Αλγερία 12 λόγοι για να ΜΗΝ πάτε στην Αλγερία

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
12 λογοι για να κλεισετε αμεσως για τη χωρα αυτη..:clap:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εξαιρετικο!!!!!
Ευχαριστουμε :):)
Μηπως ξερει καποιος ποιο ειναι το μουσικο οργανο που ακουγεται; Ο ηχος ειναι απιστευτα οικειος.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μηπως ξερει καποιος ποιο ειναι το μουσικο οργανο που ακουγεται; Ο ηχος ειναι απιστευτα οικειος.
Αν δεν κάνω λάθος έχει κιθάρα, ακορντεόν και κλαρινέτο. Ίσως και μπουζούκι σε κάποια σημεία.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εντυπωσιακό το βίντεο, δεν λέω, αλλά έχω ένα θεματάκι με αυτά τα "αφ' υψηλού". Η πραγματικότητα που αντικρύζει ο επισκέπτης δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό που ίσως έχει δει σε ένα τέτοιο βίντεο. Είναι άλλη η οπτική γωνία. Συνήθως το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικά (καμιά φορά και γοητευτικά) διαφορετικό. Γι αυτό προτιμώ τα βίντεο που είναι τραβηγμένα από το ύψος ενός ανθρώπου.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Εξαιρετικο!!!!!
Ευχαριστουμε :):)
Μηπως ξερει καποιος ποιο ειναι το μουσικο οργανο που ακουγεται; Ο ηχος ειναι απιστευτα οικειος.

Εαν ρωτάς για το όργανο στο αρχικο βιντεο με τα πλάνα απο Αλγερία ειναι αράβικο μπουζούκ ( ή Μποζούκ), συγγενές όργανο με το δικό μας μπουζούκι - γι'αυτο και η σχετική ομοιότητα στον ήχο :)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Συμφωνώ και επαυξάνω!

Αλλά αν πάλι είσαστε αμετανόητοι.....

Έχω πολύ ιδιαίτερους και προσωπικούς δεσμούς με την Αλγερία και ειλικρινά πιστεύω πως είναι από τις πρώτες χώρες που πρέπει να επισκεφθεί κάποιος στην Αφρικανική ήπειρο. Δυστυχώς το θέμα της βίζας που εσκεμμένα παραμένει ως φραγμός αποθαρρύνει πολλούς από το να την επισκεφθούν επιλέγοντας τους ευκολότερους Μαγρεμπ προορισμούς (Μαρόκο- Τυνησία).

Η Αλγερία είναι η μεγαλύτερη σε έκταση χώρα της Αφρικής και είναι ένας προορισμός που αν αφιερώσεις αρκετές μέρες και με καλό προγραμματισμό θα σου προσφέρει απίστευτες εικόνες,αρώματα ,γεύσεις, ήχους,συναισθήματα και μια βαθιά επιθυμία να χαθείς στα σωθικά της!

Ας μιλήσουν οι εικόνες και οι ήχοι....

Και από την καυτή έρημο την ίδια εποχή μπορείς να βρεθείς μέσα στα παγωμένα έλατοδάση!







 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αλήθεια υπάρχει κάποιο ενεργό μέλος που έχει κάνει το "λάθος" να ταξιδέψει στην Αλγερία?
Απόλαυσα την ταξιδιωτική ιστορία της Euphemia "Μύηση στην Αλγερινή Σαχάρα"
αν και αναφέρεται σε ταξίδι που έκανε το 2002. Ομολογώ προκάλεσε τον θαυμασμό μου για το δύσκολο έως και επικίνδυνο εγχείρημα σε εκείνα τα δύσκολα χρόνια!
Είδα επίσης πως μερικά μέλη εκδήλωσαν την επιθυμία να πραγματοποιήσουν αυτό το ταξίδι και εύχομαι να τα καταφέρουν.

@underwater διέκρινα έντονη την επιθυμία σου και διάβασα και το thread που άνοιξες σχετικά με την απόκτηση βiζας. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο διαβάζεις στο ίντερνετ απλά υπάρχουν μερικά μυστικά που σου δίνουν μεγαλύτερη ασφάλεια και δεν αναφέρομαι σε οργανωμένα και πανάκριβα ταξίδια από γνωστά ελληνικά γραφεία που στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου στοιχίσουν 2000 στο δεκαήμερο. Η αλήθεια είναι πως σε οργανωμένα groups δίνουν βίζα γιατί πιέζουν οι εγχώριοι πράκτορες και οι Αλγερινοί αλλά σίγουρα δεν είναι ο μόνος τρόπος.

Όλα αυτά προ covid-19 γιατί τα σύνορα είναι και θα παραμείνουν κλειστά για άγνωστο μέχρι τώρα χρονικό διάστημα.Δυστυχώς η Αλγερία είναι απο τις χώρες που χτυπήθηκαν σοβαρά από τον covid-19 και ας μην παραλείψουμε πως αυτός ο αποκλεισμός συμφέρει και τους κυβερνώντες που έχουν σοβαρούς πολιτικούς λόγους μετά την αποκαθήλωση του Μπουντεφλίκα να κρατήσουν τους ανθρώπους κλεισμένους στα σπίτια τους και μακρυά από "επικίνδυνες δυτικοτροπες επιρροές" τουριστών.
Είδανε και πάθανε να βρουν πρόεδρο μετά απο τόσους μήνες. Δεν θέλουν καινούργιες διαδηλώσεις κάθε Παρασκευή του τύπου "κίτρινα γιλέκα" γιατί τα πόδια της καρέκλας τους τρίζουν επικίνδυνα!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Εντυπωσιακό το βίντεο, δεν λέω, αλλά έχω ένα θεματάκι με αυτά τα "αφ' υψηλού". Η πραγματικότητα που αντικρύζει ο επισκέπτης δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό που ίσως έχει δει σε ένα τέτοιο βίντεο. Είναι άλλη η οπτική γωνία. Συνήθως το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικά (καμιά φορά και γοητευτικά) διαφορετικό. Γι αυτό προτιμώ τα βίντεο που είναι τραβηγμένα από το ύψος ενός ανθρώπου.
Συμφωνώ απόλυτα, Δήμο. Αυτό το "Όταν κοιτάς από ψηλά, μοιάζει η γη με ζωγραφιά" είναι παραπλανητικό, χεχε! Αν ανέβω στην άκρη ενός γκρεμού και φωτογραφίσω, μάλιστα. Οι λήψεις από drone όμως δεν αποτελούν απαραίτητα κριτήριο επιλογής προορισμού, γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτό που θα δει το ανθρώπινο μάτι. Μπορείς να δημιουργήσεις φοβερά βίντεο και υλικό, και πάντα το διαφορετικό φαίνεται ελκυστικό στο ανθρώπινο μάτι, εννοείται.
Γούστα είναι αυτά, βέβαια :)
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Συμφωνώ απόλυτα, Δήμο. Αυτό το "Όταν κοιτάς από ψηλά, μοιάζει η γη με ζωγραφιά" είναι παραπλανητικό, χεχε! Αν ανέβω στην άκρη ενός γκρεμού και φωτογραφίσω, μάλιστα. Οι λήψεις από drone όμως δεν αποτελούν απαραίτητα κριτήριο επιλογής προορισμού, γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτό που θα δει το ανθρώπινο μάτι. Μπορείς να δημιουργήσεις φοβερά βίντεο και υλικό, και πάντα το διαφορετικό φαίνεται ελκυστικό στο ανθρώπινο μάτι, εννοείται.
Γούστα είναι αυτά, βέβαια :)
Κι εγώ είμαι υπέρ αυτής της άποψης γιατί θεωρώ πως αυτά τα videos είναι κυρίως εικόνες εντυπωσιασμού και σε πολλές περιπτώσεις επίσημες τουριστικές καμπάνιες του εκάστοτε προορισμού.
Ο λόγος που έδωσα αρχικά αυτές τις εικόνες είναι γιατί πιστεύω πως η δουλειά που κάνει η ομάδα skycam είναι ποιοτική και άκρως επαγγελματική αλλά και αντιπροσωπευτική σε σχέση με τους προορισμούς που προβάλει και μπορεί να δώσει μια πρώτη γεύση σε όποιον αναρωτιέται τι θα μπορούσε να συναντήσει στον προορισμό του.
Δεσμεύομαι όμως σε περίπτωση που υπάρξει ενδιαφέρον για το θέμα να ανεβάσω πιο "ανθρώπινα" και "επίγεια" videos από το διαδίκτυο αλλά και το προσωπικό μου αρχείο.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Κι εγώ είμαι υπέρ αυτής της άποψης γιατί θεωρώ πως αυτά τα videos είναι κυρίως εικόνες εντυπωσιασμού και σε πολλές περιπτώσεις επίσημες τουριστικές καμπάνιες του εκάστοτε προορισμού.
Ο λόγος που έδωσα αρχικά αυτές τις εικόνες είναι γιατί πιστεύω πως η δουλειά που κάνει η ομάδα skycam είναι ποιοτική και άκρως επαγγελματική αλλά και αντιπροσωπευτική σε σχέση με τους προορισμούς που προβάλει και μπορεί να δώσει μια πρώτη γεύση σε όποιον αναρωτιέται τι θα μπορούσε να συναντήσει στον προορισμό του.
Δεσμεύομαι όμως σε περίπτωση που υπάρξει ενδιαφέρον για το θέμα να ανεβάσω πιο "ανθρώπινα" και "επίγεια" videos από το διαδίκτυο αλλά και το προσωπικό μου αρχείο.
Προσωπικά δεν έχω δει τα βίντεο όλα ακόμη. Έχοντας ψαχτει όμως πέρυσι για οδικό ταξίδι προς Ισπανία-Μαρόκο-Αλγερια-Τυνησια-Σικελια, είχα ήδη ονειρευτεί την παρουσία μας σε τέτοια μέρη. :) Εν τέλει κατάλαβα ότι οι δυσκολίες είναι πολλές, ειδικά με τον τρόπο που θέλαμε εμείς να το κάνουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom