Ρουμανία 2 μήνες στο Κλουζ-Ναπόκα της Ρουμανίας ως εθελοντής!

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Κοίτα ο συγκεκριμένος οργανισμός όντως τα προσέχει απλά τυχαίνει καμιά φορά να μην λειτουργούν όλα όπως έχουν σχεδιαστεί.Απλά συνεχίστηκαν με αυτόν το τρόπο γιατί εμάς δεν μας πείραζε.Όλοι μαζί πήγαμε για την περιπέτεια οπότε την είχαμε θέλοντας και μη.Και εκτός αυτού είναι πολύ φιλικοί οι μπαγάσηδες δεν μπορώ να τους κρατήσω κακία :).
Για το Βελιγράδι τώρα είναι η τρίτη φορά που πηγαίνω. Η μητέρα μου είναι από τη Σερβία και το σέρβικο είναι ένα από τα 3 διαβατήρια που έχω στη κατοχή μου.Το αγαπάω το Βελιγράδι και δεν μπορώ να γράψω κακό λόγο για αυτήν τη πόλη.Βόλτες στο Καλεμεγκντάν και στη Σκαντάρλια,βόλτες κοντά στο ποτάμι, ωραίο νάιτλάιφ και το κυριότερο υπέροχοι άνθρωποι.Μιλούσαμε ελληνικά στο δρόμο και φωνάζαμε μεταξύ μας γιατί είχαμε χαθεί και σταματούσε κόσμος και μας έλεγε δεν μπορεί εσείς είστε Έλληνες.Μέχρι που ένα βράδυ γνωρίσαμε κάτι φοιτητές εκεί στο δρόμο και καταλήξαμε να πίνουμε 7 η ώρα το πρωί στο σπίτι τους κάτι μπύρες.Είναι καταπληκτικός ο λαός εκεί προσωπικά τους θεωρώ τους καλύτερους φίλους μας ακόμα και πριν τους Κύπριους(προσωπική άποψη μην με φάτε!!!).
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία η εμπειρία σου και μας τη μετέφερες με πολύ ζωντανό τρόπο! Thank you!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Papanash! Τι μου θυμίζεις! Φέρε μου 5-6!
Την Cluj κι εγώ την βρήκα πολύ μέτρια. Άσε που τώρα τα Χριστούγεννα είναι στολισμένη σαν καρνάβαλος
O Vlad έμεινε στην Sighisoara μόλις τα 4 πρώτα χρόνια της ζωής του.
Μιας και μαθαίνεις Ρουμάνικα, πρέπει να μάθεις πως λέγονται και τα λεμόνια...... και μάθε να τα ζητάς κι από τις σερβιτόρες των εστιατορίων όπου τρως.........
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Η μητέρα μου είναι από τη Σερβία και το σέρβικο είναι ένα από τα 3 διαβατήρια που έχω στη κατοχή μου.
iiiiiii kako sam ljubomoran! Ubijte me odmah sad!
Σκοτωστε με τώρα! ΤΩΡΑ! Γιατί αλλιώς θα πεθάνω μόνος μου από ζήλια!
Ζωή τ' ακούς; Με υπογλώσσια θα τη βγάλω σήμερα!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
iiiiiii kako sam ljubomoran! Ubijte me odmah sad!
Σκοτωστε με τώρα! ΤΩΡΑ! Γιατί αλλιώς θα πεθάνω μόνος μου από ζήλια!
Ζωή τ' ακούς; Με υπογλώσσια θα τη βγάλω σήμερα!

:haha::haha::haha: Έλιωσα!!!
Ήμουν σίγουρη για την αντίδρασή σου και θα το έγραφα απλά με πρόλαβες!!
Μην παραπονιέσαι όμως, μια χαρά είναι και σένα οι σχέσεις σου με τη Σερβία!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η πλάκα ήταν Kalspiros όταν είχαν την εθνική γιορτή τους την 1η Δεκεμβρίου που ρίχναν πυροτεχνήματα για κανά 10λεπτο. Γελούσαμε καμιά ώρα καθώς λέγαμε ώρες ώρες τους λείπουν τα βασικά τα πυροτεχνήματα τους μάραναν :D. Στα ρουμάνικα ακόμα έχω να μάθω αρκετά παρόλο που συννενοούμε στα βασικά.
Πολύ αγάπη βλέπω για το Βελιγράδι και χαίρομαι.Κρίμα που δεν ξέρω σέρβικα εκτός από πολύ βασικά. Πηγαίνεις συχνά :) ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραια ηταν αυτη σου η εμπειρια ,αλλα με ποια κριτηρια πηγες εκει...εννοω δηλ εισαι συναδελφος της αγγλικης ...εισαι φοιτητης στο ασχετο που πηγες εθελοντικα ...ειχες επαρκεια για να διδαξεις τα αγγλικα....πως σας διαλεξαν δηλαδη...αυτο εννοω..
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εθελοντική εργασία ήταν Κλεοπάτρα. Προσωπικά πέρασα 2 συνεντεύξεις ενώ είχα αποκτήσει τα 2 πτυχία προφίσιενσυ το Μάϊο ενώ μας έκαναν και ένα 5ήμερο σεμινάριο εκεί πέρα απο ειδικούς εκπαιδευτές. Πιστεύω για εθελοντική εργασία στην οποία βάλαμε και αρκετά λεφτά από τη τσέπη μας ήμουνα από τους καλύτερους που θα μπορούσαν να βρουν :p! Πήραμε και μια μίνι πιστοποίηση μετά το πρόγραμμα αλλά δεν μπορώ να πω ότι είμαστε ικανοί να διδάσκουμε και δεν αποβλέπει και σε αυτό το σκοπό το πρόγραμμα. Είναι περισσότερο για να γνωρίσεις τη Ρουμανία και τους ντόπιους :) !
 

docandi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
καστρο vlad cepes

Και μια μικρή διόρθωση αν μου επιτρέπεις...στη Σιγκισοάρα βρίσκεται το σπίτι όπου γεννήθηκε ο Βλαντ, όχι το κάστρο του! Το αληθινό κάστρο είναι το Poenari, στην περιοχή της Βλαχίας (ούτε καν το διάσημο Μπραν δεν είναι το σωστό!).

μηπως ξερεις που ακριβως;
θα παω το καλοκαιρι και αυτη την λεπτομερεια δεν την ηξερα.
:):):);););)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
μηπως ξερεις που ακριβως;
θα παω το καλοκαιρι και αυτη την λεπτομερεια δεν την ηξερα.
:):):);););)

Θα το βρεις πολύ εύκολα, είναι μετά τον πύργο με το ρολόι, η διεύθυνση είναι Str. Cositorarilor 5. Είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία!
 

Attachments

Ioannis T

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Η πλάκα ήταν Kalspiros όταν είχαν την εθνική γιορτή τους την 1η Δεκεμβρίου που ρίχναν πυροτεχνήματα για κανά 10λεπτο. Γελούσαμε καμιά ώρα καθώς λέγαμε ώρες ώρες τους λείπουν τα βασικά τα πυροτεχνήματα τους μάραναν :D. Στα ρουμάνικα ακόμα έχω να μάθω αρκετά παρόλο που συννενοούμε στα βασικά.
Πολύ αγάπη βλέπω για το Βελιγράδι και χαίρομαι.Κρίμα που δεν ξέρω σέρβικα εκτός από πολύ βασικά. Πηγαίνεις συχνά :) ?
Δεν καταλαβαινω...τι τους ελειπε δηλαδη?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
μηπως ξερεις που ακριβως;
θα παω το καλοκαιρι και αυτη την λεπτομερεια δεν την ηξερα.
:):):);););)
αν δε ρωτάς για το σπίτι αλλά για το κάστρο, αυτό είναι εδώ:
Poenari Castle - Wikipedia, the free encyclopedia
πάτα και τις συντεταγμένες στην δεξιά κορυφή της σελίδας να σε πάει κατευθείαν εκεί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom