Ινδία 15 ημέρες στην Ινδία

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
panius σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!Αρχικά να πω ότι το Δελχί δεν θα το ξεπετάξουμε αφού έχουμε 4 μέρες στην διάθεση μας και θα περάσουμε τη γιορτή του Holi festival στην πόλη.Η Jaipur είναι μια πόλη που θέλουμε πολύ να επισκεφθούμε,ίσως να έχεις δίκιο όμως έχει κλειστεί ήδη η πτήση που θα μας πάει εκεί.Όσον αφορά τα τρένα πιστεύω θα είναι εμπειρία ζωής!!!Νομίζω ότι όπως σε όλα τα ταξίδια μου θα δώσω το προσωπικό μου χαρακτήρα στην Ινδία και θα τα δω όλα με περισσότερο χιούμορ παρά πανικό,όπως λέει και ο αγαπημένος μου Ν. Καζαντζάκης :Ο κάθε άρτιος ταξιδευτής δημιουργεί μόνος του την χώρα που ταξιδεύει!!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Σε ευχαριστω babis! Η ιστορια μου λοιπον εβγαλε ειδηση! Ο @mpampis1979 και ο @sif..... πανε Ινδια!!! :clap::clap::clap:

Θα προτεινα να αλλαζατε τη Τζαιπουρ με την Ουνταϊπουρ! Πολυ πιο ομορφη και ενδιαφερουσα. Εχει και αεροδρομιο οποτε φανταζομαι θα βρειτε πτησεις που βολευουν. Το Δελχι μην το "ξεπεταξετε". Αξιζει ενα τριημερακι. (Το νου σας μην τυχον και δεν πατε στο εστιατοριο που γραφω στην ιστορια νου! Karim αν θυμαμαι καλα)

Τωρα για το τρενο... Τι να σας πω... Μια φορα για την εμπειρια καντε το. Προσπαθηστε να βρειτε εισιτηρια πρωτης θεσης. Αν πατε δευτερη (μπρρρρρ) να παρετε πολλα ντετολ μαντιλακια (μην σας πω ενα μπουκαλι χλωρινη) να γλειψετε τον χωρο που θα κοιμηθειτε. Προσοχη στον κλιματισμο. Εγω βγηκα αρρωστος απο το βαγονι. Να μου στειλετε sms οτι φτασατε να μην ανησυχω χαχαχαχα!!!

Για τα υπολοιπα, απαντησε πληρως ο @babaduma

Για οτι αλλο θελετε στειλτε!

@Vicks νομιζω με ενα καλο προγραμματισμο, προλαβαινετε και βαρανασι να δειτε. Φροντιστε να κλεισετε εσωτερικες πτησεις με αεροπλανο. Θα γλιτώσετε χρονο και ειναι παμφθηνες!
ποτε δεν ''ξεπεταμε'' μια πολη! θα προσπαθησουμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μπορουμε.ειμαστε κ οι δυο ''ανησυχα πνευματα''...η jaipur εχει κλειστει ηδη,οπως κ ολες οι εσωτερικες πτησεις! επισης σε καμια βδομαδα ανοιγουν οι online κρατησεις για τα τρενα.λεμε να κλεισουμε το sleeper.η πρωτη θεση διαθετει κρεβατι ή αεροπορικη θεση? εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.εμεις βασικα προσπαθουμε να ζησουμε εμπειριες κ να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερο πως βιωνουν οι ντοπιοι τη ζωη εκει.γενικα δεν σιχαινομαστε,δεν ξερω αν εκει φτασουμε στα ορια μας! χαχαχα
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε ευχαριστω @panius, αυτό θέλουμε κι εμείς, να δούμε , γι'αυτό και δε θέλουμε να πάμε οργανωμένο γκρουπ με εξουθενωτικούς γύρους και μισή μέρα σε κάθε πόλη..Να είμαστε καλά, αν μας αρέσει, ξαναπάμε..
Αναθαρρησα και με τη βίζα online που είπε ο babaduma, γιατί ζω εκτός Ελλάδας.
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Είχα ταξιδέψει με sleeper τραίνο πριν 3 χρόνια από Jaipur για Udaipur μην το φοβηθήτε δοκιμάστε το δεν είναι super δεν είναι και τόσο χάλια όσο το περιγράφουν καποιοι.Οταν είχα πάει δεν μπορούσαμε να κάνουμε κράτηση στα τρένα γιατί δεν δέχονταν τις κάρτες μας,δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει πλέον η διαδικασία.Θα συμφωνήσω με τον panius για το a/c και ότι και εγώ βρήκα πιο ενδιαφέρουσα την Udaipur από την Jaipur.Εμείς από Νέο Δελχί για Άγκρα πήραμε το τρένο τον 06:00 μια χαρά ήτανε και γλυτώσαμε και το μποτιλιάρισμα στους δρόμους;),θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το νου σας μην τυχον και δεν πατε στο εστιατοριο που γραφω στην ιστορια νου! Karim αν θυμαμαι καλα)
Προσυπογράφω για Karim. Δύο μαγαζιά, ένα κοντά στο Μεγάλο Τζαμί κι ένα κοντά στο Nehru Stadium. Για το βράδυ, πιο ασφαλές (ψυχολογικά πιο πολύ παρά επί της ουσίας) το δεύτερο.

Όσο για το Δελχί, μπορεί ν'ακουστώ ιερόσυλος, αλλά εμένα το Humayun's Tomb με συγκίνησε περισσότερο από το Taj Mahal.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Τέλεια! Την ευχή της Σαββατογεννημενης να'χεις!
:xalara:
χαχαχα κ την δικη μου! κ εγω σαββατογεννημενος! να ειστε καλα ολοι για τις πληροφοριες κ την ενημερωση!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ποτε δεν ''ξεπεταμε'' μια πολη! θα προσπαθησουμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μπορουμε.ειμαστε κ οι δυο ''ανησυχα πνευματα''...η jaipur εχει κλειστει ηδη,οπως κ ολες οι εσωτερικες πτησεις! επισης σε καμια βδομαδα ανοιγουν οι online κρατησεις για τα τρενα.λεμε να κλεισουμε το sleeper.η πρωτη θεση διαθετει κρεβατι ή αεροπορικη θεση? εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.εμεις βασικα προσπαθουμε να ζησουμε εμπειριες κ να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερο πως βιωνουν οι ντοπιοι τη ζωη εκει.γενικα δεν σιχαινομαστε,δεν ξερω αν εκει φτασουμε στα ορια μας! χαχαχα
Είστε σίγουροι ότι μπορείτε να κλείσετε online εισιτήρια για τα τραίνα; Κάνατε καμμιά δοκιμαστική κράτηση/αγορά για να δείτε πώς δουλεύει το σύστημα; Γιατί όταν το είχα επιχειρήσει εγώ, όταν έφτανα στη στιγμή της πληρωμής, μου ζητούσε ινδική πιστωτική κάρτα και - αν δεν κάνω λάθος - ινδικό αριθμό κινητού τηλεφώνου. Νομίζω ότι απ'ευθείας από το σάιτ των σιδηροδρόμων δεν θα το καταφέρετε. Ίσως μέσω κάποιου ινδικού σάιτ κρατήσεων (ξενοδοχείων, εισιτηρίων, κλπ.) να είναι ευκολότερο - αλλά με επιπλέον κόστος.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσπαθώ να κοιτάξω εισιτήρια για το τρενο 12050 Gatimaan Express που κάνει το δρομολόγιο Δελχι-Αγκρα σε 1 ώρα και 40 λεπτά άλλα δίνει ημερομηνίες μέχρι 19 Φεβρουαρίου προς το παρόν.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
οι ημερομηνιες ειναι ανοιχτες εως 4 μηνες μετα.κ εγω περιμενω αρχη του μηνα για να προσπαθησω.η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κανει δοκιμη μεχρι τελους για να δω αν δεχεται την καρτα.θα το επιχειρισω εντος της εβδομαδας οταν καμω την κρατηση...
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άντε να δούμε...
Εγώ θα προσπαθήσω πάλι τέλη Νοέμβρη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom