Αλγερία 12 λόγοι για να ΜΗΝ πάτε στην Αλγερία

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Προσωπικά δεν έχω δει τα βίντεο όλα ακόμη. Έχοντας ψαχτει όμως πέρυσι για οδικό ταξίδι προς Ισπανία-Μαρόκο-Αλγερια-Τυνησια-Σικελια, είχα ήδη ονειρευτεί την παρουσία μας σε τέτοια μέρη. :) Εν τέλει κατάλαβα ότι οι δυσκολίες είναι πολλές, ειδικά με τον τρόπο που θέλαμε εμείς να το κάνουμε.
Οδικώς αυτή η διαδρομή δεν βγαίνει όπως την περιγράφεις γιατί ναι μεν μπορείς να περάσεις από Ισπανία σε Μαρόκο όπως και από Τυνησία σε Σικελία με το καράβι αλλά υπάρχουν άλλα εμπόδια.

1.Τα χερσαία σύνορα μεταξύ Μαρόκου - Αλγερίας είναι κλειστά από την δεκαετία του '90. Επιτρέπονται μόνο αεροπορικές συνδέσεις δεν υπάρχουν ακτοπλοϊκές.

2.Για την είσοδο σου στην Αλγερία χρειάζεσαι βίζα που θα έχεις πάρει πριν ξεκινήσεις το ταξίδι σου από Ελλάδα. (Να υποθέσω από και προς Ελλάδα θα ήταν το όλο εγχείρημα με ελληνικό διαβατήριο?)

3.Μεγάλος χρόνος απαραίτητης διάρκειας και κόστους του ταξιδιού.Το ελάχιστο κατά την γνώμη μου 20-30 μέρες. Μόνο για να διασχίσεις την Αλγερία οδικώς στο βόρειο τμήμα της χωρίς παρακάμψεις νοτιότερα από την μεσογειακή ακτογραμμή και μέχρι τα σύνορα με την Τυνησία θα πρέπει να διανύσεις τουλάχιστον 1300 km και ακόμα 300 μέχρι την πρωτεύουσα Τύνιδα!Μην ξεχνάμε πως είναι το μεγαλύτερο κράτος της Αφρικής με έκταση 16 φορές την Ελλάδα!

4. Το κόστος των ακτοπλοϊκών συνδέσεων με αυτοκίνητο είναι υψηλό γενικά. Δεν είναι Πάτρα-Ιταλία.

Παρόλα αυτά είναι εφικτό με μερικές αλλαγές (αν σε ενδιαφέρει ακόμα μπορώ να σου δώσω εναλλακτικές) που δεν αλλοιώνουν σοβαρά το νόημα του ταξιδιού.Για παράδειγμα αν παραλείψεις από το πρόγραμμα σου το Μαρόκο, που είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο για Maghreb road trip. μπορείς να το πραγματοποιήσεις πράγμα που στο εύχομαι γιατί είναι εμπειρία ζωής όχι απλά ένα ακόμα ταξίδι!
 
Last edited:

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παπούα Νεα Γουινέα
Καλημέρα,
ενδιαφέρον μου φαίνεται που πιάσατε κουβέντα για την αγαπημένη μου Αλγερία,

Δυστυχώς το πρόβλημα Covid-19 είναι πραγματικό στην Αλγερία, όχι πως προέκυψε επειδή βολεύει το αυταρχικό καθεστώς. Αντιθέτως η Αλγερία προς έκπληξή μου ήταν από τις 15 εκτός Shenghen χώρες που πήραν αρχικά το ΟΚ για να ταξιδεύουν οι πολίτες τους στην ΕΕ από 1η Ιουλίου.
Δυστυχώς τον τρέχοντα μήνα Ιούλιο ο ιός άρχισε να διαδίδεται ανεξέλεγκτα και ολόκληρες πόλεις έχουν τεθεί σε lock down.

Έχω κάνει δυο ταξίδια στη χώρα και έχω κρατήσει μερικές καλές γνωριμίες, μέσω των οποίων έβγαλα βίζα στο παρελθόν (στην Αθήνα).

Ένας γνωστός μου είναι γιατρός σε κλινική στη Σαχάρα. Μου γράφει ότι έχει δυστυχώς προσβληθεί. Τα συμπτώματά του είναι: γρίπη, πυρετός, βήχας, διάρροια και «asthénie arthralgie». Αυτόν τον τελευταίο ιατρικό όρο, που δεν το γνώριζα στα Ελληνικά (δεν είμαι γιατρός), τον αφήνω αμετάφραστο γιατί απορώ με τη δύναμη της γλώσσας μας, που παραμένει βασίλισσα στην επιστημονική ορολογία.

Τα χερσαία σύνορα με το Μαρόκο είναι κλειστά εδώ και πάνω από 30 χρόνια. Αντίθετα τα σύνορα με την Τυνησία τα πέρασα με συλλογικό ταξί, (Τύνιδα – Κωσταντίνη) πριν πέντε χρόνια.
Η Αλγερία είναι τεράστια και με έχει κατακτήσει απόλυτα, τόσο σα χώρα όσο και με τον κόσμο της.
Ο φίλος μου παίρνει υδροξυχλωροκινίνη, αν το γράφω σε σωστά Ελληνικά.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλησπέρα @Anas Tassos !

Χαίρομαι πολύ που η Αλγερία είναι και για σένα αγαπημένος προορισμός όπως και για μένα άλλωστε. Μέσα στην πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στις ταξιδιωτικές ιστορίες δεν βρήκα κάποιο δικό σου κείμενο που να περιγράφεις αυτή σου την εμπειρία. Αν μου διέφυγε σε παρακαλώ να μου το υποδείξεις καθότι είμαι φρέσκο μέλος στο φορουμ αν και το παρακολουθώ αρκετό καιρό σαν επισκέπτης. Αν πάλι δεν βρήκες τον χρόνο ή δεν είχες την διάθεση να το κάνεις σε προκαλώ να αδράξεις την ευκαιρία και να μοιραστείς μαζί μας τις εμπειρίες σου αλλά και τις γνώσεις που απέκτησες από αυτά τα δυο σου ταξίδια.

Όπως ανέφερα και παραπάνω με την Αλγερία έχω πολύ ιδιαίτερους και προσωπικούς δεσμούς και για να γίνω πιο συγκεκριμένη είμαι παντρεμένη με Αλγερινό υπήκοο. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν για ότι αφορά την Αλγερία έχω άμεση και απευθείας ενημέρωση από πρώτο χέρι.

Δυστυχώς το θέμα της πανδημίας στην Αλγερία είναι σοβαρό και θα συμφωνήσω μαζί σου πως απο τις αρχές Ιουλίου παρατηρείται μια αισθητή αύξηση των κρουσμάτων που αναγκάζει τους πολίτες να υποστούν απανωτά και επιλεκτικά lockdowns μετά το καθολικό που έτσι κι αλλιώς όλς ο πλανήτης είχε υποστεί. Ίσως με τον τρόπο που εκφράστηκα παραπάνω να έδωσα λάθος εικόνα σε ότι αφορά το βόλεμα του καθεστώτος σε σχέση με την εξέλιξη της πανδημίας.
Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα πως το πρόβλημα προέκυψε εξαιτίας του καθεστώτος και η Αλγερία δεν έχει πρόβλημα με την πανδημία.
Τα μεγέθη είναι μεγάλα αλλά και ανάλογα με τον πληθυσμό της χώρας τουτέστιν 25000 επιβεβαιωμένα κρούσματα εκ των οποίων πάνω από τα μισά έχουν ήδη αναρρώσει και 1100 θάνατοι ανάμεσα στους οποίους συγγενικών και φιλικών μας πρόσωπων,
Το μεγαλύτερο πρόβλημα δε, παρατηρείτε στις περιφέρειες του βορρά όπου και διαμένει πάνω από το 75% του πληθυσμού. Στη Σαχάρα, όπου μετα λύπης μου διάβασα έχει νοσήσει ο γνωστός σου γιατρός και εύχομαι τα περαστικά μου, έχουν ναι μεν πρόβλημα αλλά όχι μόνο από τον covid-19. Δυστυχώς εκεί τους έχει ξεχάσει και ο Θεός, όχι μόνο το κράτος που σίγουρα τους θυμάται κάθε φορά που έχουν εκλογές και τους πηγαίνει πορτα πορτα την κάλπη για να τους ψηφίσουν.

https://www.coronatracker.com/country/algeria/
Αυτό που υπαινισσόμουν με το σχόλιο μου ήταν πως η κυβέρνηση χρησιμοποίησε και εξακολουθεί να χρησιμοποιεί την πανδημία προς το δικό της συμφέρον αδιαφορώντας ουσιαστικά για το συμφέρον των πολιτών. Τι εννοώ με αυτό?
Δεν τους ενδιαφέρουν πόσοι και γιατί πεθαίνουν αρκεί να τους κρατήσουν όσο τον δυνατόν υπό έλεγχο!
Υπάρχουνεκατοντάδες σοβαρές καταγγελίες ατόμων (αντίθετοι του καθεστώτος πάντα) που τους συνέλαβε η αστυνομία επειδή κυκλοφορούσαν στον δρόμο για να αγοράσουν ψωμί και οι οποίοι φυλακίστηκαν με την αιτιολογία της παράνομης μετακίνησης.Μετά από την κράτηση τους ενημέρωναν τους συγγενείς τους πως νόσησαν και απεβίωσαν από covid-19.....
Ακόμα και στο καθολικό lockdown τα τρόφιμα που υποτίθεται είχαν συλλέξει από προσφορές πολιτών για τους αδύναμους σάπιζαν στις αποθήκες και ποτέ δεν μοιράστηκαν σε αυτούς που τα είχαν πραγματικά ανάγκη !
Και τέλος μην φανταστείς ποτέ πως υπήρξε κάποιας μορφής αποζημίωση ή επιχορήγηση ή επίδομα σε όσους αναγκάστηκαν εν μέσω ραμαζανιού να κλείσουν τα μαγαζιά τους και να μείνουν κλειδωμένοι στα σπίτια τους μαζί με τα εκατομμύρια των βιοπαλαιστών που παλεύουν κάθε μέρα με δουλειές του ποδαριού για να εξασφαλίσουν το μεροκάματο!

Τέλος πάντων αυτά είναι θέματα που ξεφεύγουν του προσανατολισμού του τοπικ και που θα μπορούσαμε να τα αναλύσουμε σε δεύτερο χρόνο.

Εγώ περιμένω πραγματικά με ανυπομονησία να μοιραστείς μαζί μας τις εντυπώσεις σου απο τα ταξίδια σου σε αυτόν τον πραγματικό μοναδικό τόπο!
 
Last edited:

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παπούα Νεα Γουινέα
Καλησπέρα @Anas Tassos !

Χαίρομαι πολύ που η Αλγερία είναι και για σένα αγαπημένος προορισμός όπως και για μένα άλλωστε. Μέσα στην πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στις ταξιδιωτικές ιστορίες δεν βρήκα κάποιο δικό σου κείμενο που να περιγράφεις αυτή σου την εμπειρία. Αν μου διέφυγε σε παρακαλώ να μου το υποδείξεις καθότι είμαι φρέσκο μέλος στο φορουμ αν και το παρακολουθώ αρκετό καιρό σαν επισκέπτης. Αν πάλι δεν βρήκες τον χρόνο ή δεν είχες την διάθεση να το κάνεις σε προκαλώ να αδράξεις την ευκαιρία και να μοιραστείς μαζί μας τις εμπειρίες σου αλλά και τις γνώσεις που απέκτησες από αυτά τα δυο σου ταξίδια.

Όπως ανέφερα και παραπάνω με την Αλγερία έχω πολύ ιδιαίτερους και προσωπικούς δεσμούς και για να γίνω πιο συγκεκριμένη είμαι παντρεμένη με Αλγερινό υπήκοο. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν για ότι αφορά την Αλγερία έχω άμεση και απευθείας ενημέρωση από πρώτο χέρι.

Δυστυχώς το θέμα της πανδημίας στην Αλγερία είναι σοβαρό και θα συμφωνήσω μαζί σου πως απο τις αρχές Ιουλίου παρατηρείται μια αισθητή αύξηση των κρουσμάτων που αναγκάζει τους πολίτες να υποστούν απανωτά και επιλεκτικά lockdowns μετά το καθολικό που έτσι κι αλλιώς όλς ο πλανήτης είχε υποστεί. Ίσως με τον τρόπο που εκφράστηκα παραπάνω να έδωσα λάθος εικόνα σε ότι αφορά το βόλεμα του καθεστώτος σε σχέση με την εξέλιξη της πανδημίας.
Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα πως το πρόβλημα προέκυψε εξαιτίας του καθεστώτος και η Αλγερία δεν έχει πρόβλημα με την πανδημία.
Τα μεγέθη είναι μεγάλα αλλά και ανάλογα με τον πληθυσμό της χώρας τουτέστιν 25000 επιβεβαιωμένα κρούσματα εκ των οποίων πάνω από τα μισά έχουν ήδη αναρρώσει και 1100 θάνατοι ανάμεσα στους οποίους συγγενικών και φιλικών μας πρόσωπων,
Το μεγαλύτερο πρόβλημα δε, παρατηρείτε στις περιφέρειες του βορρά όπου και διαμένει πάνω από το 75% του πληθυσμού. Στη Σαχάρα, όπου μετα λύπης μου διάβασα έχει νοσήσει ο γνωστός σου γιατρός και εύχομαι τα περαστικά μου, έχουν ναι μεν πρόβλημα αλλά όχι μόνο από τον covid-19. Δυστυχώς εκεί τους έχει ξεχάσει και ο Θεός, όχι μόνο το κράτος που σίγουρα τους θυμάται κάθε φορά που έχουν εκλογές και τους πηγαίνει πορτα πορτα την κάλπη για να τους ψηφίσουν.

https://www.coronatracker.com/country/algeria/
Αυτό που υπαινισσόμουν με το σχόλιο μου ήταν πως η κυβέρνηση χρησιμοποίησε και εξακολουθεί να χρησιμοποιεί την πανδημία προς το δικό της συμφέρον αδιαφορώντας ουσιαστικά για το συμφέρον των πολιτών. Τι εννοώ με αυτό?
Δεν τους ενδιαφέρουν πόσοι και γιατί πεθαίνουν αρκεί να τους κρατήσουν όσο τον δυνατόν υπό έλεγχο!
Υπάρχουνεκατοντάδες σοβαρές καταγγελίες ατόμων (αντίθετοι του καθεστώτος πάντα) που τους συνέλαβε η αστυνομία επειδή κυκλοφορούσαν στον δρόμο για να αγοράσουν ψωμί και οι οποίοι φυλακίστηκαν με την αιτιολογία της παράνομης μετακίνησης.Μετά από την κράτηση τους ενημέρωναν τους συγγενείς τους πως νόσησαν και απεβίωσαν από covid-19.....
Ακόμα και στο καθολικό lockdown τα τρόφιμα που υποτίθεται είχαν συλλέξει από προσφορές πολιτών για τους αδύναμους σάπιζαν στις αποθήκες και ποτέ δεν μοιράστηκαν σε αυτούς που τα είχαν πραγματικά ανάγκη !
Και τέλος μην φανταστείς ποτέ πως υπήρξε κάποιας μορφής αποζημίωση ή επιχορήγηση ή επίδομα σε όσους αναγκάστηκαν εν μέσω ραμαζανιού να κλείσουν τα μαγαζιά τους και να μείνουν κλειδωμένοι στα σπίτια τους μαζί με τα εκατομμύρια των βιοπαλαιστών που παλεύουν κάθε μέρα με δουλειές του ποδαριού για να εξασφαλίσουν το μεροκάματο!

Τέλος πάντων αυτά είναι θέματα που ξεφεύγουν του προσανατολισμού του τοπικ και που θα μπορούσαμε να τα αναλύσουμε σε δεύτερο χρόνο.

Εγώ περιμένω πραγματικά με ανυπομονησία να μοιραστείς μαζί μας τις εντυπώσεις σου απο τα ταξίδια σου σε αυτόν τον πραγματικό μοναδικό τόπο!
Όχι φίλη μου, δεν έχω θέμα. Το έγραψα διότι ο φίλος γιατρός υποφέρει. Ελπίζω να το ξεπεράσει (και μακριά από εμάς)..
Αν επιτρέπεται εσύ πότε πήγες και πού?
Και εγώ νέο μέλος είμαι (3 μήνες σκάρτοι) αλλά έχω ήδη τρεις ιστορίες στο site.
Συμφωνώ ότι θα άξιζε να δημοσιεύσω κάτι για την αγαπημένη μου Αλγερία.
Αλλά υπό προυποθέσεις: Πρώτον να τελειώσω την ιστορία μου για το Κουρδιστάν.
Δεύτερον νομίζω να περιορίσω κάπως τη γραφή, διότι είναι δυο ταξίδια συνολικά 33 (??) ημέρες και αν μακρυγορήσω φοβάμαι πως θα βαρεθούν οι πάντες. Εσύ τι λες?
Υπόψη ότι μπορείς να γράψεις σε προσωπικό μύνημα. Νομίζω ότι αυτό θα είναι το καλύτερο καθώς ναι μεν ανέστησες το θέμα Αλγερία (από το 2017..) αλλά νομίζω πως τώρα οι περισσότεροι ταξιδιώτες έχουν άλλες προτεραιότητες.
Περιμένω να τα πούμε
με τις καλύτερες ευχές
Τάσος (στην Ελλάδα, στην Αλγερία κλπ Αραβικές χώρες Anas)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Οδικώς αυτή η διαδρομή δεν βγαίνει όπως την περιγράφεις γιατί ναι μεν μπορείς να περάσεις από Ισπανία σε Μαρόκο όπως και από Τυνησία σε Σικελία με το καράβι αλλά υπάρχουν άλλα εμπόδια.

1.Τα χερσαία σύνορα μεταξύ Μαρόκου - Αλγερίας είναι κλειστά από την δεκαετία του '90. Επιτρέπονται μόνο αεροπορικές συνδέσεις δεν υπάρχουν ακτοπλοϊκές.

2.Για την είσοδο σου στην Αλγερία χρειάζεσαι βίζα που θα έχεις πάρει πριν ξεκινήσεις το ταξίδι σου από Ελλάδα. (Να υποθέσω από και προς Ελλάδα θα ήταν το όλο εγχείρημα με ελληνικό διαβατήριο?)

3.Μεγάλος χρόνος απαραίτητης διάρκειας και κόστους του ταξιδιού.Το ελάχιστο κατά την γνώμη μου 20-30 μέρες. Μόνο για να διασχίσεις την Αλγερία οδικώς στο βόρειο τμήμα της χωρίς παρακάμψεις νοτιότερα από την μεσογειακή ακτογραμμή και μέχρι τα σύνορα με την Τυνησία θα πρέπει να διανύσεις τουλάχιστον 1300 km και ακόμα 300 μέχρι την πρωτεύουσα Τύνιδα!Μην ξεχνάμε πως είναι το μεγαλύτερο κράτος της Αφρικής με έκταση 16 φορές την Ελλάδα!

4. Το κόστος των ακτοπλοϊκών συνδέσεων με αυτοκίνητο είναι υψηλό γενικά. Δεν είναι Πάτρα-Ιταλία.

Παρόλα αυτά είναι εφικτό με μερικές αλλαγές (αν σε ενδιαφέρει ακόμα μπορώ να σου δώσω εναλλακτικές) που δεν αλλοιώνουν σοβαρά το νόημα του ταξιδιού.Για παράδειγμα αν παραλείψεις από το πρόγραμμα σου το Μαρόκο, που είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο για Maghreb road trip. μπορείς να το πραγματοποιήσεις πράγμα που στο εύχομαι γιατί είναι εμπειρία ζωής όχι απλά ένα ακόμα ταξίδι!
Λογικά θα χρειαστούμε τη βοήθειά σου κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον. Εφόσον με το καλό ξεκινήσουμε για τέτοιο οδικό ταξίδι (από την Κρήτη συγκεκριμένα, όπου μένουμε), θα διαθέσουμε αρκετό χρόνο. Πέρυσι υπολόγιζα ένα δίμηνο συνολικά, έτσι πρόχειρα.
Τελικά, μετά από ένα άλλο τρίμηνο ταξίδι, προτιμήσαμε να κινηθούμε πιο χαλαρά, και να οργανωθούμε για το μέλλον και καλύτερα οικονομικά και ίσως από θέμα εξοπλισμού.
Για τη βίζα το έχω διαβάσει, θέλω να ελπίζω πως γίνεται.
Ακόμα και το να αφήσουμε εκτός το Μαρόκο, δεν μας πειράζει. Απ' όσο βλέπω υπάρχουν δρομολόγια από Αλγερία προς Ισπανία ακτοπλοϊκώς, ή κάνω λάθος;

Φυσικά, μπορείς ελεύθερα οποτεδήποτε θέλεις να μας πεις εναλλακτικές διαδρομές για ένα δίμηνο μεσογειακό οδικό ταξίδι, με χαρά να μάθω κι άλλα!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Να σου ευχηθώ αρχικά καλή ανάρρωση στον φίλο σου που υποφέρει αλλά και σε όλον τον κόσμο που βρίσκεται στο κρεβάτι του πόνου για οποιονδήποτε λόγο.
Δεν διάβασα ακόμα τις ιστορίες που έχεις δημοσιεύσει αλλά θα το κάνω, Συμφωνώ πως πρέπει να ολοκληρώσεις την ιστορία σου για το Κουρδιστάν αλλά πιστεύω πως μια ιστορία από την Αλγερία θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον για έναν λόγο παραπάνω ο οποίος είναι πως δεν βρίσκεις εύκολα πολλά άτομα που τόλμησαν και κατάφεραν να ταξιδέψουν σε έναν τέτοιο προορισμό.
Μην ξεχνάς scripta manent! Μπορεί ναι μεν σήμερα ένας τέτοιος προορισμός να είναι αδύνατος λόγω των περιορισμών όπως και πολλοί ακόμα αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν αξίζει να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και να τις καταγράφουμε για το μέλλον.
Από όσο είδα στο φόρουμ υπάρχουν ιστορίες που γράφτηκαν και πριν δέκα χρόνια ακόμα και προσωπικά της θεωρώ πραγματικά διαμάντια και θησαυρούς για μένα και κάθε υποψήφιο ταξειδευτή.

Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητα να περιοριστείς στη γραφή αρκεί να συμπεριλάβεις ότι θεωρείς εσύ σημαντικό. Σε αυτό το thread επίσης που ανοίχτηκε ως "αποτρεπτικο" μπορείς να μοιραστείς αντιπροσωπευτικά στιγμιότυπα που θα συμπληρώνουν το παζλ των λόγων που ΔΕΝ πρέπει να επισκεφθεί κανείς την Αλγερία
Γράψε μας για παράδειγμα αναφορικά σε ποιες περιοχές πήγεςκαι μοιράσου στιγμές , γεύσεις, αρώματα , μουσικές ,ανθρώπους , εικόνες και συναισθήματα που γεύτηκες.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Λογικά θα χρειαστούμε τη βοήθειά σου κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον. Εφόσον με το καλό ξεκινήσουμε για τέτοιο οδικό ταξίδι (από την Κρήτη συγκεκριμένα, όπου μένουμε), θα διαθέσουμε αρκετό χρόνο. Πέρυσι υπολόγιζα ένα δίμηνο συνολικά, έτσι πρόχειρα.
Τελικά, μετά από ένα άλλο τρίμηνο ταξίδι, προτιμήσαμε να κινηθούμε πιο χαλαρά, και να οργανωθούμε για το μέλλον και καλύτερα οικονομικά και ίσως από θέμα εξοπλισμού.
Για τη βίζα το έχω διαβάσει, θέλω να ελπίζω πως γίνεται.
Ακόμα και το να αφήσουμε εκτός το Μαρόκο, δεν μας πειράζει. Απ' όσο βλέπω υπάρχουν δρομολόγια από Αλγερία προς Ισπανία ακτοπλοϊκώς, ή κάνω λάθος;

Φυσικά, μπορείς ελεύθερα οποτεδήποτε θέλεις να μας πεις εναλλακτικές διαδρομές για ένα δίμηνο μεσογειακό οδικό ταξίδι, με χαρά να μάθω κι άλλα!
Με χαρά μου να σας βοηθήσω σε ότι χρειαστείτε ακόμα και να σας φέρω σε επαφή με δικούς μας ανθρώπους που θα χαρούν να σας καθοδηγήσουν.Έχουμε μεγάλη οικογένεια αλλά και φίλους διασκορπισμένους σε πολλές πόλεις!

Για την βίζα μην ανησυχείς εκτός αν έχεις σφραγίδα Ισραήλ στο διαβατήριο που θα παραδώσεις στην πρεσβεία. Τα παλιά δεν τα ψάχνουν αλλά η σφραγίδα Ισραήλ που παρεμπιπτόντως δεν αναγνωρίζετε σαν κράτος από την Αλγερία λειτουργεί σαν κόκκινο πανί!
Ακόμα και αν είναι έτσι πάντα διατηρείς το δικαίωμα να "χάσεις" το σφραγισμένο διαβατήριο και να ζητήσεις επανέκδοση.Το έχει κάνει γνωστός μας που είχε ταξιδέψει Ισραήλ 6 μήνες πριν ζητήσει βίζα για Αλγερία.;)
Αν αφήσετε το Μαρόκο εκτός έχετε λύσει το μεγαλύτερο αν όχι όλα τα εμπόδια.
Ναι φυσικά υπάρχουν ακτοπλοϊκές συνδέσεις με Ισπανια και σε διαφορετικά λιμάνια.

Μπορείτε να φύγετε απο Alicant για Αλγέρι , Μουσταγανεμ και Οραν επίσης από Βαλένσια - Οραν και τέλος Αλμέρια - Οράν ή Γαζαγουάντ που είναι και η κοντινότερη διαδρομή στα σύνορα με το Μαρόκο.
Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να τσεκάρετε δρομολόγια γιατί εξαρτώνται από την εποχή και την πληρότητα.
Μια ωραία οδική διαδρομή που θα θέλαμε πολύ να κάνουμε είναι
Πάτρα Βόρεια Ιταλία Κυανή ακτή Μασσαλία πέρασμα σε Αλγερία συνέχεια σε Τυνησία και Σικελία όπως το τελευταίο μέρος του δικού σας πλάνου.
Όρεξη να χεις , χρήμα και κυρίως χρόνο!
Οι δύο μήνες είναι υπεραρκετός χρόνος για αυτό το ταξίδι έχοντας την δυνατότητα να παρατείνετε την διαμονή σας όπου εσάς σας αρέσει περισσότερο. Εμείς δυστυχώς τόσο μεγάλης διάρκειας ταξίδια θα έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε μετά την συνταξιοδότηση ή μετά απο απόλυση!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
10 Πράγματα που ίσως ακόμα δεν ξέρετε για την Αλγερία.


Με αφετηρία το Tamanrasset, ξεκινά το ταξίδι της ερήμου. Βλέπουμε τους Blue Men και το Φεστιβάλ Touareg ,τους ζωγράφους της ερήμου, το οροπέδιο Assekrem και μετά το Εθνικό Πάρκο Ahaggar.
Ένα πολύ αντιπροσωπευτικό ντοκουμένο για όσους γνωρίζουν Γαλλικά αλλά και για όσους απλά θέλουν να ταξιδέψουν μέσα απο τις είκόνες και τους ήχους.

 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δυό φορές το επιχείρησα να επισκεφθώ την Αλγερία και τις τις δύο για διαφορετικούς λόγους αναγκάστηκα να το αναβάλω. Ειδικά την πρώτη απελπιστήκαμε στην προσπάθειά μας να βρούμε ένα ντόπιο πρακτορείο για να μας κάνει την οδική διαδρομή που επιθυμούσαμε. Δεν ξέρω τι γίνεται με τη βιζα τότε όμως φάνταζε πονοκέφαλος σκέτος. Δεν ξέρω τώρα ειδικά με την πανδημία. Ευσεβής πόθος πού θα πάει όμως....
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Δυό φορές το επιχείρησα να επισκεφθώ την Αλγερία και τις τις δύο για διαφορετικούς λόγους αναγκάστηκα να το αναβάλω. Ειδικά την πρώτη απελπιστήκαμε στην προσπάθειά μας να βρούμε ένα ντόπιο πρακτορείο για να μας κάνει την οδική διαδρομή που επιθυμούσαμε. Δεν ξέρω τι γίνεται με τη βιζα τότε όμως φάνταζε πονοκέφαλος σκέτος. Δεν ξέρω τώρα ειδικά με την πανδημία. Ευσεβής πόθος πού θα πάει όμως....
Απο την άνοιξη του 2019 προσπαθώ να ξαναπάω στην Αλγερία αλλά τελικά δεν τα κατάφερα. Βρήκα κι εγώ βλέπεις εποχή εν μέσω πολιτικών αναταραχών να ζητήσω βίζα!
Μεταξύ αστείου και σοβαρού υπεύθυνο άτομο εντός της πρεσβείας μετά από την δεύτερη αίτηση μου( δεύτερο 60άρι χαμένο) τον περασμένο Σεπτέμβρη, μου είπε χαρακτηριστικά ¨"Ας ελπίσουμε την επόμενη φορά να μην ακυρωθούν οι εκλογές για μια ακόμα φορά και η Αλγερία να έχει τον νέο της πρόεδρο.Τότε πιστεύω πως η απόκτηση βίζας για μεμονωμένους επισκέπτες θα είναι απλά θέμα μερικών ημερών"

Τελικά η Αλγερία κακήν κακώς απέκτησε πρόεδρο και πάνω που ετοιμαζόμουν να κάνω νέα αίτηση τον Φλεβάρη έχοντας βρει και εισιτήρια για τον Απρίλιο σε υπόλοιπο άδειας που μας είχε απομείνει ήρθε και ο Covid και μας έκατσε στα αυγά μας!

Μην απογοητεύεσαι , η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία! Μόλις τελειώσει όλο αυτό το κακό όνειρο θα πάμε!
Και όταν τελικά το αποφασίσεις και χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια εκ των έσω μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου. Θα είναι χαρά μου να σε βοηθήσω, με όποιον τρόπο μπορώ, αυτός ο μοναδικός προορισμός να σου μείνει αξέχαστος!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γνωρίζατε ότι το μεγαλύτερο μουσείο του κόσμου βρίσκεται στην Αλγερινή Σαχάρα;

Αν όχι δείτε αυτό το ατμοσφαιρικό γαλλικό βίντεο ( με αγγλικούς υπότιτλους) και θα πειστείτε !


ΜΗΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ!
 
Last edited:

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Εντυπωσιακό το βίντεο, δεν λέω, αλλά έχω ένα θεματάκι με αυτά τα "αφ' υψηλού". Η πραγματικότητα που αντικρύζει ο επισκέπτης δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό που ίσως έχει δει σε ένα τέτοιο βίντεο. Είναι άλλη η οπτική γωνία. Συνήθως το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικά (καμιά φορά και γοητευτικά) διαφορετικό. Γι αυτό προτιμώ τα βίντεο που είναι τραβηγμένα από το ύψος ενός ανθρώπου.
Πόσο συμφωνώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom