2021 Που πηγαμε?

Μηνύματα
239
Likes
2.650
Πάμε στην ανασκόπηση της χρονιάς (του 2020 v2.0 ή αλλιώς 2021):
Ξέχασα το πιο σημαντικό, που πάντα το αποζητώ και στους άλλους σε τέτοια ποστ, τα highlights της ταξιδιωτικής μου χρονιάς:
  • Μονεμβασιά. Ερωτεύτηκα. Από τους ομορφότερους οικισμούς στη χώρα.
    Και γενικότερα όλη η Λακωνία, με ιδιαίτερη μνεία στη Μάνη, και το πόσο ενδιαφέρων προορισμός για roadtrip είναι προσφέροντας ωραίες παραλίες, καρτποσταλικούς οικισμούς (Βάθεια, Γερολιμένας, Λιμένι) και φυσιολατρικό ενδιαφέρον (σπήλαια Διρού).
  • Μπρυζ. Άξιες αναφοράς και οι άλλες φλαμανδικές πόλεις που επισκέφτηκα: ιδίως η Γάνδη, που είναι κι αυτή πανέμορφη, με ωραία ενέργεια, αλλά και η Αμβέρσα, που έχει αρκετά ενδιαφέροντα, αξιόλογες πλατείες και εκκλησίες, ενώ παίρνει και το βραβείο καλύτερου σιδηροδρομικού σταθμού που έχω δει.
    Αλλά η Βρύγη με ξετρέλανε, γιατί δεν την περίμενα τόσο όμορφη (από φωτογραφίες και σχόλια η Γάνδη μου είχε προκαλέσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον) ενώ δεν τη βρήκα Νοέμβρη μήνα ιδιαίτερα πιο τουριστική απ’ ό,τι π.χ. τη Γάνδη και την πέτυχα με λιακάδα. Πολύ ατμοσφαιρική, μέρα και νύχτα· μερικά μέρη δεν είναι τυχαία τόσο τουριστικά.
  • Άμστερνταμ. Ήθελα χρόνια να την επισκεφτώ αλλά δεν είχε κάτσει και παρά τις ιδιαίτερες προσδοκίες (που δεν κατάφερε να ξεπεράσει) μου άφησε πολύ όμορφη γεύση. Πόλη που σε καλεί να την εξερευνήσεις, παρότι αρχιτεκτονικά δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα, το πώς δένει το οικιστικό στοιχείο με το υγρό (βλ. κανάλια) την κάνει χάρμα οφθαλμών. Ναι, είναι πολύ τουριστική, αλλά τα περισσότερα όμορφα μέρη του πλανήτη είναι. Αξίζει να αναφέρω και το αντίπαλο δέος του ταξιδιού, τις Βρυξέλλες, που τις βρήκα καλύτερες απ’ ό,τι ανέμενα.
  • Η χώρα της Πάτμου και το νησί των Λειψών. Η πρώτη για την έντονη, σχεδόν κυκλαδίτικη, γοητεία της, ιδίως έξω από τη βασική περατζάδα, και οι δεύτεροι για την αναπάντεχα cute πόλη τους, την ηρεμία που απέπνεαν (χωρίς να είναι, όμως, νέκρα) και για τις όμορφες παραλίες τους. Την τριλογία των γραφικών νησιωτικών οικισμών ολοκληρώνει η πόλη της Ύδρας, που θέλω να την ξαναεπισκεφτώ και φθινόπωρο ή άνοιξη.
  • Η μονοήμερη εκδρομή στην Αρκαδία (Καρύταινα) τον Σεπτέμβρη (που ξέχασα να συμπεριλάβω στην προηγούμενη απαρίθμηση), με highlight το rafting στον Λάδωνα, που θέλω πολύ να το ξαναδοκιμάσω και σε πιο ζόρικες διαδρομές.
Από παραλίες, το βάθρο (βάζοντας αυτές στις οποίες κολύμπησα για πρώτη φορά φέτος, συγγνώμη Σίμο, αλλά εσύ ανήκεις στα highlights άλλων χρονιών), με φωτογραφίες για να σας κολάσω χειμωνιάτικα:

  • Την παραλία Τηγανάκια στους Αρκιούς, για το απίστευτο χρώμα τους που φέρνει σε Ιόνιο. Όχι, δεν είναι photoshop.
1.jpg

  • Την παραλία Ναυάγιο στη Ζάκυνθο, για το καρτποσταλικό χρώμα νερών και το άγριο τοπίο, για την άμμο στο ιδανικό χρώμα (Instagram αγάπη μου, έλα φέρε με εδώ), μέγεθος (να μην κολλάει σαν βδέλλα στο δέρμα) και θερμοκρασία (δεν χρειάστηκε κανένα εκατοστάρι στην άμμο). Ναι, παρά την πολυκοσμία, τον πανικό με τα καράβια, τη βαβούρα, τη μυρωδιά πετρελαίου σε σημεία, δεν μπόρεσα παρά να μην εκτιμήσω μια από τις ωραιότερες παραλίες της χώρας.
2.jpg

  • Μια άσημη ερημική παραλία στην Ανατολική Πελοπόννησο, με γαλανόλευκο χρώμα νερών, που θα μπορούσε να είναι στη Λευκάδα, αλλά τυχαίνει να είναι σε έναν από τους ωραιότερους νομούς της χώρας
3.jpg



Δεδομένου του 5μηνου λοκντάουν (7μηνου, αν συνυπολογίσουμε και το τέλος του ’20), καλά πήγε η χρονιά. Άντε, μακάρι κι η επόμενη καλύτερα, με περισσότερα και πιο ασφαλή ταξίδια! :)
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλή χρονιά σε όλους!

2021
Ιούλιος- 5 μέρες Μάλτα
Αύγουστος-5 μέρες Βενετία- Βερόνα
Οκτωβρης- 10 μέρες Τιφλίδα

Επίσης το καλοκαίρι 3μερα Χαλκιδική και στον Πλαταμωνα.
Πιστεύω πως πήγε αρκετά καλά η χρονιά. Θα δούμε πως θα πάει 2022.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
1 μήνα Σύμη
1 μήνα Ανάφη
1 μήνα Λευκάδα
1,5 μήνα Φρανκφούρτη
3 μήνες Κύπρο (ενώ είχα προγραμματίσει 1 βδομάδα)
Τηλεργασια φουλ.
Ανεμβολιαστος.
Αυτά είναι. Χορταστικά- χορταστικά. Το μικρότερο ταξίδι(με τηλεργασία μαζί απ'όσο καταλαβαίνω)
ένας μήνας ολόκληρος!!!!!!!!!!!
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ιούνιο: 3 μέρες Μύκονο
3 μέρες Ναύπλιο
Αύγουστο: 8 μέρες Πορτογαλία ( Λισαβόνα, Πόρτο και τριγύρω καθώς ήταν road trip)
15 μέρες στο εξοχικό Αίγινα
Σεπτέμβρη. 3 μέρες Κυλλήνη Αρχαία Ολυμπία.
Ακυρώθηκε ένα τριήμερο 25 Μαρτίου Καλάβρυτα και ένα τριήμερο Σύρο τον Σεπτέμβρη όταν αρρώστησε ο γιος μου από covid. Τίποτα μπροστά στο ακυρωμένο ταξίδι για Ρωσία του 2021. Φέτος το χειμώνα έτσι κι αλλιώς δεν είχα σκοπό να ταξιδέψω καθώς η κόρη μου δίνει Πανελλαδικές. Καλή χρόνια και καλά ταξίδια σε όλους.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
2 x Νάξο αρχή και τέλος καλοκαιριού , ΣαλέρνοΝάπολιΡώμη καλοκαιρινό , Ρίγα με ολικό Lockdown για την παρέλαση της 28ης , και Γερμανόαυστρία για Πρωτοχρονιά... και τώρα που πήγαμε ,να δούμε πως θα γυρίσουμε.... μόλις έκλεισα Ράπιντ για αύριο στο Μόναχο .... Cross fingers for Negative....!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλή χρόνια σε όλους με υγεία και ταξίδια!!!
Εγώ εξωτερικό δυστυχώς έχω να πάω από τον Δεκέμβρη του 2019 😕αλλά πήγα εντός και το ευχαριστήθηκα!
Λοιπόν Μάιο πήγα με τις κολλητές μου διημερακι στο αγαπημένο Ναύπλιο,έτσι για να ξεφύγουμε λιγάκι από την κλεισούρα της καραντίνας που περάσαμε!
384748BD-5E9E-4F6C-8AB4-422BEB8BA064.jpeg

Ιούλιο οικογενειακώς στο λατρεμένο μου Πάπιγκο και την ευρύτερη περιοχή των Ζαροχωριων και όπου ανυπομονώ να ξαναπάω!!!
1096DCEF-C910-47EC-A22D-4EA99B2BDC80.jpeg

Αύγουστο Πύργο Ηλείας για τα «μπάνια του λαού» που λένε!!!!
249F6646-8489-43C5-8554-D307FE8B1051.jpeg
Σεπτέμβρη τριημερακι στην Πανεμορφη Υδρα για μια ονειρεμένη βαπτιση!!!
FFBB941C-7DE1-485A-8DBE-048A5310B8C8.jpeg

Αρχές Νοεμβρίου τριήμερο στην ορεινή Αρκαδία με τις κόρες μου
21A7C56B-3487-438F-BD58-3E63212E2F18.jpeg
και τέλη Νοεμβρίου με τις fantastic φίλες μου που κάνω τα ταξίδια στο εξωτερικό σε ένα mini road trip στο γραφικότατο Πήλιο!!!!
4B0F0E04-2A01-4F6E-809E-C3ED8F7695F6.jpeg
Τα καλύτερα θα έρθουν είμαι σιγουρη!!!
Μεινετε αισιόδοξοι φίλοι μου ταξιδιαρηδες!!!
Το 2022 να σας φέρει ότι ποθειτε!!!
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
2 μέρες Ελατοχώρι Ιανουάριο
Μέχρι Ιούνιο ζούσα στην πόλη της Ξάνθης και συνεχίζω να πηγαίνω συχνά πυκνά μέχρι σήμερα οπότε έχω κάνει διάφορες εξορμήσεις στον νομό (Πομακοχώρια, Θερμες, Άβδηρα, Σταυρούπολη, Πόρτο Λάγος, Βιστωνίδα, Νέστος κλπ )
Δύο τριήμερα Αθήνα τον Ιούλιο για δουλειά
5 μέρες Κρήτη (Χανιά και Ρέθυμνο) Ιούλιο
4 μέρες Σκόπελο Αύγουστο
Δύο τριήμερα δεύτερο πόδι Χαλκιδικής Αύγουστο
Λίμνη Κερκίνη (Λιθότοπος, Χρυσοχώραφα, Άνω Πορόια)+ Σέρρες Σεπτέμβριο
5 μέρες Γάνδη Οκτώβριο
4 μέρες Βαρσοβία Δεκέμβριο για δουλειά
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Κερκυρα, Συρο εσωτερικο
Ναπολη, Προτσιντα, Κοστα Αμαλφι τον Ιουλιο
και τρεις βδομαδες στις φοβερες και τρομερες Αζορες τον Αυγουστο!
Τις οποιες συστηνω ανεπιφυλακτα για κατι εντελως ιδιατερο και ξεχωριστο στο απωτατο ακρο της Ευρωπης, ειδικα για οσους αγαπουν την πεζοπορια!
Οποιος ενδιαφερεται για πληροφοριες για Αζορες θα χαρω να απαντησω!
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Ιουλιο 5 μέρες Νομό Αρκαδίας με Τουρισμό για όλους και πολυ χιλιόμετρο στα ορεινά χωριά της.

Αυγουστο με τη συζυγο, χωρίς τα παιδια, με τη σκηνή οροφής κατεβήκαμε από Θεσσαλονίκη οδικώς Αμοργό για 7 μέρες.

Οκτώβριο ένα ξαφνικό διήμερο στον Ταξιάρχη Χαλκιδικής που περασαμε υπέροχα. ο μικρός μας Βασίλης 2 ετών ακόμη λέει, παμε στον Ταξιάρχη;:D

Οκτώβριο οδικώς όλοι με τα παιδια Κόσοβο (Πριζρεν) και Μαυροβούνιο (Μπαρ) 3+3 μέρες. Ο γυρισμός έγινε μονομιάς 10 ώρες με τα καμαρια μας φανταστικη παρεα

Δεκέμβριο Νεραιδα και Αθαμανια Τρικαλων για 4 μέρες και πολυ χιλιόμετρο στα περιξ. Εκεί αλλάξαμε χρόνο και ήρθαμε χθες. Μαγικά και ανεξερευνητα μέρη , οχι τουριστικά με απίθανη φυση.

Βάλε και κάποιες συντομες εκδρομές σε Βαβδο, Βράσταμα Χαλκιδικής και Καταρράκτες του Σκρα και νομίζω κλείσαμε.

γεροι να είμαστε και του χρόνου περισσοτερα ταξιδια
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ιουνιο 7 μερες στα Τρικαλα - Λαρισα και γενικα γυρω περιοχες Θεσσαλίας. Ειχα πολλα χρονια να παω σε αυτα τα μερη.

Ιουλιο 7 μερες Κρακοβια για πρωτη φορα.

Αυγουστο 7 μερες Βουδαπεστη και γυρω περιοχες. Ειχα παει το 2004 ενα τριημερο σε αγωνα F1 και πριν 5-6 χρονια Ιανουαριο αλλα ειχε -10 και δεν το χαρηκαμε.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom