Σουηδία 10 ώρες στη Στοκχόλμη. Τι προτείνετε;

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Την Παρασκευή 20/3 επιστρέφοντας από την Umea Σουηδία στη Θεσσαλονίκη, έχουμε στάση στη Στοκχόλμη για 10 ολόκληρες ώρες.
Τι προλαβαίνουμε να δούμε;
Για δώστε κανένα top 3-5.
Yπόψη, οτι στην παρέα μας θα είναι 4 μαθήτριες του σχολείου ( πρόγραμμα ευρωπαϊκής συνεργασίας Comenius)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά χαρά, Στοκχόλμη είχα πάει πριν από 6 χρόνια κα μάλιστα είχα πάει για δουλειά και δεν είχα τη χαρά να επισκεφτώ πολλά μουσεία αφού μετά τις 17:00 ήταν κλειστά. Αλλά θυμάμαι και προτείνω το Vasamuseet, και βόλτες για καφέ και φαγητό στην παλιά πόλη (που είναι νησί).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
The Vasa Museum
Skansen -
Το πρωτο αφορά ένα μουσείο αφιερωμένο σε ένα ναυάγιο του 17 ου αιώνα το οποίο έλαβε χώρα μέσα στο λιμάνι της Στοκχόλμης κατά το παρθενικό ταξίδι. Δεν πρόλαβε να ξανοιχθεί. Μαλλον είχε γινει καποια μετατόπιση φορτίου. Πάντως το ανεσυραν το συντήρησαν και το έβαλαν σε μουσείο. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση και αξίζει να το δει κανείς. Εμένα τουλάχιστον με είχε εντυπωσιάσει.
Το δεύτερο αφορά ένα open air μουσείο εθνογραφίας με ζωολογικό κήπο. Το χαρακτηριστικό του είναι οτι μετέφεραν αυθεντικά κτίρια από όλη τη Σουηδία, διαφορετικών αρχιτεκτονικών ρυθμών έτσι ώστε ο επισκέπτης να γνωρίσει τον αρχιτεκτονικό πλούτο της χώρας. Παράλληλα διαφύλαξαν τα μαγαζιά και της υπηρεσίες μιας άλλης εποχής και υπάλληλοι ντυμένοι με αυθεντικά ρούχα εξηγούν για παραδειγμα πώς λειτουργούσε ένα ταχυδρομείο τα χρόνια εκείνα ή ένα φαρμακείο. Πολύ ενδιαφέρον για παιδιά, χωρίς να είναι καθόλου κιτς. Να ντυθείται καλά, γιατί θα κάνει κρύο (open air είναι άλλωστε) και να το επισκεφθείτε. Αμα κρυώσετε υπάρχουν και καφετερίες με κοπέλες που σερβίρουν οι οποίες φορούν δαντελλένιες σκουφίτσες με υπέροχα τοπικά γλυκά και σοκολάτες.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Πολύ καλές όλες οι παραπάνω προτάσεις για Skansen, Vasa και Gamla Stan (η παλιά πόλη). Επίσης πολύ ενδιαφέρον το Μουσείο Ιστορίας (ή Μουσείο Εθνικών Αρχαιοτήτων), με ειδική αίθουσα για τους Βίκινγκς και το υπόγειο Gold Room.

Πριν από αρκετά χρόνια με είχε εντυπωσιάσει και μια γκαλερί με ολογράμματα, όπως και το μουσείο μοντέρνας τέχνης (αν και αυτές είναι προτάσεις που προϋποθέτουν κι άλλες μέρες, όχι μόνο ένα δεκάωρο).

Συμβουλή: προσέξτε τι θα παραγγείλετε στα ωραία μπιστρό της παλιάς πόλης...Με το μενού μόνο στα σουηδικά, παράγγειλα με το ένστικτο...και βρέθηκα μπροστά σε μια τεράααστια πιατέλα με τρεις μικρέεεες μπουκίτσες που πλήρωσα χρυσάφι, ενώ οι σουηδοί τριγύρω μου, που ήξεραν τι είχαν παραγγείλει, έτρωγαν του σκασμού από τα ξέχειλα πιάτα τους!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Η παλια πόλη και το μουσειο Vasa ειναι αυτά που έρχονται πρώτα και στις δικές μου προτιμήσεις ( αυτά με ειχαν εντυπωσιάσει πιο πολύ).
Συνεχείστε να προτείνετε...
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
Gamla Stan , Kungsträdgården & Skansen για βόλτα
καφές στο Södermalm (διαβάζεται Σεντερμαλμ) , η πιο κουλ γειτονιά της Στοκχόλμης ( το νησάκι κάτω απο την Γκάμλα Σταν)
και καφές στο Wayne's coffee .. οταν βρω που εχω χώσει το time out stockholm θα γράψω και αλλα..
μπορεις να κανεις μικρη κρουαζιερουλα στα κανάλια της Στοκχόλμης - τα πλοιαράκια φευγουν εξω απο το National Museet κοντά στο Skeppsholmen
ολα ειναι σε αποσταση 10-15 λεπτα το ενα απο το αλλο.. η Στοκχόλμη περπατιέται..
και να φας tunnbrodsrullan ( ενα τεραστιο λεπτο ψωμί σαν πιτα που εχει μεσα λουκάνικα και πουρέ και αν θες και πίκλες) πολυ ωραιο..
επισης εχει φανταστική πιτσα στη σουηδία ( κυριως τις πιτσαριες τις εχουν ιρανοί) πολύ λεπτη ζύμη.. μια γευση που λεει πολυ ειναι μινι γαριδουλες με ζαμπον ( ακουγεται αηδία αλλα ειναι υπέροχη!) και φυσικά εχει τελεια φαλαφελ παντου .. ψαξε για το Falafelkungen..
αν πηγαινες καλοκαιρι θα σου προτεινα και αλλα μερη αλλα τωρα θα κανει ακομα κρυο..
ha det bra!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Gamla Stan , Skansen για βόλτα
καφές στο Södermalm (διαβάζεται Σεντερμαλμ) , η πιο κουλ γειτονιά της Στοκχόλμης ( το νησάκι κάτω απο την Γκάμλα Σταν)
μπορεις να κανεις μικρη κρουαζιερουλα στα κανάλια της Στοκχόλμης - τα πλοιαράκια φευγουν εξω απο το National Museet κοντά στο Skeppsholmen
αυτά προτείνω κι εγώ..όχι Vasa. τι ενδιαφέρον θα βρούν 4 μαθήτριες από 1 πλοίο?
εγώ ναι κάθησα 3 ώρες κι έπαιξα με τα pc στο ισόγειο και βρήκα ενδιαφέρον και το πλοίο απέξω..αλλα πάντα μόνος μια και οι αλλοι το έβρισκαν βαρετό...
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
θα γραψω ενα αναλυτικο μν για Στοκχολμη και Sodermalm την αλλη βδομαδα.. ελπιζω να βρω το time out μου!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Κάτι που νομίζω πως αξίζει να δει κανείς από τη "Βενετία του Βορρά" όπώς αποκαλείται η Στοκχόλμη είναι το δημαρχείο ή αλλιώς Μπλέ σπίτι όπως συνηθίζουν να το λένε οι Σουηδοί. Εκεί γίνεται κάθε χρόνο η απονoμή των βραβείων Νόμπελ. Οι οργενωμένες ξεναγησεις που είναι ο μόνος τρόπος για να δείς το δημαρχείο είναι πολύ ενδιαφέρουσες και καθόλου κουραστικές. Τελειώνοντας με το εσωτερικό του κτυρίου μπορείς να βγείς στην αυλή που φτάνει ως τη λίμνη (δεν είμαι σίγουρη αν εκείνο το σημείο είναι λίμνη ή θάλασσα) και να τραβήξεις τις καλύτερες φωτογραφείες με θέμα τη Gamla Stan.

Και για να δόσω και λίγο πιό πρακτικές πληροφορίες, εγώ στη θέση σου θα ακολουθούσα το παρακάτω πρόγραμμα:

1)Λεωφορείο ή τρενο από το αεροδρόμιο για T-Centrolen
2)Από εκεί στο Δημαρχείο και μετά βόλτα στη Gamla Stan που είναι πολύ κοντά
3)Από κάποιο σημείο στη Gamla Stan που μπορείς να το μάθεις έυκολα ρωτώντας οποιονδήποτε να πάρεις τα καραβάκια της γραμμής(για τα οποία δεν πληρώνεις αν έχεις ημερήσια κάρτα για όλα τα μέσα) και όχι αυτά που κάνουν day tours, και να πάς απέναντι στο νισάκι που είναι το Vasa Museum
4)Aπό εκέι σε μικρή απόσταση (μία στάση με το λεωφορείο ή και με τα πόδια) είναι το Skansen.

Νομίζω αυτά είναι ήδη αρκετά για τις ώρες που θα έχετε. Καλά να περάσετε!!!
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
καθοτι μαθητριες, νομιζω θα απολαυσουν πιο πολυ εναν free-refill coffee sto wayne's coffee πανω στον κεντρικο πεζοδρομο :)

τωρα οσον αφορα τις υπολοιπες 6 ωρες (βγαζω τις 2 ωρες στον καφε και 2 ωρες πηγαινε/ελα στο/απο το airport) οι προτασες της discolataς ειναι ακρως ευστοχες..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom