Ιορδανία Λίβανος 20 μερες Ιορδανία & Λιβανο

ataxidiotis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μέση Ανατολή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική
Καλησπερα σε όλους και καλως σας βρήκα ,σκεφτομαι αυτο το διαστημα( μεσα Δεκεμβρη μεχρι αρχες Γενάρη ) να πάω για 15-20 μερες Ιορδανία και Λίβανο .Επειδή δεν βρισκω συνατξιδιωτη-ες λεω να πάω μόνος μου,γνωρίζει κανεις αν ενα τετοιο ταξίδι θα ειναι επιφοβο και λόγω των κοινωνικών αναταρχων στη Συρία;Επισης οσον αφορά τα εξοδα κοιταξα πανω κατω τα αεροπορικα εισιτηρια ειναι περιπου στα 420 ευρω + 4-6 ευρω ανα μερα η διανυκτερευση σε youth hostel απο κει και περα γνωρίζει κανεις αν ειναι ακριβή η ζωη γενικά σε αυτα τα μερη και με ποσα χρήματα μπορείς να περασεις ενα χρονικό διαστημα των 20ημερων.Επίσης δεν εχω βρει και τι γινεται με μεσα μαζικής μεταφοράς και τι συγκοινωνίες υπάρχουν και μεχρι που καλυπτουν καθε χώρα.Αυτα ....:xmas_cool:
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Ναι, είναι επίφοβο. Εξαρτάται βέβαια πόσο ριψοκίνδυνος είναι ο κάθε ταξιδιώτης, τι εννοεί ως κίνδυνο, αν έχει γνώση της κουλτούρας, της γλώσσας και της ιστορίας κάθε περιοχής και πολλά άλλα. Αν ενταθεί η κρίση στη Συρία, είναι πολύ πιθανό να υπάρξει μετάδοση της τόσο στο Λίβανο όσο και στην Ιορδανία, για διαφορετικούς λόγους σε κάθε χώρα.Αν δεν υπάρχει κάποιος επείγων λόγος για πραγματοποίηση του ταξιδιού , ίσως θα ήταν καλύτερα να το αναβάλεις μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση στη Συρία.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Μήπως αυτό το ταξίδι για να το ευχαριστηθείς 100% θα έπρεπε να το οργανώσεις λίγο νωρίτερα; Το λέω επειδή αν κατάλαβα καλά θέλεις να φύγεις άμεσα (ήδη έχουμε 14/12) και είναι ένας προορισμός που φαντάζομαι θέλει κάποια προετοιμασία για μοναχικό ταξιδιώτη.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
visa

ρωτησες αν η συρια δινει βιζα σε τουριστες αυτον τον καιρο? δεν ξερω αν θελουν τουριστες οταν γινεται τετοιος χαμος στο εσωτερικο της χωρας...παρε τηλεφωνο στην πρεσβεια πρωτα.....εδω σε καλες εποχες και ηταν καπως περιεργα οχι τωρα που γινεται ο κακος χαμος...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Λοιπον σκεφτομαι και εγω να παω Ιορδανια και Λιβανο μονος μου μιας και δεν ακολουθει κανενας σε κατι τετοια, αλλα μαλλον τον Λιβανο θα τον αφησω για αλλη φορα γιατι πρεπει να περασεις μεσα απο τη Συρια.Οποτε θα κανω κατι του στυλ Ιορδανια-Ισραηλ.Γενικα δεν ειναι επικυνδυνα (εχω και κονε ιορδανια,ξερω το γιο του γιατρου του βασιλια :p ) αλλα η ιορδανια ειναι σχετικα ακριβη απο οτι καταλαβα ειδικα τωρα που εχει πεσει και το ευρω!(το ακριβη ειναι σχετικο,δεν ειναι και αιγυπτος εννοω).Το ισραηλ ειναι και αυτο ακριβο.Τελωσπαντων,αμα θες να πας μη μπεις συρια παρε αεροπλανο..
 

ataxidiotis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μέση Ανατολή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική
ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας,εψαξα ολα αυτα που γραψατε και αποκλισα τον Λιβανο προς το παρον και αποφασισα για Ιορδανία ,απλως ειμαι ακόμα αντιμετωπος με ενα διλλημα μονος ή με γκρουπ εφοσον δεν βρισκω αλλο ατομο και ειναι που ειναι ακριβό το ταξιδι και ειδικα με γκρούπ στοιχιζει το ελαχιστο 1200 για 6μερες!Ελπιζω να βρω την λυση!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom