2007: Έτος Νίκου Καζαντζάκη

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Μιας και πρόκειται για ένα λογοτέχνη που ασχολήθηκε με ταξίδια, μεταφέρω από την εφημερίδα "Κρητικά Επίκαιρα", Σεπτ.2007:

"Το ταξίδι κι η εξομολόγηση στάθηκαν οι δυό μεγαλύτερες χαρές της ζωής μου. Να γυρίζεις η γης, να βλέπεις-να βλέπεις και να μη χορταίνεις-καινούργια χώματα και θάλασσες κι ανθρώπους κι ιδέες και να τα βλέπεις όλα σα για πρώτη φορά, να τα βλέπεις όλα σα για τελευταία φορά, με μακρόσερτη ματιά, κι έπειτα να σφαλνάς τα βλέφαρα και να νοιώθεις τα πλούτη να κατασταλάζουν μέσα σου ήσυχα, τρικυμιστά, όπως θέλουν, ωσότου να τα περάσει από την ψιλή κρισάρα του ο καιρός, να κατασταλάξει το ξαθέρι απ' όλες τις χαρές και τις πίκρες σου - τούτη η αλχημεία της καρδιάς είναι, θαρρώ, μια μεγάλη, αντάξια του ανθρώπου ηδονή."

Το απόσπασμα είναι από τον πρόλογο του έργου του "Ταξιδεύοντας - Ισπανία"
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Πολύ καλο το αποσπασμα, πραγματι, και ταξιδιαρικο, θα ελεγα.

Συμπτωματικα, αποψε θα παω να δω την παρασταση "Καπεταν Μιχαλης", από το ομώνυμο βέβαια βιβλίο του Καζαντζάκη...
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
πολυ καλο αποσπασμα (το οποιο νομιζω αντιπροσωπευει τη γνωμη και πολλων μελων αυτου του forum) γραμμενο απο εναν ανθρωπο που αν ζουσε σημερα, θα μπορουσε ανετα να ειναι επιτημο μελος αυτου του forum μια και ηταν πολυταξιδεμενος
ασχετο, η εκκλησια τον αφορισε γιατι ηταν λεει αθεος!!! ασχολιαστο.....................
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
, η εκκλησια τον αφορισε γιατι ηταν λεει αθεος!!! ασχολιαστο.....................
Αυτο λεφτερη ειναι μια λανθασμενη αποψη πολλων ελληνων. Η εκκλησια αν και ηθελε πολυ τον αφορισμο του Καζαντζακη δεν το τολμησε ποτε γιατι ο Πατριαρχης Κωνσταντινουπολης ειπε δημοσια πως τα εργα του Καζαντζακης κοσμουν τις βιβλιοθηκες του Πατριαρχειου
Περισσοτερες λεπτομερειες στην wikpadeia
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Αυτο λεφτερη ειναι μια λανθασμενη αποψη πολλων ελληνων. Η εκκλησια αν και ηθελε πολυ τον αφορισμο του Καζαντζακη δεν το τολμησε ποτε γιατι ο Πατριαρχης Κωνσταντινουπολης ειπε δημοσια πως τα εργα του Καζαντζακης κοσμουν τις βιβλιοθηκες του Πατριαρχειου
Περισσοτερες λεπτομερειες στην wikpadeia
και τότε γιατί η εκκλησία δεν επέτρεψε να ενταφιαστεί κανονικά σε νεκροταφείο; οι κάτοικοι του ηρακλείου τιμώντας τον όμως τον έθαψαν με το έτσι θέλω και παρά την αντίδραση της εκκλησίας, στα τείχη του μαρτινέγκο
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πιο καλά είναι εκεί. Έχει την καλύτερη θέα...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
π
ασχετο, η εκκλησια τον αφορισε γιατι ηταν λεει αθεος!!! ασχολιαστο.....................
Δεν ηταν αθεος ο Καζαντζακης....η εκκλησια τον αφορεσε γιατι κατηγορουσε τα ελλατωματα του κληρου....ήταν πολυ καυστικος γενικα με τους παπαδες.....οχι με τη θρησκεια....μαλλον απο τοτε εβλεπε μπροστα....οτι εμεις βλεπουμε σημερα....
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Δεν ηταν αθεος ο Καζαντζακης....η εκκλησια τον αφορεσε γιατι κατηγορουσε τα ελλατωματα του κληρου....ήταν πολυ καυστικος γενικα με τους παπαδες.....οχι με τη θρησκεια....μαλλον απο τοτε εβλεπε μπροστα....οτι εμεις βλεπουμε σημερα....
δεν έγραψα ότι ήταν άθεος. η εκκλησία τον θεωρούσε άθεο
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
δεν έγραψα ότι ήταν άθεος. η εκκλησία τον θεωρούσε άθεο
Sory Λευτερη ισως εγω δεν καταλαβα σωστα...αθεος ή θρησκευομενος....για μας παραμενει ενας απο τους πιο σπουδαιους ανθρωπους απο ανεδειξε το νησι μας...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.375
Likes
6.880
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μιας και πρόκειται για ένα λογοτέχνη που ασχολήθηκε με ταξίδια, μεταφέρω από την εφημερίδα "Κρητικά Επίκαιρα", Σεπτ.2007:

"Το ταξίδι κι η εξομολόγηση στάθηκαν οι δυό μεγαλύτερες χαρές της ζωής μου. Να γυρίζεις η γης, να βλέπεις-να βλέπεις και να μη χορταίνεις-καινούργια χώματα και θάλασσες κι ανθρώπους κι ιδέες και να τα βλέπεις όλα σα για πρώτη φορά, να τα βλέπεις όλα σα για τελευταία φορά, με μακρόσερτη ματιά, κι έπειτα να σφαλνάς τα βλέφαρα και να νοιώθεις τα πλούτη να κατασταλάζουν μέσα σου ήσυχα, τρικυμιστά, όπως θέλουν, ωσότου να τα περάσει από την ψιλή κρισάρα του ο καιρός, να κατασταλάξει το ξαθέρι απ' όλες τις χαρές και τις πίκρες σου - τούτη η αλχημεία της καρδιάς είναι, θαρρώ, μια μεγάλη, αντάξια του ανθρώπου ηδονή."

Το απόσπασμα είναι από τον πρόλογο του έργου του "Ταξιδεύοντας - Ισπανία"
άθεος η μη άθεος,
να συμπληρώσω λίγα ακόμη σπουδαία και μοναδικά λόγια από την ίδια εισαγωγή από το ίδιο βιβλίο...

Γιατί ετσι μπορείς οχι μονάχα να γνωρίσεις τον εαυτο σου, παρά, πολυ σπουδαιότερο: να ξεπεράσεις τον ζουρλοπερήφανο το εγώ σου, βυθίζοντας το, αρμονίζοντας του μέσα αγωνιζόμενο και περιπλανώμενο στράτεμα του ανθρώπου.
Εκαμα μερικά ταξιδια, πνευματικές πειρατείες, ξεσπάσματα της καρδιάς που πονούσε, απληστεια του ματιου που λαχτάριζε και βιάζουνταν, προτού να σβήσει, να δει οσο μπορεί περισσοτερο νερό και χώμα.
Θα πασκισω, συντρίβοντας τη στέρεη κρούστα του λογικου που κατασκεπάζει την ψυχή μου, να θυμηθώ. κάθε ταξίδι μου σημάδευε-πότε αιτία πότε αποτέλεσμα-μιαν εσωτερική μου, γιομάτη πλάνταγμα και μεσολογγίτικη έξοδο, κρίση. Και λέω, αν μπορέσω να τη στεριώσω με λόγια θα βοηθήσω κι άλλες ψυχές που κίνησαν κατά τον ίδιο δρόμο, με αδερφικό μαζί μου ρυθμό, να συντομέψουν την αγωνία τους.
Η εξομολόγηση τούτη μακάρι να χει την αξία μιας καλής πράξης. τιποτα μεγαλύτερο δεν πεθυμάει. Γιατί δεν κάνω τέχνη. Αφηνω την καρδιά μου να φωνάζει."
Μέγας ο Νίκος Καζαντζάκης!:clap::cool:

Να θυμηθούμε λίγο τις δικές του ταξιδιωτικές λογοτεχνικές ιστορίες που έχει γράψει:


Τι είδα στη Ρουσία - από τα ταξίδια μου
Ταξιδεύοντας. Α΄, Ισπανία
Ταξιδεύοντας. Β΄, Ιαπωνία - Κίνα
Ταξιδεύοντας. Γ΄, Αγγλία
Ταξιδεύοντας. Ιταλία, Ισπανία, Αίγυπτος, Σινά
Ταξιδεύοντας. Ιταλία, Αίγυπτος, Σινά, Ιερουσαλήμ, Κύπρος
Πηγή:Νίκος Καζαντζάκης - Βικιπαίδεια

Περισσότερα για τον Καζαντζάκη και τα ταξίδια του εδώ:
http://www.kazantzakis-museum.gr/in...e_id=1081&id=1081&level=2&pre_level=2&lang=el

http://www.kazantzakis-museum.gr/index.php?pre_id=1081&id=883&level=4&pre_level=2&lang=el
Υ.Γ.: μήπως πρέπει να ανακηρυχθεί επίτημο μέλος του φόρουμ?:roll::cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom