Κολομβία 2,5 Εβδομάδες στην Κολομβια

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ακριβως! Μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται αφου δνε θα παμε προς Αμαζονιο! Αλλα ηθελα να ακουσω αν κπ το εχει κανει. Πηραμε παντως ειδικα σπρευ DEET για τα κουνουπια.
Εγω το ειχα κανει τοτε. Μηδενικα συμπτωματα, αν αυτο φοβασαι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστω παρα πολυ! Πολυ αναλυτικη απαντηση!

Σκεφτομουν κι εγω να παρω ρουχα μιας εβδομαδας στην ουσια και μετα να τα πλυνω. Η μπαρα σαπουνιου πολυ καλη ιδεα. Δεν θα εχω λαπτοπ ουτε θα περπαταω με αυτο το σακιδιο, Θα εχω ενα πιο μικρο για καθε μερα. Κια οι εξωτερικες θηκες δεν μου ειναι και τοσο απαραιτητες.

Απλα επειδη δεν ειμαι και η πιο μινιμαλιστρια στο πακεταρισμα ηθελα να εχω οσο πιο πολυ χωρο μπορω. Θα επαιρνα ιδανικα χειραποσκευη με ροδακια αλλα δε θα βολεψει σε τετοιο ταξιδι με εσωτερικες πτησεις και λεωφορεια.

Το Farpoint μου το προτειναν πολυ, αλλα ηθελα σε αυτη τη φαση κατι πιο οικονομικο. Βεβαια ειναι και επενδυση οποτε θα το σκεφτω.

Γενικα νομιζω το να εχω κπ σακιδιο μεχρι 40 μαξ 45 Λιτρα θα ειναι το ιδανικο και μετα ενα πιο μικρο για personal item. Δυσκολευτηκα να υπολογισω τις διαστασεις σε συνδυασμο με τα λιτρα, γιατι κοιταω ονλαιν. Αλλα θα παω να δοκιμασω κιολας για σιγουρια.
Με 4-5 ημερών θα είσαι ΟΚ. Γενικά δε χρειάζεται να βάζεις μπουγάδες, έχει παντού (στην υπόλοιπη Λατινική Αμερική, λογικά και στην Κολομβία) Lavanderias που μπορείς να δίνεις τα ρούχα για πλύσιμο, ενώ και τα περισσότερα Hostel το κάνουν επίσης. Wash bag (που σου έβαλα link) και μπάρες σαπουνιού (που δεν είπα κάτι...) θα χρειαστείς μόνο αν θες να γλυτώσεις κι αυτά τα χρήματα ή αν αλλάζεις πόλη κάθε μέρα (που δεν είναι απίθανο να σου βγει έτσι το πρόγραμμα κάποιες φορές).

Το Farpoint είναι brand με πολλά μοντέλα, αυτό το συγκεκριμένο που σου έβαλα είναι combo σακίδιο + daypack 2-σε-1 που κουμπώνουν κιόλας το ένα πάνω στο άλλο. Επίσης, είναι το ανδρικό μοντέλο, το αντίστοιχο γυναικείο λέγεται FairView ( Fairview 55 ) .

Εφόσον δε χρειάζεσαι laptop, εξωτερικές θήκες και πλάτες για μεγάλο περπάτημα, μπορείς να πάς και σε ένα (ακόμη) πιο απλό backpack. Στην ίδια μάρκα (επειδή έχω το site τους ανοικτό, αλλά αντίστοιχα έχουν και οι υπόλοιπες) θα βρείς και κάτι τέτοιο: Transporter 40
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Καλησπέρα,

Σας παρακολουθώ καιρο αλλα πρώτη φορα δημοσιευω και θα ηθελα τα φωτα σας. Ταξιδεύω στην Κολομβία για πρώτη φορα τέλη Φλεβάρη. Θα επισκεφτούμε Bogota, Medellin, Santa Marta, Tayrona, Cartagena, Salento & Eje Cafetero.

Ερώτηση 1: Αξίζει να επισκεφτούμε το Guatape σαν μονοήμερη απο το Medellin?
Ερ. 2η: Αξίζει να μειώσουμε τις μέρες στην Cartagena για να δουμε τη Minca? Να κλεισουμε καφε τουρ εδω η στο Salento?
Ερ. 3: Σκεφτομουν να καναμε μονοημερη εκδρομη απο Cartagena προς Rosario Islands? Έχετε να προτείνετε κπ γραφειο, εχει κανει καποιος την εκδρομη αυτη, μηπως να βλεπαμε κπ αλλο νησι γιατι ειναι πολυ τουριστικο?
Ερ. 4: Κοιτουσα για το εμβολιο του κιτρινου πυρετου, να το κανουμε? Δεν θα προλαβουμε να παμε προς Αμαζονιο, μονο Tayrona και Περιοχη του Καφε.

Και τέλος μια σημαντική ερώτηση, καθώς πρώτη φορα θα ταξιδέψω με backpack. Τι μου προτεινετε, σκεφτομουν κοντα στα 50L, θα ειναι οκ για χειραποσκευη? Πεταω με Air France, Latam, Viva. Τσεκαρα τις διαστασεις που ειναι περιπου 55Χ35Χ25. Αν έχετε και κάποιο τιπ για πακετάρισμα και ταξιδιωτική ασφάλεια θα ηταν τελεια!

Muchas gracias
Καλησπέρα,

Επειδή τα έχω πρόσφατα θα προσπαθήσω να σου λύσω τις απορίες όσο είναι εφικτό βάση της δικής μου εμπειρίας.

  1. Ανάμεικτα τα συναισθήματα για την εκδρομή, έχει φανταστική θέα της περιοχής και το ομώνυμο χωριουδάκι είχε κάποιο ενδιαφέρον, θα πρέπει να έχεις υπόψη σου βέβαια πως το πηγαινε-ελα είναι 10-11 ώρες οπότε να είσαι προετοιμασμένη για μια κουραστική μέρα.
  2. Η Minca για μας άξιζε φουλ μακάρι να είχαμε παραπάνω μέρες να την απολαύσουμε, έχει ωραία τρεκ να κάνεις, να χαλαρώσεις μέσα στη φύση, η Finca Victoria της περιοχής διέθετε πολύ ωραίο tour αλλά στο Salento έχεις σίγουρα παραπάνω επιλογές (εμείς δεν είχαμε προλάβει να κάνουμε στο Salento οπότε κάναμε αυτή στη Minca).
  3. Tα νησιά Rosario δε τα επισκεφθήκαμε, αλλά αν σκοπεύεις να τα επισκεφθείς για μερικές βουτιές θα έλεγα να κρατάς μικρό καλάθι (προσωπική άποψη σαν τα νερά της Ελλαδιτσας δύσκολα θα βρεις).
  4. Το εμβόλιο το κάναμε εμείς, δε χρειάστηκε να το δείξουμε πουθενά αλλά και πάλι έχει ισχύ 10 χρόνια οπότε γιατί όχι, που ξέρεις μπορεί σε κάποιο άλλο ταξίδι να είναι απαραίτητο...
  5. Όσο για τα backpack εμείς ήμασταν με 40L, βάση κανονισμών όσες εταιρίες πετάξαμε ήμασταν εντάξει σε αυτό το κομμάτι αλλά δε τηρούσαμε το μέγεθος στα "προσωπικά αντικείμενα" είχαμε όλοι άλλο ένα σακίδιο πλάτης. Είδαμε πολλές περιπτώσεις με σακίδια 50L χωρίς προβλήματα, όσο για τις εσωτερικές πτήσεις δεν έχω ξαναπετυχει τόσο χαλαρούς ελέγχους πόσες φορές ξέχασα στο θερμός νερό και δεν μου είπαν το παραμικρό. Γενικά ήταν χαλαροί αλλά το ρισκάρετε με δική σας ευθύνη μη σε πάρω στο λαιμό μου.
 

dnalpant

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Καλησπέρα,

Επειδή τα έχω πρόσφατα θα προσπαθήσω να σου λύσω τις απορίες όσο είναι εφικτό βάση της δικής μου εμπειρίας.

  1. Ανάμεικτα τα συναισθήματα για την εκδρομή, έχει φανταστική θέα της περιοχής και το ομώνυμο χωριουδάκι είχε κάποιο ενδιαφέρον, θα πρέπει να έχεις υπόψη σου βέβαια πως το πηγαινε-ελα είναι 10-11 ώρες οπότε να είσαι προετοιμασμένη για μια κουραστική μέρα.
  2. Η Minca για μας άξιζε φουλ μακάρι να είχαμε παραπάνω μέρες να την απολαύσουμε, έχει ωραία τρεκ να κάνεις, να χαλαρώσεις μέσα στη φύση, η Finca Victoria της περιοχής διέθετε πολύ ωραίο tour αλλά στο Salento έχεις σίγουρα παραπάνω επιλογές (εμείς δεν είχαμε προλάβει να κάνουμε στο Salento οπότε κάναμε αυτή στη Minca).
  3. Tα νησιά Rosario δε τα επισκεφθήκαμε, αλλά αν σκοπεύεις να τα επισκεφθείς για μερικές βουτιές θα έλεγα να κρατάς μικρό καλάθι (προσωπική άποψη σαν τα νερά της Ελλαδιτσας δύσκολα θα βρεις).
  4. Το εμβόλιο το κάναμε εμείς, δε χρειάστηκε να το δείξουμε πουθενά αλλά και πάλι έχει ισχύ 10 χρόνια οπότε γιατί όχι, που ξέρεις μπορεί σε κάποιο άλλο ταξίδι να είναι απαραίτητο...
  5. Όσο για τα backpack εμείς ήμασταν με 40L, βάση κανονισμών όσες εταιρίες πετάξαμε ήμασταν εντάξει σε αυτό το κομμάτι αλλά δε τηρούσαμε το μέγεθος στα "προσωπικά αντικείμενα" είχαμε όλοι άλλο ένα σακίδιο πλάτης. Είδαμε πολλές περιπτώσεις με σακίδια 50L χωρίς προβλήματα, όσο για τις εσωτερικές πτήσεις δεν έχω ξαναπετυχει τόσο χαλαρούς ελέγχους πόσες φορές ξέχασα στο θερμός νερό και δεν μου είπαν το παραμικρό. Γενικά ήταν χαλαροί αλλά το ρισκάρετε με δική σας ευθύνη μη σε πάρω στο λαιμό μου.
Ευχαριστώ πολύ! Κάτι άλλο που σου άρεσε και θεωρείς must visit?
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Ευχαριστώ πολύ! Κάτι άλλο που σου άρεσε και θεωρείς must visit?
Δε νομίζω πως θα πρόσθετα κάτι έξτρα στον προγραμματισμό σου, έχεις συμπεριλάβει για μένα τα must (πάνω κάτω και μεις ίδιο πρόγραμμα είχαμε), βάση ημερών είσαι κομπλέ οτιδήποτε έξτρα από κει και πέρα δε ξέρω αν χωράει Βάση του προγράμματος σου έχω απλά να πω ότι μας άρεσε πολύ το Salento σαν χωριό, κυρίως λόγο της Valle De Cocora, θα πρότεινα μάλιστα όταν την επισκεφθείτε να κάνετε το μεγάλο τρεκ των 5 ωρών (είναι λίγο απαιτητό σε κάποια σημεία λόγο της απότομης ανάβασης αλλά πραγματικά αξίζει) οι περισσότεροι πάνε στο γνωστό σημείο με τους φοίνικες και φεύγουν.

Και κάτι άλλο must, αν τελικά κλείσετε για Minca θα πρότεινα να μείνετε στο Masaya Casa Viejas και θα με θυμηθείτε. Είναι σχετικά αποκομμένο από το χωριό και χρειάζεται 4x4 για να φτάσετε εκεί αλλά δεν υπάρχουν λόγια...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Να κάνω μια ερώτηση... Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να επισκεφτεί κάποιος Villa de Leyva ,Barichara και γενικά αυτήν την περιοχή??? Λεωφορείο από Μπογκοτά οκ , διαμονή στην περιοχή που ανέφερα ,πίσω ξανα-μανα Μπογκοτά , διαμονή Μπογκοτά και συνέχεια του ταξιδιού??Αξίζει να συνεχίσω βόρεια με κάποιον τρόπο προς Καρταχένα και να κάνω το γύρο της χώρα αντίστροφα με τη φορά του ρολογιού ας πούμε??2-3 μέρες είναι καλά σε αυτά τα χωριά?? καθαρές μέρες στη χώρα 22 με 23 κάπου εκεί...
 

Turin

Member
Μηνύματα
46
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια, Περου
Να κάνω μια ερώτηση... Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να επισκεφτεί κάποιος Villa de Leyva ,Barichara και γενικά αυτήν την περιοχή??? Λεωφορείο από Μπογκοτά οκ , διαμονή στην περιοχή που ανέφερα ,πίσω ξανα-μανα Μπογκοτά , διαμονή Μπογκοτά και συνέχεια του ταξιδιού??Αξίζει να συνεχίσω βόρεια με κάποιον τρόπο προς Καρταχένα και να κάνω το γύρο της χώρα αντίστροφα με τη φορά του ρολογιού ας πούμε??2-3 μέρες είναι καλά σε αυτά τα χωριά?? καθαρές μέρες στη χώρα 22 με 23 κάπου εκεί...
Στο περσινό ταξίδι που κάναμε εμείς στη χώρα, παρατηρήσαμε ότι εκείνο το κομμάτι της χώρας, δηλαδή san gil/barichara/villa de leyva λόγο απουσίας κοντινού αεροδρομίου δεν είχε ευέλικτες επιλογές πρόσβασης. Εμείς κάναμε ένα "κύκλο" με αφετηρία τη Μπογκοτά και επιστροφή εκεί για την αποχώρηση μας από τη χώρα, επιλέξαμε κατεβαίνοντας από Σάντα Μαρτα να πάρουμε αεροπλάνο για Bucaramanga και μετά λεωφορείο για San Gil (3 ώρες), αφού μείναμε κάποια βράδια πήραμε πάλι λεωφορείο μέσω Tunja για Villa de leyva (4+1 ώρες) και τέλος από Villa de Leyva πάλι λεωφορείο για Bogota (5 ώρες). Γενικά ήταν το κομμάτι του ταξιδιού που ταλαιπωρηθήκαμε περισσότερο ήταν αρκετές ώρες σε δρόμους που δεν ήταν και στη καλύτερη κατάσταση, θα πρέπει να έχεις πάντα στο πρόγραμμα τη κλασική αργοπορία στα δρομολόγια και στη χειρότερη περίπτωση κάποια κατολίσθηση η βλάβη του λεωφορείου που πιθανόν να χαλάσει το πρόγραμμα σου. Αν δεν έχεις αυστηρό πρόγραμμα και συγκεκριμένα χρονικά πλαίσια μπορείς να το δοκιμάσεις, αν όχι θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις κάποια εναλλακτική διαδρομή.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Να κάνω μια ερώτηση... Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να επισκεφτεί κάποιος Villa de Leyva ,Barichara και γενικά αυτήν την περιοχή??? Λεωφορείο από Μπογκοτά οκ , διαμονή στην περιοχή που ανέφερα ,πίσω ξανα-μανα Μπογκοτά , διαμονή Μπογκοτά και συνέχεια του ταξιδιού??Αξίζει να συνεχίσω βόρεια με κάποιον τρόπο προς Καρταχένα και να κάνω το γύρο της χώρα αντίστροφα με τη φορά του ρολογιού ας πούμε??2-3 μέρες είναι καλά σε αυτά τα χωριά?? καθαρές μέρες στη χώρα 22 με 23 κάπου εκεί...
Εγώ έκανα Μπογκοτά-Μπαριτσαρα-Βιγια δε Λέιβα-Μεντεγιν με λεωφορείο (ταλαιπα) και απο εκεί αεροπλάνο για Σαντα Μαρτα. Εχω γεροντική άνοια και δε θυμαμαι ποσες ωρες, αλλα ισως αυτό ή σε κάποιο κοντινό μερος με αεροδρόμιο να επιλεξετε να μετακινηθειτε με αεροπλάνο προς τα βόρεια. Σύμφωνώ, πρεπει να αφησετε χωρο στα απροοπτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να κάνω μια ερώτηση... Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να επισκεφτεί κάποιος Villa de Leyva ,Barichara και γενικά αυτήν την περιοχή??? Λεωφορείο από Μπογκοτά οκ , διαμονή στην περιοχή που ανέφερα ,πίσω ξανα-μανα Μπογκοτά , διαμονή Μπογκοτά και συνέχεια του ταξιδιού??Αξίζει να συνεχίσω βόρεια με κάποιον τρόπο προς Καρταχένα και να κάνω το γύρο της χώρα αντίστροφα με τη φορά του ρολογιού ας πούμε??2-3 μέρες είναι καλά σε αυτά τα χωριά?? καθαρές μέρες στη χώρα 22 με 23 κάπου εκεί...
Μια χαρά ο κύκλος που λες για μένα. Αν δε σε κουράζουν τα λεωφορεία, εμένα καθόλου.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εγώ έκανα Μπογκοτά-Μπαριτσαρα-Βιγια δε Λέιβα-Μεντεγιν με λεωφορείο (ταλαιπα) και απο εκεί αεροπλάνο για Σαντα Μαρτα. Εχω γεροντική άνοια και δε θυμαμαι ποσες ωρες, αλλα ισως αυτό ή σε κάποιο κοντινό μερος με αεροδρόμιο να επιλεξετε να μετακινηθειτε με αεροπλάνο προς τα βόρεια. Σύμφωνώ, πρεπει να αφησετε χωρο στα απροοπτα.
Ευχαριστώ...By the way πήρα αρκετές πληροφορίες από την ιστορία σου για Κολομβία, ιδίως για Νότια...

Μια χαρά ο κύκλος που λες για μένα. Αν δε σε κουράζουν τα λεωφορεία, εμένα καθόλου.
Δε με κουράζουν επειδή μου αρέσει κιόλας η όλη εμπειρία οπότε ίσως προσπερνάω την κάποια ταλαιπωρια... Οπότε ναι κυρίως λεωφορείο... Σίγουρα θα παιχτεί και κάποια εσωτερική πτήση βέβαια για να χωρέσω κάτι παραπάνω στο πρόγραμμα..Δε θέλω να χάσω ούτε San Agustin για παραδειγμα αλλά σκέφτομαι επίσης και κανα 3ημερο Tayrona που είναι στην άλλη άκρη...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι σε όλα από μένα και ίσως χρειαστείς και δεύτερη και τρίτη πτήση. Γενικά φτηνές ειναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom