Ταϊλάνδη 15 ημέρες Ταϊλάνδη

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μετά πολλών κόπων και βασάνων έχουμε καταλήξει (μια παρέα τεσσάρων ατόμων) σε ένα γενικό πλάνο για το πρώτο μας ταξίδι στην Ταϊλάνδη τον Απρίλιο. Σας το μεταφέρω για να ακούσω σχόλια και απόψεις από τους πιο έμπειρους στη χώρα. Θέλουμε να δούμε και την ενδοχώρα και όχι μόνο τα νησιά.
4 ημέρες Μπανγκόγκ (πιθανή μια ημερήσια στην Ayuthaya)
2 ημέρες Sukhothai
3 ημέρες Τσιαγκ Μαι
πτήση για Πουκέτ (ή Κράμπι ή Κο Σαμούι)
4 ημέρες Πουκέτ (ή Κράμπι ή Κο Σαμούι)

Στις ημέρες που αναφέρονται σε κάθε πόλη περιλαμβάνονται και οι μετακινήσεις από το ένα μέρος στο άλλο.

1) Είναι άνετο ή πολύ ζορισμένο λόγω αποστάσεων;
2) Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέρος;
3) Τι θα προτείνατε για το τελευταίο σκέλος; Θέλουμε ένα μέρος με αεροδρόμιο, σαν βάση για να τριγυρίσουμε εκεί ή σε κοντινά νησιά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα οι 4 ημέρες στη Μπανγκόκ είναι πολλές. Επίσης, αφού έχετε μέρες στα χέρια σας, θα προσπαθούσα να πάω και σε λιγότερα τουριστικά μέρη της χώρας. Από το Τσαγκ Μάι μπορείτε να βρείτε πολύ όμορφα χωριά εκεί τριγυρω ή να κάνετε κάποιο trek. Ακόμη και το να πεταχτείτε μέχρι την Καμπότζη να δείτε το Angkor Wat είναι εύκολο (είτε οδικώς είτε αεροπορικώς, ύπάρχουν πια πολύ φτηνές επιλογές και για τα δύο)), θεωρώ πως 2-3 μέρες εκεί είναι προτιμότερες και θα σας μείνουν περισσότερο απ' ό,τι κι αν δείτε στη Μπανγκόκ. Επίσης, την Μπανγκόκ θα την άφηνα για το τέλος. Πρώτον διότι έτσι μπορείτε να υπολογίσετε τις μέρες σας καλύτερα και δεύτερον διότι είναι άσχημη και λίγο "δύσκολη" εισαγωγή στα χώρα, καλύτερα να πάρετε το κολάι κάπου αλλού και μετά -σοφότεροι- να γυρίσετε την πρωτεύουσα.

Από Πουκέτ, Κο Σαμούι και Κράμπι, εγώ θα προτιμούσα σαφώς το τελευταίο, υπό την έννοια ότι είναι -έστω και οριακά- λιγότερο υπερφορτωμένο με τεράστια ξενοδοχεία και μεθυσμένους Άγγλους με μηχανάκια, ειδικά αν φύγετε προς τα έξω.

Το Sukothai και η Ayutthaya καρα-αξίζουν, κακή επιλογή (κατ' εμέ, πάντα).
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αντιθέτως για μένα 4 ημέρες είναι λίγες στη Μπανγκόγκ από τη στιγμή που περιλαμβάνονται και οι μετακινήσεις μέσα και η ημερήσια στην Αγιουτάγια που πρέπει να πάτε οπωσδήποτε. Η Μπανγκόγκ είναι απίστευτη πόλη και αξίζει πολύ περισσότερες ημέρες αν θέλεις να την απολαύσεις. Εμείς είχαμε μείνει 2 μέρες, τρέχαμε όλη μέρα και αυτά που είδαμε ήταν τα βασικότερα.
Βέβαια, δεν αρέσει σε όλους! Ας πούμε από τα 11 άτομα που ήμασταν στο μίνι γκρουπάκι άρεσε μόνο σε μένα!
Επίσης, λίγες είναι και οι ημέρες που θέλετε να αφιερώσετε στις παραλίες.
Ίσα που θα προλάβετε να ξεκουραστείτε αν έχετε κάνει όλα αυτά που αναφέρεις πριν.
Θα προτείνω Κράμπι αν και έχω μείνει μόνο Phuket. Αλλά τις λίγες ώρες που πέρασα στο Κράμπι σχημάτισα την εντύπωση ότι έχει κάτι από την αυθεντικότητα που ίσως υπήρχε κάποτε στο Phuket.
Πάντως, να ξέρεις ότι το πρόγραμμά σας έχει λίγο εώς πολύ τρέξιμο (βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό καθώς όλα εξαρτώνται από τις αντοχές σας και τους ρυθμούς ζωής που κινείστε).
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
καλύτερα να πάρετε το κολάι κάπου αλλού και μετά -σοφότεροι- να γυρίσετε την πρωτεύουσα.

Πραγματικά εξαιρετική συμβουλή!

Αρκετά φορτωμένο το πρόγραμμά σας...

Έχετε επισκεφτεί ξανά την Ασία? Τι σκοπό έχει το ταξίδι σας? (ξεκούραση ή πολιτιστικό, δηλαδή να δω όσα περισσότερα μπορώ?)
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
και εγω θεωρω οτι 4 μερες ειναι λιγες για μπανγκογκ!αλλα συμφωνω με τον γιωργο να την αφησεται τελευταια.
θα σου προτεινα να μεινεται στο πουκετ και απο εκει να κανεται εξορμησεις στα νησακια,υπαρχη και το αεροδορμιο και τα ταχυπλοα.
επισης να ξερεις οτι ο απριλιος ειναι ο πιο ζεστος μηνας στην ταυλανδη!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
θα συμφωνήσω οτι η bangong πρέπει να μείνει οπωσδήποτε στο τέλος για πολλούς λόγους.για το νούμερο τέσσερα συμφωνώ ΄άν βέβαια σας αρέσουν οι βρωμοπόλεις το χάος και το τρελό σούρτα φέρτα όπως εμένα!
προσοχή στις υπόλοιπες μέρες που θα είναι και η κυρίως εκδρομή σας.δείτε το γνήσιο κομμάτι όπως λέει ο γιώργος και αποφύγετε το τουριστικό .θά απογοητευτείτε.δεν γνωρίζω τις προτιμήσεις σας βέβαια και το στύλ που προτιμάτε σε ταξίδι της ανατολής.
όλα θα πάνε καλά .
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ενδιαφέρον πλάνο! Πολύ πιο ενδιαφέρον από το “φτάνουμε Bangkok και βουρ για το νότο”! Αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά!

Συμφωνώ και εγώ, Bangkok στο τέλος. Διαφωνώ όμως με το Γιώργο, πιστεύω πως η BKK είναι η ιδανική “εισαγωγή” στη χώρα για κάποιον που δεν έχει ταξιδεύσει ξανά (ανεξάρτητα) στην Ασία. Η τουριστική BKK είναι τόσο “δυτική” και “εύκολη” και κάνει καλή αρχή για όποιον δεν θέλει να πέσει κατευθείαν στα βαθιά. Η Khao San rd είναι ο θάλαμος αποσυμπίεσης μεταξύ Ευρώπης και Ασίας. Μόνη εξαίρεση οι απάτες που είναι συχνότερες στην BKK και χρειάζεσαι λίγη πείρα για να τις καταλάβεις. Αυτό για αυτούς που έχουν πολύ χρόνο μπροστά τους. Αν σας αρέσουν οι χαοτικές πόλεις, 3+ μέρες για τα τουριστικά. Αλλιώς 2 (1 για το παλάτι τα γύρω αξιοθέατα και 1 για ψώνια) και πιεσμένα αλλά φυσικά δεν θα έχετε δει Bangkok.

Αν έχετε πίεση χρόνου (15 μέρες δεν είναι και πολλές) για Sukhothai και Ayuthaya αρκεί 1 μέρα για την κάθε μια, για να δείτε τους κατεστραμμένους ναούς και τα μνημεία. Επίσης αν και τα δυο παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αν δεν έχετε τεράστιο ενδιαφέρον για ναούς, επιλέξτε να πάτε μόνο στο ένα από τα δύο αλλιώς μπορεί να πάθετε και overdose από ναούς. Εγώ ενθουσιάστηκα περισσότερο στην Ayuthaya αλλά ίσως επειδή πήγα πρώτα εκεί.

Bangkok-Chiang Mai είναι μια μέρα δρόμος με λεωφορείο ή τραίνο. Προτιμήστε βραδινό αν υπάρχουν θέσεις. Μείνετε 2 μέρες εκεί και μετά πηγαίνετε στο Pai. Νοικιάστε μηχανάκια και εξερευνήστε μόνοι σας τις γύρω περιοχές και χωριά. Τη γνώμη μου για τα treks που κάνουν στη Chiang Mai την έχω γράψει εδώ (γενικά διάβασε όλο αυτό το θέμα, έχω γράψει και για Pai, Sukothai, Ayuthaya εκεί) και δεν είναι η καλύτερη.

Και για να απαντήσω και στα 3 ερωτήματα σου:
1)Οποιοδήποτε πλάνο για Ταϊλάνδη με χρόνο λιγότερο από 3 μήνες είναι πιεσμένο
2)Υπάρχουν δεκάδες άλλα υπέροχα μέρη αλλά θες στ'αλήθεια να βάλεις και άλλα στο κεφάλι σου και να το κάνεις πιο δύσκολο να διαλέξετε;
3)Και τα 3 μέρη είναι μια χαρά για κάποιον που πάει πρώτη φορά. Koh Samui και Phuket είναι πιο τουριστικά και λιγότερο αυθεντικά. Προσωπική επιλογή Krabi.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν έχετε πίεση χρόνου (15 μέρες δεν είναι και πολλές) για Sukhothai και Ayuthaya αρκεί 1 μέρα για την κάθε μια, για να δείτε τους κατεστραμμένους ναούς και τα μνημεία. Επίσης αν και τα δυο παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αν δεν έχετε τεράστιο ενδιαφέρον για ναούς, επιλέξτε να πάτε μόνο στο ένα από τα δύο αλλιώς μπορεί να πάθετε και overdose από ναούς. Εγώ ενθουσιάστηκα περισσότερο στην Ayuthaya αλλά ίσως επειδή πήγα πρώτα εκεί.

Μπα, κι εγώ που πήγα ανάποδα γουστάρισα περισσότερο την Ayutthaya. Οπότε συμφωνώ κι επαυξάνω με το mpiftex, ανάμεσα στα δύο αυτά, δαγκωτό Ayutthaya. Για τα treks απο το Chiang Mai, επειδή έχω να πάω 11 χρόνια, υποχωρώ. Εμείς ούτε ελέφαντες πήραμε, ούτε εκατοντάδες πρακτορεία είδαμε, ούτε μπαμπού ράφτιγκ κάναμε, ούτε άλλον τουρίστα είδαμε επί 5 μέρες και τα χωριουδάκια ήταν το κάτι άλλο και το trek μάλλον παραήταν ζόρικο αντί για βόλτα στο δάσος (εγώ τα' παιξα μια φορά...) Προφανώς τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ σε αυτά τα 11 χρόνια, οπότε μάλλον δίκιο έχει ο mpiftex. Ενδεχομένως σε αυτή τη διαφορά των 11 ετών να οφείλεται και η κακή μου άποψη για τη Μπανγκόκ, άλλη πόλη είδα τότε κι άλλο πράγμα είδα πέρυσι (τελείως αγνώριστη προς το χειρότερο από όλες τια απόψεις). ϊσως κάποιος που βλέπει την πόλη πρώτη φορά να του φαινεται ενδιαφέρουσα, όπως γίνεται πάντα. Εγώ ένιωσα σα να είχα δει το χωριό μου και να γύρισα μετά από 11 χρόνια στο LA!

Επιμένω για την Καμπότζη...με τις πτήσεις από Μπανγκόκ για Καμπότζη στα 80-90 ευρώ μετ' επιστροφής (ναι, και οι φόροι μέσα), αξίζει να πας να πα΄ρεις μια ιδέα από κάτι που (για μένα) αξίζει πολύ περισσότερο τον κόπο από ό,τι κι αν δείτε στην Ταϋλάνδη. Μη σου πω να μην πάτε καθόλου στην Ταϋλάνδη τώρα που το σκέφτομαι... χάρμα η Καμπότζη και μ' ένα μηχανάκι βλέπεις απίθανα πράγματα (λάτι απομακρυσμένοι ναοί που μπροστά τους το Angkor είναι Disneyland).

Βέβαια, αν απαντούσες τις εύστοχες ερωτήσεις του Μάρκου, θα καταλαβαίναμε όλοι πολύ καλύτερα τι ακριβώς θέλετε να κάνετε και θα είχες καλύτερες συμβουλές.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ας δώσω κι εγώ μερικές απαντήσεις μήπως και διευκολύνω τα πράγματα.

Έχετε επισκεφτεί ξανά την Ασία? Τι σκοπό έχει το ταξίδι σας? (ξεκούραση ή πολιτιστικό, δηλαδή να δω όσα περισσότερα μπορώ?)
Είναι το πρώτο μας ταξίδι στην Ασία και σίγουρα δεν έχουμε ιδέα τι μας περιμένει. Είμαστε όμως έτοιμοι για όλα. Σίγουρα μ' αυτό το πρόγραμμα δεν έχουμε σκοπό την ξεκούραση. Αυτό που είχαμε στο νου μας είναι να δούμε πρώτα λίγο από τη χώρα και στο τέλος να αράξουμε δυο-τρεις μέρες σε μια παραλία (ή και δύο) και να χαλαρώσουμε όσο γίνεται για να επιστρέψουμε μετά κατευθείαν για δουλειά.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως... :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.974
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom