Αυστρία Βέλγιο χριστουγεννα βιεννη η μπριζ??

sofaki!

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
καλησπερα παιδια!!Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ αναζητωντας τις πολλες και χρησιμες πληροφοριες απο τα ταξιδια που εχετε πραγματοποιησει!!Θελω μαζι με τον αρραβωνιαστικο μου να παμε καπου τα χριστουγεννα και συγκεκριμενα για 4 μερες 3 νυχτες...πιο συγκεκριμενα η 26-29 δεκεμβριου η 27-30 αντιστοιχα!Ειμαστε αναμεσα σε Βιεννη η Μπριζ!!Το Πασχα που μας περασε ειχαμε παει Βουδαπεστη και ειχαμε παει και Βιεννη για μια διανυκτερυεση με τρενο!!Ειδαμε αρκετα πραγματα αλλα απο εξω δημαρχειο οπερα ναος αγ.στεφανου πλατειες και ειχαμε παει και σε ενα παλατι.Τωρα συζηταμε που να παμε !!Μπριζ απο οτι ακουω ειναι πολυ ωραια τα χριστουγεννα και δεν εχω παει αλλα και βιεννη λενε οτι ειναι ονειρικα και πολυ διαφορετικη το χειμωνα!!Αλλα θα ηθελα να ρωτησω οι χριστουγεννιατικες αγορες απο τις 26 και μετα ειναι κλειστες??δεν υπαρχουν??μπριζ υπαρχουν??Τι θα μου προτεινατε να κανω??Εχω μπερδευτει παρα πολυ και πρεπει να κλεισω εισητηρια γιατι οι μερες περνανε...επισης ενα αλλο θεμα ειναι οτι το αεροπλανο για βρυξελλες φτανει αργα το βραδυ 11 παρα ..θα εχει τρενο για μπριζ η θα πρεπει να μεινω ενα βραδυ βρυξελλες και μετα να παω??συγγνωμη αν σας κουρασα!!:xmas_confused:
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Αρχικά καλώς όρισες! Και οι δύο είναι υπέροχες, ειδικά τον χειμώνα. Μπριζ η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάει αλλά έχω δει φωτογραφίες και έχω ακούσει πολλά. Στην Βιέννη είχα πάει Χριστούγεννα και ήταν φανταστικά, έχει πάρα πολλά να δεις και οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι φανταστικές (ειδικά αυτή μπροστά από το δημαρχείο). Δεν θυμάμαι αν στις 26 ήταν ανοιχτή η αγορά (νομίζω ήταν) αλλά όλες τις άλλες μέρες θα είναι σίγουρα. Όπου και να πας θα περάσεις τέλεια, απλά θα σου πρότεινα Βιέννη καθαρά και μόνο γιατί θα ταλαιπωρηθείτε λιγότερο.
 

sofaki!

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Αρχικά καλώς όρισες! Και οι δύο είναι υπέροχες, ειδικά τον χειμώνα. Μπριζ η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάει αλλά έχω δει φωτογραφίες και έχω ακούσει πολλά. Στην Βιέννη είχα πάει Χριστούγεννα και ήταν φανταστικά, έχει πάρα πολλά να δεις και οι χριστουγεννιάτικες αγορές είναι φανταστικές (ειδικά αυτή μπροστά από το δημαρχείο). Δεν θυμάμαι αν στις 26 ήταν ανοιχτή η αγορά (νομίζω ήταν) αλλά όλες τις άλλες μέρες θα είναι σίγουρα. Όπου και να πας θα περάσεις τέλεια, απλά θα σου πρότεινα Βιέννη καθαρά και μόνο γιατί θα ταλαιπωρηθείτε λιγότερο.
οι αγορες 24 κλεινουν τελικα στην βιεννη και αυτο σκεφτομαι ενω οι αγορες στο μπριζ κλεινουν 6 ιανουαριου...δεν ξερω και οι μερες περνανε...:xmas_sad:
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Απο ότι βλέπω εσύ ενδιαφέρεσαι για μετά της 26 που οι αγορές όπου και αν πας θα είναι ανοιχτές, οπότε αυτός δεν είναι λόγος για να σε απασχολεί. Εγώ είχα πάει 23-27 απλά δεν θυμόμουν αν η αγορά ήταν κλειστή μια ημέρα πριν ή μια μετά απο τα Χριστούγεννα, αλλά τώρα που το λες μου ήρθαν όλα στο μυαλό.:xmas_lol:
 
Last edited by a moderator:

sofaki!

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Απο ότι βλέπω εσύ ενδιαφέρεσαι για μετά της 26 που οι αγορές όπου και αν πας θα είναι ανοιχτές, οπότε αυτός δεν είναι λόγος για να σε απασχολεί. Εγώ είχα πάει 23-27 απλά δεν θυμόμουν αν η αγορά ήταν κλειστή μια ημέρα πριν ή μια μετά απο τα Χριστούγεννα, αλλά τώρα που το λες μου ήρθαν όλα στο μυαλό.:xmas_lol:
Vienna Christmas Market - Information & Reviews about Vienna Christmas Markets αυτο ειδα
 
Last edited by a moderator:

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Έχεις δίκιο ότι οι Χριστουγεννιάτικες αγορές τελειώνουν 23-26 Δεκ. Μετά βέβαια ξεκινούν καπάκι οι New Year's Market οι οποίες βέβαια δεν είναι το ίδιο μεγάλες. περισσότερα εδώ: http://www.wien.info/en/shopping-wining-dining/markets/christmas-markets
Οπότε αν δεν συμβαίνει το ίδιο στην Μπριζ προτίμησε να πας εκεί, όπου και να πας να περάσεις καλά... και θα περάσεις!:xmas_lol:
 
Last edited by a moderator:

sofaki!

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Έχεις δίκιο ότι οι Χριστουγεννιάτικες αγορές τελειώνουν 23-26 Δεκ. Μετά βέβαια ξεκινούν καπάκι οι New Year's Market οι οποίες βέβαια δεν είναι το ίδιο μεγάλες. περισσότερα εδώ: http://www.wien.info/en/shopping-wining-dining/markets/christmas-markets
Οπότε αν δεν συμβαίνει το ίδιο στην Μπριζ προτίμησε να πας εκεί, όπου και να πας να περάσεις καλά... και θα περάσεις!:xmas_lol:
χιλια ευχαριστω μα χιλια ευχαριστω δεν τα ειχα δει χαρηκα τοσο πολυ μα τοσο πολυ!!!αφου εχει πρωτοχρονιατικες αγορες τελεια θα ειναι ..μαλλον για βιεννη το βλεπω και καποια αλλη στιγμη μπριτζ...ποσο θα ηθελα καποιος να εχει παει και στα 2 και να μου ελεγε ποιο ειναι πιο καλα!!
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
χιλια ευχαριστω μα χιλια ευχαριστω δεν τα ειχα δει χαρηκα τοσο πολυ μα τοσο πολυ!!!αφου εχει πρωτοχρονιατικες αγορες τελεια θα ειναι ..μαλλον για βιεννη το βλεπω και καποια αλλη στιγμη μπριτζ...ποσο θα ηθελα καποιος να εχει παει και στα 2 και να μου ελεγε ποιο ειναι πιο καλα!!
Έχω πάει Βιέννη Χριστούγεννα και Μπριζ Σεπτέμβρη (αλλά σαν χειμώνας ήταν λόγω καιρού).. Η Μπριζ είναι πανέμορφη! Φαντάζομαι πως θα'ναι ακόμα πιο κούκλα τα Χριστούγεννα!! Και η Βιέννη είναι υπέροχη αλλά αφού έχετε μόνο 3 βράδια θα πρότεινα καλύτερα Μπριζ, που γυρνιέται εύκολα (μπορείτε το πρώτο βράδυ να μείνετε Βρυξέλλες για να μη ταλαιπωρηθείτε και την επόμενη να πάτε απόγευμα Μπριζ για να δείτε και κάποια πράγματα στις Βρυξέλλες (η Grand Place θαναι όνειρο στις γιορτές, ας επιβεβαιώσει καποιος που βρεθηκε εκεί τετοια εποχή).. 2 βραδια/μερες στην Μπριζ είναι υπεραρκετά για να δείτε την πόλη..
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
καλησπέρα και από μένα..προτείνω να πας Βιέννη μιας που μόλις γύρισα απο Μπρίζ..πανέμορφα δεν λέω..έμεινα 3 μέρες εκεί,έφαγα πολύυυυυυυυυ κρύο δεν έχει πολλά αξιοθέατα να δείς..δεν έχει σχεδόν καθόλου κόσμο μέσα στην πόλη και είναι πάρα πάρα πολύ ακριβά όλα..Βιέννη θεωρώ πως έχει πολύ περισσότερα πράγματα να δείς και να κάνεις..Μπρίζ ειναι για μονοήμερη κάποια στιγμή την άνοιξη..σε συνδυασμό με άλλα μερη στο Βέλγιο η και εκτός...
 

sofaki!

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας....μαλλον προς βιεννη με βλεπω και καποια αλλη στιγμη μπριτζ...μαλλον....και τα 2 ειναι υπεροχα....

καλησπέρα και από μένα..προτείνω να πας Βιέννη μιας που μόλις γύρισα απο Μπρίζ..πανέμορφα δεν λέω..έμεινα 3 μέρες εκεί,έφαγα πολύυυυυυυυυ κρύο δεν έχει πολλά αξιοθέατα να δείς..δεν έχει σχεδόν καθόλου κόσμο μέσα στην πόλη και είναι πάρα πάρα πολύ ακριβά όλα..Βιέννη θεωρώ πως έχει πολύ περισσότερα πράγματα να δείς και να κάνεις..Μπρίζ ειναι για μονοήμερη κάποια στιγμή την άνοιξη..σε συνδυασμό με άλλα μερη στο Βέλγιο η και εκτός...
πως περασες ??ηταν στολισμενα??η αγορα η χρσιουγεννιατικη??για πες μας!!!
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
πέρασα υπέροχα..αν εξαιρέσουμε το κρύο που πραγμάτικα ήταν τσουχτερό..έχουν στολίσει την κεντρική τους πλατεία πολύ όμορφα...γύρω γύρω είναι όλλλλλαααα τα σοκολατάδικα και μοσχομυρίζει η ατμόσφαιρα...ειδικά το βράδυ ο φωτισμός και στην χριστουγεννιάτικη αγορά είναι υπέροχος και στο δημαρχείο τους και στο belfort το σήμα κατατεθέν στην πόλη..όλα λειτουργούν πολύ ομαλά και όμορφα και έχουν αν μου επιτρέπεται η έκφραση,μια πολύ διακριτική και λεπτή αίσθηση της ατμόσφαιρας των χριστουγέννων..τέλειος προορισμός για ηρεμία και χαλάρωση και βόλτες σε μια μεσαιωνικού τύπου πόλη...αλλά προτιμότερο να πάει κανείς με καλό καιρό δλδ άνοιξη φθινόπωρο...
 

sofaki!

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
πέρασα υπέροχα..αν εξαιρέσουμε το κρύο που πραγμάτικα ήταν τσουχτερό..έχουν στολίσει την κεντρική τους πλατεία πολύ όμορφα...γύρω γύρω είναι όλλλλλαααα τα σοκολατάδικα και μοσχομυρίζει η ατμόσφαιρα...ειδικά το βράδυ ο φωτισμός και στην χριστουγεννιάτικη αγορά είναι υπέροχος και στο δημαρχείο τους και στο belfort το σήμα κατατεθέν στην πόλη..όλα λειτουργούν πολύ ομαλά και όμορφα και έχουν αν μου επιτρέπεται η έκφραση,μια πολύ διακριτική και λεπτή αίσθηση της ατμόσφαιρας των χριστουγέννων..τέλειος προορισμός για ηρεμία και χαλάρωση και βόλτες σε μια μεσαιωνικού τύπου πόλη...αλλά προτιμότερο να πάει κανείς με καλό καιρό δλδ άνοιξη φθινόπωρο...
αχ τελεια τι ωραια!!!με ryanair πηγες??/εγω βιεννη οπως αναφερω και παραπανω εχω παει πασχα για μια διανυκτερευση εχω παρει μια γευση απο την πολη..ολοι μου λενε οτιχριστουνεννα ειναι πολυ διαφορετικη ...παραμυθενια.....εσυ τι λες??
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom