ΗΠΑ 15 μερες στις ΗΠΑ Δεκεμβρη-Γεναρη

spyni

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξιδι που παντα ηθελα να κανω και τωρα επιτελους θα πραγματιποιηθει! Χαιρομαι πολυ γι'αυτο, και αν και ειναι μακρια ακομα, απο τωρα ψαχνω και κανω πλανα.. Ελπιζω οποιος μπορει να με βοηθησει να κανω τα πλανα αυτα και να αξιοποιησω οσο το δυνατον καλυτερα τις 15 μερες..
Το εισητηριο μου ειναι για Νεα Υορκη μετ' επιστροφης. Διαβαζοντας και τα σχετικα ποστ των φιλων εδω, θεωρω οτι μια καλη ιδεα ειναι να επισκεφτουμε εκτος της Νεας Υορκης, τη Βοστωνη, καταρρακτες Νιαγαρα, και ισως Σικαγο αν προλαβουμε. Εχετε καμια αλλη ιδεα? Κατι που θα ηταν καλυτερο να αφαιρεσω ή να προσθεσω? Οσον αφορα το Σικαγο, αξιζει να παμε ή πεφτει πολυ μακρια? Γιατι λεμε τις διαδρομες ολες αυτες να τις κανουμε οδικως. Αληθεια, υπαρχει τρενο που να εξυπηρετει αυτες τις διαδρομες? Κι αν ναι, αξιζει να τις κανουμε με τρενο ή ενοικιαστικο αυτοκινητο?
Πολλες οι αποριες και δε θελω να σας ζαλιζω.. Μια τελευταια μονο που θα φανει ισως λιγο αφελης μιας και δεν εχω ταξιδεψει αρκετα για να χω εμπειριες, ειδικα απο μεγαλουπολεις: Τι περιμενω να δω σε τοσο μεγαλες πολεις οπως ΝΥ, Σικαγο, Βοστωνη? Θελω να πω υπαρχει λογος που -απ'οτι διαβαζω εδω- θες πολλες μερες διαμονης? Ή απλα για να τριγυρισεις στην πολη να δεις καποια πραγματα οπως παρκα, γεφυρες, μαγαζια, εμπορικα κεντρα, κτηρια που δεν εχεις δει αλλου? Υπαρχει κατι που δεν πρεπει να χασω? (οπως ενας μεγαλος κηπος με ζωα που μ'αρεσει πολυ, ή ενα παρκο τυπου ντισνευλαντ με τρελα παιχνιδια -μη γελατε μπορει να ειμαι 32 αλλα αισθανομαι κατω απο 20!)
Αυτα...........για αρχη!! Ευχαριστω που με διαβασατε και θα περιμενω ανυπομονα τις απαντησεις σας
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Λοιπον αφου εχεις 15 μερες στην διαθεση σου πιστευω οτι πρεπει να χορτασεις λιγο τον αερα της Νεας Υορκης που πραγματικα ειναι υπεροχη, ισως και η καλυτερη πολη των Ηνωμενων Πολιτειων. Η Βοστωνη και αυτη ειναι μια πολη καλη επιλογη, μπορεις να της αφιερωσεις 2 μερες ειναι αρκετες πιστευω!Το Σικαγο καλυτερα να το αφησεις εκτος πιστευω, δεν θεωρω οτι εχει να επιδειξει κατι. Και στη θεση του με εσωτερικη πτηση να επισκεφτεις το Λος Ατζελες που ειναι μαγευτικο, ειδικα στις παραλίακες περιοχες του Malibu, Santa Monica. Aν επιλεξεις Λ.Α νοικιαστε και ενα αυτοκινητο γιατι πραγματικα ειναι μεγαλη πολη!Εγω ημουν εκει το Πασχα, εχω παει δυο φορες και πραγματικα λατρευω αυτη την πολη!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ταξιδι που παντα ηθελα να κανω και τωρα επιτελους θα πραγματιποιηθει! Χαιρομαι πολυ γι'αυτο, και αν και ειναι μακρια ακομα, απο τωρα ψαχνω και κανω πλανα.. Ελπιζω οποιος μπορει να με βοηθησει να κανω τα πλανα αυτα και να αξιοποιησω οσο το δυνατον καλυτερα τις 15 μερες..
Το εισητηριο μου ειναι για Νεα Υορκη μετ' επιστροφης. Διαβαζοντας και τα σχετικα ποστ των φιλων εδω, θεωρω οτι μια καλη ιδεα ειναι να επισκεφτουμε εκτος της Νεας Υορκης, τη Βοστωνη, καταρρακτες Νιαγαρα, και ισως Σικαγο αν προλαβουμε. Εχετε καμια αλλη ιδεα? Κατι που θα ηταν καλυτερο να αφαιρεσω ή να προσθεσω? Οσον αφορα το Σικαγο, αξιζει να παμε ή πεφτει πολυ μακρια? Γιατι λεμε τις διαδρομες ολες αυτες να τις κανουμε οδικως. Αληθεια, υπαρχει τρενο που να εξυπηρετει αυτες τις διαδρομες? Κι αν ναι, αξιζει να τις κανουμε με τρενο ή ενοικιαστικο αυτοκινητο?
Πολλες οι αποριες και δε θελω να σας ζαλιζω.. Μια τελευταια μονο που θα φανει ισως λιγο αφελης μιας και δεν εχω ταξιδεψει αρκετα για να χω εμπειριες, ειδικα απο μεγαλουπολεις: Τι περιμενω να δω σε τοσο μεγαλες πολεις οπως ΝΥ, Σικαγο, Βοστωνη? Θελω να πω υπαρχει λογος που -απ'οτι διαβαζω εδω- θες πολλες μερες διαμονης? Ή απλα για να τριγυρισεις στην πολη να δεις καποια πραγματα οπως παρκα, γεφυρες, μαγαζια, εμπορικα κεντρα, κτηρια που δεν εχεις δει αλλου? Υπαρχει κατι που δεν πρεπει να χασω? (οπως ενας μεγαλος κηπος με ζωα που μ'αρεσει πολυ, ή ενα παρκο τυπου ντισνευλαντ με τρελα παιχνιδια -μη γελατε μπορει να ειμαι 32 αλλα αισθανομαι κατω απο 20!)
Αυτα...........για αρχη!! Ευχαριστω που με διαβασατε και θα περιμενω ανυπομονα τις απαντησεις σας
Καλύτερα να αφήσεις το Σικάγο - και μακρυά είναι, και έχει και τόσα ακόμη πράγματα στην Ανατολική ακτή.
Θα σου πρότεινα τια 15 μέρες να τις δαθέσεις:
9 μέρες ΝΥ (όχι λιγότερες με τίποτα)
1 μέρα Νιαγάρα και πίσω ΝΥ (αν και ο χειμώνας δεν προσφέρεται καθόλου)
2-3 μέρες Βοστώνη
1-2 μέρες Φιλαδέλφεια
1 μέρα Washington DC.

Με εξαίρεση το Νιαγάρα, όλες οι άλλες πόλεις συνδέονται με τα πιο γρήγορα τρένα (Acela Express) που διαθέτει ο Amtrak (μη φανταστείς ICE ή TGV, η μέση ταχύτητά των αμερικάνικων είναι λίγο παραπάνω από τη μισή). Μπορείς κάλλιστα να τα χρησιμοποιήσεις.

Το αυτοκίνητο στη ΝΥ απλά ξεχάστε το. Δεν έχει parking, έχει κίνηση, και έχει και διόδια παντού. Subway, λεοφωρεία και ταξί είναι η απάντηση. Για τις άλλες πόλεις δεν έχω ιδία αντίληψη, αλλά ακούω ότι κι εκεί δεν είναι εύκολα τα πράγματα για τα αυτοκίνητα (σε αντίθεση με όλη την υπόλοιπη χώρα, η ΒΑ ΗΠΑ δεν είναι "car culture").

Για την άλλη ερώτηση, για να απαντήσει κανείς πρέπει να ξέρει τα ενδιαφέροντά σας. Η πόλη έχει υλικό για όλους. Αλλά αφού θα πάτε, προμηθέυσου το Lonely Planet New York City Guide κι άρχισε τη μελέτη για να εντοπίσεις εσύ το τι θες. Να είστε προετοιμασμένοι ότι θα δείτε πολλά μέρη που θα σας είναι γνώριμα από ταινίες.

Επίσης, η πόλη ποτέ δεν κοιμάται. Έχεις τις περισσότερες και καλύτερες επιλογές στον κόσμο για διασκέδαση, και είναι ευκαιρία να το εκμεταλλευτείς. Οπότε υπολόγισε 2-3 παραστάσεις στο broadway, εστιατόρια παγκόσμιας κλάσης (κάντε κράτηση), μπαρότσαρκες στο Billyburg, νυκτερινό people watching στο Village, κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom