Ρόδος ψάχνω πληροφορίες για ρόδο

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ακριβώς όπως τα είπε ο φίλος tol_pap! Να συμπληρώσω επίσης πως σίγουρα έχει να κάνει και η βάση σου από την οποία ξεκινάς. Εάν ξεκινάς από Αθήνα ή Θεσ/νικη και πιστεύεις γενικά πως τα Δωδεκάνησα σου πέφτουν κάπως μακριά (αν και ποτέ δε συμφωνούσα απόλυτα με αυτή τη λογική για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης) και ότι ίσως δεν θα πας σύντομα και πάλι προς τα εκεί στο πλαίσιο διακοπών σου, τότε να πας και με τα χίλια έστω και για μονοήμερη και παρά το αυξημένο κόστος. Εάν πάλι είσαι πιο ταξιδιάρα ψυχή και δεν χρειάζεσαι και πολλές αφορμές για να μπεις σε ένα μέσο συγκοινωνίας και να ταξιδέψεις για οπουδήποτε, τότε αφιέρωσέ της μια άλλη "ανεξάρτητη" απόδραση. Η Σύμη είναι μια κούκλα αλλά το πόσο πραγματικά ωραία είναι μπορείς να το αντιληφθείς εάν μείνεις εκεί 2-3 βράδια και χαλαρώσεις, χωρίς τη φασαρία των ημερήσιων τουριστών
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba!
Μακάρι να μας δοθεί και στο μέλλον η ευκαιρία να επισκεφτούμε τα όμορφα Δωδεκάνησα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! Την έχουμε τη Σύμη στο πρόγραμμα - και αν δεν προλάβουμε να επισκεφτούμε τα βασικά της Ρόδου, την αφήνουμε για μελλοντική εξόρμηση- με διανυκτέρευση.
Για φαγητό στην πόλη ή σε κάποιο χωριουδάκι - εκτός από αυτά που προαναφέρθηκαν- έχετε να προτείνετε κάτι;
 

parapontisj

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σε ολους. Ερχομαι Ροδο τον Ιουλιο, δυστυχως για λιγες μερες, μονο 5. Για τον λογο αυτο θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε να προλαβω να δω τα πιο σημαντικα και μια μερα να πεταχτω και Συμη. Ξερω ειναι λιγες οι μερες αλλα θα ηθελα να επισκεφτω οτι αξιζει περισσοτερο σε αυτο το διαστημα. Θα εχω αυτοκινητο και θα ηθελα να ρωτησω που ειναι καλυτερα να μεινω (να εχω την βαση μου) ωστε να εχω προσβαση στις καλυτερες παραλιες και αξιοθεατα χωρις να χανω και πολυ χρονο. Συμφερει να μεινω Ροδο η παρακατω? Οτι συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη (παραλιες, δωματια, ταβερνες, αξιοθεατα, κτλ)

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και στο παρόν thread αλλά και σε άλλα που έχουν ανοιχτεί για τη Ρόδο, μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες και tips για το νησί. Προσωπικά, και ειδικά εάν πηγαίνεις για πρώτη φορά στο νησί θα σε συμβούλευα να μείνεις είτε στην πόλη είτε στην Ιξιά (λίγο έξω από την πόλη προς το αεροδρόμιο). Εξαρτάται όμως και και από το τι είδους κατάλυμα ενδιαφέρεσαι να βρεις και από το τί σου αρέσει να κάνεις στις διακοπές σου. Ενδιαφέρεσεαι για κάποιο resort με πολλές ανέσεις, για κάποιο ίσως πιο απλό ξενοδοχείο ή για ενοικιαζόμενα δωμάτια? Σε κάθε περίπτωση, οι 5 μέρες είναι λίγες και σίγουρα το νησί δεν εξαντλείται μόνο σε τόσες. Σϊγουρα κάποια στιγμή θα θελήσεις να ξαναεπιστρέψεις. Και κάτι ακόμα: Μια που οι μέρες είναι λίγες, μην σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα για μονοήμερη για τη Σύμη, ειδικά εάν πηγαίνεις πρώτη φορά στη Ρόδο. Απόλαυσε τη Ρόδο όσο μπορείς και μην διστάσεις-αφού θα έχεις αυτοκίνητο-να γράψεις χιλιομετρα. Το νησί από την πολη στα βόρεια μέχρι και στο Πρασονήσι στο νότιο άκρο έχει απίστευτες ομορφιές τόσο παραθαλάσσιες όσο και ορεινές, όπως και σπουδαια αξιοθέατα... Απόλαυσέ τα....όσο μπορείς
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα παιδια!
Γνωριζει καποιος τι παιζει με τα δρομολογια απο Ροδο για Συμη και αντιστροφα καθως και απο Ροδο για Χαλκη και αντιστροφα.
Παμε Ροδο μεσα Ιουνιου απο 16 εως 23 του μηνος και μονο για 1 εβδομαδα και θελουμε να κανουμε 2 ημερησιες για Συμη και Ροδο!
Ροδο εχουμε ξανα παει, οποτε την εχουμε γυρισει λιγο πολυ.
Ευχαριστω
 

eleannaxa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα. Σκεφτόμαστε φέτος για Αύγουστο να πάμε κορίτσοπαρεα στη Ρόδο για 5 μέρες. Ηλικία 20. Πως είναι οι τιμές για στούντιο και αεροπορικές? Δεν θέλουμε να κλείσουμε από τώρα γιατί δεν είμαστε σίγουρες δλδ να κλείσουμε κατά τον Μάιο με Ιούνιο.. θα βρούμε κάτι οικονομικό? Επίσης χρειάζεται αμάξι ή τα λεωφορεία είναι ικανοποιητικα ως προς τις αποστάσεις?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.665
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα. Σκεφτόμαστε φέτος για Αύγουστο να πάμε κορίτσοπαρεα στη Ρόδο για 5 μέρες. Ηλικία 20. Πως είναι οι τιμές για στούντιο και αεροπορικές? Δεν θέλουμε να κλείσουμε από τώρα γιατί δεν είμαστε σίγουρες δλδ να κλείσουμε κατά τον Μάιο με Ιούνιο.. θα βρούμε κάτι οικονομικό? Επίσης χρειάζεται αμάξι ή τα λεωφορεία είναι ικανοποιητικα ως προς τις αποστάσεις?
Τον Αύγουστο είναι πολύ ακριβά σε όλα τα νησιά όχι μόνο στη Ρόδο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα. Σκεφτόμαστε φέτος για Αύγουστο να πάμε κορίτσοπαρεα στη Ρόδο για 5 μέρες. Ηλικία 20. Πως είναι οι τιμές για στούντιο και αεροπορικές? Δεν θέλουμε να κλείσουμε από τώρα γιατί δεν είμαστε σίγουρες δλδ να κλείσουμε κατά τον Μάιο με Ιούνιο.. θα βρούμε κάτι οικονομικό? Επίσης χρειάζεται αμάξι ή τα λεωφορεία είναι ικανοποιητικα ως προς τις αποστάσεις?
Σπεύσε μπας και πετύχεις με Ryanair καμιά καλή τιμή αεροπορικού. Επίσης δεδομένου ότι οι προκρατήσεις στο νησί φέτος πάνε απ'ότι μαθαίνω περίφημα, σπεύσε και για διαμονή, εάν θέλεις να βρεις κάτι καλό σε νορμάλ τιμές. Δύσκολη πάντως η περίοδος που θέλετε να πάτε διακοπές για κάθε νησί φέτος
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Καλησπέρα!Την άλλη εβδομάδα πετάμε για Ρόδο έχετε να μου προτείνετε γραφείο για ενοικίαση αυτοκινήτου κ ωραία ταβερνάκια μπροστά στη θάλασσα σε ολο το νησι?(οτι βρούμε ανοιχτό δηλαδή 😅)Ευχαριστώ πολύ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπέρα!Την άλλη εβδομάδα πετάμε για Ρόδο έχετε να μου προτείνετε γραφείο για ενοικίαση αυτοκινήτου κ ωραία ταβερνάκια μπροστά στη θάλασσα σε ολο το νησι?(οτι βρούμε ανοιχτό δηλαδή 😅)Ευχαριστώ πολύ!
' Ενα μέρος που μου άρεσε για τα ταβερνάκια κοντά στην θάλασσα ήταν τα Στεγνά.Αυτοκίνητο νοίκιασα με μίλια από γνωστή/μεγάλη εταιρεία.Υπάρχουν όμως δεκάδες τοπικές εταιρείες.
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
' Ενα μέρος που μου άρεσε για τα ταβερνάκια κοντά στην θάλασσα ήταν τα Στεγνά.Αυτοκίνητο νοίκιασα με μίλια από γνωστή/μεγάλη εταιρεία.Υπάρχουν όμως δεκάδες τοπικές εταιρείες.
Ευχαριστώ πολύ για τα Στεγνά μου είπαν ξανά είναι κ κοντά μας.Να σαι καλά!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλημέρα! Τα περισσότερα μαγαζιά είναι ανοιχτα! Τοπικές εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων που θα μπορούσατε να κοιτάξετε είναι efrem,epsilon,aone,j&d κ.α. όλες αξιόπιστες είναι. Ταβερνάκια κοντά στη θάλασσα υπάρχουν πολλά. Όπως σας είπαν στα Στεγνά είναι ο Γιαλος,ο Κοζας,το Grande Blue κ.α. Φρέσκο ψάρι με λιτό μενού θα βρείτε και στη Σταμα στο λιμανάκι στο Φαληράκι. Επίσης στα Κολυμπια στο λιμανακι. Εναλλακτικά μπορείτε να δοκιμάσετε το Ταμπακιο στον Άγιο Παύλο στη Λίνδο. Όχι τόσο για ψάρι αλλά για την πανέμορφη θέα. Καλά να περάσετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom