Κάρπαθος Καστελόριζο Ρόδος Σύμη 14ημέρες - Ρόδος, Κάρπαθος & Σύμη ή Καστελλόριζο

Μηνύματα
21
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα, Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Πρέβελης, Paros Jet & Bluestar σε καθημερινά δρομολόγια, κανένα δεν εξυπηρετεί;
Υπάρχει και η λύση του αεροπορικού αν σε παίρνει λόγω μπατζετ φυσικά.
Φοβόμαστε τα μικρά αεροπλάνα, οπόταν αναγκαστικά πρέπει να το βολέψουμε μέσω θαλάσσης!:rolleyes-80:
Αν κατάλαβα σωστά, δε υπάρχει απευθείας ακτοπλοϊκή σύνδέση Καστελόριζο προς Κάρπαθος, σωστά;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Β. Sea Jets Paros Jet 1.40-4.45μμ άφιξη
Για μένα το Paros Jet! Καλύτερα κλείστε 1 βράδυ διαμονή το Σάββατο το βράδυ στην πόλη της Ρόδου, και πηγαίνετε πιο άνετα με το paros jet στην Κάρπαθο την άλλη μέρα (και πιο ξεκούραστοι θα φτάσετε χωρίς ξενύχτια και το δωμάτιό σας στην Κάρπαθο θα σας περιμένει)

Μπορείς να κάνεις και το άλλο βέβαια: Η Σύμη έχει πολύ συχνά δρομολόγια με Ρόδο. Θα μπορούσες ίσως να 30 Ιουλίου με 1η Αυγούστου να επισκεφθείς τη Σύμη. Κυριακή πρωί φεύγεις από Σύμη γιια Ρόδο και "στο καπάκι" στο Paros Jet για Κάρπαθο. Ακόμα και τη Χάλκη θα μπορούσες να επισκεφθείς στο διάστημα 30 με 1 και από τη Χάλκη κατευθείαν για Κάρπαθο είτε με Πρέβελη είτε με Paros Jet (σχεδόν όλα τα δρομολόγια από Ρόδο προς Κάρπαθο σταματούν και Χάλκη)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν κατάλαβα σωστά, δε υπάρχει απευθείας ακτοπλοϊκή σύνδέση Καστελόριζο προς Κάρπαθος, σωστά;
Απευθείας από Καστελλόριζο χωρίς (μεγάλη) αναμονή στη Ρόδο δεν υπάρχει, τουλάχιστον μέχρι φέτος, οπότε όπως σας λέει και ο thanos75 πιο πάνω το σοφότερο είναι να μείνετε μια βραδιά στη πόλη και να το συνεχίσετε από εκεί για Κάρπαθο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ανδρέα καλησπέρα! Μένω στην Κάρπαθο, πηγαίνω πολύ συχνά Ρόδο, Καστελλόριζο και Σύμη λόγω δουλειάς.
Θα γράψω από υπολογιστή όσο πιο σύντομα μπορώ.
Πάντως αρχικά θα επέλεγα το Paros jet, μόνο και μόνο επειδή είναι πιο σταθερό στο πρόγραμμα του και πιο γρήγορο, αφού την ημερομηνία που βγαίνει δεν υπάρχει και η επιλογή του Blue star... Τα λέμε πάλι σύντομα!
 
Μηνύματα
21
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα, Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Για Καστελόριζο το Mediterraneo & Poseidon τι λένε; Βρήκα αλλά δεν είναι sea view 😥
Επίσης, η εκδρομή προς τη Σαρία Καρπάθου αξίζει; Από που ξεκινά, διάρκεια και τιμή ξέρουμε;
Μάλλον θα σπάσουμε τη Κάρπαθο: 3 βράδια πόλη και 2 βράδια (στο τέλος) Όλυμπο και σκέφτομαι πότε θα κάνουμε την εκδρομή αυτή
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
η εκδρομή προς τη Σαρία Καρπάθου αξίζει; Από που ξεκινά, διάρκεια και τιμή ξέρουμε;
Μάλλον θα σπάσουμε τη Κάρπαθο: 3 βράδια πόλη και 2 βράδια (στο τέλος) Όλυμπο και σκέφτομαι πότε θα κάνουμε την εκδρομή αυτή
Θα τη κάνετε όταν είστε στην Όλυμπο, μιας και ξεκινάει από το Διαφανί, το επίνειο ουσιαστικά του χωριού.
Οι γνώστες στα της Καρπάθου λένε ότι αξίζει και με το παραπάνω. Δεν έχω προσωπική άποψη γιατί δεν έχω δει το νησι, είναι στα άμεσα σχέδια μου.
Μπορείς ωστόσο να δεις την αντίστοιχη εκπομπή του Travelstories για να σου λυθούν οι απορίες. ;)
 
Μηνύματα
21
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα, Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μπορείς ωστόσο να δεις την αντίστοιχη εκπομπή του Travelstories για να σου λυθούν οι απορίες. ;)
Μα την είδα, κι γι’αυτό μου μπήκε η ιδέα!😇
Αν γνωρίζει κάποιος τι φάση είναι η Όλυμπος τι νύχτα; Έχει ταβέρνες/καφενέ/μπαράκι ανοικτό το βράδυ;
 

TolisK

Member
Μηνύματα
5
Likes
35
Καλησπέρα. Αν και επισκέπτης από παλιά, έκανα σήμερα εγγραφή για να σου πω τις δικές μου εμπειρίες, μιας και τα μέρη που επέλεξες είναι από τα αγαπημένα μου. Αν μάλιστα είναι η πρώτη φορά που πας Δωδεκάνησα, πίστεψέ με θα ακολουθήσουν πολλές ακόμα.

Είχα την τύχη να πάω φέτος στις αρχές Ιουνίου Ρόδο και Καστελόριζο. Μαλιστα στο δεύτερο είχα ξαναπάει, αλλά η παρέα μου όχι, οπότε το στρίμωξα στο πρόγραμμα για μόλις 24 ώρες, δεν έβγαινε περισσότερο αφού τα δρομολόγια τον Ιούνιο ήταν πολύ αραιά.

Το πρόγραμμα στο Καστελόριζο ήταν κοπιαστικό, αλλά ακόμα κι έτσι δεν το μετάνοιωσα που πήγα έστω για 24 ώρες. Σου το κάνω copy/paste πιο κάτω από τις σημειώσεις μου:

24h Καστελόριζο

Ροδος - Καστελόριζο
Πεμ 3 Ιουν
Αναχ 14:15 - Αφιξ 16:50
Dodekanisos Express 31.000 EUR ( με 20% έκπτωση)
Tip: κάνε εγγραφή μέλους από πριν στο www.12ne.gr για να πάρεις την έκπτωση

Καστελόριζο - Ροδος
Παρ 4 Ιουν
Αναχ 14:00 - Αφιξ 17:40
Blue Star Patmos 17.00 EUR με κάρτα μέλους sea smiles

Προγραμμα:
18:30-21:00
Μονη Αγ. Γεωργίου Βουνού - Κατακόμβη (με το μοναδικό ταξί του νησιού, όταν έχει πολύ κόσμο έχει κι ένα λεωφοριάκι)
Παλαιόκαστρο: Θέα - Φωτο - Ηλιοβασίλεμα

22:00-01:00
Βόλτα στο λιμανι. Φαγητό στο Alexanda's (μην το χάσεις, αξίζει 100%) και ποτό στο Φάρο.

Επόμενο πρωί :
09:00-12:00
Γαλάζια Σπηλιά, μπάνιο Αγ. Γεωργιος
Tip: Επίλεξε κάποιον από τους βαρκάρηδες που μπαίνουν μέσα στη σπηλιά, αλλιώς δεν αξίζει (πρέπει να πας αρκετά πρωί, για να μην έχει αέρα). Ο κος Αντώνης ήταν άψογος.

12:00- 14:00
Βολτα λιμανι, Λυκιακός τάφος, Μανδράκι.
Αναχώρηση

Ιδανικά, προτίμησε να μείνεις δύο βράδια, για να μην τρέχεις σαν κυνηγημένος.

Για τη Ρόδο θα σου γράψουν πολλά, έχει τόσα πράγματα να κάνεις. Όχι μία, δεν σου φτάνουν ούτε δύο εβδομάδες...

Θα σου γράψω μόνο για μια παραλία που δεν θα την βρεις πουθενά, σε κανέναν οδηγό, αν φυσικά σου αρέσει να πας κάπου που θα είσαι μόνος (ακόμα και νερό πρέπει να έχεις μαζί σου).
Κατευθύνεσαι Νότια. Μετά από καμιά 70αριά χιλιόμετρα από την Πόλη της Ρόδου φτάνεις στο Πλημμύρι, όπου το προσπερνάς. Μετά από 1χλμ, θα δεις ένα χωματόδρομο στα αριστερά, με μια δυσδιάκριτη ταμπέλα που γράφει Αγ. Γεώργιος. Ακολουθείς τον χωματόδρομο (βατός) και ΠΡΙΝ φτάσεις στο εκκλησάκι, συνεχίζεις ευθεία (αφήνεις το εκκλησάκι στα δεξιά σου). Μετά από 300μ αφήνεις το αυτοκίνητο (δεν πάει άλλο γιατί έχει άμμο) και προχωράς άλλα 100 μέτρα με τα πόδια στην παραλία. Ιδανικά, περπατάς ακόμα 400-500 μέτρα προς τα δεξιά και βγαίνεις εκεί που δείχνει η φωτογραφία που επισυνάπτω. 2-3χιλίομετρα ατέλειωτη αμμουδιά, όλη δική σου!!!
Paralia Agiou Georgiou · Notia Rodos 851 09, Grèce
35.91572915187453, 27.827297711921183

Τέλος, για μένα η Κάρπαθος έχει τις πιο όμορφες παραλίες του Αιγαίου. Την έχω επισκεφτεί τουλάχιστον 4-5 φορές. Αέρα έχει σχεδόν πάντα, αλλά υπάρχει πάντα κάπου απάνεμα να πας. Πάρε μια ιδέα φέτος και είμαι σίγουρος ότι θα επιστέψεις και θα κάτσεις άλλες 10 μέρες τουλάχιστον. Βολεύει ότι έχει αεροδρόμιο με πτήσεις από Αθήνα, Κρήτη και Ρόδο.
Tip. Ψάξε την παραλία του Αγ.Μηνα. Χαμένη κάπου στους χωματόδρομους στο δρόμο από Πηγάδια προς Όλυμπο.
 

Attachments

Last edited:
Μηνύματα
21
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα, Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλημέρα σας!
Ευχαριστώ πολύ TolisK για την περιγραφή σου! Τα βάζω κι γω στη λίστα μου:clap:
Τελικά κλείσαμε τα
23.07-29.07 Ρόδος (6 βράδια)
29.07-31.07 Καστελλόριζο (2 βράδια)
31.07-01.08 Ρόδος Πόλη (1 βράδι)
01.08-06.08 Κάρπαθος (με 3 βράδια Πόλη & 2 στην Όλυμπο)

Μένει να δω εάν θα σπάσω τη διαμονή σε 3 Λίνδο (ΠΣΚ) & 3 Πόλη, και θα δω λίγω το ημερησίο πρόγραμμα μέτα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα. Αν και επισκέπτης από παλιά, έκανα σήμερα εγγραφή για να σου πω τις δικές μου εμπειρίες, μιας και τα μέρη που επέλεξες είναι από τα αγαπημένα μου. Αν μάλιστα είναι η πρώτη φορά που πας Δωδεκάνησα, πίστεψέ με θα ακολουθήσουν πολλές ακόμα.

Είχα την τύχη να πάω φέτος στις αρχές Ιουνίου Ρόδο και Καστελόριζο. Μαλιστα στο δεύτερο είχα ξαναπάει, αλλά η παρέα μου όχι, οπότε το στρίμωξα στο πρόγραμμα για μόλις 24 ώρες, δεν έβγαινε περισσότερο αφού τα δρομολόγια τον Ιούνιο ήταν πολύ αραιά.

Το πρόγραμμα στο Καστελόριζο ήταν κοπιαστικό, αλλά ακόμα κι έτσι δεν το μετάνοιωσα που πήγα έστω για 24 ώρες. Σου το κάνω copy/paste πιο κάτω από τις σημειώσεις μου:

24h Καστελόριζο

Ροδος - Καστελόριζο
Πεμ 3 Ιουν
Αναχ 14:15 - Αφιξ 16:50
Dodekanisos Express 31.000 EUR ( με 20% έκπτωση)
Tip: κάνε εγγραφή μέλους από πριν στο www.12ne.gr για να πάρεις την έκπτωση

Καστελόριζο - Ροδος
Παρ 4 Ιουν
Αναχ 14:00 - Αφιξ 17:40
Blue Star Patmos 17.00 EUR με κάρτα μέλους sea smiles

Προγραμμα:
18:30-21:00
Μονη Αγ. Γεωργίου Βουνού - Κατακόμβη (με το μοναδικό ταξί του νησιού, όταν έχει πολύ κόσμο έχει κι ένα λεωφοριάκι)
Παλαιόκαστρο: Θέα - Φωτο - Ηλιοβασίλεμα

22:00-01:00
Βόλτα στο λιμανι. Φαγητό στο Alexanda's (μην το χάσεις, αξίζει 100%) και ποτό στο Φάρο.

Επόμενο πρωί :
09:00-12:00
Γαλάζια Σπηλιά, μπάνιο Αγ. Γεωργιος
Tip: Επίλεξε κάποιον από τους βαρκάρηδες που μπαίνουν μέσα στη σπηλιά, αλλιώς δεν αξίζει (πρέπει να πας αρκετά πρωί, για να μην έχει αέρα). Ο κος Αντώνης ήταν άψογος.

12:00- 14:00
Βολτα λιμανι, Λυκιακός τάφος, Μανδράκι.
Αναχώρηση

Ιδανικά, προτίμησε να μείνεις δύο βράδια, για να μην τρέχεις σαν κυνηγημένος.

Για τη Ρόδο θα σου γράψουν πολλά, έχει τόσα πράγματα να κάνεις. Όχι μία, δεν σου φτάνουν ούτε δύο εβδομάδες...

Θα σου γράψω μόνο για μια παραλία που δεν θα την βρεις πουθενά, σε κανέναν οδηγό, αν φυσικά σου αρέσει να πας κάπου που θα είσαι μόνος (ακόμα και νερό πρέπει να έχεις μαζί σου).
Κατευθύνεσαι Νότια. Μετά από καμιά 70αριά χιλιόμετρα από την Πόλη της Ρόδου φτάνεις στο Πλημμύρι, όπου το προσπερνάς. Μετά από 1χλμ, θα δεις ένα χωματόδρομο στα αριστερά, με μια δυσδιάκριτη ταμπέλα που γράφει Αγ. Γεώργιος. Ακολουθείς τον χωματόδρομο (βατός) και ΠΡΙΝ φτάσεις στο εκκλησάκι, στρίβεις αριστερά. Μετά από 500μ αφήνεις το αυτοκίνητο (δεν πάει άλλο γιατί έχει άμμο) και προχωράς άλλα 100 μέτρα με τα πόδια στην παραλία. Ιδανικά, περπατάς ακόμα 400-500 μέτρα προς τα δεξιά και βγαίνεις εκεί που δείχνει η φωτογραφία που επισυνάπτω. 2-3χιλίομετρα ατέλειωτη αμμουδιά, όλη δική σου!!!

Τέλος, για μένα η Κάρπαθος έχει τις πιο όμορφες παραλίες του Αιγαίου. Την έχω επισκεφτεί τουλάχιστον 4-5 φορές. Αέρα έχει σχεδόν πάντα, αλλά υπάρχει πάντα κάπου απάνεμα να πας. Πάρε μια ιδέα φέτος και είμαι σίγουρος ότι θα επιστέψεις και θα κάτσεις άλλες 10 μέρες τουλάχιστον. Βολεύει ότι έχει αεροδρόμιο με πτήσεις από Αθήνα, Κρήτη και Ρόδο.
Tip. Ψάξε την παραλία του Αγ.Μηνα. Χαμένη κάπου στους χωματόδρομους στο δρόμο από Πηγάδια προς Όλυμπο.
Θα συμφωνήσω απόλυτα για τις παραλίες της Καρπάθου. Οι καλυτερες ίσως συνολικά σε επίπεδο νησιού που είδα στο Αιγαίο. Στον Άγιο Μηνά μάλιστα είχα βρεθεί Ιούνιο μήνα και ήμασταν μόνοι μας εγώ και η παρέα μου. Απίστευτη αίσθηση και πανέμορφη παραλια. Έχουν περάσει βέβαια αρκετά χρόνια από τότε. Θυμάμαι βέβαια ότι τότε ο δρόμος για να πας εκεί ήταν δύσκολος ακόμα και με jeep. Μακάρι να έχει φτιαχτεί από τότε κάπως...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
5.400
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Θα συμφωνήσω απόλυτα για τις παραλίες της Καρπάθου. Οι καλυτερες ίσως συνολικά σε επίπεδο νησιού που είδα στο Αιγαίο. Στον Άγιο Μηνά μάλιστα είχα βρεθεί Ιούνιο μήνα και ήμασταν μόνοι μας εγώ και η παρέα μου. Απίστευτη αίσθηση και πανέμορφη παραλια. Έχουν περάσει βέβαια αρκετά χρόνια από τότε. Θυμάμαι βέβαια ότι τότε ο δρόμος για να πας εκεί ήταν δύσκολος ακόμα και με jeep. Μακάρι να έχει φτιαχτεί από τότε κάπως...
Συμφωνώ με το θανο , ο Αγ.Μηνας ειναι φοβερη παραλια αλλα δυστυχώς μεχρι τον 10/19 ηταν τα ιδια χαλια. Εχει και μια ταβερνα.
 

Attachments

TolisK

Member
Μηνύματα
5
Likes
35
Συμφωνώ με το θανο , ο Αγ.Μηνας ειναι φοβερη παραλια αλλα δυστυχώς μεχρι τον 10/19 ηταν τα ιδια χαλια. Εχει και μια ταβερνα.
Ακριβώς τότε, τέλος Ιουνίου του 2019, βρέθηκα κι εγώ εκεί για τελευταία φορά! Η εικόνα και τα χρώματα που έχει αυτό το μέρος, ειδικά μετά τις 4-5 το απόγευμα είναι εκπληκτική. Το απόλυτο χάσιμο.

Η απλοϊκή ταβέρνα που λειτουργεί εκεί είναι στα plus, για έναν καφέ, αναψυκτικό/νερό. Φαγητό να πω την αλήθεια δεν δοκίμασα. Εντύπωση μου έκανε ότι το παληκάρι που την λειτουργούσε έμενε μόνιμα, όλο το καλοκαίρι εννοώ, σε αυτό το μέρος. Με τόσο λίγο κόσμο να επισκέφτεται το μέρος, δεν ξέρω αν θα έχει καταφέρει να συντηρίσει το μαγαζί του.

Ο δρόμος είναι όντως δύσκολος, αλλάμε ένα με Jimny 4Χ4 πας άνετα. Έχω δει να κατεβαίνουν και με συμβατικό αυτοκίνητο, αλλά προσωπικά δεν θα το δοκίμαζα. Πάντα όταν πάω Κάρπαθο νοικιάζω αυτοκίνητο και στην συνενόηση που κάνω είναι τις 2 μέρες να πάρω ένα Jimny. Για αυτές τις καταστάσεις δηλαδή... Και φυσικά πηγαίνω πάντα και στον Κάτω Λάκκο, αλλά αυτό δεν το προτείνω, είναι για πιο σκληροπυρηνικούς!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom