Γενικά 12 Μέρες σε... 12 Χώρες!! Road Europe Trip

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα.. και καλώς σας βρήκα καθότι Νέος!

Ο δικός μου επόμενος σταθμός είναι το Βερολίνο για Χριστούγεννα αλλά όπως γράφει και ο τίτλος "Στήνω" σιγά-σιγά τον Επόμενο μου ταξίδι με την βοήθεια σας Φυσικά.

Το Ταξίδι αυτό θα γίνει με το αυτοκίνητο μου. Θα ξεκινήσω από Θεσσαλονίκη και θα καταλήξω και πάλι εδώ αφού περάσω.. Μιλάμε για ταξίδι κατά το τέλος ΜΑΙΟΥ!

1) Αλβανία (Τίρανα) πέρασμα απλό
2) Μοντενέγρο (Σερβία) πέρασμα απλό
3) Κροατία (Σπλιτ) 1ή μέρα και 1 διανυκτέρευση
4) Ιταλία (Βενετία) 2ή μέρα και 2 διανυκτερεύσεις
5) Ελβετία (Ζυρίχη) 4ή μέρα και 1 διανυκτέρευση
6) Λιχτενστάιν πέρασμα απλό
7) Αυστρία (Σαλτσμπούργκ) 5ή μέρα και 2 διανυκτερεύσεις
8) Σλοβενία (Λουμπλιάνα) 7ή μέρα και 1 διανυκτέρευση
9) Κροατία (Ζάγκρεμπ) 8ή μέρα και 1 διανυκτέρευση
10) Σερβία (Βελιγράδι) 9ή μέρα και 2 διανυκτερεύσεις
11) Σκόπια (Σκόπια) 11ή μέρα και 1 διανυκτέρευση
12) Ελλάδα (Θεσσαλονίκη) 12ή μέρα Πίσω!!


Για να πάρετε μία γεύση ποια είναι η διαδρομή την βάζω παρακάτω στο google https://maps.google.com/maps?saddr=...4CgU9DioFDGpdNW4Fee6CQ&oq=σκοπ&t=v&mra=ls&z=6

Συνολικό Ταξίδι περίπου 4000-4500 χιλιόμετρα (4 γεμίσματα με το polo Bluemotion που έχω) άρα χαμηλό κόστος μετακίνησης (Χωρίς να ξέρω πόσα θα πληρώσω για διόδια σε κάθε μία χωρά!!:roll:)

Θα Ξεκινησω από Θεσσαλονίκη Χαράματα και θα φτάσω στο βράδυ στον Σπλιτ περνώντας από Τίρανα και Βοσνία και Μοντενέγρο. Θα ξυπνήσουμε την επομένη και θα πάμε Βενετία σε 2 βράδια και μετά Ζυρίχη όπου θα μείνουμε 1 βράδυ. Από εκεί θα περάσουμε Λιχτενστάιν και θα καταλήξουμε Σαλτσμπούργκ όπου και θα μείνουμε 2 βράδια. θα φύγουμε για Σλοβενία και Λουμπλιάνα για ένα βράδυ και θα περάσουμε Ζάγκρεμπ και από εκεί Βελιγράδι για 2 βράδια με τελικό "ταξιδιωτικό" προορισμό τα Σκόπια πριν γυρίσουμε.!!!! :clap::clap::clap:

Και θα ήθελα την Βοήθεια σας καθώς δεν έχω δει (Αν δε κάνω λάθος) ένα τέτοιο ταξίδι εδώ μέσα και έρχομαι να ρωτήσω!!!

1) Πιστεύεται ότι είναι Δύσκολο το Ταξίδι?:roll:
2) Πόσα θα είναι διόδια (και γενικά επιβαρύνσεις) που θα πρέπει να πληρώσουμε?:mad:
3) Τα φώτα σας για φθηνά αλλά αξιοπρεπή Ξενοδοχεία για αυτές τις χώρες?:shock:
4) Πρέπει να μείνουμε σε καμία πόλη περισσότερο ή να μην περάσουμε από κάποια?;)
5) Υπάρχει κάτι σημαντικό που πρέπει να ξέρουμε για το ταξίδι!!

Αρχίσαμε να ψαχνόμαστε από τώρα γιατί Είναι περίπλοκο ταξίδι με πολλές απαιτήσεις!!:p

Σας ευχαριστώ όλους είτε βοηθήσετε είτε Όχι!!!:bleh::bleh:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι να πρωτοπώ!
Το γράφεις και στον τίτλο.12 μέρες σε 12 χώρες.Αν υπολογίσεις τις αποστάσεις οι μέρες είναι λιγότερες.Και τι θα δεις απ αυτές τις χώρες?Σχεδον τίποτα.

Το ζητούμενο είναι να οδηγήσεις στους αυτοκινητόδρομους της Ευρώπης και να ξεπετάξεις καποιες πόλεις ή να απολάυσεις τα μέρη που πας με την ανεσή σου?

Οπως καταλαβαινεις πρέπει να βγάλεις έξω τις μισές χώρες για να δείτε και κάτι εκτός των δρόμων.

Αποψή μου.
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Τι να πρωτοπώ!
Το γράφεις και στον τίτλο.12 μέρες σε 12 χώρες.Αν υπολογίσεις τις αποστάσεις οι μέρες είναι λιγότερες.Και τι θα δεις απ αυτές τις χώρες?Σχεδον τίποτα.

Το ζητούμενο είναι να οδηγήσεις στους αυτοκινητόδρομους της Ευρώπης και να ξεπετάξεις καποιες πόλεις ή να απολάυσεις τα μέρη που πας με την ανεσή σου?

Οπως καταλαβαινεις πρέπει να βγάλεις έξω τις μισές χώρες για να δείτε και κάτι εκτός των δρόμων.

Αποψή μου.
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
Τις όμορφες πόλεις που έχω στο πρόγραμμα (Βενετία, Σαλτσμπουργκ, Βελιγράδι) Θα έχουμε χρόνο να τις δούμε. Από τις άλλες θα πάρουμε μία μικρή γεύση αφού εχώ διαβάσει και δε με συγκινούν ιδιαίτερα με κάποιες να είναι και απλά περάσματα (Στάσεις)..
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Πολλα χιλιομετρα την πρωτη μερα(966), να υπολογισεις και καθυστερησεις στα συνορα που θα περνας. Μαλλον πρεπει να βγαλεις καποιες πολεις και να μοιρασεις καλυτερα τις διανυκτερευσεις.
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Πολλα χιλιομετρα την πρωτη μερα(966), να υπολογισεις και καθυστερησεις στα συνορα που θα περνας. Μαλλον πρεπει να βγαλεις καποιες πολεις και να μοιρασεις καλυτερα τις διανυκτερευσεις.
Δηλαδή? Για δώσε κάποια ιδέα..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μέχρι Βενετία όπως βλέπεις στον χάρτη είσαι στο επίπεδο των Βαλκανίων,όχι οτί η Βενετία είναι και δίπλα στην Λιουμπλιάνα αλλά το Σαλτσμπουργκ ξεφεύγει μετά σε χιλιόμετρα.
Ελβετία,Λιχτενστάιν,Αυστρία βγάλτα απ το πρόγραμμα.Θα κερδίσεις 3,5 μέρες και μπορείς να δεις απο Σλοβενία και λίμνη Bled από Κροατία λίμνες Plitvice.
Επίσης είναι κρίμα να περάσεις απο Μαυροβούνιο και να μη πας Κοτόρ και να προσπεράσεις το Ντούμπροβνικ της Κροατίας.

Το πρόγραμμα σου θέλει γενικό ρεκτιφιέ!
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Μέχρι Βενετία όπως βλέπεις στον χάρτη είσαι στο επίπεδο των Βαλκανίων,όχι οτί η Βενετία είναι και δίπλα στην Λιουμπλιάνα αλλά το Σαλτσμπουργκ ξεφεύγει μετά σε χιλιόμετρα.
Ελβετία,Λιχτενστάιν,Αυστρία βγάλτα απ το πρόγραμμα.Θα κερδίσεις 3,5 μέρες και μπορείς να δεις απο Σλοβενία και λίμνη Bled από Κροατία λίμνες Plitvice.
Επίσης είναι κρίμα να περάσεις απο Μαυροβούνιο και να μη πας Κοτόρ και να προσπεράσεις το Ντούμπροβνικ της Κροατίας.

Το πρόγραμμα σου θέλει γενικό ρεκτιφιέ!

Γιαυτό το έχω βάλει στο φόρουμ για να μου πείτε γνώμες και να το φέρω σιγά σιγά στην τελική του μορφή..

Είμαι ανοιχτός σε όλα! ακουω προτάσεις!!:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να δεις στοιχειωδώς τα μέρη που περιγράφεις χρειάζεσαι περί τους 2 με 2,5 μήνες.

Ας πάρουμε π.χ. την πρώτη μέρα. Δεν υπάρχει λόγος να ακολουθήσεις την παραλιακή διαδρομή από Μαυροβούνιο/Κροατία αν δεν κάνεις και μερικές στάσεις, παρακάμψεις κλπ. Αντίθετα, έχεις περιγράψει μια διαδρομή σε μία μέρα με απίστευτα χιλιόμετρα, αλβανικούς δρόμους, και 5 διελεύσεις συνόρων (Ελλάδα -> Αλβανία -> Μαυροβούνιο -> Κροατία -> Βοσνία-Ερζεγοβίνη -> Κροατία). Δε βγαίνει σε μία μέρα ούτε στις καλές περιπτώσεις, πόσο μάλλον να δεις και τίποτα από τα υπέροχα μέρη που θα προσπεράσεις (Kotor, Dubrovnik, κλπ). Ούτε στάσεις για φαΐ δεν προλαβαίνεις.

Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το (Σερβία) δίπλα στο Μαυροβούνιο. Δεν υπάρχει τέτοια πόλη στο Μαυροβούνιο, και ως χώρες έχουν χωρίσει τα "τσανάκια" τους σχεδόν μια δεκαετία ήδη....
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Για να δεις στοιχειωδώς τα μέρη που περιγράφεις χρειάζεσαι περί τους 2 με 2,5 μήνες.

Ας πάρουμε π.χ. την πρώτη μέρα. Δεν υπάρχει λόγος να ακολουθήσεις την παραλιακή διαδρομή από Μαυροβούνιο/Κροατία αν δεν κάνεις και μερικές στάσεις, παρακάμψεις κλπ. Αντίθετα, έχεις περιγράψει μια διαδρομή σε μία μέρα με απίστευτα χιλιόμετρα, αλβανικούς δρόμους, και 5 διελεύσεις συνόρων (Ελλάδα -> Αλβανία -> Μαυροβούνιο -> Κροατία -> Βοσνία-Ερζεγοβίνη -> Κροατία). Δε βγαίνει σε μία μέρα ούτε στις καλές περιπτώσεις, πόσο μάλλον να δεις και τίποτα από τα υπέροχα μέρη που θα προσπεράσεις (Kotor, Dubrovnik, κλπ). Ούτε στάσεις για φαΐ δεν προλαβαίνεις.

Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το (Σερβία) δίπλα στο Μαυροβούνιο. Δεν υπάρχει τέτοια πόλη στο Μαυροβούνιο, και ως χώρες έχουν χωρίσει τα "τσανάκια" τους σχεδόν μια δεκαετία ήδη....

Οπότε μία μέρα μέρα θα βάλω ακόμα και θα κάνω στα μισα για σπλιτ μία διανυκτέρευση ακόμα!
Καλό μου φαίνεται...!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
βγάλε έξω Αυστρίες-Ελβετίες-Λιχτενστάιν κτλ
και επικεντρόσου στα Βαλκάνια

ΥΓ τα διόδια-βινίετα θα σου βγουν κοντά στα 170 ευρώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.
Τις όμορφες πόλεις που έχω στο πρόγραμμα (Βενετία, Σαλτσμπουργκ, Βελιγράδι) Θα έχουμε χρόνο να τις δούμε. Από τις άλλες θα πάρουμε μία μικρή γεύση αφού εχώ διαβάσει και δε με συγκινούν ιδιαίτερα με κάποιες να είναι και απλά περάσματα (Στάσεις)..
Δε θα πάρετε μια μικρή γεύση - Για την ακρίβεια, δε θα πάρετε καμία γεύση. Στις πόλεις που βάζετε μία διανυκτέρευση, θα φτάνετε βράδυ σκοτωμένοι από την οδήγηση, και θα φεύγετε την επόμενη μέρα πρωί-πρωί για να προλάβετε να κάνετε τα χιλιόμετρα. Μόνο το Ljubljana-Zagreb είναι σχετικά κοντά ώστε να σας αφήσει λίγο χρόνο.

Μήπως να ψαχνόσασταν λίγο για το τι υπάρχει να δείτε και να κάνετε, πέρα από τις πόλεις που έχετε ή που μάλλον δεν έχετε ακούσει? Γιατί το να σε συγκινεί π.χ. η Vaduz αλλά να μη σε συγκινεί π.χ. η Λουκέρνη την οποία απλώς προσπερνάς το βρίσκω αδύνατο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το (Σερβία) δίπλα στο Μαυροβούνιο. Δεν υπάρχει τέτοια πόλη στο Μαυροβούνιο, και ως χώρες έχουν χωρίσει τα "τσανάκια" τους σχεδόν μια δεκαετία ήδη....
Το 2006 έγινε ανεξάρτητο κράτος το Μαυροβούνιο.Μέχρι τότε ήταν Σερβία-Μαυροβούνιο μια χώρα.'Ετσι για την ιστορία.

Πάντως καλύτερα να οργανώσεις ενα τουρ στα Βαλκάνια.Σκέψου το και ψάξε καλύτερα τις χώρες αυτές.Εχει πολλά να δεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom