Μαλαισία Πάμε Κουάλα Λουμπούρ!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Περιεχόμενα

Λασπωδη Συμβολη δε θα ονομαζα με τιποτα αυτο που βλεπω εξω απο το παραθυρο του monorail. Κι ομως αυτο ακριβως σημαινει Κουαλα Λουμπουρ , που πηρε αυτο το καθολου κολακευτικο ονομα λογω τοποθεσιας στη συμβολη των ποταμων Klang και Gombak.
Μενουμε στην chinatown σε μικρη αποσταση απο το σταθμο Pasar Seni και ξεκιναμε απο εδω τη βολτα μας στην πρωτευουσα της Μαλαισιας. Μικρη σταση στον Ινδουιστικο ναο Mahamariamman που βρισκεται σε αποσταση αναπνοης απο το ξενοδοχειο μας και επιβιβαζομαστε στο monorail που ακολουθει παραλληλα τον ποταμο Klang. Το κυριο χαρακτηριστικο της πολης ειναι οι αντιθεσεις. Μοντερνοι αυτοκινητοδρομοι , γραφικες συνοικιες , τζαμιά και Ινουιστικοι ναοι , αφθονη πρασιναδα , παραδοσιακα κτιρια και στο φοντο ουρανοξυστες συγχρονης αρχιτεκτονικης.

Οπως ολοι οι επισκεπτες , ετσι κι εμας πρωτο μας μελημα ειναι να επισκεφτουμε το σημα κατατεθεν της πολης τους πυργους Petronas. Το 1998 που ολοκληρωθηκαν ηταν οι ψηλοτεροι στον κοσμο με 452 μετρα υψος. Οι επισκεπτες ανεβαινουν μεχρι τον 41ο οροφο και αυτο εαν προλαβουν να παρουν καποιο απο τα 1400 δωρεαν εισιτηρια που μοιραζονται το πρωι. Φυσικα και δεν προλαβα! Αντι για θεα απο την sky bridge , βρεθηκα να χαζευω στο υπερπολυτελες 6οροφο Suria KLCC mall και στους δημοτικους κηπους που περιβαλλουν τους πυργους. Φωτογραφιες απο εδαφους και αμεσως εξαντλητικος ποδαροδρομος στις γειτονιες της πολης.

Απο τις πιο ενδιαφερουσες η Kampung Baru στη σκια των Petronas , και στον αντιποδα της μοντερνας περιοχης Bukit bintang. Εχει μοναδικη ατμοσφαιρα , λες και τα παραδοσιακα ξυλινα Μαλαισιανα σπιτια πνιγμενα στους κηπους βρισκονται σε αλλη εποχη. Στο φοντο το συγχρονο κομματι της πολης επιστρατευει ψηλα μοντερνα κτιρια , αλλα το καλειδοσκοπιο απο χρωματα και αρωματα της αγορας chow kit δε σε αφηνει να σηκωσεις κεφαλι να τους κοιταξεις. Ειναι η μεγαλυτερη 'wet market' της πολης και πουλαει τα παντα! Απο φρουτα λαχανικα και μπαχαρικα, ψαρια και κρεας , μεχρι παπουτσια και υφασματα. Καποιοι παγκοι πουλανε φρεσκους χυμους και φαγητα. Ζωντανια , κινηση , ευγενεστατες γυναικες που εκαναν τα ψωνια τους με τις παραδοσιακες τους μαντηλες και τις πολυχρωμες κελεμπιες τους να προσθετουν χρωμα στην αγορα. Στα μειον η απιστευτη ζεστη και το οτι δεν υπαρχει τροπος να προστατευτεις απο τον ηλιο και την υγρασια. Καποια σημεια εχουν τεντες απο πανω , αλλα πολλα κομματια ειναι εκτεθειμενα στον ηλιο με αποτελεσμα να φευγεις παπι στον ιδρωτα – ταιριαζει γαντι η ονομασια wet market. Οσο πιο νωρις πατε , τοσο το καλυτερο.

Απο τους Petronas δεν ξεμπλεκεις ετσι ευκολα με μια επισκεψη , πιστευω οτι το βραδυ ειναι περισσοτερο εντυπωσιακοι , οπως και ολη η πολη φωτισμενη το βραδυ εχει αλλη γοητεια.

Πισω στην chinatown στην Petaling street και ωρα για χαζι στη δικη της νυχτερινη αγορα. Το απογευμα οι δρομοι κλεινουν για τα αυτοκινητα και ανοιγουν οι παγκοι και τα υπαιθρια εστιατορια ακριβως πανω στο δρομο. Κοσμος , βαβουρα , τουριστες που ερχονται να δουν απο κοντα τη φανταστικη ατμοσφαιρα της chinatown και να κανουν σκληρα παζαρια με τους πωλητες μεχρι αργα το βραδυ. Ολες οι γνωστες μαρκες απο τσαντες , γυαλια και ρολογια σε μαιμου βερσιον φυσικα. Τα πεζοδρομια γεμιζουν πλαστικα καρεκλοτραπεζα και το φαγητο μαγειρευεται επισης στο πεζοδρομιο παρουσια του πελατη. Κοτοπουλο deep fried , ρυζι σε γαλα καρυδας και χοιρινο και νουντλς , απόλα εχει το τραπεζι , αλλα πως να τα φας με τα καλαμακια! Ναι , ζητησα πιρουνι και εγινα το θεαμα τας Petaling street..αλλα τουλαχιστον εφαγα!

Την επομενη μερα το προγραμμα ελεγε Μεναρα Κουαλα Λουμπουρ αφου ηθελα οπωσδηποτε θεα απο ψηλα και Batu caves για..αληθινες μαιμουδες!
 

Attachments

Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Αφήσαμε τη Ταϋλάνδη, πιάσαμε τη Μαλαισία, τι γίνεται βρε Ζωή?

Πολύ ωραία η Κουάλα Λουμπούρ για 2-3 μέρες, έχει ωραία μέρη να πας και να δεις (και να φας!). Κι εμείς δίπλα στη Chinatown μέναμε, ήταν πολύ ωραία ομολογουμένως...και οι Petronas απίστευτοι το βράδυ! Τολμώ να πω πιο εντυπωσιακοί από το Empire State ή άλλον ουρανοξύστη στη Νέα Υόρκη.

Περιμένω τη συνέχεια!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Και που δεν βρηκες εισητηριο,δεν εχασες και τιποτα...Πιο ωραιοι ειναι απεξω..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
go2dbeach ολο σε κεινη τη γειτονια τριγυρνας.Για να δουμε πως σου φανηκε η Μαλαισια.Περιμενω συνεχεια........:cool:

GTS παντα ελεγα οτι εχεις ωραια γουστα....για πες ολη την αληθεια γιατι μας εχουν κανει πλυση εγκεφαλου τα αμερικανακια εδω μεσα με το
Ν.Υορκ.:haha::clap:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία αρχή! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια! Η βραδινή φωτογραφία των πύργων είναι υπέροχη!
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
:):):) Είσαι στο καινούργιο δεύτερο σπίτι μου!! :):) Όταν είδα “Κουάλα Λούμπουρ” στον τίτλο σου έκανα ΚΛΙΚ, όχι “κλικ”, λες και στην επόμενη σελίδα με περίμενε δωρεάν εισιτήριο για εκεί... :)
Δεν θα σε βομβαρδίσω με αμέτρητα “πάνε εκεί/κάνε αυτό!”, αν όμως μου επιτρέπεις μία και μόνη πρόταση, σου λέω να “τιμήσεις” το SkyBar του ξενοδοχείου Traders, “φάτσα” στους Petronas. Ακόμη και με το ευρώ 20% κάτω σε σύγκριση με την τιμή συναλλάγματος που πήρα εγώ τον Ιανουάριο, οι τιμές των ποτών παραμένουν λογικότατες.
Θα τσεκάρω συχνά-πυκνά για να βρω το επόμενο ραπόρτο σου :).
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
:):):) Είσαι στο καινούργιο δεύτερο σπίτι μου!! :):) Όταν είδα “Κουάλα Λούμπουρ” στον τίτλο σου έκανα ΚΛΙΚ, όχι “κλικ”, λες και στην επόμενη σελίδα με περίμενε δωρεάν εισιτήριο για εκεί... :)
Δεν θα σε βομβαρδίσω με αμέτρητα “πάνε εκεί/κάνε αυτό!”, αν όμως μου επιτρέπεις μία και μόνη πρόταση, σου λέω να “τιμήσεις” το SkyBar του ξενοδοχείου Traders, “φάτσα” στους Petronas. Ακόμη και με το ευρώ 20% κάτω σε σύγκριση με την τιμή συναλλάγματος που πήρα εγώ τον Ιανουάριο, οι τιμές των ποτών παραμένουν λογικότατες.
Θα τσεκάρω συχνά-πυκνά για να βρω το επόμενο ραπόρτο σου :).
Mια που η kuala lumpur εγινε το δευτερο σπιτι σου λεω να γραψεις αυτα τα "πανε εκει/κανε αυτα" στο θεμα που εχεις ξεκινησει. Κριμα να πανε οι πληροφοριες χαμενες τωρα που θα ξαναφυγεις.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ανάμεσα σε Σιγκαπούρη και Κουάλα, τι ψηφίζεις? :roll:
Καλη ερωτηση και δεν εχω απαντηση!
Η Σιγκαπουρη ειναι πιο καθαρη , οργανωμενη , με λιγα λογια μου φανηκε ενα βημα (μπορει και παραπανω) πιο μπροστα απο την Κουαλα Λουμπουρ και σιγουρα αν εξαιρεσεις καποια κομματια της πολης οπως Chinatown και Litle India , περναει ανετα για μητροπολη της δυσης.
Η KL παρολο που αναπτυσεται γοργα , θυμιζει περισσοτερο Ασιατικη πολη και μου φανηκε λιγο πιο αυθεντικη και σιγουρα πιο οικονομικη.
Γενικα και οι δυο ηταν ασφαλεις , με τα παρκα τους , ευκολο να τις γυρισεις και αξιζουν επισκεψη. Με 2-3 μερες στην καθεμια δεν καταλαβα και πολλα η αληθεια ειναι..
Αν ρωταγες για νησια ή παραλιες θα απαντουσα πιο ευκολα :haha:
Εσυ τι θα ψηφιζες?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:Είσαι στο καινούργιο δεύτερο σπίτι μου!!Δεν θα σε βομβαρδίσω με αμέτρητα “πάνε εκεί/κάνε αυτό!”, αν όμως μου επιτρέπεις μία και μόνη πρόταση, σου λέω να “τιμήσεις” το SkyBar του ξενοδοχείου Traders, “φάτσα” στους Petronas.
10900 εχω επιστρεψει εδω και καιρό οποτε εχασα το Skybar! Καλυτερα να μας γραφεις εσυ ανταποκρισεις αφου απ΄οτι εχουμε διαπιστωσει απο προηγουμενα κειμενα σου εισαι καταπληκτικος. Εγω δεν το΄χω το ταλεντο. Να περνας καλα :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.487
Likes
7.969
Καλη ερωτηση και δεν εχω απαντηση!
Η Σιγκαπουρη ειναι πιο καθαρη , οργανωμενη , με λιγα λογια μου φανηκε ενα βημα (μπορει και παραπανω) πιο μπροστα απο την Κουαλα Λουμπουρ και σιγουρα αν εξαιρεσεις καποια κομματια της πολης οπως Chinatown και Litle India , περναει ανετα για μητροπολη της δυσης.
Η KL παρολο που αναπτυσεται γοργα , θυμιζει περισσοτερο Ασιατικη πολη και μου φανηκε λιγο πιο αυθεντικη και σιγουρα πιο οικονομικη.
Γενικα και οι δυο ηταν ασφαλεις , με τα παρκα τους , ευκολο να τις γυρισεις και αξιζουν επισκεψη. Με 2-3 μερες στην καθεμια δεν καταλαβα και πολλα η αληθεια ειναι..
Αν ρωταγες για νησια ή παραλιες θα απαντουσα πιο ευκολα :haha:
Εσυ τι θα ψηφιζες?[/quote]


Eίχα πάει Μπαλί-Σιγκαπούρη (προ αμνημονεύτων) και κάποια στιγμή που (ελπίζω) να ξαναπάω Μπαλί δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το συνδυάσω πάλι με Σιγκαπούρη (που θα έχει αλλάξει τρελά από τότε που πρωτοπήγα) ή με Κουάλα Λουμπούρ.
Η Σιγκαπούρη όντως θυμάμαι ότι ήταν τρομερά καθαρή, οργανωμένη, καταπράσινη αλλά νιώθω ότι κάτι της έλειπε... η σπίθα των ανατολικών μητροπόλεων ίσως? :roll: Και αναρωτιόμουν αν αυτό το κάτι το έχει η Κουάλα...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάμε, πάμε Κουάλα Λουμπούρ.
Petronas, Menara, Batu Caves όλο στα ψηλά βλέπω μας έχεις!

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom