρωτήσω και εγώ... Στη χειραποσκευή φάρμακα σε μορφή χαπιών επιτρέπονται; Μία φίλη με πρόβλημα παίρνει αρκετά (όχι απλά ένα κουτάκι) και δεν θέλει να τα έχει στη βαλίτσα της μήπως χαθούν και μετά τρέχει..
Έχω ταξιδέψει με 2-3 ντεπόν, αλλά τι γίνεται αν έχεις ένα ολόκληρο νεσεσέρ φάρμακα;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Να ρωτήσω και εγώ... Στη χειραποσκευή φάρμακα σε μορφή χαπιών επιτρέπονται; Μία φίλη με πρόβλημα παίρνει αρκετά (όχι απλά ένα κουτάκι) και δεν θέλει να τα έχει στη βαλίτσα της μήπως χαθούν και μετά τρέχει..
Έχω ταξιδέψει με 2-3 ντεπόν, αλλά τι γίνεται αν έχεις ένα ολόκληρο νεσεσέρ φάρμακα;
Τα φάρμακα επιτρέπονται, και σε μορφή χαπιών και σε υγρή μορφή. Για περισσότερα δες εδώ:

http://www.aia.gr/UserFiles/File/tr.../eu_measures/gr/111819_eu_security_faq_gr.pdf
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
γεια σας θα παω νεα υορκη τον αυγουστο νομιζω με Delta αλλα δεν ειμαι σιγουρη καθως ειναι οργανωμενο και δεν ξερω αν τελικα το πρακτορειο εκλεισε με τη συγκεκριμενη εταιρια. θελω να ρωτησω, επειδη κ το ταξιδι ειναι μεγαλο και γενικα παντοτε κουβαλαω μαζι μου ΥΓΡΟ σαπουνι ( σαπουνι χωρις νερο σε μπουκαλακι -ειναι αυτονοητο το ξερω, απλως το λεω για να ειμαι σιγουρη οτι η απαντηση θα ειναι ακριβης) θελω να ξερω αν θα μπορω να το εχω στην τσαντα που θα παρω μαζι μου στο αεροπλανο ή κατι τετοιο θα μου απαγορευτει στον ελεγχο. ισχυει περιορισμος με τα ml? δεν εχω ξαναταξιδεψει ΗΠΑ και δεν ξερω αν ισχυουν οι ιδιοι κανονες με την ευρωπη και το εσωτερικο σε τετοια θεματα. θα ρωτησω και το πρακτορειο μου παντως. ευχαριστω πολυ!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Για οποιαδήποτε χώρα απαγορεύεται κάθε είδους υγρό στην χειραποσκευή μεγαλύτερο των 100 ml.
Αν το βρουν στην χειραποσκευή, θα στο πετάξουν στο αεροδρόμιο. Καλύτερα πάρε μαντιλάκια και το μπουκαλάκι βάλτο στη βαλίτσα που θα μπει στις κανονικές αποσκευές..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom