11 πόλεις ανά τον κόσμο όπου το φαγητό του δρόμου αποτελεί απόλαυση.

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Τώρα που είπατε για γύρο- σουβλάκι, θυμήθηκα τον γύρο από αρνίσιο κρέας που δοκίμασα σε κεντρικό φαστ-φουντ στην Τύνιδα. Νοστιμότατος!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
6. Χόνκ Κόνγκ- Κίνα.


Τις περιοχές του Χονγκ Κονγκ που αναφέρεται το άρθρο τις έχω επισκεφθεί όλες πρόσφατα. Φαγητό του δρόμου με την έννοια που έχει π.χ. στην Μπανγκόκ δεν υπάρχει. Είναι απλώς καταστήματα που σερβίρουν πολύ φθηνό φαγητό ασιατικής κουζίνας με 6-8 HK$ δηλ. λιγότερο από 1 ευρώ η μερίδα. Βρίσκονται σε πεζοδρόμους όπου βγάζουν τα τραπέζια τους, κοντά σε υπαίθριες αγορές (παζάρια) και πολυκοσμία. Στην Temple Street για παράδειγμα, στο Yau Ma Tei, οσμιζόσουν από 100 μέτρα την παρουσία τέτοιων καταστημάτων. Η βαριά μυρωδιά από καμένα λάδια-ξύδια κλπ για τον ανυποψίαστο ευρωπαίο είναι αφόρητη. Τώρα αν είσαι τακτικός θαμώνας στα πατσατζίδικα της οδού Αθηνάς – και προτιμάς τον πατσά σου χοντροκομμένο – θα έχεις την γενναιότητα να καθίσεις σε κάποιο (ακριανό βεβαίως) τραπέζι. Το να δοκιμάσεις όμως να μπεις μέσα στο ίδιο το μαγαζί χωρίς αντιασφυξιογόνο μάσκα αποτελεί ηρωική πράξη ισοδύναμη της απόβασης στη Νορμανδία.
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλά δεν είμαστε καλά!
12. Ακκρά, Γκάνα!!!!

Ξανά ποστάρω τα λαχταριστά ψαράκια στις άκρες των δρόμων!!! Ένας τρώει, δυο πεθαίνουν :lol:
 

Attachments

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Συμφωνω! Στην Τουρκια τρελλαινομαι με τα λχματζουν και τους γκιοζλεμεδες! :clap::clap:
εγώ από αυτές τις πόλεις τις λίστας έχω φάει μόνο στην κων/πουλη(γιάτι μόνο εκεί έχω πάει:D) και συμφωνώ απόλυτα με έρση για τα λαχματζούν:clap:
γιάμη γιάμη
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
11 πόλεις άνα τον κόσμο όπου το φαγητό δεν θα σας απασχολήσει και πολύ καθώς θα φάτε παντού καλά ακόμα και στο πόδι. Το θέμα είναι για μια ακόμα φορά από τους ταξιδιωτικούς οδηγούς Frommer’s και μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα στην ιστοσελίδα τους.

1. Μπανγκόγκ- Ταϋλάνδη.

2. Τελ Αβίβ- Ισραήλ.
3. Κωνσταντινούπολη- Τουρκία.
4. Παρίσι- Γαλλία.
5. Πόλη του Μεξικού- Μεξικό.
6. Χόνκ Κόνγκ- Κίνα.
7. Κουάλα Λουμπούρ- Μαλαισία.
8. Βομβάη- Ινδία.
9. Τόκιο- Ιαπωνία.
10. Σιγκαπούρη- Σιγκαπούρη.
11. Μαρακές- Μαρόκο.


Να ρωτήσω την εν λόγω δεσποινίδα/κυρία για να μάθω. Πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η λίστα αυτή?
Έχετε φάει φαγητό δρόμου στη Βομβάη? Και αν ναι, με δεδομένο ότι δεν περάσατε ένα εξάμηνο σε λεπροκομείο και δεν σας είχαν σε καραντίνα για χολέρα, δε σας πήγε -τουλάχιστον- το παχύ έντερο βρύση από το μπαλ μασκέ που έκαναν μέσα σας τα κωλοβακτηρίδια? Λοιπόν? Συστήνετε το "φαγητό του δρόμου" (όπως το αποκαλείτε) της Βομβάης και σε άλλους εδώ μέσα? Το συστήνουν τα ζάρτουλα από το Frommer's?

Προχωρώ. Στο Τελ Αβίβ που έχετε φάει "φαγητό του δρόμου"? Έχει στο Τελ Αβίβ φαγητό δρόμου, όπως λχ, στη ΝΥ, στην Αθήνα, στην Ισταμπούλ, στη Μομπάσα, στο Κάιρο, ακόμα και στο Ντύσσελντορφ? Πείτε μου που παρακαλώ για να το δοκιμάσω κι εγώ, γιατί έχω περπατήσει την πόλη αυτή, από την παραλιακή προμενάδα που καταλήγει στη Γιάφφα μέχρι το Νέβε Τζεντέκ κι από τα στέκια της Μπεν Γιεχούντα μέχρι τα προάστια του Γιαντ Ελιγιάου και δεν έχω δει να πουλάει κανείς φαγητό από stands. Λέτε να κρυβόντουσαν, δεσποινίς? Ίσως αν ρωτήσετε το Frommer's, να μας πούνε?

Τελικά ποιος ο λόγος να ποστάρετε κάτι copy paste από το Frommer's αν δεν έχετε η ίδια άποψη για το πόσο έγκυρο είναι?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Να ρωτήσω την εν λόγω δεσποινίδα/κυρία για να μάθω. Πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η λίστα αυτή?
Έχετε φάει φαγητό δρόμου στη Βομβάη? Και αν ναι, με δεδομένο ότι δεν περάσατε ένα εξάμηνο σε λεπροκομείο και δεν σας είχαν σε καραντίνα για χολέρα, δε σας πήγε -τουλάχιστον- το παχύ έντερο βρύση από το μπαλ μασκέ που έκαναν μέσα σας τα κωλοβακτηρίδια? Λοιπόν? Συστήνετε το "φαγητό του δρόμου" (όπως το αποκαλείτε) της Βομβάης και σε άλλους εδώ μέσα? Το συστήνουν τα ζάρτουλα από το Frommer's?

Προχωρώ. Στο Τελ Αβίβ που έχετε φάει "φαγητό του δρόμου"? Έχει στο Τελ Αβίβ φαγητό δρόμου, όπως λχ, στη ΝΥ, στην Αθήνα, στην Ισταμπούλ, στη Μομπάσα, στο Κάιρο, ακόμα και στο Ντύσσελντορφ? Πείτε μου που παρακαλώ για να το δοκιμάσω κι εγώ, γιατί έχω περπατήσει την πόλη αυτή, από την παραλιακή προμενάδα που καταλήγει στη Γιάφφα μέχρι το Νέβε Τζεντέκ κι από τα στέκια της Μπεν Γιεχούντα μέχρι τα προάστια του Γιαντ Ελιγιάου και δεν έχω δει να πουλάει κανείς φαγητό από stands. Λέτε να κρυβόντουσαν, δεσποινίς? Ίσως αν ρωτήσετε το Frommer's, να μας πούνε?

Τελικά ποιος ο λόγος να ποστάρετε κάτι copy paste από το Frommer's αν δεν έχετε η ίδια άποψη για το πόσο έγκυρο είναι?
Συγγνώμη κιόλας, αλλά εσύ έχεις βρεθεί στην Βομβάη για να εκφράζεσαι με την βεβαιότητα του ειδικού? Ο χάρτης σου δείχνει πως όχι...
Και στο κάτω κάτω της γραφής η marydim παραθέτει απλά ένα άρθρο που έχει κάποιο ενδιαφέρον, δεν είναι δημοσιογράφος για να κάνει ρεπορτάζ προτού "διασπείρει ψευδείς ειδήσεις". Περιττή η όλη επίθεση!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προχωρώ. Στο Τελ Αβίβ που έχετε φάει "φαγητό του δρόμου"? Έχει στο Τελ Αβίβ φαγητό δρόμου, όπως λχ, στη ΝΥ, στην Αθήνα, στην Ισταμπούλ, στη Μομπάσα, στο Κάιρο, ακόμα και στο Ντύσσελντορφ? Πείτε μου που παρακαλώ για να το δοκιμάσω κι εγώ, γιατί έχω περπατήσει την πόλη αυτή, από την παραλιακή προμενάδα που καταλήγει στη Γιάφφα μέχρι το Νέβε Τζεντέκ κι από τα στέκια της Μπεν Γιεχούντα μέχρι τα προάστια του Γιαντ Ελιγιάου και δεν έχω δει να πουλάει κανείς φαγητό από stands. Λέτε να κρυβόντουσαν, δεσποινίς? Ίσως αν ρωτήσετε το Frommer's, να μας πούνε?
Εγώ έχω φάει φαγητό δρόμου στο Τελ Αβίβ (μόνο μια φορά είναι η αλήθεια, στις 7 τα χαράματα ένα Σάββατο πρωί στη Jaffa) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Θεωρώ κι εγώ ότι το σουβλάκι στην Ελλάδα όπως και η πίτσα στην Ιταλία (ακόμη και al trancio) δεν εμπίπτουν στον ορισμό του street food, τουλάχιστον όπως τον εννοεί αυτή η λίστα. Μιλάμε για φαγητό που πωλείται σε πάγκους στο δρόμο. Η αγαπημένη μου Σαγκάη είναι τεράστια παράλειψη από αυτή τη λίστα
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
δε ξερω για τα υπολοιπα αλλα το φαγητο δρομου οχι απλα της Βομβαης, ολης της Ινδιας ειναι ενα ολοκληρο γευστικο ταξιδι...ακομα λαχταρω εκεινα τα σαμοσα που καθημερινα τρωγαμε με μολις 5-6 ρουπιες( 0.08 ευρω)....και στη καλκουτα θυμαμαι κατι πιτες γεμιστες με κρεας, λαχανικα και μπολικα μπαχαρικα στις 11 το βραδυ μετα το περπατημα, υπεροχες! να μη θυμηθω και τους χυμους μανγκο...φτανει μου ανοιξε η ορεξη

και με λιγη προσοχη (να τρως απο μερη με κοσμο, το φαι μολις να εχει μαγειρευτει και να μην υπαρχουν χιλιες μυγες πανω)δεν επισκεφτηκαμε κανενα "λεπροκομειο" , ουτε καν χαπακι για το στομαχι δε πηραμε ...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πιστευω ολες οι χωρες -λιγο,πολυ - εχουν street food.
Πιστευω δικαια η Μπανγκοκ ειναι νουμερο 1.
Δεν θα ξεχασω ομως το φαγητο στο δρομο σε Συρια και Βαρκελωνη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόλις τώρα πρόσεξα ότι δεν υπάρχει ούτε μία Γερμανική πόλη στο top-11...
Είναι σοβαροί οι άνθρωποι? Δεν παίζονται μου φάινεται...
Η σωστή λίστα θα περιλάμβανε Γερμανικές πόλεις στις 12 από τις 11 πρώτες θέσεις....

Καλησπέρα από τη Δρέσδη.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
H Bαρκελωνη τι φαγητο ειχε που δεν το πηρα χαμπαρι.... γιατι μια σαμπανιερι επισκεφτηκα που ειναι το πιο κοντινο σε street food με το μπουκαλι αφρωδη οινο στα 2.90 ευρω και το μπεργκερ στα 2.30 (αλλα και παλι ουτε που ηταν αυτο street food)
Πιστευω οτι για να μπουμε και εμεις σε μια σειρα θα πρεπει να εννοουμε οτιδηποτε που δεν πωλειται σε καταστημα...
πχ το βρωμικο ειναι street food (o Θεος να το κανει φαγητο δηλαδη) αλλα οχι και το σουβλακι απο καταστημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom