Βουλγαρία χιονοδρομικα

SETNA

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
θα ηθελα να σας ρωτησω πηγαμε περσυ Βουλγαρια στο χιονοδρομικο. αλλα πηγαμε οδικως με το πουλμαν και ηταν πολυυυυυ κουραστικο. απο την αλλαη αεροπορικως ειναι πολυ ακριβα και πρεπει να παρεις μετα πουλμαν για μπανσκο. εχει παει κανεισ με τρενο και μετα πουλμαν;τουλαχιστον ειναι πιο ανετο ταξιδι και λιγοτερες ωρες. η συμφερει να παει κανεισ με δικο του αμαξι;. σας ευχαριστω
 

SETNA

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
αθήνα.αλλα υπαρχει και δυνατοτητα διαμονης θεσσαλονικη και να ξεκινησουμε απο εκει..
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοπελιά, φτάνεις Δράμα - με το αυτοκίνητο - , μετά Εξοχή μέσω Γρανίτη ( ελαφρώς δύσκολο κομμάτι ), και απο Εξοχή είσαι Bansko σε μια ώρα και δεκαπέντε λεπτά το πολύ. Το έχω κάνει πολλές φορές, ο δρόμος μετά τα σύνορα είναι οκ, χωρίς κινηση και νταλίκες ( όπως απο Προμαχώνα ). Με 1 γέμισμα του ρεζερβουάρ πηγαίνεις και επιστρέφεις.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Παιδιά από Θεσσαλονίκη μέσω Δράμας είναι 270 χιλιόμετρα με τα περισσότερα σημεία να είναι σε πολύ κακό δρόμο. Από Προμαχώνα είναι περίπου 225 εκ των οποίων τα περισσότερα "ελληνικά" είναι σε αυτοκινητόδρομο, ενώ και το βουλγάρικο κομμάτι έχει πολύ λιγότερες στροφές και κακά σημεία από την άλλη διαδρομή. Για διαδρομή από Θεσσαλονίκη η επιλογή της Δράμας-τελωνείου Εξοχής δεν υφίσταται.
 

SETNA

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες. μου ειπαν βεβαια δεν αξιζει τον κοπο να πας με αμαξι γιατι ειναι επικυνδυνα τοσο στην διαδρομη οσο και μετα εκει.τι πιθανοτερο ειναι να παμε παλι με πουλμαν και να φαμε το 13 ωρεσ ταξιδι. αν και μετα θα βγουμε παλι πιασμενοι. με τρενο που εψαξα δεν εχει απευθειας. μεχρι σοφια και μετα να βρεισ τροπο να πασ μπανσκο..σορυ αν σας κουρασα...
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Μπορεις να κανεις το Αθηνα-Θεσσαλοινκη με τρενο (αν πετυχεις και το 9ευρο μια χαρα, σηκωνεσαι και ξεμουδιαζεις και λιγο κατα τη διαρκεια) και το Θεσσαλονικη-Μπανσκο με πουλμαν που ειναι κανα 4ωρο και αμα εχες παρεα περναει η ωρα!
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επικίνδυνα δεν νομίζω πως είναι... ούτε κατα την διαδρομή ούτε κατα την παραμονή σου εκει.
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Setna καλησπέρα

Συμφωνώ με τον niax (αν και δεν εμπιστεύομαι τον ΟΣΕ και για αυτό δεν το έχω κάνει)

Bansko έχω πάει 5 φορές, 1 με πούλμαν τις άλες με δικό μου αυτοκίνητο.

Οι δρόμοι στην Ελλάδα είναι καλοί, στην Βουλγαρία μέχρι Blagoevgrad καλούτσικοι και μετά σαν ελληνικό επαρχιακό, ανεκτοί αλλά θέλουν λίγο προσοχή.

Οι Βούλγαροι οδηγοί μόνο θέλουν λίγο προσοχή γιατί έχουν μια τάση να προσπερνάνε όπου νάνε.

Το αυτοκίνητο πάντα το αφήνουμε στον δρόμο έξω από εκεί που μένουμε, ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με κλοπή η κλήση (οκ, αν το παρκάρεις έξω από το Kempinski ή σε κεντρικό δρόμο σε 5 λεπτά στο έχει πάρει ο γερανός, αλλά έχει σχετικά φθηνά παρκινγκ λίγο πάνω από τις γόνδολες)

All in all, θα πήγαινα με το αυτοκίνητο (αντιψυκτικό βάλε μόνο στο ψυγείο γιατί έχω χάσει ένα σε κάτι -20 που έκανε ένα βράδυ)

Και ένα τελευταίο Tip, βρίσκεις πολύ φθηνή διαμονή στο ebay που διαφημίζουν διαμερίσματα άγγλοι ιδιοκτήτες. τιμές στα 200 εύρο την βδομάδα για διαμερίσματα που κοιμίζουν 6 άτομα είναι φυσιολογικές (200/6 άτομα / 6 νύχτες = 6 εύρο την μέρα)
 

SETNA

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Βρήκαμε προσφορα με τουριστικο γραφειο 120 ? το ατομο σε ξενοδοχειο 4 αστερων κιολας.για 4 διανυκτερευσεις. νομιζω αξιζει τον κοπο. αν και η περιπτωση τρενου και μετα απο θεσσαλονικη ειναι πιο ξεκουραστη αλλα τα εισιτηρια των 9 ? εχουν κανει φτερα. βρισκω με 50? πηγαινε- ελα. καλα ειναι αρκει να ειναι πιο ξεκουραστα..
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Kοιτα, εγω το εκανα αυτο τα χριστουγεννα, στο πηγαινε με κτελ και στο γυρνα με τρενο. Η επιστροφη μου φανηκε πολυ πιο ξεκουραστη κι ας ημουν κουρασμενη απο το ταξιδι. Στο τρενο εχει πιο πολυ χωρο (δεν κουτουλανε τα γονατα σου στο καθισμα του μπροστινου), μπορεις να σηκωνεσαι, πας και μια βολτιτσα μεχρι το "εστιατοριο"..
Αντε καλο ταξιδι και καλα να περασετε!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
παλια απο αθηνα πηγαινανε ως Blagoevgrad με τραινο απο εκει με ταξι ή πουλμανακι στο μπανσκο
δεν ξερω ομως πλεον, με τις αλλαγες στον ΟΣΕ αν υφισταται το δρομολογιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.851
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom