Ryanair 1o Ταξίδι με την Ryanair. Βοήθεια

GreekAce

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Σύντομα θέλω να πετάξω από Άραξο για Μιλάνο με την Ryanair καθώς έχω βρει φθηνά εισητήρια. Δεν έχω πετάξει ποτέ με την εν λόγω εταιρία. Μπορείτε να μου πείτε αν είναι εμπιστη και αν θα πρεπει να προσέχω κάτι συγκεκριμένο; Ευχαριστώ πολύ...

Υ.Γ: Παρακαλώ πολύ όποιος μπορει να βοηθήσει να μην με παραπέμψει σε κάποιο λινκ αλλα να με ενημερώσει περιληπτικά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
1. Θα πρέπει να έχεις το μπόαρντινγκ πας (πάνε- έλα) τυπωμένο μαζί σου
2. Θα πρέπει να έχεις τις βαλίτσες για τις οποίες πλήρωσες, αλλιώς χειραποσκευή στις διαστάσεις που σου δίνει. Υποθετικά δεν έχεις δικαίωμα να κρατάς τίποτα άλλο μαζί σου (εκτός από αγορές φρησοπ).
3. Εννοείται ταυτότητα ή διαβατήριο, ανάλογα τι δήλωσες όταν έκανες τσεκ ιν
4. Καλή διάθεση. Να περάσεις καλά...
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Να κλεισεις ξενοδοχειο με δυνατοτητα ακυρωσης ...χωρις να σου κρατησει χρηματα με την κρατηση
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Θέματα που θα σε βοηθήσουν:
http://www.travelstories.gr/%E1%E5%...%F2/36295-%F4%DC%E4%E5-%DD%F6%E7-ryanair.html
http://www.travelstories.gr/%E1%E5%...6319-e-check-%E1%F0%FC-%F4%E7%ED-ryanair.html

Μετά, αν έχεις διάθεση να διαβάσεις από πληροφορίες μέχρι καβγάδες :D, δες τα θέματα στην παρακάτω ενότητα:
Αεροπορικές Εταιρείες - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σημειώνω κι εγώ ότι γενικά έμπιστη είναι, αλλά από Ελλάδα σημειώθηκαν διάφορες ακυρώσεις τελευταία. Οπότε προσέχουμε να κάνουμε κρατήσεις (πχ σε ξενοδοχεία) που μπορούν να ακυρωθούν, όπως είπε και η dimitrak. Επίσης σε περίπτωση καθυστέρησης, ακύρωσης κλπ δε βρίσκεις άκρη για αποζημιώσεις όπως βρίσκεις με τις παραδοσιακές εταιρείες. Από θέμα ασφάλειας είναι έμπιστη.

Τέλος κράτα με επιφύλαξη το νο2 του borealis, έγκειται στον υπάλληλο που θα τύχεις. Κανονικά δεν επιτρέπεται να έχεις ξέχωρα την τσάντα (πχ γυναικεία τσάντα, θήκη λαπτοπ κλπ) από τη χειραποσκευή, ούτε οι σακούλες duty free (ίσως επιτρέπεται μία;δεν είμαι σίγουρη)

Προσωπικά την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα - πρώτο πρόβλημα η ακύρωση της πτήσης για Βουδαπέστη πρόσφατα. Οπότε λαμβάνοντας υπ'όψιν τα παραπάνω που σου είπαμε, καλό ταξίδι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν επιτρέπεται καμία σακούλα duty free, όλα πρέπει να μπουν στο ένα και μοναδικό carry-on.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Προχτές από Θεσ/κη για Ρώμη το όνομα στο εισιτήριο των 70 ευρώ ήταν λάθος και δεν την δεχθήκανε. Αναγκάστηκε κι έβγαλε άλλο πριν την πτήση (να μην χαλάσει την παρέα), πλήρωσε ακόμη 360 ευρώ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Από δύο αεροδρόμια που πέταξα με Ράιαν (τσαμπίνο, σαρλερουά) επιτρεπόταν να μεταφέρεις σακκούλα από Ντιούτυ φρη. Αν ο North 66 η ο Fitziano γνωρίζουν άλλα που απαγορεύεται αυτό αποδεδειγμένα, ας τα γράψουν για να προσφέρουν στην ενημέρωση των συμφορουμιτών. Σε κάθε περίπτωση αυτό που γράφει ο Νορθ66 είναι καθαρό ψέμα, αν οι συντονιστές δεν μπορούν να το ελέγξουν σαφώς δεν φταίνε, αλλά δεν επιτρέπεται να χειροκροτείται η παραπληροφόρηση. Ευχαριστώ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε κάθε περίπτωση αυτό που γράφει ο Νορθ66 είναι καθαρό ψέμα...
Διάβασε τους κανονισμούς της εταιρείας που επιλέγεις να πετάξεις πριν αποφασίσεις να την υπερασπίζεσαι σε ένα forum board.

Briefing note - Checked in Bags

All Ryanair passengers are permitted under Ryanair contracts to carry one “carry-on” bag (up to 10kgs in weight) on board the aircraft as carry-on luggage, entirely free of charge. This does not include additional duty free shopping bags, which must be placed within the 10kg one carry on bag prior to boarding.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Διάβασε τους κανονισμούς της εταιρείας που επιλέγεις να πετάξεις πριν αποφασίσεις να την υπερασπίζεσαι σε ένα forum board.

Briefing note - Checked in Bags

All Ryanair passengers are permitted under Ryanair contracts to carry one “carry-on” bag (up to 10kgs in weight) on board the aircraft as carry-on luggage, entirely free of charge. This does not include additional duty free shopping bags, which must be placed within the 10kg one carry on bag prior to boarding.
Profanos petas mono meso tou Kompiouter sou. Dokimase na petaxeis kai pragmatika. Tha ekplageis!!!

sygnomi gia ta greekenglish den eho alli dynatotita apo edo pou eimai...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Από δύο αεροδρόμια που πέταξα με Ράιαν (τσαμπίνο, σαρλερουά) επιτρεπόταν να μεταφέρεις σακκούλα από Ντιούτυ φρη. Αν ο North 66 η ο Fitziano γνωρίζουν άλλα που απαγορεύεται αυτό αποδεδειγμένα, ας τα γράψουν για να προσφέρουν στην ενημέρωση των συμφορουμιτών. Σε κάθε περίπτωση αυτό που γράφει ο Νορθ66 είναι καθαρό ψέμα, αν οι συντονιστές δεν μπορούν να το ελέγξουν σαφώς δεν φταίνε, αλλά δεν επιτρέπεται να χειροκροτείται η παραπληροφόρηση. Ευχαριστώ.
Και εγω και μια συνταξιδιωτισα μου μεταφεραμε σακουλα απο το duty free του αεροδρομιου στο Bergamo. Εγω μαλιστα κρατουσα και το κουβερτακι της μικρης στο χερι. Πάντως προφανως οι κανονισμοι ειναι συγκεκριμενοι όπως τους αναφερει ο North αλλα οι υπαλληλοι κανουν τα στραβα ματια σε καποιες περιπτωσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom