Ντουμπάι 12 ώρες στο Ντουμπάι

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
Καλημέρα σε όλους!
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα! Προσγειώνομαι στο αεροδρόμιο της Sharja στις 6.30 π.μ και η επόμενη πτήση μου είναι στις 12.οο μ.μ πάλι από Sharja. Οι ώρες αναμονής μου είναι χοντρικά 12-13, οπότε σκοπέυω να πάω στο Ντουμπάι για να περάσει η ώρα. Έχετε να μου προτείνετε ιδέες για να σκοτώσε αυτές τις ώρες;; Όλες οι ιδέες και οι προτάσεις καλοδεχούμενες! Σας ευχαριστώ!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το Ντουμπάι δεν έχει και να δεις πολλά αν θυμάμαι καλά. Κι εγώ μια μέρα του αφιέρωσα. Πήγα στο μουσείο που είχε ένα ενδιαφέρον, μια βόλτα στην αποβάθρα με τις παραδοσικές βάρκες, μια βόλτα στα σουκ και μετά πήρα ένα λεωφορείο που έκανε το γύρο για να δω το Burj Al Arab και να χαζολογήσω λίγο στη παραλία για να καταλήξω σε ένα mall για φαγητό και να χαζέψω το καταναλωτικό όργιο των ντουμπαϊνών. Το βράδυ πήρα ένα ταξί και γύρισα στο Sharjah.
Αν σου φαίνεται μπλεγμένο μπορείς από διαδίκτυο να βρεις one day city tour όπου θα σε παραλαβουν και θα σε αφήσουν στο αεροδρόμιο του Sharjah
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Προσδιόρισε τα γουστα σου προκειμένου να σε βοηθήσουμε. Ποια είναι τα ενδιαφέροντα σου και τί θα ήθελες να κερδίσεις από την επίσκεψη στο Dubai;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι ώρες αναμονής μου είναι χοντρικά 12-13, οπότε σκοπέυω να πάω στο Ντουμπάι για να περάσει η ώρα. Έχετε να μου προτείνετε ιδέες για να σκοτώσε αυτές τις ώρες;; Όλες οι ιδέες και οι προτάσεις καλοδεχούμενες!
Τον ίδιο χρόνο είχα κι εγώ στο Ντουμπάι. Μπορείς να διαβάσεις αν θέλεις τι έκανα αυτές τις ώρες , εδώ:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...65-%F0%DC%EC%E5-%ED%F4%EF%F5%EC%F0%DC%E9.html
 

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
Θέλω να σκοτώσω την ώρα μου και πάρω μια γεύση από Ντουμπάι επί τη ευκαιρία. Η μετακίνησεις είναι εύκολες; Τι γνωρίζουμε για` αυτό; Και επίσης η απόσταση από τη Sharjah είναι όντως μία ώρα όπως είδα κάπου γραμμένο ή μικρότερη. Το κέντρο τηε πόλης είναι απλωμένο ή τα περισσότερα τουριστικά αξιοθέατα είναι σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους;
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
έμενα πάντως μου άρεσε το Ντουμπάι και νομίζω ότι αξίζει η βόλτα!τα ταξί είναι πάρα πολύ φθηνά και το μετρό είναι πολύ καλό. εγώ αν ξαναπήγαινα για 12 ώρες θα πήγαινα στο dubai creek (για μια ιδέα από παλιο Ντουμπάι) και μετά στην μαρίνα του ντουμπάι για βόλτα και για μπάνιο στη θάλασσα. και το dubai mall είναι ωραίο αλλά πρέπει να έχεις πολύ γεμάτο πορτοφόλι...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι καθαρή η θάλασσα; Mαγιό επιτρέπεται;
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Λοιπόν η δική μου πρόταση έχει ως εξής. Να πάρεις μαγιό μαζί σου και να πας στο wild wadi, το μεγαλυτερο υδάτινο πάρκο (υδροτσουληθρες στην Μ.Ανατολή). Αυτό βρίσκεται δίπλα από το ξενοδοχείο jumeirah. Από τις υδροτσουλήθρες θα έχεις εκπληκτική θέα στο Burj al arab. Έπειτα μπορείς να επισκεφτείς το madinat jumeirah, ειναι λιγο πιο δίπλα. Πρόκειτε για μια αναπαράσταση της Βενετίας και ένα εμπορικό κέντρο ανατολίτικου ρυθμού. Μπορείς να αγοράσεις σουβενιρ, να φας, να πιεις και γιατί οχι να κανεις μια βόλτα με τις γονδολες έως το burj al arab. Έπίσης προτεινω να επισκεφτεις το emirates mall, εκεί μέσα βρίσκεται το ski dubai, το μοναδικό κλειστού τύπου χιονοδρομικό στον κόσμο, νοικιάζεις στολή και εξοπλισμό και κάνεις σκι. Εάν σου αρέσουν τα παζάρια θα πρέπει να πας στο BUR DUBAI στυν αγορά υφασμάτων ή στην αγορά χρυσού. Εάν θέλεις ένα ρομαντικό απογευματινό γεύμα, στου προτείνω το revolving restaurant στο ξενοδοχείο ΗΥΑΤΤ στην παραλία jumeirah. Βρίσκεται στο πεντοκοστό και κάτι πάτωμα του ξενοδοχείου, το οποίο περιστρέφεται και έχεις πολύ ωραία άποψη του Dubai (η τιμή του μενού ήταν fix), προτείνω απογευματινή ώρα. Επίσης για φαγητό προτείνω και το undrewater restaurant του Burj al arab αλλα κοστίζει και χρειάζεσαι νυχτερινό ένδυμα καθώς και κράτηση κάνα δυο μήνες πριν. Ως προς κατασκευαστικά επιτεύγματα μπορείς να επιλέξεις τα palms, τον τεχνητό κόσμο ή τον μεγαλύτερο ουρανοξύστη στον κόσμο. Για ψώνια δαγκωτό στο εμπορικό κέντρο IBN BATUTA. Μπορείς επίσης να κάνεις σαφάρι με τζιπ στην έρημο (τουριστική attraction). Αυτά....
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
η θαλασσα ειναι καθαρη κ φορας κανονικα το μαγιω σου.εγω προσωπικα δεν ειδα καμια να φοραει μπουρκινι!!εμεις πηγαμε για μπανιο κατω απο το χιλτον στη μαρινα ντουμπαι!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
...."swimming in those beaches is like swimming in the toilet. The reason is the alarmingly high number of E-coli bacteria"....:shock:
...."the number of fecal coliform bacteria and E. coli is three times the normal level"....:shock:

Σοκαριστικό.Αν είναι όπως τα λέει το link που παρέθεσε ο North, τότε αν ποτέ πάω Ντουμπάι(που δεν τρελάινομαι κιόλας αλλά λέμε...)δεν νομίζω να ρισκάρω μπάνιο στη θάλασσα.Ειδικά για τις γυναίκες είναι πιο επικίνδυνο.

Δεν λέω ότι όλες οι άλλες θάλασσες είναι καθαρές,αλλά αν είναι όπως τα λέει στο link σε αποθαρρύνει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.428
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom