2021 Που πηγαμε?

mysteredgar

Member
Μηνύματα
320
Likes
1.131
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Γύρισα για τα καλα Ζαγοροχωρια, Κονιτσα, Σμόλικα και Τζουμερκα και αφου τα εμαθα ξενάγησα και φίλους. Πηγα απο ένα 3ημερο Χανιά, Σαντορίνη, Ελαφόνησο με Μονεμβασιά και ενα καλοκαιρινό roadtrip Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία/Ερζεγοβίνη και Κροατία.

Γενικά ακόμη μία μέτρια ταξιδιωτική χρονια, αν και απο πτησεις εκανα μπόλικες λόγω του πέρα δώθε Αθήνα-Φρανκφουρτη. Δεν κανω πλεον αισιοδοξες προβλεψεις όπως πέρυσι. Ό,τι κάτσει με το νέο ετος.
 
Last edited:

EviTan

Member
Μηνύματα
444
Likes
3.275
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Τι ωραία που κάποιοι τα καταφέρατε και γυρίσατε λίγο παραπάνω δεδομένων των συνθηκών!
Εγώ γυρισα λίγο στην χώρα μας, σε κάποια γνωστά, αλλά και σε κάποια μέρη που ονειρευόμουν χρόνια να πάω, και τα κατάφερα!
Χωριά και καταρράκτες του Ολύμπου(Παλιος Παντελεημονας, Πέτρα)
Θάσος
Μετέωρα, Καλαμπάκα, και Κόζιακας(Κορομηλιά)
Χωριά του Ασπροποτάμου(Στεφάνι,Κρανιά)
Οθωνοί
Κέρκυρα
Χωριά των Πιερίων(Βελβεντό, Καταφύγι, Μικρόβαλτο, Σκοτεινά, Ανω Μηλιά, Ρητίνη, Ελατοχώρι)

Και σήμερα φεύγω για Ζαγοροχώρια, όπου θα αποχαιρετήσω το 2021 και θα περάσω τις πρώτες μέρες του 2022...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.266
Likes
47.418
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Το αγαπημένο νήμα, αυτό του απολογισμού, με την ιδιαιτερότητα βέβαια ότι το έτος δεν ήταν ολόκληρο ταξιδιωτικό αλλά ξεκίνησε από τον 6ο μήνα και μετά, κυρίως λόγω της άρσης των περιορισμών αλλά πολύ περισσότερο λόγω του εμβολιασμού που μας απάλλαξε κατά μεγάλο ποσοστό από το άγχος.
Πείτε το ψυχοθεραπεία, πείτε το αντίδραση λόγω εγκλεισμού, δε ξέρω, σημασία έχει ότι δεν έχω κανένα παράπονο απ' όσα έγιναν. Αναλυτικά λοιπόν,

Ελλάδα
Ιούνιος: 3 μέρες σε Φολέγανδρο & Ίο
Ιούλιος: 3 μέρες σε Φούρνους, Θύμαινα & Θέρμα Ικαρίας
Αύγουστος1: 5 μέρες σε Οινούσσες, Ψαρά & πόλη Χίου
Αύγουστος2: 10 μέρες μεταξύ Κάσου, Καρπάθου, Ρόδου & Σητείας
Σεπτέμβριος: 3 μέρες σε Παλαιόχωρα & Χανιά

Πέρυσι στο ανάλογο νήμα έγραφα:
ελπίζοντας ότι το 21 θα ναι ενα κλικ καλύτερο. Βασικά να μπορέσουμε να επιστρέψουμε στα ταξίδια εξωτερικού για αρχή.
Νομίζω εν τέλει ότι ήταν πολλά κλικ καλύτερο. ;)

Εξωτερικό
Σεπτέμβριος: 3 μέρες σε Δρέσδη & Βερολίνο 🇩🇪
Οκτώβριος1: 2 μέρες στη Βιέννη 🇦🇹
Οκτώβριος2: 3 μέρες στη Βαρσοβία 🇵🇱
Νοέμβριος1: 2 μέρες σε Μπρέσια & λίγο Bergamo 🇮🇹
Νοέμβριος2: 3 μέρες στη Στοκχόλμη 🇸🇪
Δεκέμβριος1: Σαββατοκύριακο στη Βουδαπέστη 🇭🇺
Δεκέμβριος2: Τριήμερο Χριστουγέννων στο Παρίσι 🇫🇷

Συνοπτικά και απολογιστικά,

Πέρασα από 14 νησιά στην Ελλάδα (περισσότερα από κάθε άλλη φορά), συμπληρώνοντας και το σύμπλεγμα των Δωδεκανήσων όπως και αυτό του Βορείου Αιγαίου.
Πέταξα από 9 διαφορετικά αεροδρόμια.
Πήρα πλοίο από 13 διαφορετικά λιμάνια.
Μπήκα σε 7 χώρες (καταρρίπτοντας το ''ρεκόρ'' των 5 χωρών του 2019)
Πέταξα από 8 διαφορετικά αεροδρόμια του εξωτερικού.
Είδα λίγο ή πολύ 9 διαφορετικές πόλεις στην Ευρώπη.

Πως να έχω παράπονο λοιπόν; Τώρα που τα βλέπω γραμμένα αντιλαμβάνομαι κι εγώ το επίτευγμα, συνειδητοποιώντας ότι από τέλος Ιουλίου έως τώρα, δεν έχω μείνει πάνω από 2 εβδομάδες αταξίδευτος!
Για το 2022 θα ευχηθώ πέρα από υγεία σε όλους τις δύσκολες ημέρες που διανύουμε, να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε επιτέλους και εκτός Ευρώπης και να πραγματοποιήσουμε τα σχέδια που είτε ακυρώθηκαν, είτε παραμένουν στο συρτάρι.

(Υ.Γ. Αν ξαναπάμε σε lock down, του χρόνου θα κάνω τα διπλάσια :bleh::haha::haha:)
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
774
Likes
3.965
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Φέτος αν και με τη κατάσταση που επικρατούσε κατάφερα αρκετά πράγματα και Δόξα το Θεό !!!

Πήγα μια εβδομάδα διακοπές στη Ρόδο όπου τη συνδύασα με μια εκδρομή στην όμορφη Σύμη ...

Και το φετινό highlight του εξωτερικού , όπου το κατάφερα και πήγα κατόπιν πολλών δυσκολιών , εμποδίων και μετά από επτά χρόνια (είχα να πάω εξωτερικό επτά χρόνια λόγω κάποιων προβλημάτων και υποθέσεων που μου έτυχαν) ήταν μια ισχυρή , πρώτη γνωριμία-επίσκεψη με την αγαπημένη μου Ιταλία και συγκεκριμένα επισκέφτηκα τη Ρώμη και τη Φλωρεντία όπου πέρασα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ !!!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
320
Likes
1.131
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Το αγαπημένο νήμα, αυτό του απολογισμού, με την ιδιαιτερότητα βέβαια ότι το έτος δεν ήταν ολόκληρο ταξιδιωτικό αλλά ξεκίνησε από τον 6ο μήνα και μετά, κυρίως λόγω της άρσης των περιορισμών αλλά πολύ περισσότερο λόγω του εμβολιασμού που μας απάλλαξε κατά μεγάλο ποσοστό από το άγχος.
Πείτε το ψυχοθεραπεία, πείτε το αντίδραση λόγω εγκλεισμού, δε ξέρω, σημασία έχει ότι δεν έχω κανένα παράπονο απ' όσα έγιναν. Αναλυτικά λοιπόν

Ελλάδα
Ιούνιος: 3 μέρες σε Φολέγανδρο & Ίο
Ιούλιος: 3 μέρες σε Φούρνους, Θύμαινα & Θέρμα Ικαρίας
Αύγουστος1: 5 μέρες σε Οινούσσες, Ψαρά & πόλη Χίου
Αύγουστος2: 10 μέρες μεταξύ Κάσου, Καρπάθου, Ρόδου & Σητείας
Σεπτέμβριος: 3 μέρες σε Παλαιόχωρα & Χανιά

Πέρυσι στο ανάλογο νήμα έγραφα:

Νομίζω ότι ήταν πολλά κλικ καλύτερο τελικά. ;)

Εξωτερικό
Σεπτέμβριος: 3 μέρες σε Δρέσδη & Βερολίνο 🇩🇪
Οκτώβριος1: 2 μέρες στη Βιέννη 🇦🇹
Οκτώβριος2: 3 μέρες στη Βαρσοβία 🇵🇱
Νοέμβριος1: 2 μέρες σε Μπρέσια & λίγο Bergamo 🇮🇹
Νοέμβριος2: 3 μέρες στη Στοκχόλμη 🇸🇪
Δεκέμβριος1: Σαββατοκύριακο στη Βουδαπέστη 🇭🇺
Δεκέμβριος2: Τριήμερο Χριστουγέννων στο Παρίσι 🇫🇷

Συνοπτικά και απολογιστικά.

Πέρασα από 14 νησιά στην Ελλάδα (περισσότερα από κάθε άλλη φορά), συμπληρώνοντας και το σύμπλεγμα των Δωδεκανήσων όπως και αυτό του Βορείου Αιγαίου.
Πέταξα από 9 διαφορετικά αεροδρόμια.
Πήρα πλοίο από 13 διαφορετικά λιμάνια.
Μπήκα σε 7 χώρες (καταρρίπτοντας το ''ρεκόρ'' των 5 χωρών του 2019)
Πέταξα από 8 διαφορετικά αεροδρόμια του εξωτερικού.
Είδα λίγο ή πολύ 9 διαφορετικές πόλεις στην Ευρώπη.

Πως να έχω παράπονο λοιπόν; Τώρα που τα βλέπω γραμμένα αντιλαμβάνομαι κι εγώ το επίτευγμα, συνειδητοποιώντας ότι από τέλος Ιουλίου έως τώρα, δεν έχω μείνει πάνω από 2 εβδομάδες αταξίδευτος!
Για το 2022 θα ευχηθώ πέρα από υγεία σε όλους τις δύσκολες ημέρες που διανύουμε, να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε επιτέλους και εκτός Ευρώπης και να πραγματοποιήσουμε τα σχέδια που είτε ακυρώθηκαν, είτε μένουν ακόμα στο συρτάρι.

(Υ.Γ. Αν ξαναπάμε σε lock down, του χρόνου θα κάνω τα διπλάσια :bleh::haha::haha:)
Αααααα ρε Ψηλε, σε θυμαμαι περυσι και για ακόμη μία χρονια φέτος εχεις παει σφαίρα. Μας εκανες και σοβαρα στατιστικά επιπεδου taver. Αντε και του χρόνου Περού!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.388
Likes
42.641
Φέτος αν και με τη κατάσταση που επικρατούσε κατάφερα αρκετά πράγματα και Δόξα το Θεό !!!

Πήγα μια εβδομάδα διακοπές στη Ρόδο όπου τη συνδύασα με μια εκδρομή στην όμορφη Σύμη ...

Και το φετινό highlight του εξωτερικού , όπου το κατάφερα και πήγα κατόπιν πολλών δυσκολιών , εμποδίων και μετά από επτά χρόνια (είχα να πάω εξωτερικό επτά χρόνια λόγω κάποιων προβλημάτων και υποθέσεων που μου έτυχαν) ήταν μια ισχυρή , πρώτη γνωριμία-επίσκεψη με την αγαπημένη μου Ιταλία και συγκεκριμένα επισκέφτηκα τη Ρώμη και τη Φλωρεντία όπου πέρασα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ !!!
Δεν θα ησυχασω αν δεν σε καταφερουμε να κλεισεις ενα ανεξαρτητο χυμα στο εξωτερικο χωρις τουριστικο γραφειο για το καλοκαιρι του 2022. Ετοιμασου. :D.
 

x7777

Member
Μηνύματα
880
Likes
3.419
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Φέτος κάναμε ένα ταξίδι που σχεδιάζαμε εδώ και τρία χρόνια και το είχαμε ακυρώσει για διάφορους λόγους. Με τους όποιους περιόρισμους,ήταν η καλύτερη ταξιδιωτική χρονία.

40μέρες Περού και 18 μέρες Βολιβία.


Το μονο που αλλάξαμε σε σύγκριση με το αρχικό σχέδιο που υπήρχε από το 2018 ήταν οτι δεν πήγαμε στη Χιλή. Το 2022 αν είναι ανοιχτά θα τη συνδυάσουμε με Μεξικο και κάτι ακόμη.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
774
Likes
3.965
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Δεν θα ησυχασω αν δεν σε καταφερουμε να κλεισεις ενα ανεξαρτητο χυμα στο εξωτερικο χωρις τουριστικο γραφειο για το καλοκαιρι του 2022. Ετοιμασου. :D.
@paefstra Δεν υπόσχομαι τίποτα , αλλά θα το προσπαθήσω !!! Υγεία να χουμε και καλή απαλλαγή από όλο αυτό που περνάμε όλοι ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.736
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom