Αιθιοπία χρήση κινητού τηλεφώνου στην Αιθιοπία

kiri77

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιθιοποια
Ονειρεμένο Ταξίδι
πανταγονια
σε ευχαριστο φιλε..δυσκολα τα πραγματα για συνεχει επικοινωνια οπως βλεπω..εχει κανεις να μου δωσει πληροφοριες για τη χωρα γενικα?(κοστος ζωης, επικινδυνοτητα κ.τ.λ)?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το κόστος ζωής είναι πάρα πολύ χαμηλό, ακόμη κι αν θες να ξοδέψεις πολλά χρήματα σε διαμονές, φαγητά και μεταφορές (Εξαίρεση τα αεροπλάνα, αλλά ακόμη και γι'αυτά υπάρχουν τρόποι να εξοικονομήσεις αρκετά χρήματα αν το προγραμματίσεις από πριν με την Ethiopian), είναι ψιλοδύσκολο. Τη θεωρώ από τις ασφαλέστερες χώρες που έχω δει, λίγη προσοχή θέλει με κάτι ψιλοάγριους στο νότο που θέλουν 0,10 ευρώ για να σε αφήσουν να περάσεις με τη μηχανή ή το τζιπ σου από το χωριό τους αλλιώς στο κάνουν λαμπόγυαλο, κατά τα λοιπά όλα άψογα. Τις αρρώστειες πρέπει να προσέξεις, με καλή προετοιμασία από πριν. Η χώρα είναι απίστευτη.
 

vkosta

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
?
η δυνατότητα επικοινωνίας είναι ανέλπιστα καλη , μη λαμβάνεις υπόψη τους χάρτες κάλυψης , δύσκολα θα βρείς να αγοράσεις κάρτα sim τοπική , προτίμησε cosmote όχι όμως καρτοκινητό
 

kiri77

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιθιοποια
Ονειρεμένο Ταξίδι
πανταγονια
Το κόστος ζωής είναι πάρα πολύ χαμηλό, ακόμη κι αν θες να ξοδέψεις πολλά χρήματα σε διαμονές, φαγητά και μεταφορές (Εξαίρεση τα αεροπλάνα, αλλά ακόμη και γι'αυτά υπάρχουν τρόποι να εξοικονομήσεις αρκετά χρήματα αν το προγραμματίσεις από πριν με την Ethiopian), είναι ψιλοδύσκολο. Τη θεωρώ από τις ασφαλέστερες χώρες που έχω δει, λίγη προσοχή θέλει με κάτι ψιλοάγριους στο νότο που θέλουν 0,10 ευρώ για να σε αφήσουν να περάσεις με τη μηχανή ή το τζιπ σου από το χωριό τους αλλιώς στο κάνουν λαμπόγυαλο, κατά τα λοιπά όλα άψογα. Τις αρρώστειες πρέπει να προσέξεις, με καλή προετοιμασία από πριν. Η χώρα είναι απίστευτη.
νασε καλα.θα ταξιδεψω με εναν φιλο μου 3 εβδομαδες.προγραμμα δεν βγαλαμε ακομα..βασικα να παρουμε χρηματα μαζι,η μπορουμε να βγαζουμε λεφτα απο αυτοματα?αν ναι,και στην επαρχια?με τη βιζα τι γινεται?
 

kiri77

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιθιοποια
Ονειρεμένο Ταξίδι
πανταγονια
η δυνατότητα επικοινωνίας είναι ανέλπιστα καλη , μη λαμβάνεις υπόψη τους χάρτες κάλυψης , δύσκολα θα βρείς να αγοράσεις κάρτα sim τοπική , προτίμησε cosmote όχι όμως καρτοκινητό
δεν εχει μαγαζια κινητης τηλεφωνιας ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς τη βίζα τη βγάλαμε από την Αθήνα, ήταν γρήγορη η διαδικασία τσακ-μπαμ. Λεφτά δε σηκώσαμε από εκεί από όσο θυμάμαι, όλα μετρητά ήταν από εδώ, πηγαίναμε στις τράπεζες και αλλάζαμε... Επαρχία...εξαρτάται τι εννοείς επαρχία, αν πρόκειται για μεγάλη πόλη, τράπεζα θα έχει, εμείς περάσαμε πολλέεεεες μέρες σε χωριά που δεν είχαν καν ρεύμα, οπότε η τράπεζα μάλλον πολυτέλεια ήταν. Τα εσωτερικά λεωφορεία ήταν φανταστική εμπειρία, γνωρίσαμε τρομερό κόσμο, απίστευτες φάτσες, κοιμηθήκαμε σε κάτι μέρη που δεν υπήρχαν στο χάρτη μας επειδή στις 6μμ σταματάει η κυκλοφορία οπότε κοιμάσαι όπου σε βρήκε στο δρόμο το ηλιοβασίλεμα! Μοναχοί που κυνηγάνε τους οδηγούς να τους δείρουν με τεράστιους σταυρούς, γίδες που διακόπτουν την κυκλοφορία και κανείς δεν ασχολείται, συνεπιβάτες που σε κοιτούν ΕΠΙ ΩΡΕΣ σα να ήρθες από τον Άρη, καθίσματα συνήθως δεν υπάρχουν (κάθεσαι πάνω σε μεταλικά "καρεκλάκια" ή σε μίνι σκαμπό, αλλά οι όρθιοι απαγορεύονται όπως και να έχει) σταθμοί που στο ημίφως θυμίζουν κόλαση (συνήθως τα λεωφορεία φεύγουν όλα μαζί στις 5-6π.μ ... καλή τύχη να βρεις το λεωφορείο σου στο σκοτάδι με εκατοντάδες άλλους που ορμάνε μόλις ανοίξει η πύλη του σταθμού) αλλά πάνω απ' όλα χαμογελαστές φάτσες, στάσεις για μεσημεριανό σε απίθανα μέρη, καταπληκτικές θέες... είναι πραγματικά κρίμα να προτιμήσετε αποκλειστικά τις αεροπορικές μεταφορές, θα χάσετε πολλές εικόνες (αλλά θα κερδίσετε σε χρόνο, γιατί οι 3 εβδομάδες που έχετε δεν είνια και πάρα πολλές εδώ που τα λέμε).
 

kiri77

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιθιοποια
Ονειρεμένο Ταξίδι
πανταγονια
Εμείς τη βίζα τη βγάλαμε από την Αθήνα, ήταν γρήγορη η διαδικασία τσακ-μπαμ. Λεφτά δε σηκώσαμε από εκεί από όσο θυμάμαι, όλα μετρητά ήταν από εδώ, πηγαίναμε στις τράπεζες και αλλάζαμε... Επαρχία...εξαρτάται τι εννοείς επαρχία, αν πρόκειται για μεγάλη πόλη, τράπεζα θα έχει, εμείς περάσαμε πολλέεεεες μέρες σε χωριά που δεν είχαν καν ρεύμα, οπότε η τράπεζα μάλλον πολυτέλεια ήταν. Τα εσωτερικά λεωφορεία ήταν φανταστική εμπειρία, γνωρίσαμε τρομερό κόσμο, απίστευτες φάτσες, κοιμηθήκαμε σε κάτι μέρη που δεν υπήρχαν στο χάρτη μας επειδή στις 6μμ σταματάει η κυκλοφορία οπότε κοιμάσαι όπου σε βρήκε στο δρόμο το ηλιοβασίλεμα! Μοναχοί που κυνηγάνε τους οδηγούς να τους δείρουν με τεράστιους σταυρούς, γίδες που διακόπτουν την κυκλοφορία και κανείς δεν ασχολείται, συνεπιβάτες που σε κοιτούν ΕΠΙ ΩΡΕΣ σα να ήρθες από τον Άρη, καθίσματα συνήθως δεν υπάρχουν (κάθεσαι πάνω σε μεταλικά "καρεκλάκια" ή σε μίνι σκαμπό, αλλά οι όρθιοι απαγορεύονται όπως και να έχει) σταθμοί που στο ημίφως θυμίζουν κόλαση (συνήθως τα λεωφορεία φεύγουν όλα μαζί στις 5-6π.μ ... καλή τύχη να βρεις το λεωφορείο σου στο σκοτάδι με εκατοντάδες άλλους που ορμάνε μόλις ανοίξει η πύλη του σταθμού) αλλά πάνω απ' όλα χαμογελαστές φάτσες, στάσεις για μεσημεριανό σε απίθανα μέρη, καταπληκτικές θέες... είναι πραγματικά κρίμα να προτιμήσετε αποκλειστικά τις αεροπορικές μεταφορές, θα χάσετε πολλές εικόνες (αλλά θα κερδίσετε σε χρόνο, γιατί οι 3 εβδομάδες που έχετε δεν είνια και πάρα πολλές εδώ που τα λέμε).
παρομοια λεωφορεια ειχαμε στην γκουατεμαλα και ξερω πως ειναι:D...ακουγονται πολυ φανταστικα ολα,και ανηπομονω να παω..με το φαγητο καποιο προβλημα?εχω λιγο ευαιστητο στομαχι.τι θα προτινες να μη χασουμε με τιποτα?εμεις λεμε να βγαλουμε τι βιζα στο αεροδρομιο της αντισ αμπεπα....ισχευει οτι σε πολιορκουν παιδια και δεν σε αφηνουν στην ησυχια σου?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει Γουατεμάλα αρκετές φορές, σε διαβεβαιώ πως τα αιθιοπικά είναι ΠΟΛΥ πιο φολκόρ και σαφώς πιο δύσκολα για τους πωπούς σας... δεν υπάρχει άσφαλτος σχεδόν πουθενά στη χώρα, σε αντίθεση με τη συμπαθή Γουατεμάλα και υπολόγιζε τη μέση ταχύτητα γύρω στα 20-30χλμ/ώρα, το οποίο σημαίνει πως κάποιες βασικές διαδρομές διαρκούν 2-3 μέρες... Αλλά το people-watching δεν παίζεται, άσε που αν είστε λίγο τυχεροί θα σας καλέσουν σε κανένα γάμο ή σε κανένα απίθανο χωριό.

Το αν βγαίνει η βίζα επί τόπου στην Αντίς δεν το ξέρω, αν σας είπε η πρεσβεία ότι γίνεται, τότε γιατί όχι;

Υπάρχουν πόλεις που το φαινόμενο της επαιτείας είναι πιο έντονο, όπως στο Gonder. Σε άλλες δεν υφίσταται καν το θέμα. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα φοβερό πρόβλημα, σε καμία περίπτωση δε θυμάμαι να δυσανασχετήσαμε.

Για το στομάχι, ξέρεις, αυτά ποικίλλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, ο φίλος με τον οποίο πήγα γενικώς είναι ψιλοευαίσθητος αλλά δεν είχε πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα ήταν μια μέρα που ξύπνησε και βρήκε τα ούλα του ... πράσινα, πήγαμε στο τοπικό ιατρείο (ο Θεός να το κάνει) όπου ο ευγενέστατος γιατρός του έδωσε 2-3 φάρμακα και σε 2 μέρες ήταν όλα ρολόι, μάλλον το νερό έφταιγε, ήταν πολύ ακής ποιότητας. Το φαγητό μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά αν είστε χορτοφάγοι, κλάφτα Χαράλαμπε. Δυστυχώς δεν έχει μεγάλη ποικιλία, αλλά αυτά τα 4-5 φαγητά που κάνουν τα κάνουν μια χαρά. Απλά από κάποιο σημείο κι έπειτα θες να φας και κάτι άλλο και δεν πολυπαίζει ποικιλία... Εγώ έγινα φαν της Αιθιοπικής κουζίνας, όπου την πετύχω στο εξωτερικό της δίνω και καταλαβαίνει. Πήγαινε και στο αιθιοπικό στο κέντρο της Αθήνας να πάρεις μια ιδέα.

Τι να μη χάσετε; Την κοιλάδα του Όμο και όσο πιο νότια, τόσο καλύτερα. Τη Χαράρ, πόλύ ενδιαφέρουσα μουσουλμανική πόλη, άμα το λέει η καρδούλα σας μπορείτε να ταίσετε και ύαινες εκεί. Τη Λαλιμπέλα με τις εκπληκτικές υπόγειες εκκλησίες, το Άξουμ, τα μοναστήρια του Tigray, τους καταρράκτες του Νείλου, τα κάστρα του Γκόντερ, τους απίθανους Rastafarians στο Σασεμένε, το trekking στα όρη Μπάλε και Σίμιεν (απίστευτα τοπία), εμένα που είμαι αρχαιόπληκτος με εντυπωσίασε και η yeha με τα τρομερά αρχαία της από πλευράς χρονολογίας. Αλλά τα καλύτερα πάντα είναι αυτά που δεν προγραμματίζεις, εμάς μας έτυχαν πολλά και σίγουρα θα τύχουν και σε σας. Οι πιο απίθανες πόλεις είναι πάντα αυτές που σου μένουν, οι πιο αναπάντεχες συναντήσεις, το πιο περίεργο φαγητό, η οικογένεια που σε κέρασε κλπ.

Αν μπορούσα να ξαναπήγαινα σήμερα, θα πήγαινα στη Ντανκάλια, όσο και να κάνει η όλη επιχείρηση (κοστίζει) πρέπει να είνια κάτι το εξαιρετικό. Την επόμενη φορά...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Το μόνο πρόβλημα ήταν μια μέρα που ξύπνησε και βρήκε τα ούλα του ... πράσινα, πήγαμε στο τοπικό ιατρείο (ο Θεός να το κάνει) όπου ο ευγενέστατος γιατρός του έδωσε 2-3 φάρμακα και σε 2 μέρες ήταν όλα ρολόι, μάλλον το νερό έφταιγε, ήταν πολύ ακής ποιότητας. .
Συγγνώμη, αλλά...την έχω την απορία: πίνατε νερό της βρύσης?:shock: Ή εννοείς πως το εμφιαλωμένο ήταν τόσο κακής ποιότητας που πρασινίσατε?

(Τώρα που το λέμε, κι εγώ ψιλοπρασίνισα μετά το ποστ σου, αλλά μάλλον ήταν από τη ζήλια μου....;))
 

vkosta

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
?
παρομοια λεωφορεια ειχαμε στην γκουατεμαλα και ξερω πως ειναι:D...ακουγονται πολυ φανταστικα ολα,και ανηπομονω να παω..με το φαγητο καποιο προβλημα?εχω λιγο ευαιστητο στομαχι.τι θα προτινες να μη χασουμε με τιποτα?εμεις λεμε να βγαλουμε τι βιζα στο αεροδρομιο της αντισ αμπεπα....ισχευει οτι σε πολιορκουν παιδια και δεν σε αφηνουν στην ησυχια σου?
visa βγάζεις και στο αεροδρόμιο
 

kiri77

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιθιοποια
Ονειρεμένο Ταξίδι
πανταγονια
visa βγάζεις και στο αεροδρόμιο
αυτο με τη βιζα πολυ καλο οτι βγαινει εκει?αλλες 2 ερωτησεις¨

1. εχει προβλημα υδρευσεις η χωρα?εννοω θα συναντησουμε περιοχες που δεν θα ειναι δυνατο να κανουμε κανα μπανιο?
2.ελληνικη κοινοτητα υπαρχει?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχουνε και χωριά που δεν έχουν τρεχούμενο νερό, αλλά αυτό εξαρτάται από το πόσο θα βγείτε από τις συνηθισμένες διαδρομές. Ε, τώρα άμα είστε άπλυτοι και για καμιά μέρα δε φαντάζομαι να σας παρεξηγήσουν, αλλιώς πηγαίντε μέχρι το ποτάμι με τον κουβά σας, όπως κάναμε κι εμείς. Ελληνική κοινότητα έχει στην Αντίς, αλλά πολύ μειωμένη, πετύχαμε και μια υπέργηρη ιδιοκτήτρια ξενοδοχείου στην Awash, αυτή είχε ενδιαφέρουσες ιστορίες να πει από τις κομουνιστικές εποχές και μας μαγείρεψε και ντολμαδάκια, αλλά γενικώς δε θα έχανα το χρόνο μου σε τέτοια χώρα να ψάχνω απόδημους Έλληνες, έχει πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να δεις και να κάνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom